PALUBA
March 29, 2024, 12:06:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj sistema za ometanje i C/UAV sistema u svetu  (Read 28936 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #15 on: August 14, 2022, 08:01:54 pm »

ND-BD003 Ručni sistem protiv dronova

NovoQuad-ov ručni sistem protiv dronova integriše detekciju, ometanje, prikaz i upravljanje SVE U JEDNOM.

Da bi prevazišao nedostatak tradicionalnih ometača protiv dronova koji se oslanjaju na ljudsku vizuelnu pretragu, NovoQuad je nedavno objavio svoj ručni sistem protiv dronova ND-BD003. Ovaj ručni sistem protiv dronova integriše detekciju, ometanje, prikaz i upravljanje SVE U JEDNOM.

Sa visoko integrativnim dizajnom, automatska radio detekcija zamenjuje vizuelnu pretragu ljudi, što stoga dramatično smanjuje opterećenje, poboljšava tačnost i efikasnost. Kada sistem otkrije dron koji napada, on će dati zvučni alarm i dati približne informacije o orijentaciji. Vođen ovim informacijama, operater može da ometa komunikacione i navigacione signale drona jednostavnim podešavanjem smera ometanja i povlačenjem okidača.

Ovaj ručni sistem protiv bespilotnih letelica rezerviše korisnički definisane frekventne opsege za ometanje za fleksibilne aplikacije i opremase sa APP Control Platform (Android mobilni telefon) za praktičan rad i funkcije snimanja i reprodukcije videa u realnom vremenu.

Prenosivi dizajn, lagana zapremina i jednostavan rad ovog sistema uveliko su povećali brzinu odgovora na invaziju dronova. Ovaj ručni sistem protiv bespilotnih letelica može da se koristi samostalno ili u kombinaciji sa drugim uređajima protiv bespilotnih letelica za kooperativno raspoređivanje tokom zaštitnih misija na malim visinama i rutinskih patrola u kritičnim oblastima i pri kritičnim događajima.

Glavne karakteristike:

- Rezervisani Opsezi frekvencija ometanja koje definiše korisnik
- Pronalaženje pravca cilja i upozoravanje
- Opremljen sa platformom za kontrolu aplikacija (Android mobilni telefon)
- Mala veličina, mala težina, prenosiv i jednostavan za rukovanje
- Bezbedan za rad i okolinu

TT karakteristike:

Frekvencije detekcije: 2,4 - 2,48 GHz; 5,725 - 5,8 GHz
Frekvencije ometanja: 0,4 - 2,0 GHz (softverski definisan frekventni opseg); 1,52 - 1,62 GHz; 2,4 - 2,48 GHZ; 5,725 - 5,850 GHz;
Efektivna daljine detekcije: do i više od 1 km
Efektivna daljina ometanja: do i više od 1 km
Odnos ometanja signala: 10<1
Vreme rada: kontinualan rad do 1 h; u režimu "stand by" više od 6 sati;
Dimenzije: 500 mm x 300 mm x 100 mm
Težina: do 3,5 kg (uklj. bateriju)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* NovoQuad 1.jpg (40.28 KB, 640x360 - viewed 1 times.)

* NovoQuad 2.jpg (14.65 KB, 640x360 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #16 on: September 06, 2022, 04:50:44 pm »

Ministarstvo odbrane Tajvana objavilo je u petak slike trupa na Kinmenu koji nišane tajvanskom "anti-dron puškom" Skajnet, koji može da ometa signale upravljanja dronovima i primorava ih da slete. Rečeno je da trupe takođe, "u tandemu", koriste i puške visokog kalibra za dejstvo na bespilotne letelice.

Prema TT podacima, Skynet anti-dron puška, teška je 5,7 kg. Sa napunjenom baterijom (litijum-jonskom) za napajanje, može raditi do 2 sata, uz rad u režimu neprekidnog zračenja do 50 minuta, a u režimu "stand by" i do 15 sati. Punjenje baterije traje 90 minuta.

Oruđe radi u dva radna frekventna opsega i to od 1.450 - 1.650 GHz i od 2.380 - 2.430 GHz.

Maksimalan efikasan domet ometanja iznosi do 2 km.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Skynet 1.jpg (147.65 KB, 1000x667 - viewed 1 times.)

* Skynet 2.jpg (90.13 KB, 1000x667 - viewed 0 times.)
« Last Edit: September 07, 2022, 09:49:01 am by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #17 on: September 21, 2022, 04:17:14 pm »

Španija demonstrira sistem protiv dronova „Vrana“ ("Crow")

Španska odbrambena firma Indra demonstrirala je svoj sistem protiv-dronova „Vrana“ tokom izložbe bespilotnih vozila u Sevilji.

