PALUBA
March 28, 2024, 07:22:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj Iranskih raketnih sistema PVO  (Read 6042 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #15 on: August 22, 2021, 05:55:15 pm »

Iranci tvrde za svoju protivvazduhoplovnu odbranu da je "broj jedan u regionu" i "među najboljima u svetu"...

Kako bilo, evo jedan kvalietan video, ne predugačak, u kome možemo videti i čuti (na engleskom) o većini raketnih i radarskih sistema kojima se Iranska PVO danas diči: od sistema PVO Sevome rd Khordad, Bavar-373, Mersad-16 i Tabas, pa do savremenih radarskih sistema Bashir, Meraj i Rezonans, kao i dubinski modernizovani P-18-2.

Pominju se i nabavljeni ruski sistemi S-300PMU-2, Tor-M1 i drugi, ali je akcenat stavljen na Iranske proizvode ili modernizacije zapadnih i/ili istočnih radarskih i raketnih sistema.

Svakako zanimljivo za pogledati!

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #16 on: August 23, 2021, 10:27:59 am »

Nova modernizacija za podizanje nivoa Bavar-373 do S-400

"Nove modernizacije sistema PVO Bavar-373 dolaze i uskoro će biti predstavljena nova verzija koje bi moglo biti na istom ili višem nivou od S-400", rekao je zamenik ministra odbrane Irana brigadni general Mahdi Farahi u nedelu uveče u televizijskom intervjuu povodom Nacionalnog dana odbrambene industrije u zemlji.

"Postoje problemi u vezi sa tehnologijom i proizvodnjom jer su neke od korišćenih tehnologija veoma složene, ali uprkos svemu tome, posao se obavlja", dodao je on.
Iran je u avgustu 2019. predstavio raketni sistem PVO Bavar-373. To je mobilni sistem protivvazduhoplovne odbrane dizajniran za presretanje i uništavanje nadolazećih neprijateljskih ciljeva. Sistem koristi rakete čiji je maksimalni domet 300 kilometara.

Sistem je sposoban istovremeno otkriti do 300 ciljeva, pratiti 60 meta odjednom i zahvatiti šest meta istovremeno.
Bavar 373 ima dva radara za pretraživanje i presretanje, koji mogu odoleti elektronskom ratu i elektromagnetnim bombama. Osim toga, radari su u stanju da otkriju protivradarske (ARM) koje se koriste za suprotstavljanje sistemima protivvazdušne odbrane.
Farahi je sankcije u proteklih 40 godina nazvao najvažnijim podsticajem za samodovoljnost zemlje u oblasti odbrane.

Ranije 17. avgusta, zvaničnik vojske rekao je da će uskoro biti predstavljen simulator sistema Bavar-373.

Izvor: https://en.mehrnews.com/news/177680/New-upgrades-to-improve-Bavar-373-to-S400-level
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #17 on: September 01, 2021, 01:50:30 pm »

Mersad -16: Iran uspešno testirao raketni sistem domaće proizvodnje

Iranska vojska uspešno je testirala svoj najnoviji domaći odbrambeni raketni kompleks sa sistemom Mersad-16, koji otkriva i uništava višestruke neprijateljske ciljeve.


Iranska vojska testirala je optimizovani raketni sistem Mersad-16 u pustinji Dašt-e Kavir u provinciji Semnan, izvestili su iranski mediji.

„Kompleks domaće proizvodnje napravljen je za presretanje ciljeva velike brzine, poput krstarećih raketa na malim nadmorskim visinama“, rekao je brigadni general Muhamed Hošgalb, zamenik načelnika operacija Vojske PVO.

Hošgalb je rekao da je novi raketni sistem zemlja-vazduh izuzetno napredan, sa mogućnostima elektronskog ratovanja i da je proizveden upotrebom sto odsto iranske tehnologije. Tvrdi da se sistem dokazao i da je spreman za sprovođenje u odbranu Irana od neprijateljskih strana.

