PALUBA
March 29, 2024, 11:38:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO  (Read 6048 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: April 05, 2021, 06:31:21 pm »

*UVOD

Razmišljao sam da li da otvaram ovu temu, ali imajući u vidu značajan razvoj artiljerijsko-raketnih sistema PVO i sistema VOJiN kod Irana, mislim da će biti korisno i zanimljivo.
Radi se o veoma zanimljivim kombinacijama sistema, raketa, radara i ostalih komponenti, kako zapadnog tako i istočnog (ruskog i kineskog) porekla, sa primesama "domaće radinosti".
To na prvi pogled izgleda kao prilična "papazjanija", ali neki  događaji, poput obaranja najsavremenije američke bespilotne letelice upravo Iranskim sistemom PVO, ipak opravdavaju otvaranje ovakve teme....
Krenuću sa razvojem raketnih sistema PVO Raad-1, Raad-2 i Tabas...


*Raketni sistem PVO "Raad-1"

Pa da počnem sa sistemom koji Iranci nazivaju "Raad-1", a vidimo da je to u stvari lansirno oruđe za sistem "Kub" i rakete "3M9M3" iz sistema "Kub", montirano na drugi nosač, na kamion-točkaš marke "Iveco". Ovu raketu, negde nazivaju "Taer-1" i navode da ima povećan domet, ali bez detalja. Takođe, u sklopu ovog sistema postoji i opto-elektronski / termovizijski uređaj sa radarom za osvetljavanje. Dakle, deo elektronike sa RStON-a (radarska stanica osmatranja i navođenja) sistema PVO "2K12 Kub" je premešten u tu novu kabinu, da bi se mogao izvršiti prenos informacija ka raketama i izvršiti lansiranje sa zahvatom u vazduhu.

Dalje bi preuzeo operator u kabini koji bi, kao na RStON-u, upravljačkom palicom držao cilj u preseku markera na monitoru opto-elektronskog uređaja, a radar osvetljavanja bi osvetljavao raketu i cilj. Ovaj opto-elektronski uređaj je svakako moderniji od Kubovog i radi se o dnevno-noćnom uređaju, koji je namenjen i za otkrivanje i akviziciju cilja, a čini se i to da ovaj sistem "Raad-1" samo na ovaj način radi. Dakle, nema nišanskog radara za praćenje cilja.
Veća sigurnost za posadu.

Lansirno oruđe Raad-1 sa lansirnim usmeračima sistema "Kub" i raketama "3M9M3" sistema "Kub", na kamionu marke "Iveco":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Opto-elektronski sistem otkrivanja, akvizicije i praćenja ciljeva, sa antenom radara za osvetljavanje cilja i rakete, kod raketnog sistema PVO "Raad-1":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Raad-1.jpg (96.94 KB, 1200x820 - viewed 5 times.)

* OES Raaa.jpg (252.2 KB, 1200x900 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: April 05, 2021, 06:49:31 pm »

*Raketni sistem PVO "Raad-2"

Dalja modifikacija raketnog sistema PVO "Raad-1" je raketni sistem PVO "Raad-2", koji na istom vozilu kamionu marke "Iveco", sa lansirnim usmeračima sistema "2K12 Kub" koji su prilagođeni da sada nose 3 rakete koje su verovatno kopija kineske varijante ruskih raketa 9M38 i/ili 9M317, sa sistema Buk-M1 / Buk-M2. Te rakete kod Kineza nose oznaku LY-80B i koriste se kod sistema PVO "HQ-16", ali sa vertikalnim lansiranjem.
 
Takođe, u sklopu ovog sistema postoji i opto-elektronski i IC uređaj sa radarom za osvetljavanje sa unapređenim mogućnostima. Ova raketa se naziva "Taer-2" i koristi se i kod sistema "3rd Khordad", ali kod ovog sistema ima povećan domet.

Znači ovo je unapređen sistem, sa novijim raketama veće brzine i dometa i sa savremenijim opto-elektronskim i termovizijskim uređajima...

Slika 2: Lansirno oruđe sistema "Raad-2" sa lansirnim usmeračima sistema Kub, prilagođenim za nošenje raketa "Taer-2" odnosno verovatno kopije kineskih kopija ruskih raketa 9M38/9M317 iz sistema Buk (M1-2) i savremeniji optoelektronski sistem i antena radara osvetljavanja cilja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Raad-2.jpg (159.88 KB, 1104x1199 - viewed 9 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #2 on: April 05, 2021, 06:55:21 pm »

*Raketni sistem PVO "Tabas"

Sledeći raketni sistem PVO, pod nazivom "Tabas", koristi istu raketu kao i raketni sistem PVO "Raad-2" nazvanu "Taer-2".
To je sistem koji je već korak prema raketnom sistemu PVO "Sevome 3rd Khordad", jer pored raketa "Taer-2", koristi i samohodno transportno-lansirno oruđe sa radarom za praćenje ciljeva i navođenje raketa.