Tokom događaja, dve male bespilotne letelice simulirale su neovlašćeni ulazak u vazduhoplovnu bazu, rizikujući bezbednost operacija španskog vazduhoplovstva.

Vazdušno-kosmičke snage ove zemlje bile su u stanju da otkriju, analiziraju i neutrališu pretnju „u nekoliko sekundi“ uz pomoć najsavremenijeg sistema protiv bespilotnih letelica.

Prema Indri, sistem protiv bespilotnih letelica je koristio svoje visokoprecizne radarske i optoelektronske sisteme da odmah otkrije upad i uspostavi vizuelni kontakt kako bi potvrdio pretnju.

Elektronske odbrambene antene sistema su takođe skenirale radio spektar da bi utvrdile vrstu veze koju koriste dronovi.

Indrin napredni algoritam koristio je sve podatke koje je prikupio radar da bi unakrsno proverio vrstu drona sa kojim se bavi i kako da ga neutrališe.

Zaštita kritične infrastrukture

Menadžer sistema protiv bespilotnih letelica Indra Huan Lopez objasnio je da se sofisticirani dronovi sada koriste kako bi se nanela što veća šteta neprijateljskim snagama ili sredstvima.

Da bi se suočile sa takvom pretnjom, oružanim snagama je potreban potpuno pouzdan i efikasan sistem kao što je sistem protiv bespilotnih letelica Crow.

Vrana je sposobna da ometa i potpuno blokira komunikacione veze i sisteme za pozicioniranje neprijateljskih aviona, primoravajući ih da slete i prekinu operacije.

Indra se može pohvaliti jednim od najnaprednijih i najefikasnijih dostupnih rešenja za zaštitu aerodroma, kritične infrastrukture, vladinih zgrada i vojnih jedinica“, navodi se u saopštenju kompanije.

Vrana je jedan od retkih sistema koji je već dokazao svoju efikasnost u stvarnim operacijama: štitio je raspoređivanje španskih vojnika u Nigeriji, kao i iskrcavanje predsednika i premijera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* crow_sistema_antidron_de_indra-1170x610.png (533.4 KB, 1170x610 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #18 on: October 12, 2022, 12:33:43 pm »

Indija razvija sistem protiv rojeva dronova za vojsku postavljen na vozila

Indijska vojska je jedna od prvih u svetu koja je uvela sistem rojeva i sada razvija sistem protiv rojeva dronova.

Sistem je prvenstveno za zaštitu mehanizovanih vojnih formacija od napada bespilotnih letelica. Koristi sistem kinetičkog udara (mikro rakete) da neutrališe pretnje.

Sistem će biti montiran na vozilo 4x4. Domet detekcije veći od 5 km za bespilotne letelice od 0,01 m2. Mikroraketa sa IIR/CCD tragačem imaće domet presretanja od 2,5 km.

Svako vozilo će nositi 64 mikro projektila u 8x8 kaseti, a mikro rakete će imati 2,5 kg težine, sposobne za višestruka lansiranja u intervalu od 10 sekundi, a takođe i vertikalno lansiranje sa pokrivenošću od 360 stepeni.

Takva vrsta projektila je već dostupna kod indijske privatne firme EEL, a sistem se za sada uslovno naziva Bhargavastra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mikro-projektil CDM-1 u razvoju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Missile.jpg (7.71 KB, 670x140 - viewed 0 times.)

* CDM-1 u razvoju.jpg (40.59 KB, 785x292 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #19 on: October 13, 2022, 01:06:57 pm »

Advanced Protection Systems predstavlja SKYctrl sistem detekcije dronova na vozilu na MSPO 2022

Mobilni sistem protiv bespilotnih letelica na štandu Zakładi Mechaniczne Tarnov na međunarodnoj izložbi odbrambene industrije MSPO održanoj u Kielceu, Poljska, 6-9 septembra 2022. godine, opremljen je efektorima Tarnov i tehnologijom za izviđanje koju je isporučila poljska kompanija Advanced Protection Sistems (APS).

Postavljen na Ford Super Duty demonstrator vozilo, antidron sistem SKYctrl protiv bespilotnih letelica je dizajniran da prati više ciljeva istovremeno sa 3D mogućnošću, korišćenjem MIMO radarske tehnologije. Kompanija takođe obezbeđuje pan-tilt-zoom optička vizuelna i akustična pomagala i ometače za neutralizaciju. Tehnologija je dokazana na terenu u vojnim i kritičnim infrastrukturnim instalacijama.

