Radar "Don-2N" u postupku modernizacijeJedan od glavnih elemenata sistema protivraketne odbrane Moskve i Centralnog industrijskog regiona je višenamenska radarska stanica Don-2N. Ovaj objekat se često naziva osmim svetskim čudom - kako zbog oblika koji podseća na drugu svetsku znamenitost, tako i zbog visokih performansi i širokih mogućnosti. Pored toga, radar je nedavno unapređen, što je poboljšalo njegove parametre i omogućilo mu da nastavi neprekidno dežurstvo.
Strateški objekatProjekat perspektivnog stacionarnog radara za upotrebu u strateškoj protivraketnoj odbrani prestoničkog regiona razvija se od kasnih šezdesetih godina. Bio je suočen sa posebno teškim zadacima, za čije je rešavanje morao da koncentriše napore nekoliko industrija. Tako je novom postrojenju bila potrebna radarska oprema sa izvanrednim indikatorima dometa i visine, kao i kompjuterski sistem sa najvišim performansama.
Do sredine sedamdesetih pronađene su sve potrebne tehnologije i rešenja, što je na kraju dovelo do pojave konačne verzije projekta pod nazivom
Don-2N. 1978. godine na datom mestu u Moskovskoj oblasti počela je izgradnja buduće „borbene“ stanice. Eksperimentalna verzija stanice bila je raspoređena na poligonu Sari-Šagan.
Izgradnja, prilagođavanje, fino podešavanje i drugi procesi nastavljeni su do kraja osamdesetih. Godine 1989. stanica je primljena u rad. Nakon neophodne pripreme i niza važnih događaja, 1996. godine radar
Don-2N u osnovnoj konfiguraciji stupio je na borbeno dežurstvo. Za njenu odbrambenu operaciju zaduženo je ljudstvo 9. divizije PRO, koja je u sastavu 1. PVO i raketne armije Vazdušno-kosmičkih snaga.
Od tada, stanica stalno prati situaciju u vazduhu i bliskom svemiru i prati razne objekte. U slučaju sukoba punog razmera, moraće na vreme da otkrije neprijateljski raketni napad, kao i da obezbedi da protivrakete-presretači budu usmerene na dolazeće bojeve glave. U cilju održavanja i usavršavanja veština redovno se sprovode različite obuke i vežbe, kako za posade
Dona-2N, tako i za ceo moskovski protivraketni sistem.
U postupku modernizacijePre nekoliko godina postalo je poznato da se vrši duboka modernizacija stanice kako bi se poboljšale tehničke i operativne karakteristike. Projekat je predviđao postepenu i doslednu zamenu različitih blokova radio-elektronske opreme savremenim blokovima napravljenim na savremenoj elementarnoj bazi. Zamenjena je prijemno-predajna oprema i računarska sredstva. Važno je da je modernizacija obavljena bez skidanja radara sa borbenog dežurstva. Uprkos uzastopnoj modernizaciji različitih elemenata,
Don-2N je nastavio da radi.
Ministarstvo odbrane je u januaru prošle godine najavilo završetak modernizacije predajnog i prijemnog dela radara. U to vreme stanica se pripremala za testiranje u novoj konfiguraciji. Ovi radovi trebali su da budu završeni u bliskoj budućnosti, ali tačan termin testova nije određen.
Najnovija vest o modernizaciji sistema protivraketne odbrane stigla je krajem januara. Ove godine 9. divizija protivraketne odbrane proslavlja 60 godina postojanja, a u vezi sa ovim događajem, list Krasnaja zvezda objavio je intervju sa komandantom divizije general-majorom
Sergejem Grabčukom. On je rekao da će u bliskoj budućnosti biti završeni radovi na dubokoj modernizaciji moskovskog protivraketnog sistema. U stvari, novi odbrambeni sistem će preuzeti borbenu dužnost, što odgovara izazovima u doglednoj budućnosti.
Nažalost, komandant divizije nije obelodanio najnovije informacije o modernizaciji radara
Don-2N, koji se prethodno pripremao za testiranje. Osim toga, nije precizirana uloga ove stanice u modernizovanoj konfiguraciji sistema protivraketne odbrane. Možda će se ovakva informacija otkriti kasnije.