Samohodno transportno-lansirno oruđe sa radarom je veoma slično onom sa sistema "Sevome 3rd Khordad" i radi se o modifikovanom lanseru sistema "2K12 Kub" sa modifikacijama za prijem raketa "Taer-2" i sa nišanskim radarom koji ima nešto skromnije mogućnosti od radara sistema "Sevome 3rd Khordad", iako je detalje teže pronaći.
U pitanju je radar sa mono-impulsnim nišanskim predajnikom praćenja cilja i CW radar sa kontinualnim talasima za osvetljenje cilja koji je uz to i jednokanalan po cilju. Po ovome, u smislu tehničkih mogućnosti, sistem ima sličnosti sa hibridnim raketnim sistemom "Kub-M4/Buk-1" ili sa prvim verzijama raketnog sistema "9K37 Buk".

Tek od sistema "Sevome 3rd Khordad" navodi se uvođenje radara sa faznom rešetkom, a i sam izgled radarske kupole jasno govori tome u prilog.

PVO sistem Tabas, samohodno transportno-lansirno oruđe sa nišanskim radarom i raketama "Taer-2":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Tabas.jpg (120.87 KB, 1024x574 - viewed 5 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3 on: April 05, 2021, 07:35:30 pm »

Interesantno je: navedeni sistemi su derivati sovjetskih, a rakete su poboljšane. Kako lažeš: povećana im je brzina i domet.
To nam govori da iranci imaju naprednu tehnologiju proizvodnje čvrstog raketnog goriva! Od koga li su to naučili?

To je veoma bitna stvar, jer znanja u tehnologija čvrstog raketnog goriva doprinose razvoju novih sistema sa povećanom brzinom i dometom - što je praktično jedno od najbitivjih stvari kod PVO raketa.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #4 on: April 05, 2021, 09:29:28 pm »

To nam govori da iranci imaju naprednu tehnologiju proizvodnje čvrstog raketnog goriva! Od koga li su to naučili?

Da pogađam, ili Internet ili Kim Dzong Un? 
P.s.imaju oni sve I svašta od raketa. Skoro sam gledao neki video sa njihove nacionalne televizije kako u nekom podzemnom objektu prave rakete zemlja -zemlja velikog dometa.  A ako se misli na Srbiju. ...hm,hm,hm... nešto nebih rekao da je to odavde otišlo tamo.  Jer da jeste Ujaka Sem bi nas podavio kao piliće odavno. 

U proizvodnji rakete gorivo jeste važno, ali nije naj važnije.  Oblik raketnog motora je jednako važan. Pa onda materijal od kog su komora I sam raketni motor napravljeni (komora mora da bude otporna na istezanje jer vladaju visoki pritisci ,a I temperature) . Mogli su da čačnu gorivo I da mu pojačaju sagorevanje, ali I ostalo su morali da prilagode da ne bi bio bumm  Wink
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: April 06, 2021, 11:30:08 pm »

ма нико није ни очекивао да је то од нас отишло. камо лепа срећа да можемо да правимо гориво за кубове. то су дознали или од руса, или од кинеза, а и ким није за потцењивање. такође и пакистан нешто петља са ракетама, а у добрим су односима, колико ја знам. на крају, иранци нису арапи, већ цивилизација стара 2500 година. знају и они штошта. па погледајте шта раде са уранијумом.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #6 on: April 15, 2021, 08:40:41 pm »

U nastavku analize PVO sistema Irana, osvrnuo bih se na kratko i na modifikacije sistema PVO "MiM-23 Hawk" pod nazivom "Mersad", kao i modifikaciju brodskog PVO sistema sa raketama RIM-66 Standard missile-1 (SM-1) u kopneni PVO sistem, pod nazivom "Talash".

Što se tiče sistema PVO "Mersad" radi se o modifikaciji američkog sistema PVO "MiM-23 Hawk" i o tome sam već pisao ovde: https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=32236.msg549021#msg549021

Sada ću više vremena posvetiti raketnom sistemu PVO "Talash".