Koristi se za otkrivanje, praćenje i neutralisanje bespilotnih letelica. Najvažnije funkcionalnosti proizvoda su modularnost i potpuno konfigurabilni 3D radarski senzor. Omogućava praćenje zasnovano na MHT (Multi Hypothesis Tracking) algoritmima. Sistem ima potpuno integrisan i automatizovan ometač za neutralizaciju dronova i omogućava rad u svim vremenskim uslovima. Namenska C2 aplikacija omogućava stalno praćenje vazdušnog prostora, konfiguraciju sistema i upravljanje.

Srce sistema SKYctrl su FIELDctrl tro-koordinatni radari, koje je APS razvio od samog početka, za detekciju, praćenje i klasifikaciju dronova. Uspešno su komercijalizovani na svetskom tržištu. APS 3D radari pronašli su kupce u Evropi (Norveška, Estonija, Finska, Češka), Bliskom istoku (Saudijska Arabija, UAE), Aziji (Južna Koreja, Singapur, Indija) i Africi (Ruanda i Obala Slonovače). Korisnici su uniformisane službe, vojska i kritična infrastruktura.

Ono što je važno je da ovi 3D radari otkrivaju, prate i klasifikuju metu. Radari vam omogućavaju da automatski odredite da li je cilj bespilotna letelica ili neki drugi objekat, npr. ptica. Zatim se glava kamere automatski vodi (dnevno, termalno, zaostalo svetlo) ka cilju da bi se identifikovao. Istovremeno, glava sistema za ometanje sa sektorskim ili usmerenim antenama se kontinuirano vodi pomoću radarske indikacije. Zatim, u zavisnosti od toga da li sistem radi u ručnom ili automatskom režimu, ili operater odlučuje da neutrališe metu ili se to radi automatski prema unapred konfigurisanim pravilima.

Vlasničke APS tehnologije omogućavaju efikasno praćenje vazdušnog prostora (softver C2 CyView), precizno praćenje više ciljeva istovremeno, efektivnu diskriminaciju ptica od dronova, izveštavanje u realnom vremenu o tačnoj 3D poziciji objekta, detekciju pokretnih pojedinačnih i više dronova i čitavih rojeva da bi se obezbedile informacije koje pružaju prednost na bojnom polju i neposredna klasifikacija zahvaljujući veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju. Pored toga, nude se rešenja za efikasnu neutralizaciju bespilotnih letelica zahvaljujući upotrebi sopstvenih uređaja za ometanje u mnogim opsezima, uključujući GNSS i mogućnost integracije sa hard-kill sistemima partnerskih kompanija.

Operaterska konzola i softver C2 CyView predstavljaju sumu svih senzora. Ometač se takođe kontroliše sa konzole. Ovo je zapravo mesto gde operater može da vidi šta se dešava u prostoru i može da preduzme odgovarajuće korake da neutrališe dronove.

Takođe je vredno napomenuti da je kompanija APS razvila ometač sa više kanala za neutralizaciju dronova. Ometač radi u opsegu od 20 MHz do 6 GHz i omogućava vam da izaberete opsege ometanja. Ometač je soft-kill efektor u konfiguraciji sistema SKYctrl.

Sistem je modularan. U zavisnosti od potreba možemo izabrati 3D radare, senzore i prateće efektore, njihov broj, način montaže i način delovanja (ometanje ili vatreno dejstvo), u zavisnosti od vrste štićenog objekta, kako bi se obezbedila optimalna zaštita.

Ovo je modularni sistem protiv dronova sa maksimalnim dometom do 6 kilometara za dronove mikro klase. Ovaj sistem omogućava detekciju (od malih dronova klase DJI Mavic Air do mnogo većih, npr. Orłan-10), praćenje, klasifikaciju i neutralizaciju dronova soft-kill efektorima (ometanje) u potpunom sveobuhvatnom sklopu, odnosno sa softverom C2 i kamerama za identifikaciju, kao i kao opciono u saradnji sa drugim partnerima, hard-kill efektorima (vatreno dejstvo).

SKYctrl sistem sa radarima, optikom i soft kill sistemima ometanja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

SKYctrl sistem na vozilu Ford F6060 sa 3D radarima FIELDctrl, optičkim sistemima i hard-kill efektorom (višecevni rotacioni top):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radarska konstrukcija FIELDctrl:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

C2 CyView sistem:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* SKYctrl model sa o.jpg (390.52 KB, 1920x1440 - viewed 1 times.)

* aps-mspo-2022-skyctrl-3.dsyt.jpg (377.54 KB, 1920x1440 - viewed 1 times.)