Testirani sistem usavršio je postojeće mogućnosti neutralisanja dolaznih neprijateljskih ciljeva, dodajući prethodnom modelu mnoštvo poboljšanih i novih odbrambenih opcija. Potpuno je mobilan i uključuje novu iransku radarsku tehnologiju (radare Hafez i Najm-804) i novu raketu, nazvanu „Šalamčeh 2“, navodi poluzvanična novinska agencija Mehr.

Iran je tokom protekle godine javno uveo brojne nove sisteme usred sve većih tenzija sa SAD i njihovim saveznicima. Iranci se ponose svojim domaćim odbrambenim sposobnostima, prenosi RT.

U maju, usred eskalacije sukoba između Izraela i Palestinaca, Iran je otkrio tri nove odbrambene mašine, uključujući radarski sistem „Kuds“, raketni sistem zemlja-vazduh nazvan „9th-Day“ i bespilotnu letelicu pod imenom „Gaza“ sa dometom od 2.000 kilometara.

Izvor: https://rs.sputniknews.com/20210831/mersad--16-iran-uspesno-testirao-raketni-sistem-domace-proizvodnje-foto-1129411023.html?fbclid=IwAR2oYAjygUMl2bpbf2LdAZoiQTVCCGs69HXa37Ek2c3PWHjYxPHgF_ztXJ8

Uz tekst bih ipak postavio kratak lični komentar. Iako se u tekstu navodi da je u pitanju "domaći Iranski sistem" i to da je proizveden upotrebom "100 odsto Iranske tehnologije", moram ipak naglasiti da je projekat Mersad-16, krenuo od modernizacije američkog sistema PVO "MiM-23 Hawk". Prva modernizacija se zvala "Mersad", pa su onda uz dodatne modernizacije menjane oznake uz "Mersad".

Ovde, na ovom "optimizovanom sistemu" se radi o novoj raketi, novom OAR-u, ali se čini da se radi i dalje na radaru za navođenje raketa koji je veoma slično koncipiran kao radar sistema Hawk, sa digitalizacijom elektronike i solid-state komponentama. Takođe i komandna stanica je čini se bazirana ka stanici sistema Hawk uz modernizaciju i digitalizaciju.

U upotrebi se još uvek nalazi i stariji OAR sistema Hawk, sada na vozilu (mobilan) i modernizovan.

Dakle, jeste Iranska dubinska modernizacija i "de fakto" novi sistem, ali nije "green field" projekat, nego ipak dalji razvoj sistema PVO "Hawk". Čisto da razjasnim malo....

Evo i snimak lansiranja. Na samom početku (oko 10. sekunde pa dalje) vidimo OAR AN/MPQ-50 sa sistema Hawk, na vozilu i modernizovan.

https://twitter.com/i/status/1319009606874632196

(6. snimak odozgo)
« Last Edit: September 01, 2021, 01:56:15 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #18 on: October 13, 2021, 02:30:05 pm »

U jeku napetosti u trouglu Turska-Iran-Azerbejdžan, u Iranu se održavaju vežbe jedinica PVO sa bojevim gađanjem "Modafean-e Aseman-e Velayat 1400".
Na snimku ispod možemo videti sisteme PVO Tabas, Mersad-16, 15th Khordat i 3rd Sevome Khordad, a detalje o tim sistemima potražite u okviru ove teme na  strani 1.

Snimak na linku:

https://twitter.com/i/status/1447910040766226443

Pored toga, u komentaru, možete pogledati i fotografije Iranske verzije raketnog sistema PVO Tor-M1, pod nazivom "Dezful"!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Iranski Tor M1 1.jpg (45.81 KB, 680x383 - viewed 1 times.)

* Iranski Tor M1 2.jpg (36.47 KB, 1024x576 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #19 on: October 31, 2021, 12:10:11 pm »

Zašto su Iran i Severna Koreja napravili isti sistem PVO?