Raketni sistem PVO "Talash" je raketni sistem sa raketom iz 70-tih godina i takvim istim nišanskim sistemom praćenja i osvetljavanja. Jednokanalan po cilju.
Koristi modifikovanu raketu sa brodskog PVO sistema "RIM-66 Standard Missile-1" ( u nastavku SM-1), pod oznakom "Sayad-2".
Domet raketa je do 70 km.
Na brodu, sistem funkcioniše tako što brodski 3D OAR obezbedi početne parametre za raketu SM-1 i ona se lansira sa inercionim navođenjem na početnom delu. Zatim se sa radara praćenja i osvetljavanja emituju komande upravljanja na srednjem delu leta, a u završnici je klasično poluaktivno radarsko samonavođenje. Pitanje je kako to funkcioniše na ovom zemaljskom sistemu. Ne zna se pozdano koji se sve radari koriste kao OAR (osmatračko-akivzicijski radari) za ovaj sistem "Talash", ali prema nekim fotografijama koju su ugledale svetlost dana, jedan od njih je i OAR "AN/MPQ-50" koji se inače koristi kao OAR u sistemu "MiM-23 Hawk". Ovaj radar ipak ima nešto skromnije mogućnosti otkrivanja po daljini od 79 km za cilj RCS 1m2 pa do maksimalno 104 km za cilj 3 m2. Tako da je i efikasan domet rakete pod znakom pitanja zbog ovih daljina otkrivanja.

Da bi se raketa "Standard missile-1" (SM-1) lansirala sa kopna, izvršene su modifikacije zemaljskog lansera i proizveden je lanser koji veoma podseća na lanser sistema "Patriot". Radi se o 2-kontejnerskom kutijastom lanseru na vozilu točkašu (opet Iveco trakker).
Da bi se raketa navodila, sa broda je skinut nišanski radar za praćenje cilja i navođenje raketa AN/SPG-51, koji je sličan po funkcijama radaru sistema "Kub" utoliko što se sastoji od 2 radara koji koriste istu antenu, isti reflektor. To su monopulsni radar praćenja cilja i CW kontinualni radar za osvetljavanje cilja i i navođenje rakete.

Osnovne komponente raketnog sistema PVO "Talash":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketa zemlja-vazduh, "Standard Missile-1" (SM-1):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* Talash.jpg (97.16 KB, 752x423 - viewed 8 times.)

* Standard missile-1.jpg (61.19 KB, 940x402 - viewed 9 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #7 on: April 28, 2021, 08:49:07 pm »

Do sada sam pisao o razvoju više vrsta sistema PVO Irana koji su svoje korene imali u starijim sovjetskim i američkim sistemima PVO poput sistema "Kub", "Hawk" ili brodskog sistema PVO sa raketama "RIM-66 Standard Missile-1".
Kombinacijom različitih komponenti tih sistema, uz saradnju sa Rusima i Kinezima, korišćenjem savremenih rešenja i sistema, Iranski stručnjaci proizveli su niz sistema PVO o kojima sam već pisao poput "Raad-1", "Raad-2", "Tabas",  "Talash" i na kraju "Mersad-16" sa svojom za izvoz ponuđenom verzijom "ADS-M2".
Ipak, vrhunac njihovog razvoja "po ovoj liniji" je svakako raketni sistem PVO srednjeg do velikog dometa "Sevome 3rd Khordad", jedini od sistema koji se barem donekle, sudeći po Iranskim tvrdnjama, dokazao i u bojevoj upotrebi.

Raketni sistem PVO "Sevome 3rd Khordad" svakako je ponos Iranskog raketnog programa. Sistem je veoma potentan, mobilan, sa savremenim rešenjima u radarskoj tehnici, raketama i načinima vođenja, kao i višekanalan po cilju.

Osnovna taktička jedinica sistema je raketni divizion.

Na hijerarhijskom vrhu raketnog diviziona nalaze se:
- Komandni centar
- 3D AESA osmatračko-akivzicijski (OAR) radar "Bashir"

U sastavu jednog raketnog diviziona nalaze se 4 samohodne raketne baterije, od kojih se svaka sastoji od:
- 1 x samohodno lansirno oruđe sa radarom praćenja ciljeva i navođenja raketa
- 2 x samohodno transportno-lansirno oruđe
- vozila za transport i pretovar raketa
- 9 x raketa zemlja-vazduh sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem tipa: Taer 1 i 2A, kao i Sayad-2C i sa aktivnim radarskim samonavođenjem tipa Taer 2B/C

Dakle, u sastavu raketnog diviziona nalazi se 4 samohodna lansirna oruđa sa radarima, 8 transportno-lansirnih oruđa i do 36 raketa zemlja-vazduh.
Ovakav raketni divizion može teoretski jednovremeno da dejstvuje na do 16 ciljeva, uz uslov da se koriste i rakete sa aktivnim radarskim samonavođenjem.