* Radarska konstrukcija fieldctrl.jpg (515.14 KB, 1920x1986 - viewed 1 times.)

* C2 CyView sistem.png (1500.67 KB, 1134x1226 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #20 on: December 05, 2022, 07:37:01 pm »

BAE Systems testira efikasnost APKWS-a protiv dronova koji se brzo kreću

BAE Systems je završio dodatna probna ispaljivanja svojih raketa zemlja-vazduh protiv bespilotnih letelica navođenih Naprednim sistemom preciznog oružja za ubijanje (APKVS). Probna ispaljivanja su dokazala efikasnost raketa od 70 mm vođenih kompletima za navođenje APKWS protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema klase 2 (UAS) koji teže otprilike 25-50 funti (11-22,6 kg) i mogu da putuju brzinama većim od 100 mph (160 km/h) ).

Testovi su sprovedeni u južnoj Arizoni i viđeno je pet protiv-UAS raketa navođenih APKWS-om ispaljenih iz sistema naoružanja u kontejnerima. Uspešno su uništili sve mete, uključujući dronove koji se brzo kreću, što još jednom naglašava sposobnost APKWS kompleta za navođenje da omoguće jeftine, precizne udare protiv pretnji iz vazduha.

„Militarizovane bespilotne letelice sve više preovlađuju u sukobima širom sveta, a mi dajemo našim klijentima efikasan način da im se suprotstave bez trošenja skupih projektila“, rekao je Greg Prokopio, direktor rešenja za precizno navođenje i detekciju u BAE Systems. „Naši testovi pokazuju da APKWS kompleti za navođenje imaju fleksibilnost da angažuju različite ciljeve kako bi zadovoljili sve veće potrebe boraca.

Nova raketa kombinuje standardne motore i bojeve glave sa APKWS kompletima za navođenje i proverenim upaljačima za blizinsku/udarnu detonaciju za uništavanje letelica klase 2. Dobijena precizna municija je jeftino, supersonično, udarno oružje sa zahvatom nakon lansiranja sa velikom bojevom glavom od 10 funti (4,5 kg) koja može uništiti velike dronove za nekoliko sekundi sa ili bez direktnog kontakta.

Ove nove rakete navođene sa APKWS su veoma efikasne protiv raznih mekih i oklopljenih nepokretnih i pokretnih ciljeva. Mogu se ispaljivati sa niza kopnenih i vazduhoplovnih platformi, a spremljeni kompleti za navođenje APKWS štite optiku tragača od vatre susedne rakete, za razliku od optike tragača postavljene u nos.

Kompleti za navođenje APKWS su jedini zabeleženi program američke vlade za lasersko navođene rakete od 70 mm. Kompleti su dostupni svim američkim oružanim snagama, kao i američkim saveznicima preko inostrane vojne prodaje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* APKWS-guided-rockets-696x392.jpg (14.96 KB, 696x392 - viewed 0 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #21 on: December 29, 2022, 10:23:47 pm »

Ко је произвођач овог система. Него, сви овакви ометаче зраче прилично великом енергијом. А то може да привуче дејство ракетама, посебно из ваздухоплова.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #22 on: December 30, 2022, 12:29:44 am »

Ко је произвођач овог система. Него, сви овакви ометаче зраче прилично великом енергијом. А то може да привуче дејство ракетама, посебно из ваздухоплова.

Proizvođač ovog sistema je češka kompanija URC Systems. Kada emituje pretpostavljam da bi ovaj sistem mogao biti otkriven u eteru i meta protivradarskih projektila, osim ako modulacija signala, korišćenje više tipova modulisanih signala i brze promene tipova i frekvencije signala nisu dovoljna zaštita.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #23 on: February 24, 2023, 08:39:20 pm »

IDEX 2023: EDGE lansira rešenje SKYSHIELD protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema C-UAS

Na IDEX 2023, Međunarodnoj izložbi odbrane u Abu Dabiju, UAE, EDGE, jedna od vodećih svetskih grupa za naprednu tehnologiju i odbranu, danas je lansirala SKYSHIELD, višeslojno, integrisano rešenje protiv bespilotnih vazduhoplovnih sistema (C-UAS).

Sastoji se od naprednih senzora, 3D radara, elektro-optičkih (EO) kamera, tragača pravca i efektora koji su umreženi u EDGE-ov objedinjeni sistem komandovanja i upravljanja (C2). Rešenje pruža svest o situaciji u realnom vremenu, sa mogućnošću automatskog otkrivanja i angažovanja prema pretnjama dronovima i pobedu nad njima koristeći EDGE-ova rešenja za obmanjivanje i ometanje, između ostalih ključnih protivmera.