Iako nije tajna, intenzivno vojno jačanje Irana ulazi u petu godinu, a rezultati i dalje prkose očekivanjima. Mreža državnih proizvođača koji snabdevaju oružane snage ubrzala je svoje napore još od kolapsa JCPOA 2018. godine, što je Vašington, DC i Teheran postavilo na ratni put, što je rezultiralo brzim uvođenjem toliko novih sistema oružja. Vežba pod nazivom „Branioci neba Velaja 1400“, održana sredinom oktobra, postala je izlog za novu opremu protivvazduhoplovne odbrane, a jedan poseban model nikada ranije nije viđen – analogan ruskom Tor-M1, ali na šasiji kamiona na točkovima.

Iranski ogranak protivvazduhoplovne odbrane je među desetak međunarodnih operatera sistema PVO kratkog dometa Tor. Njegove primarne karakteristike su veliko vozilo na gusenicama na koje se postavlja kupola koja svoje projektile lansira vertikalno. Svaki lanser Tora je opremljen sa dva radara za otkrivanje i nišanjenje. Tor se nudi za izvoz u nekoliko varijanti uključujući zglobni „arktički“ transporter, transporter na točkovima i pomorski sistem za lansiranje. Ruska zvanična agencija za izvoz oružja promoviše Tor-E2 koji sada nosi 16 projektila za globalne krajnje korisnike. Međutim, Tor-M2E i Tor-M2KM ostaju navedeni na web stranici Rosoboroneksporta.

Iranski pokušaj kopiranja ovog ruskog sistema PVO kombinuje lanser za raniju varijantu Tor-M1 sa namenskom upravljačkom stanicom na  transportnom vozilu sa šest točkova. Čini se da je samo vozilo komercijalni kamion uvezen iz EU. Tačan naziv ovog  sistema PVO u iranskoj službi još nije potvrđen, ali se pridružuje uz još najmanje 2 sistema PVO kratkog dometa koji su u upotrebi. To su „Ya Zahra“, koja je iranska kopija kineskog HQ-7 (sama kopirana sa francuskog Crotale-a), i „Mersad“ koji je kopiran sa američkog MIM-23 Hawk, iako sa novi kutijasti lanseri i transporter. Oba modela su mobilna i podvrgnuta su opsežnim testiranjima.

Izbor prilagođavanja Tor-M1 za donekle novi sistem PVO može zbuniti obične posmatrače. Ne pomaže ni to što su iranski Tor-M1 odgovorni za najgoru katastrofu civilnog vazduhoplovstva u zemlji u poslednje vreme. Dana 8. januara 2020., jedan Tor-M1 raspoređen da zaštiti međunarodni aerodrom u Teheranu, zamenio je ukrajinski putnički avion za projektil i gađao ga. U slučaju nesrećnog obaranja poginulo je 167 ljudi. Ono što je još nejasno jeste da li je državni proizvođač koji je sastavio ovu varijantu Tor-M1 bio upućen da proizvede novi sistem PVO ili samo da napravi varijantu sa postojećim Tor-M1 u upotrebi, pa je tako prilagodio vertikalni lanser na novu transportnu jedinicu . Može li se dokazati da je Rusija uključena u ovaj projekat?

Neodoljiva koincidencija je iransko uvođenje lokalno proizvedene varijante Tor-M1 koja stiže godinu dana otkako je severnokorejski ogranak protivvazduhoplovne odbrane otkrio svoj najnoviji sistem PVO. Tokom epske vojne parade KPA u oktobru 2020. prikazani su sistemi PVO dugog i kratkog dometa za zamenu sovjetskih starih sistema. Osim onoga što se smatra lokalno napravljenim analogom S-300, na prikolici je bilo i sistema PVO sličnih Toru. Ista vozila pojavila su se na još jednoj paradi u januaru 2021. i najmanje jedan model je ovog meseca bio na izložbi u zatvorenom prostoru pod nazivom „Samoodbrana 2021”.