Osnovne komponente raketnog diviziona PVO "Sevome 3rd Khordad":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sevome Khordad osnovne komponente.jpg (114.44 KB, 1200x675 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #8 on: April 28, 2021, 08:56:33 pm »

Par reči o samohodnom lansirnom oruđu sa radarom praćenja i o raketama sistema "Sevome 3rd Khordad".

Samohodno lansirno oruđe sa radarom praćenja sa faznom rešetkom ima mogućnost automatskog praćenja 4 cilja i jednovremenog osvetljavanja 2 cilja (dvokanalan po cilju) i navođenje na njih do 4 rakete (četvorokanalan po raketi), kada se gađanje ciljeva u VaP-u vrši raketama sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem.

U slučajevima kada se ciljevi u VaP-u gađaju raketama sa aktivnim radarskim samonavođenjem, onda je moguće jednovremeno dejstvo na 4 cilja, i to su maksimalno moguće i granične vrednosti.

Radar praćenja i osvetljavanja je radar sa faznom antenskom rešetkom i 1700 prijemno-predajnih elemenata.
U najnovijim verzijama, samohodno lansirno oruđe sa radarom, opremljeno je i savremenim optičkim sistemom koji omogućava otkrivanje, akviziciju i dejstvo na ciljeve na daljinama do čak 50 km i pasivno praćenje cilja, u uslovima elektronskih smetnji i protivmera protivnika.

Što se tiče raketa, koriste se raketa sa poluaktivnim radarskim samonavođenjem tipa Taer 1 dometa do 50 km, zatim rakete Taer 2 dometa do 75 km i rakete Sayad 2C dometa do 75 km.
Od raketa sa aktivnim radarskim samonavođenjem, koristi se raketa Taer 2B/C, domet do 105 km.

Samohodno lansirno oruđe sa radarom sistema PVO "Sevome 3rd Khordad":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo i par slika najnovije verzije samohodnog lansirnog oruđa sistema PVO "Sevome 3rd Khordad" sa novim optičkim sistemom praćenja i navođenja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rekoh da se na vrhu hijerarhije raketnog diviziona nalazi 3D AESA LPI radar "Bashir".
U pitanju je Iranska modifikacija (ili pak samo Iranski naziv) kineskog OAR-a pod nazivom JY-11B.
Radi se o 3D AESA LPI radaru sa faznom antenskom rešetkom velikog dometa, do 350 km po daljini i do 12 km po visini i posebno je dobar za otkrivanje niskoletećih ciljeva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Sevome Khordad SLO sa radarom.jpg (173.12 KB, 1200x675 - viewed 4 times.)

* Sevome Khordad modernizovani SLO sa radarom.jpg (225.43 KB, 1710x818 - viewed 4 times.)

* Bashir.jpg (131.72 KB, 1200x675 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #9 on: April 28, 2021, 09:00:09 pm »

Dana 19.06.2019. godine oko 23:35 časova po srednjeevropskom vremenu, Iranski sistem PVO "Sevome 3rd Khordad", izvršio je uspešno dejstvo na američku izviđačku bespilotnu letelicu "RQ-4A Global Hawk BAMS-D". Dron je pogođen i oboren iznad zaliva Hormuz, a njegovi ostaci su pronađeni i prikazani na Iranskoj televiziji.
Ovo obaranje američke izviđačke bespilotne letelice koja spada među najsavremenije američke letelice tog tipa, dodatno je podiglo napetosti na relaciji Washington - Teheran....

Ostaci oborene letelice "RQ-4A Global Hawk BAMS-D":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I "recka" na samohodnom lansirnom oruđu sa radarom sistema "Sevome 3rd Khordad", zaslužnom za obaranje BPL "RQ-4A Global Hawk":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ostaci Global Hawk.jpg (78.17 KB, 602x401 - viewed 6 times.)

* Recka.jpg (40.8 KB, 640x446 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #10 on: May 03, 2021, 11:54:12 am »

Iranski raketni sistem PVO "Bavar-373"

Iran je 22. avgusta 2019. godine sa velikom najavom, predstavio svoj mobilni sistem PVO “Bavar-373” na događaju povodom Dana odbrambene industrije kome je prisustvovao predsednik Hassan Rouhani. U govoru je opširno razložio obrazloženje nomenklature oružja upoređujući ga sa ruskim raketama zemlja-vazduh.

„Njegov broj je između 300 i 400. To je 373. U svakom slučaju, njegov sistem je jači od "S-300" i vrlo je blizu "S-400".“ Ovaj drugi je verovatno najsposobniji raketni sistem zemlja-vazduh velikog dometa na planeti, a prvi je njegov ugledni prethodnik.
Iran je takođe podelio snimke lansiranje raketa sistema “Bavar-373”, tipa "Sayad-4", koje su navodno sposobne da dejstvuju na ciljeve u rasponu od mlaznih bombi i lovaca, stelt aviona, bespilotnih letelica i krstarenja i balističkih raketa. Teheran je tvrdio da sistem ostaje efikasan u svim vremenskim uslovima i da je otporan na ometanja i na nuklearno / biološko / hemijske pretnje.

