Kineski anti-dron uređaji Ovde se čeka veoma smešan rezultat. U početku se činilo da je to ogromna industrija u Kini, koja pokreće hiljade ovih anti-dron uređaja. Ne, ona prodaje hiljade anti-dron pušaka, ali asortiman nije iznenađujući. Kada se detaljnije analiziraju proizvodi, može se zaključiti da desetine modela koji se nude iz Srednjeg kraljevstva su, u stvari, dva osnovna razvoja.*HarpijaTakođe se označava i kao „
Combat”, „Harpun”, „Meldana”, „Ataman”, „Airat”, „MX3”, „Dragoon”, „DROGUN 4”, „Dronun”, „ML-7XL” i tako dalje...
Jedna od najčešćih sistema za anti-dron borbu, koja se aktivno trguje na
Avitu po ceni od 120-150 hiljada rubalja (1200-1300 Eur). Ima mnogo verzija sa razlikama (od 4 do 8 kanala potiskivanja, od 10 do 20 vati snage po kanalu i tako dalje), što vam omogućava da ih označite kako želite.
Prednosti su cena, širok spektar dizajna i jaki transportni koferi. Mogućnost montiranja optike ili stroboskopa.
Nedostaci su slabe baterije i niska pouzdanost, uglavnom zbog lošeg kvaliteta izrade. Informacije sa terena u SVO kažu: kad "zagrliš"
Harpiju u rovu jer mine lete oko tebe, možeš biti siguran da će se nešto polomiti. Pitanje je samo šta će se slomiti. Uopšteno govoreći, rukovanje
Harpijom bez rolne metalizovane trake i limenke epoksidne smole na zalihama je veoma veliki rizik.
Drugi nedostatak se obično naziva emiterskim antenama sa veoma malim pojačanjem.
Karakteristike:Radni opseg: 433, 900, GPS L1, L2, L5, VIFI 2.4G, 5.8G
Domet: do 1.000 m
Težina: 4,3 kg.
Uopšteno govoreći, ruski majstori su naučili da oplemene
„Harpiju” do potpuno konkurentnog stanja, ali i bez toga, u rovovima Specijalne vojne operacije to je najčešće anti-dron oružje. Cena odlučuje, kako kažu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
*"Teltos", zvani HY886.Sve je gotovo isto, različit je proizvođač, ali generalno skuplje od
„Harpija“. Postoji, naravno, direktna konverzija iz igračke,
„Drone 1200“, ali ovo je generalno neozbiljan eksperiment u punjenju elektronike u plastično telo pištolja igračke. Ali uspeli su da umetnu blokove generatora unutra i okače antene na vrh.
Jedino što nisu mogli je da osmisle hlađenje, zbog čega su
„1200-e” gorele u serijama, jer su svojevremeno zbog jeftinoće bile u izobilju.
Ali Kinezi ne bi bili Kinezi da nisu radili na toj temi. A na kasnijim verzijama, rashladna jedinica sa ventilatorima je bila pričvršćena (eksterno) direktno na telo proizvoda.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Uopšteno govoreći, veoma je teško reći koliko su
„Harpija“ i
„Teltos“ u upotrebi, jer ovde morate razumeti osnove kineske proizvodnje. A oni su jednostavni kao pet kopejki: "ovde i sada, ostalo nije važno."
To jest, danas u skladištima postoje komponente za sklapanje 8-kanalnih anti-dron jedinica snage 140 W - Rusi to rade. Ali kinezi će napraviti 6 kanala i 120 W u istim kućištima. I tako dalje. I sve ovo će biti
„Harpija“ ili
„Teltos“. U najboljem slučaju različiti brojevi, baza je ista, ali možete li zamisliti koliko varijacija možete prikupiti samo na emiterima? I to se i radi! Toliko da će mu rukovalac posle razbijatu glavu, pogotovo ako treba nešto da nabavi iz rezervnih delova.
Postoji na desetine varijacija. A da ne bi unosili zabunu, Kinezi ne prave drugačija imena. Ali to je ono što trgovci rade prilično rutinski. Nije tajna da svako može naručiti seriju od proizvođača u Kini. A Kinezi su više nego jednostavni u ovom pogledu, daće vam koje god ime želite. Onaj koji će vam se dopasti, za samo peni, bez traženja registracije žiga. To je normalno, to je Kina.
Ne zanima ih kako će se IT zvati gde ide. Najvažniji im je novac koji im je otišao. Ostalo je sekundarno.
I upravo tako nastaju svi ovi dodatni naslovi. Posebno je depresivno videti Alijev
„Harpun“ za 347 000, a što je u stvari
„Teltos“, ali pod brendom
„Harpun“, ali, znate, nema nikakve veze sa razvojem u Sankt Peterburgu. Ali svi znaju da je
Harpun-3 nešto. Neki ljudi u potpunosti koriste ovo.
Pouzdanost kineskih anti-dron sistema ne može se porediti sa ruskim proizvodima, to je razumljivo. Ali opet, cena... A umesto jednog
„Harpuna“ može se nabaviti 10-15 „
Harpija“ i to ne onih sa najslabijim konfiguracijama. A za ovo, znate, odlučuje...novac.
Čiji novac? Pretežno "pomagači dobrovoljci" koji "broje svaku rublju". I stoga, bez obzira koliko su ruska anti-dron oružja
Harpun luksuzna i koliko je udoban
ARPA-600, veća je verovatnoća da će oni kupiti upravo
Harpiju.
Izvor