Ipak, ovaj system PVO sličan Toru iz Severne Koreje ima primetne razlike u odnosu na bilo koju od poznatih ruskih varijanti. Njegova kupola koja sadrži vertikalno usmerene lansere je veća i radari na njoj su slični onima koji se nalaze na HQ-17AE kineske proizvodnje koji je u direktnoj konkurenciji sa Tor-M2K ruske proizvodnje. Zašto su se Severnokorejci odlučili za prikolicu sa deset točkova za ovaj sistem PVO, vredi razmisliti. Baš kao i originalni Tor-M1/M2, bolje je montirati kupolu na potpuno oklopljeni trup sa šasijom na gusenicama; tip vozila Severna Koreja zna da se sastavi. Jednako je lako prenameniti kamion 6×6 ili 8×8 za njega kao što su Iranci radili, umjesto da uposle tako veliki transporter.

Iznenadno uvođenje varijanti nalik Toru ili Tor u roku od godinu dana od strane iranskih i severnokorejskih vojnih snaga sugeriše da su ponovo zamislili pretnju koju predstavlja vazdušni rat koji vode SAD i njihovi regionalni saveznici. Rusija reklamira Tor-M1/M2/M2K kao sisteme PVO kratkog dometa koji su najpogodniji protiv niskoletećih aviona i bespilotnih letelica, a čak je i skrojen za presretanje krstarećih projektila i druge municije. Možda je to pomoglo u oblikovanju odluka da se varijante nalik Toru prilagode za njihov sloj protivvazduhoplovne odbrane kratkog dometa, a ne da se održavaju stariji sistemi PVO poput MIM-23 Hawk (Iran) ili 9K35 Strela-10 i S-125 Pečora (Severna Koreja) .

Iranska verzija Tor-M1:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

S. Korejska verzija HQ-17AE (Tor-M2K):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor (prevod i prilagođavanje Kubovac): https://21stcenturyasianarmsrace.com/2021/10/31/why-did-iran-and-north-korea-make-the-same-sam




* Iranski Tor M1 3.jpg (143.12 KB, 1024x639 - viewed 2 times.)

* north-korea-new-tor-based-sam-2020.jpg (46.91 KB, 982x605 - viewed 2 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #20 on: January 08, 2022, 01:34:22 pm »




Quote
How Powerful is The Iranian Bavar-373 Air Defense System?





Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #21 on: January 10, 2022, 12:45:45 pm »

@dread

Ne "postizavam" sve da pogledam...
Ali, ovaj snimak sistema Bavar-373 je veoma "poučan"!

Na ovom snimku su se pojavili podaci koji govore da je unapređeni Bavar-373, dometa do 300 km po daljini i 27-30 km po visini...Brzina rakete "Sayad-4" iznosi impresivnih 2750 m/s (oko 8 Maha).

Takođe, po prvi put se navode i načini navođenja raketa koji su veoma zanimljivi! Navodi se da se rakete navode sistemom"SAGG" (seeker aided ground guidance), ili "vođenje kroz projektil 2" (slično sistemima S-300P) ili sistemom "TVM" (track via missile), odnosno "vođenje kroz projektil 1" (slično sistemima Patriot)...

Znači, izvlači se zaključak, da ukoliko nije potrebno da raketa formira svoje komande za samonavođenje, onda se sprovodi TVM-1, a ukoliko je radar na zemlji ometan, prelazi se na TVM-2 što znači da u nedostatku komandi upravljanja sa zemlje, RGS rakete sam formira i izvršava svoje komande upravljanja, dokle god postoji ometanja radara sa zemlje.

Svakako veoma zanimljiva kombinacija i ako to sve funkcioniše kako treba i ubojita kombinacija navođenja!
« Last Edit: January 10, 2022, 03:05:25 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #22 on: March 25, 2022, 07:27:14 pm »

Iran je predstavio svoj novi raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane AD-200 lokalne proizvodnje tokom DIMDEX 2022 u Kataru

Iranska odbrambena industrija predstavlja svoj novi lokalni sistem odbrane od zemlje-vazduh dugog dometa AD-200 tokom DIMDEKS 2022, međunarodne izložbe pomorske odbrane u Dohi koja je održana u Dohi, u Kataru od 21. do 23. marta 2022.