Veoma modularnog dizajna, SKYSHIELD se može konfigurisati za fiksnu instalaciju u ključnim oblastima kako bi se zaštitila kritična infrastruktura, kao i da se upakuje kao rešenje za brzo postavljanje na širok spektar civilnih i vojnih vozila, kamiona i brodova. Sa mogućnostima automatizovanog otkrivanja i uništavanja od 360° za zaštitu od bespilotnih letelica, sveobuhvatni sistem je usmeren na vojna, policijska, bezbednosna i VIP tržišta zaštite.

Omar Al Zaabi, stariji potpredsednik – Trading & Mission Support, EDGE, rekao je: „Kako potražnja za zaštitom protiv bespilotnih letelica brzo raste, ponosni smo što lansiramo SKYSHIELD na UAE i međunarodna tržišta. Odgovor na dronove i pretnje koju oni predstavljaju zahteva sveobuhvatan pristup, zbog čega ovo C-UAS rešenje koristi impresivan niz tehnika detekcije i presretanja i može se konfigurisati za trajnu primenu ili kao sistem koji se brzo može rasporediti. Jačanje suverenih sposobnosti je strateški prioritet za EDGE i SIGN4L, a lansiranje robusnog rešenja kao što je SKYSHIELD odražava našu čvrstu posvećenost obezbeđivanju nacije najsavremenijom opremom proizvedenom u UAE.”

Da bi se osigurale performanse i pouzdanost sistema po vrućem, vlažnom i prašnjavom vremenu, C/UAS rešenje je opsežno testirano u prirodnom okruženju i klimi u regionu i pokazalo se da radi optimalno u najizazovnijim uslovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor






* SKYSHIELD 1.png (648.3 KB, 803x483 - viewed 1 times.)

* SKYSHIELD 2.jpg (765.13 KB, 2048x1365 - viewed 2 times.)

* SKYSHIELD 3.png (161.08 KB, 318x351 - viewed 47 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #24 on: February 25, 2023, 05:25:17 pm »

Колики је домет овог система у детекцији и ометању БПЛ? Са обзиром на текст да је  "sveobuhvatni sistem je usmeren na vojna, policijska, bezbednosna i VIP tržišta zaštite." вероватно је доста ограниченог домета.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #25 on: March 28, 2023, 07:35:18 pm »

Било би ми чудно да овај чешки систем већ није активан негде у Украјини. Најбољи начин да се провери у пракси.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #26 on: March 31, 2023, 01:24:38 pm »

DSEI Japan 2023: Pogled na najnovija rešenja protiv bespilotnih letelica

Na događaju integrisane odbrane DSEI Japan 2023 održanom u Čibi od 15. do 17. marta, bespilotne letelice i protiv-UAV sistemi bili su u centru pažnje. Kompanije iz celog Japana i sveta predstavile su dronove napravljene za svaku zamislivu misiju – od velikih platformi dugog dometa namenjenih za strateško izviđanje do malih kvadrokoptera namenjenih za pomoć pojedinačnim odredima i vodovima.

Sa fokusom na dronove i njihovu proliferaciju u ratu u Ukrajini, nije iznenađenje da su sistemi dizajnirani da se suprotstave ovim bespilotnim letelicama bili isto toliko uobičajeni: ometači dronova, puške protiv dronova, laseri protiv dronova, dronovi protiv dronova i veliki asortiman drugih anti-dron sistema predstavilo je desetine kompanija. Interes za ove sisteme nije se ograničio samo na vojsku; Visoki zvaničnik iz gradske policije Tokija posetio je događaj kako bi istražio opcije protiv dronova za policijske snage. Predstavnik Toshibe naveo je značajan broj slučajeva civilne upotrebe: „bezbednost aerodroma, bezbednost granica, bezbednost zatvora, bezbednost elektrane i zaštita stadiona“.

Na konferencijama koje su pratile izložbu naoružanja, dronovi su takođe bili glavna tema i skoro svaki oficir koji je govorio o poukama iz ukrajinskog rata i budućnosti ratovanja, bilo da je iz Evrope, Amerike ili Azije, ih je na neki način pomenuo. Ukrajinski potpukovnik Andrii Rodionov, koji je pozvan da govori na događaju, govorio je o ukrajinskom iskustvu u borbi sa i protiv bespilotnih letelica u ratu. Prema Rodionovu, bespilotne letelice sada pružaju kritičnu podršku skoro svakom rodu oružanih snaga – pešadiji, artiljeriji, lekarima, inženjerima, specijalnim snagama i mnogim drugim. Oni „umnožavaju efikasnost svake pojedinačne borbene jedinice“.