Glavna vojna pretnja Iranu dolazi od mogućih vazdušnih i raketnih udara od strane Sjedinjenih Država, Izraela i Saudijske Arabije. Ovo objašnjava zašto primena sistema, kako se tvrdi, najvišeg nivoa izaziva takvu pažnju.
Iran je 2007. godine prvi put pokušao da uveze pet baterija ruskih sistema PVO “S-300PMU-1” (NATO kodno ime SA-20 Gargoyle), koji mogu da dejstvuju na letelice udaljene do 150 km. Ali čak i dok su se iranski tehničari obučavali za upravljanje "S-300PMU-1", 2010. godine tadašnji ruski predsednik Dmitrij Medvedev odlučio je da stopira prodaju zbog međunarodnih sankcija uvedenih kao odgovor na teheranski program nuklearnih istraživanja.

Godinu dana kasnije, Iran je najavio da će umesto toga razviti sopstveni sistem inspirisan “S-300”, nazvan “Bavar 373". Teheran je periodično izveštavao o uspešnim testovima i napretku, a nove raketne baterije javnosti je prvi put prikazao u avgustu 2016.

Ranije iste godine, uz ublažavanje sankcija zbog nuklearnog sporazuma JCPOA iz 2015. godine, Rusija je isporučila četiri baterije "S-300PMU-2", od kojih svaku sačinjavaju četiri samohodna lansirna oruđa i dva radarska oruđa.

Sastav raketne baterije Bavar-373

Poput “S-300”, baterija “Bavar-373” uključuje veći broj terenskih kamiona. Ove rakete i radari koordiniraju se pomoću vozila za upravljanje na komandnom mestu nazvanog “Fakour” sa šest točkova, koji navodno mogu umrežiti radarsku pokrivenost i sa drugih susednih baterija raketa zemlja-vazduh, koristeći šifrovani komunikacioni sistem nazvan “Rasoul”.

Dva radara “Bavara” nalaze se na kamionima “Zafar” sa osam točkova: radar za akviziciju ciljeva, radnog područja S-banda za otkrivanje aviona (ciljeva) na većim daljinama i radar za navođenje raketa nešto kraćeg dometa, ali sa preciznijim određivanjem parametara ciljeva, koji radi u X-bandu. Oba su navodno konstrukcije AFAR (aktivna fazna antenska rešetka), koje je teže otkriti (LPI – niska verovatnoća otkrivanja) i imaju višu rezoluciju.

Iran je takođe predstavio i treći radar, masivni radar s faznim nizom “Meraj-4", koji je postavljen na kamion “Zoljanah” sa deset točkova. “Meraj-4” navodno može istovremeno pratiti do 100 ciljeva na udaljenosti od cca 350 km (ili čak od 450 - 480 kilometara prema nekim izvorima).
“Meraj-4” koristi “solid-state” module, a navodno poseduje više vrsta zaštite od ometanja i drugih oblika elektronskih protivmera.
Iako "Meraj-4" nije organski vezan za bateriju “Bavar-373”, kako se ponekad tvrdi, ipak je dizajniran da se poveže sa baterijama “Bavar” , kao radar ranog upozoravanja, kako bi poboljšao postupak dodele ciljeva za zahvat i gađanje.

Do šest taktičkih kamiona “Zoljanah” sa pogonom na deset točkova služe kao samohodna lansirna vozila, od kojih svaki nosi četiri rebrasta kanistera za lansiranje raketa.
Slično kao i kod “S-300PMU”, sistem “Bavar” ima koristi metodu vertikalnog lansiranja koji ne zahteva da rakete budu „usmerene“ ka svojim ciljevima. Međutim, dok ruski sistem koristi „hladni lansirni“ metod koji izbacuje rakete iz njihovih cilindričnih lansirnih cevi pre paljenja njihovih raketnih motora, video snimci pokazuju da “Bavar” lansirno vozilo koristi metodu „toplog lansiranja“ u kojem raketni motor započinje sagorevati unutar kanistera kvadratnog oblika.

Sistem koristi rakete dužine otprilike sedam metara tipa “Sayad-4”, očigledno razvijeno i modifikovano od američkih brodskih protivavionskih raketa “Standard SM-1” prodatih Iranu neposredno pre Iranske revolucije. Iranski general je tvrdio da oni uključuju tehnologiju vektorskog potiska kako bi povećali svoju upravljivost dok presreću rakete.