Iran nije učestvovao na međunarodnim izložbama već nekoliko godina, a tokom međunarodne izložbe pomorske odbrane DIMDEX u Dohi, Iran je prvi put javnosti predstavio maketu baterije dalekometnog sistema protivvazduhoplovne odbrane AD-200 koja je u potpunosti razvijena od strane iranske odbrambene industrije.
Prema skaliranim modelima AD-200 prikazanim na DIMDEX 2022, baterija uključuje do šest samohodnih lansirnih oruđa (SLO) svaki sa kontejnerom sa četiri rakete spremne za lansiranje, AD-200 CC Komandnom stanicom, AD-200 SR osmatračko-akvizicijski radar i AD-200 TR radar za praćenje ciljeva.

AD-200 je raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane konstruisan za presretanje vazduhoplovnih ciljeva na velikim daljinama i velikim visinama. Sistem PVO je u stanju da se koristi u svim vremenskim uslovima i može istovremeno da gađa šest ciljeva sa 12 projektila. Projektil sistema AD-200 može da uništi širok spektar vazduhoplovnih ciljeva kao što su avioni, helikopteri, bespilotne letelice i krstareće rakete.

Pozivajući se na tehničke karakteristike objavljene u iranskom katalogu za izvoz oružja, raketa može da uništi vazduhoplovne ciljeve dometa od 5 do 200 km i visine od 200 m do 27 km. Raketa je prečnika 515 mm, ukupne težine 2.050 kg sa bojevom glavom od 180 kg. Raketa ima inercioni sistem za navođenje uz radio-korekcije i uz završno poluaktivno i aktivno radarsko navođenje.

AD-200 SR osmatračko-akvizicijski radar sa faznom rešetkom za pretragu i nadzor je u stanju da otkrije i prati ciljeve na maksimalnom dometu od 320 km sa azimutom od 360° i elevacijom od -3° do +85°. Može da otkrije 200 ciljeva istovremeno.

AD-200 TR radar za praćenje ciljeva sa faznom rešetkome je u stanju da prati ciljeve na maksimalnom dometu od 260 km sa azimutom od 360° i elevacijom od -3° do +85°. Može da prati 6 ciljeva istovremeno.

Dakle, verovatno izvozna verzija raketnog sistema PVO Iranske proizvodnje Bavar-373...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* AD-200 slika 1.jpg (31.59 KB, 640x381 - viewed 1 times.)

* AD-200 slika 2.jpg (77.08 KB, 925x617 - viewed 2 times.)

* AD-200 Slika 3.jpg (73.57 KB, 925x627 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #23 on: June 01, 2022, 10:22:00 am »

Jedan kratak i zanimljiv promotivni video o Iranskom raketnom sistemu PVO Bavar-373:



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #24 on: June 13, 2022, 11:21:34 am »

Samohodno lansirno oruđe sa radarom Iranskog raketnog sistema PVO Sevome 3rd Khordad, sa ucrtranim simbolom oborene američke BPL Global Hawk, 20.06.2019. godine!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 3rd Khordad.jpg (1203.95 KB, 4000x2667 - viewed 6 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #25 on: July 13, 2022, 06:50:11 pm »

Zanimljive ilustracije raketnih sistema PVO koje Iran poseduje. Sve te sisteme smo u ovoj temi, više ili manje, obradili.
Naravno, to se odnosi na izvorno Iranske sisteme ili njihove modifikacije.
Ostali sistemi, poput Kuba, S-200, Hawk i sl. imaju svoje teme....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sistemi PVO Irana 1.jpg (714.1 KB, 2048x1536 - viewed 15 times.)