Kao odgovor, oružane snage se prilagođavaju. „Svaki štab ima obaveštajne podatke“, rekao je Rodionov. „Pokušavamo da planiramo kako da efikasno koristimo našu imovinu sa manjom mogućnošću da bude pogođena, ali da bismo ispunili misiju. Oružane snage su takođe prinuđene da upravljaju dronovima u sve spornijim prostorima jer i Rusi i Ukrajinci koriste kontramere koje se preklapaju, od ometača kratkog dometa i vatre iz pušaka usmerenih na bespilotne letelice na liniji fronta do snažnijih ometača i sistema protivvazduhoplovne odbrane koji se nalaze nekoliko kilometara iza. Ovo prisiljava sve vrste taktičkih i tehničkih prilagođavanja od strane operatera dronova:

"[Mi] koristimo različite vrste modulacija i metode širenja spektra. Šifrovanje podataka, poboljšanje integrisanih inercijalnih sistema za navođenje i razvoj algoritama za ono što BPL moraju da urade u situacijama gubitka navođenja ili u drugim situacijama. Korišćenje usmerenih antena na upravljačkim stanicama dronova za dobijanje bolje jačine signala."

Glavni zaključak Rodionova bio je da je na savremenom bojnom polju sticanje prednosti u prostoru bespilotnih letelica ključno za nadmašivanje neprijatelja i da zahteva ne samo efikasnu upotrebu dronova već i efikasnu upotrebu sistema protiv bespilotnih letelica.

"Gotovo sva borbena dejstva od vatrenog kontakta do strateških operacija praćena su primenama dronova. […] Sistemi protiv dronova su neophodni kao i sami dronovi. Da biste dobili prednost, obe komponente moraju biti razvijene."

Nazad na predstavke izložbenog salona, bili su izloženi vrhunski tehnološki sistemi protiv bespilotnih letelica. Verovatno najuzbudljiviji od njih bili su laseri protiv bespilotnih letelica; i Mitsubishi i Kawasaki su predstavili prave prototipove njihove dizajna. Mitsubishi laser je trenutno sposoban da obori dronove udaljene do 1,2 km za samo 2-3 sekunde; dve ugljenisane bespilotne letelice su prikazane pored laserskog sistema i rezultati govore sami za sebe – nijedan dron više neće leteti nakon dve sekunde kontakta sa Mitsubiši laserom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mitsubishi sistem je predviđen za montiranje na vozila, možda Tip 16 MCV ili Tip 96 APC, kako bi pružao zaštitu od dronova. Dolazi sa sopstvenim generatorom što znači da vozilo nikada neće biti nezaštićeno zbog prazne baterije. I, prema jednom Mitsubishi inženjeru, kompanija radi na tome da efektivni domet bude još duži.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Dok se Mitsubishi laser pravi isključivo sa vojskom na umu, isto ne važi za Kawasaki laser. Postavljen na ono što izgleda kao kolica za golf vojne klase, njihov sistem je namenjen da bude raspoređen na nezavisnoj platformi sposobnoj da prati i podržava širok spektar jedinica. Prve platforme će biti plasirane vojsci, ali Kawasaki se nada da će ponuditi civilni bezbednosni model nekoliko godina nakon toga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drugi tip sistema koji je bio izložen bio je dron-lovac. Neki, poput „Drone Hunter M“ južnokorejske kompanije Dimstec, dolaze opremljeni modulom ometača koji ometa dronove udaljene do 100 metara. U međuvremenu, Toshiba i tajvanska kompanija Tron Future konstruišu dronove koji mogu da obaraju druge dronove koristeći mreže.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ometači dronova su takođe bili u centru pažnje i uključivali su sve, od ručnih pištolja za ometanje dronova vizuelnog dometa, do većih ometača postavljenih na tripode koji su efikasni u dometima do nekoliko kilometara. U odeljenju za ometanje, neka od najupečatljivijih rešenja predstavila je australijska kompanija Drone Shield čiji su „DroneGuns” korišćeni za uklanjanje četiri drona na inauguraciji brazilskog predsednika Lule da Silve u januaru ove godine. Novi DroneGun Mk3 kompanije bio je izložen na DSEI Japanu i podsećao je na "preveliki" pištolj pravo iz naučne fantastike; dobro bi se uklopio sa "Dominatorom" iz "Psycho-Pass"-a ili kompletom koji koristi mobilna pešadija iz filma "Starship Troopers".
Ipak, uprkos izgledu, sistem je težak samo 2,14 kg sa baterijom – što je uporedivo sa nekim modelima Desert Eagle-a. Obično je potrebno oko 1-2 sekunde da pištolj za bespilotnu letelicu prisili dron na gubitak protokola veze. Štaviše, sistem je opremljen standardnom vojnom baterijom koja je zamenljiva sa drugim često korišćenim sistemima kao što je Harris PRC 152 što mu daje dodatne poene na strani logistike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najbolji sistemi protiv bespilotnih letelica ne oslanjaju se samo na jedan metod uklanjanja i otkrivanja dronova. Umesto toga, koriste višestruko. Senzori mogu da koriste kamere, infracrvene, radarske i radio-frekventne senzore kako bi osigurali da dron uvek može biti uhvaćen nečim bez obzira na vremenske uslove i kontramere koje dron koristi. Ometači pokušavaju da pokriju maksimalan broj mogućih opsega i najbolje se koriste kao deo većeg sistema koji integriše platforme koje mogu da se suprotstave bespilotnim letelicama drugim metodama – kao što su prethodno razmatrane mreže ili neka vrsta kinetičkog projektila. Dakle, mnoge kompanije prisutne na DSEI Japanu koje nude rešenja protiv bespilotnih letelica nisu bile tu da prodaju samo pojedinačne platforme već čitave sisteme koji integrišu senzore, ometače, dronove za lov na dronove i druga rešenja. Dimstec, Toshiba i Drone Shield su svi nudili integrisane mreže platformi koje se međusobno dopunjavaju.