Sve u svemu, raketni sistem PVO “Bavar-373” navodno može istovremeno da gađa do 6 ciljeva na udaljenosti od 200-250 kilometara (od izvora do izvora) sa dvanaest projektila. Na pojedinačni cilj verovatno će biti ispaljeno više projektila kako bi se povećala verovatnoća uništenja.
Navedeni plafon dejstva po visini sistema od 26-27000 metara može pomoći u presretanju balističkih projektila ili izviđačkih bespilotnih letelica velike izdržljivosti (HALE) poput američkih “globalnih jastrebova” “Global Hawk RQ-4” za koje je poznato da krstare na takvim visinama.

Baterijski radari za akviziciju ciljeva i navođenje raketa i raketa "Sayad-4":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Raketni sistem PVO "Bavar-373", Komponente sistema i specifikacija TT karakteristika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radari i samohodno lansirno oruđe:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Bavar baterijski radar.jpg (87.32 KB, 925x617 - viewed 3 times.)

* Bavar komponente sistema.jpg (100.06 KB, 1200x480 - viewed 10 times.)

* Bavar radari i SLO.jpg (27.32 KB, 500x261 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #11 on: May 22, 2021, 06:40:45 pm »

Iran je predstavio novi protivavionski raketni sistem, pod nazivom "Khordad 15"

Iranski ministar odbrane, brigadni general Amir Hatami, rekao je na ceremoniji otkrivanja da je sistem „sposoban da detektuje borbene avione i borbene bespilotne letelice na udaljenosti od 150 kilometara i njihovog praćenja u krugu od 120 kilometara “, prenose iranski državni mediji.
„Sistem, dodao je, takođe može da detektuje steltne ciljeve na udaljenosti od 85 kilometara i da ih aktivira i uništi u dometu od 45 kilometara.“
Hatami je tvrdio da protivavionske rakete "Sajad 3" sistema PVO Khordad 15 istovremeno otkrivaju, presreću i uništavaju šest ciljeva i mogu biti spremne za napad na te ciljeve za manje od pet minuta.

Hatami je takođe rekao da je „sistem PVO opremljen radarom sa faznom rešetkom (PFAR, prim. Kubovac) i nezavisnim lansirnim uređajima i da može efikasno da preduzme akcije protiv različitih vazdušnih ciljeva, poput izviđačkih letelica, bombardera i taktičkih ratnih aviona“, navodi Teheran Tajms.
Iranski video snimak prikazao je vojni kamion s rotirajućim pravougaonim kutijastim lanserima na platformi. Po svemu sudeći u lanseru su bile četiri rakete u dva reda po dva kanistera. Još jedan kamion je prikazan koji nosi rotirajuću radarsku antenu u obliku ravne pravougane ploče.

Iranska štampa se pohvalila da je Khordad-15 iranski dizajn. „Iran je nedavno napravio velike pomake u svom sektoru odbrane i postigao samodovoljnost u proizvodnji vojne opreme i hardvera uprkos suočavanju sa sankcijama i zapadnim ekonomskim pritiskom“, rečeno je na iranskoj Press TV.

Ali to nije sasvim tačno. Iran ima dosadašnje zapise o kopiranju oružja drugih država, uključujući "ozloglašeni" iranski lovac Kovsar, koji neverovatno liči na američki F-5 koji je snabdeven Šah-ovom vazduhoplovstvu pre nego što je svrgnut 1978. godine.
Iranska protivavionska raketa Sajad-1 izvedena je iz ruske rakete SA-2 (Sistema-75/Dvina/Volhov, prim. Kubovac) za vreme hladnog rata ili je verovatnije da je proizvedena pod uticajem kineskih i severno-korejskih verzija te rakete.

PA raketa Sajad-2 je počela da se proizvodi 2013. godine i ima maksimalan domet od oko 150 kilometara, prema Benham Ben Taleblu-u, istraživaču iz "Fondacije za odbranu demokratije".

„Kao i većina iranskog oružja i rakete Sajad svoje poreklo vuku iz stranog vojnog hardvera. Raketa Sajad-2 zasnovana je na američkim raketama SM-1 (RIM-66) Standard missile, koje je iranska mornarica navodno dobila od SAD-a pre Islamske revolucije 1979. godine “, piše Taleblu.
„Tokom 2013. godine iz Irana su stizale vesti izvestila da će sovjetski sistem zemlja-vazduh "S-200" biti opremljen raketama Sajad-2. Iran je od tada razvio fizički dužu raketu zemlja-vazduh većeg dometa, za sistem PVO "Talash" nazvanu Sajad-3. “

Sajad-3 može biti zasnovan na stranom dizajnu (donekle podseća na Sajad 2). U oba slučaja, oružje je predstavljeno usred rastućih tenzija između Irana i SAD.