* Sistemi PVO Irana 2.jpg (669.92 KB, 2048x1536 - viewed 14 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #26 on: January 02, 2023, 02:34:09 pm »

Testiranje protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema Khordad-15 protiv modernizovanog vežbovnog drona HESA Karrar

Nedavno je vežbovni dron HESA Karrar dobio novi motor koji mu je omogućio velike brzine oko 1 maha i veliku visinu leta, da testira sposobnosti sistema da se nosi sa teškim ciljevima...

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #27 on: February 25, 2023, 10:50:21 am »

Iran kaže da će verovatno poslati Siriji sisteme za protivvazduhoplovnu odbranu, nakon najnovijeg navodnog izraelskog udara

Državna televizija kaže da Teheran očekuje da će svom savezniku u Damasku isporučiti 'radare i odbrambene projektile'; Bela kuća upozorava da bi Rusija mogla da isporučuje borbene avione Iranu kako njihove bezbednosne veze budu rasle

Iran će verovatno poslati sisteme protivvazduhoplovne odbrane u Siriju, izvestila je u petak iranska državna televizija, što je očigledno trebalo da se zaštiti od izraelskih vazduhoplovnih napada.

„Sirija treba da obnovi svoju mrežu protivvazduhoplovne odbrane i zahteva precizne bombe za svoje borbene avione“, rekao je iranski državni emiter, prenosi Rojters.

„Veoma je verovatno da ćemo biti svedoci isporuke radara i odbrambenih projektila od strane Irana, kao što je sistem Khordad-15, za jačanje sirijske protivvazduhoplovne odbrane“, dodaje se.

Izveštaj državne televizije prati vazduhoplovni napad u Damasku prošlog vikenda koji je pripisan Izraelu, za koji je novinska agencija u sredu rekla da je bio usmeren na sastanak sirijskih i iranskih zvaničnika uključenih u proizvodnju dronova, kao i pripadnika libanske terorističke grupe Hezbolah.

Sirija je saopštila da je pet osoba poginulo, a 15 ranjeno u napadu u subotu uveče.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Khordad-15 za Siriju.jpg (60.5 KB, 640x400 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #28 on: March 22, 2023, 01:29:53 pm »

Iran povećao domet Bavar raketnog štita sa 150 km, na preko 300 km

Komandant protivvazduhoplovne odbrane iranske vojske kaže da je domet njenog raketnog štita Bavar-373 povećan sa 150 kilometara na preko 300 kilometara.

General Amir Sabahifard rekao je da su vojni stručnjaci jedinica protivvazduhoplovne odbrane to uspeli u saradnji sa iranskim Ministarstvom odbrane za 16 meseci.

Iranski vojni zvaničnici kažu da je Bavar-373 rival ruskom raketnom štitu S-400. Oni takođe kažu da Iran sada ima širok spektar takvog oružja i da je teško izabrati koje će se oružje koristiti tokom vojnih vežbi.

Iran je pojačao svoju vojnu moć i odvraćanje poslednjih godina usred stalnog zveckanja sabljama njegovih protivnika, naime SAD i Izraela.

Islamska Republika kaže da će dati porazan odgovor na svaki čin agresije na naciju, obećavajući da će naterati agresore da zažale zbog svog poteza.

Bavar-373, osnovne komponente raketne baterije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* bavar373battery_prev02.jpg (36.75 KB, 600x338 - viewed 45 times.)
« Last Edit: March 22, 2023, 01:36:18 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #29 on: October 30, 2023, 11:32:06 pm »

IC vođena verzija 9D rakete. Ovo je dobrodošao razvoj – radio-komandno navođenje projektila 9D, iako veoma jeftino, bilo je podložno ometanju i davalo je stalno upozorenje meti. Pasivni IC sistem umanjuje ovaj problem, na korisnom dometu od 20-30 km.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 9D IR1.png (405.06 KB, 696x595 - viewed 0 times.)

* 9D IR2.jpg (22.19 KB, 1360x768 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.