Tehničke karakteristike„
Don-2N“ je stacionarni višenamenski radar sposoban da prati situaciju u vazduhu i bliskom svemiru. Stanica je takođe odgovorna za upravljanje sistemom gađanja protivraketne odbrane i navođenje projektila presretača. Radar je dizajniran za rešavanje niza složenih zadataka, što je dovelo do formiranja posebnog izgleda i sastava opreme.
Spolja, radar
Don-2N je konstrukcija u obliku krnje piramide dimenzija cca. 140x140 m, visine više od 30 m. Po svemu sudeći, postoji i podzemni deo čije se dimenzije ne mogu proceniti. Na kosim površinama piramide postavljeni su fiksni aktivni fazni nizovi - prekriveni radio-transparentnim okruglim poklopcima prečnika cca. 18 m.
Prema poznatim podacima, stanica radi u centimetarskom opsegu. Dizajn i pozicija
AFAR-a (Aktivne fazne antenske rešetke) omogućavaju kružni pogled po azimutu u širokom opsegu uglova elevacije. U osnovnoj konfiguraciji zračena impulsna snaga stanice dostigla je 250 MW. Osigurano je otkrivanje i praćenje bojevih glava raketa na udaljenosti od 3.700 km. Otkrivanje drugih ciljeva, u zavisnosti od njihovih parametara, vršeno je na visinama do 40 hiljada km. Tokom jednog od eksperimenata, stanica je uočila metalnu kuglu prečnika 50 mm sa udaljenosti od 500-800 km.
Obradu podataka u početku je vršio računar
Elbrus-2. Takav superkompjuter bi mogao da prati oko stotinu različitih ciljeva i odvojenih bojevih glava i mamaca.
Elbrus-2 je takođe razvio komande za sisteme za lansiranje i obezbedio navođenje presretača – do desetak u jednoj salvi. Ranije je više puta javljeno da će modernizacija radara uticati na stvarne radarske objekte i računarsku snagu. U stanici su ugrađeni savremeni uređaji i agregati poboljšanih performansi, kao i smanjenih dimenzija i smanjene potrošnje energije. Sve ovo je omogućilo optimizaciju performansi i operativnih karakteristika radara.
Međutim, tačan sastav nove opreme i rezultirajuće povećanje parametara nisu obelodanjeni. Očigledno, sada
Don-2N može da detektuje mete na većoj udaljenosti i sa poboljšanom preciznošću, kao i brže i bolje izračunava rute i daje podatke za ispaljivanje presretača.
Podsetimo, modernizacija stanice
Don-2N odvijala se uporedo sa daljim razvojem drugih sredstava protivraketne odbrane i sprečavanje napada. To znači da radar mora efikasno da komunicira sa svim starim i novim komponentama protivraketne odbrane. Konkretno, sada će morati da radi u istoj mreži sa drugim stanicama u različite svrhe i da formira opštu sliku.
U okviru opštih programa modernizacije protivraketne odbrane vrši se razvoj sistema gađanja. Tako je postojeća raketa-presretač modernizovana, a uskoro će novi model biti pušten u upotrebu. Takođe se očekuje da će se pojaviti fundamentalno nove protivraketne i protivsatelitske odbrambene rakete. Po svemu sudeći, ovo oružje će ponovo kontrolisati
Don-2N.
Služba se nastavljaBorbeno dežurstvo višenamenskog radara
Don-2N traje više od četvrt veka. Trenutno se završavaju mere za njegovu modernizaciju i produženje radnog veka, zahvaljujući čemu će moći da nastavi sa radom i ubuduće, dugo vremena. Stanica će zajedno sa drugim savremenim radarskim stanicama pratiti situaciju u okolnom prostoru i blagovremeno identifikovati potencijalne pretnje, kao i reagovati na njih u skladu sa svojim funkcijama.
Treba napomenuti da modernizacija stanice Don-2N nije jedina aktuelna mera ka razvoju strateške protivraketne odbrane. Paralelno se vrši izgradnja novih radarskih stanica, razvijaju se i testiraju perspektivne protivrakete itd. Sve to znači da će se protivraketna odbrana unaprediti i povećati svoje sposobnosti – sa razumljivim pozitivnim posledicama po nacionalnu bezbednost.
Izvor:
https://topwar.ru/192195-rls-don-2n-v-processe-razvitija.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]