Slika 1: Osnovna sredstva raketne baterije PVO "Khordad 15", radar za navođenje raketa i lanseri sa raketama:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Lansirna oruđa i rakete sistema "Khordad 15":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Lansiranje rakete "Sayad-3" sistema "Khordad 15":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Khordad-15 osnovna sredstva baterije.jpg (67.64 KB, 925x617 - viewed 3 times.)

* Khordad-15 lanseri i rakete.jpg (67.32 KB, 800x534 - viewed 2 times.)

* Khordad-15 lansiranje rakete.jpg (22.28 KB, 500x437 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #12 on: May 22, 2021, 06:50:32 pm »

Pojavile su se informacije i fotografije razvoja najnovijeg raketnog sistema PVO kod Irana. Radi se o daljem razvoju raketnog sistema PVO 3rd Sevome Khordad, pod "radnim" nazivom: “9D”

Sistem sadrži istu osnovu kao i 3rd Sevome Khordad, što će reći da se koristi ista noseća točkaška šasija sa istim lansirnim usmeračima kao osnovom, kao i prostor za smeštaj antene radara i radarskih komponenti.
Ono što se sada razlikuje jeste pre svega to da se lansirni usmerači sada koriste kao “nosači” 8 kutijastih kontejnera sa novim tipom projektila zemlja-vazduh kratkog dometa (nepoznatno koji je domet u pitanju).

Što se tiče radara za navođenje raketa, on je sada AESA konstrukcije i LPI karakteristika (niska verovatnoća otkrivanja), radi u X-bandu i u mogućnosti je da jednovremeno prati 8 ciljeva i da na njih lansira 8 raketa gotovo jednovremeno.

Jedna samohodna raketna baterija u svom sastavu će imati jedan SLO sa radarom i 8 raketa i 1-2 transportno-lansirna oruđa (bez radara). 4 ovakve baterije, oformiće raketni divizion.
To bi značilo da je divizion opremljena sa 4 ovakva samohodna lansirna oruđa sa radarom – 32 kanalan po cilju!

Rakete sistema 9D se navode radio-komandnim putem, tako da možemo pretpostaviti maksimalni domet po daljini od cca 20- 30 km. Takođe, moguće će biti i radio-komandno vođenje uz optičko (pasivno) praćenje cilja preko ugrađenog IRST. Po nekim izvorima, proizvodnja novih projektila je u toku, a do sada je, prema dostupnim podacima, proizvedeno 49 projektila.

Na nivou baterije nalaze se 2 osmatračko-akvizicijska radara i to S-band radar Bashir, koji se već koristi kod samohodnog raketnog sistema PVO 3rd Sevome Khordad i VHF radar Qods/Vostok (originalno beloruske proizvodnje) pogodan za otkrivanje letelica za “stealth” karakteristikama.

Pominje se i varijanta kombinovanja sistema 3rd Sevome Khordad i sistema pod radnim nazivom “9D” i to tako da bi se unutar samog diviziona 3rd Sevome Khordad, uključilo u sastav svake od 4 baterije još po jedan SLO sa radarom i raketama “9D”, ukupno 4 kom, umesto jednog transportno-lansirnog oruđa sistema 3rd Sevome Khordad, po bateriji.

Sistem će biti pre svega namenjen za neposrednu zaštitu diviziona 3rd Sevome Khordad od napada pre svega krstarećih raketa, precizno vođenih projektila vazduh-zemlja (uklj. i protivradarske rakete), bespilotnih letelica i kamikaza- dronova, i naravno od (niskoletećih) aviona tokom rada i tokom premeštanja diviziona na nove položaje.

Slika 1: U prvom planu SLO sa radarom i raketama sistema "9D". U pozadini vidimo OAR "Qods/Vostok":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: SLO sa radarom i raketama sistema "9D":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Rakete sistema "9D":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Lansiranje rakete sistema "9D":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 5: Lansiranje rakete sistema "9D:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 9 day - baterija SLO u prvom planu.jpg (152.53 KB, 1920x1080 - viewed 3 times.)

* 9 day - sLO u prvom planu.jpg (60.46 KB, 1080x720 - viewed 3 times.)

* 9 day - projektili zemlja-vazduh.jpg (43.78 KB, 1024x473 - viewed 3 times.)

* 9 day - lansiranje novog projektila.jpg (480.73 KB, 1898x1080 - viewed 2 times.)