Izvor


* Mitsubišhi anti dron.jpg (84.63 KB, 1024x768 - viewed 0 times.)

* Mitsubiši uništio dronove.jpg (111.42 KB, 1024x768 - viewed 1 times.)

* Kawasaki laser na vozilu.jpg (174.15 KB, 1024x768 - viewed 0 times.)

* Toshiba dron lovac.jpg (166.71 KB, 1024x768 - viewed 0 times.)

* Drone gun.jpg (170.16 KB, 1024x768 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #27 on: April 05, 2023, 07:53:40 pm »

Kompanija DroneShield predstavlja DroneGun Mk4

4. april 2023. – Kompanija DroneShield Ltd sa zadovoljstvom objavljuje revolucionarni novi proizvod, DroneGun Mk4, nakon opsežnog razvoja kao odgovor na povratne informacije krajnjih korisnika. Proizvod je od danas dostupan za kupovinu kvalifikovanim krajnjim korisnicima, gde je to zakonski dozvoljeno.

DroneGun Mk4 je prenosivi ometač dronova u obliku pištolja, težine 3,2 kg. Kompanija veruje da je ovaj proizvod globalno bez premca, zbog svoje kombinacije veličine i efikasnosti.
DroneGun Mk4 je dizajniran kao dodatak liniji proizvoda DroneGun, umesto da zameni veoma uspešan DroneGun Tactical i ultra-laki DroneGun Mk3, pružajući optimalnu ravnotežu između veličine i mogućnosti.
DroneGun Mk4 se takođe može koristiti u kombinaciji sa drugim DroneShield proizvodima, uključujući RfPatrol uređaj za detekciju na telu i DroneSentry stacionarni sistem za detekciju sa više senzora.

Angus Bean, direktor tehnologije DroneShield-a, prokomentarisao je: „DroneGun je kultni brend proizvoda DroneShield, od originalne jedinice prve generacije predstavljene krajem 2016. godine, do ove najnovije ponude. Linija proizvoda ima duboko globalno nasleđe, uključujući Ministarstvo odbrane SAD i sve glavne zapadne vojske, obaveštajnu zajednicu sveta i klijente koji se bave sprovođenjem zakona. Ovaj proizvod karakteriše revolucionarne tehnologije kao što su napredni talasni oblici koji nude neuporedive performanse za svoju veličinu i težinu.”

Efektivne frekvencije rada su u širokom spektru ISM opsega i GNSS (satelitska navigacija).
Napajanje se vrši punjivom litijum-jonskom baterijom, sa vremenom operativnog rada od 1 časa sa jednim punjenjem.

Kontrole su jednostavne za upotrebu i omogućavaju brzu primenu. LED indikatori „UKLJUČENO“ za omogućene opsege i „FLASH“ kada se vrši ometanje. LED diode se mogu isključiti ako je potrebno.

DroneGun Mk4 optimizuje snagu iz baterije standarda NATO-a, pružajući povećan domet ometanja i efikasnost.
Gornja i donja pikatini šina zajedno sa višestrukim Quick-Disconnect (QD) tačkama za pričvršćivanje remena omogućavaju lako prilagođavanje za postojeće operacije.

Može raditi pri spoljnim temperaturama od -20 do +55 stepeni Celzijusa.

Proizvod je konstruisan po standardu zaštite IP67.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor




* DroneGun Mk4-1.jpg (101.1 KB, 800x534 - viewed 1 times.)

* DroneGun Mk4 -2.jpg (63.59 KB, 750x500 - viewed 0 times.)

* DroneGun Mk4 -3.jpg (84.25 KB, 500x334 - viewed 126 times.)

* DroneGun Mk4 - 3.1.jpg (65.44 KB, 500x334 - viewed 126 times.)

* DroneGun Mk4 -4.jpg (54.35 KB, 500x334 - viewed 125 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #28 on: May 06, 2023, 09:55:19 am »

Ukrajinski sistem radio-elektronske C/UAV borbe Bukovel-AD

Bukovel-AD se predstavlja kao efikasan sistem elektronskog ratovanja za borbu protiv širokog spektra različitih bespilotnih letelica. Proizvođač Proximus tvrdi da ima pravo borbeno iskustvo sa nekoliko stotina uspešnih rezultata.

Bukovel-AD je efikasan sistem elektronskog ratovanja za borbu protiv širokog spektra tipova bespilotnih letelica.
Bukovel-AD je sistem koji ima za cilj rano otkrivanje približavanja neprijateljskih bespilotnih letelica i potpuno blokiranje podataka i GPS/GLONASS upravljačkih kanala.

Ključni element ovog rešenja je zemaljska stanica koja se sastoji od modula za detekciju i upravljanje. Pored ometanja GPS i GLONASS upravljačkih kanala sistem takođe generiše niz lažnih upravljačkih signala te tako značajno povećava ukupne performanse sistema.

Domet efektivnog ometanja Bukovel AD dostiže i do 20 kilometara što ga čini idealnim za zaštitu vojnih ili civilnih infrastrukturnih objekata u borbenom okruženju.

Domet otkrivanja (detekcije) - do 70 km. Tip BPL: Nano, Micro, CR, SR, MR, lutajuća municija.

Bukovel AD je smešten na šasiju vozila 4x4 tipa Toyota Hilux ili Ford Ranger.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Bukovel AD - 1.jpg (344.23 KB, 1200x900 - viewed 1 times.)

* Bukovel AD - 2.jpg (45.84 KB, 1000x563 - viewed 0 times.)

* Bukovel AD - 3.jpg (72.26 KB, 1200x630 - viewed 0 times.)

* Bukovel AD - 4.jpg (86.14 KB, 2016x1512 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #29 on: May 25, 2023, 07:41:20 am »

Na izložbi naoružanja MILEX-2023 koja je pre nekoliko dana završena u Belorusiji, u Minsku, predstavljen je i novi beloruski mobilni sistem za borbu protiv dronova iz kompanije AGAT

Mobilni anti-dron sistem je namenjen za radarsko, opto-elektronsko, radio i zvukovno izviđanje i otkrivanje bespilotnih letelica. Vrši projekciju trajektorije leta bespilotnih letelica i obezbeđuje radio-elektronsko ometanje i vatreno dejstvo i uticaj na bespilotne letelice.

Prema rezultatima radio-izviđanja trajektorije leta bespilotne letelice, anti-dron sistem određuje tačku susreta sa anti-dronom.

Prema ilustraciji vidimo da anti-dron sistem jednovremeno vrši radio-ometanja kanala upravljanja bespilotnom letelicom, vatreno dejstvo protivavionskim mitraljezom i navodi anti-dron letelicu na trajektoriju sudara sa neprijateljskom bespilotnom letelicom - dronom.

Mobilni anti-dron sistem je smešten na šasiju oklopljenog automobila 4x4 MZKT-490100.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* AGAT shema.png (535.32 KB, 734x537 - viewed 0 times.)

* Antidron AGAT - 0.jpg (351.27 KB, 2048x1536 - viewed 0 times.)

* Antidron AGAT -1.jpg (70.69 KB, 720x960 - viewed 0 times.)

* Antidron AGAT - 2.jpg (240.47 KB, 1536x2048 - viewed 0 times.)

* Antidron AGAT - 3.jpg (318.43 KB, 1536x2048 - viewed 0 times.)

* Antidron AGAT - 4.jpg (344.5 KB, 1536x2048 - viewed 0 times.)

* Antidron AGAT - 5.jpg (170.8 KB, 1536x2048 - viewed 0 times.)
« Last Edit: May 25, 2023, 07:51:10 am by Kubovac » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.