* 9 day - projektil zemlja-vazduh lansiranje.jpg (128.21 KB, 1895x1071 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #13 on: May 25, 2021, 08:55:50 pm »

Iranske Vazduhoplovne snage IRGC predstavile su radar „Quds“ 21. maja 2021. godine. Ovaj radar može da otkrije pretnje udaljene čak 500 km i radi u VHF dijapazonu. To radaru daje superiornu sposobnost otkrivanja ciljeva sa niskim RCS (poprečnim radarskim presekom). Takođe je potpuno mobilan, što mu daje mogućnost da se pridruži bojnom pozorištu ili da ga napusti u vrlo kratkom vremenskom periodu.
Radar je baziran na beloruskom radaru "Vostok".
Pored upotrebe u sistemu VOJ, kod Iranske vojske koristi se za rano otkrivanje ciljeva kod sistema PVO "3rd Sevome Khordad".

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #14 on: June 23, 2021, 08:55:45 pm »

Na internetu se pojavio snimak obaranja saudijske bespilotne letelice Scan Eagle, nepoznatim raketnim sistemom, od strane vojske Huti

Ubrzo su se pojavile i informacije o toj "tajnovitoj" raketi Iranske proizvodnje. O toj raketi sam i pisao ranije, pre nekih godinu i po dana, kada se prvi put čulo za tu raketu, prilikom zaplene od strane Amerikanaca na jednom Iranskom brodu.

Raketa je "menjala" radne nazive, prvi je bio "Ghaem-2" a sada se ustalila pod nazivom "Raketa 358".

O toj raketi se ne zna mnogo, ali ono što možemo donekle sa sigurnošću reći jeste da se radi o specifičnoj vrsti "krstarećeg" projektila za PVO, koji ima daljinu krstarenja preko 100 km, a neki izvore tvrde i 150-200 km.

Radi se o raketi čiji buster lansira raketu, ubrzava je do supersoničnih brzina i uz pomoć velikih fiksnih krila brzo podiže na optimalnu visinu leta. Zatim se uključuje dualni-tandem marševski motor (verovatno mikro turbo mlazni) na čvrsto gorivo i svojim sporim sagorevanjem (do 15 minuta) uspeva da omogući raketi veliki domet po daljini u fazi "krstarenja" i traženja ciljeva, a pritom zadržava prosečnu brzinu leta od oko 250 m/s.

Projektil je opremljen sa laserskim blizinskim upaljačem, što mu omogućava dejstvo na objekte veoma male odrazne površine.
Projektil se lansira u očekivanu zonu cilja, koja je prethodno određena elektro-optičkim senzorima (neka vrsta "uglovnog preticanja") i uneta u INS sistem koji navodno poseduje i na osnovu unešene daljine do cilja određenog laserskim daljinomerom sa zemlje, uključuje u datom trenutku IIR glavu za samonavođenje radi zahvata cilja.
Kada se cilj zahvati IIR glavom za samonavođenje, uključuje se terminalni motor "ubrzanja", koji dodatno ubrzava raketu u završnom delu leta, tako da raketa ne može biti "pobeđena" tako lako manevrom aviona usled "istrošene" energije rakete u završnoj fazi.
Ukoliko raketa ne pronađe cilj, ima mogućnost nastavka leta, "krstarenja" oko zone očekivanog susreta sa ciljem i traženja drugog cilja.
Domet rakete po visini nije tačno određen, ali se pretpostavlja da je najmanje 10000 metara.
Raketa ima bojevu glavu mase do 10 kg, direkciono usmerenu fragmentarnu.

Postoje izvori koji tumače kako je obaranje izviđačkog komunikacijskog aviona za vezu E-11 u Avganistanu, na visini od 12500 metara (uz okolni teren visine čak do 2000-2500 metara) možda bila "zasluga" ove rakete.
Pad ovog aviona, desio se 27/01/2020. godine iznad provincije Ghazni.
Zvanični američki izvori tvrde da je pad uzrokovan lomom lopatice turbine uzrokovane greškom pilota.


Obaranje BPL Scan Eagle u Jemenu:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=akbe_zlJXCs&fbclid=IwAR2PB3Vx7lTkodNgGj8E2rC6DxhQeVZ6yEDEIISpRmKgSVAY73XwIEKxznc


Slika 1: Srušen američki izviđački komunikacijski avion E-11 u Avganistanu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Izgled rakete 358:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Izgled rakete 358:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Približni opis rakete 358, u vreme kada su je nazivali "Ghaem-2":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* E-11.jpg (97.93 KB, 1200x676 - viewed 1 times.)

* Raketa 358.png (420.02 KB, 618x414 - viewed 1 times.)

* Rakete 358 2.png (178.74 KB, 388x279 - viewed 52 times.)

* Ghaem-2 - Copy.jpg (934.64 KB, 2931x3537 - viewed 4 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.