PALUBA
April 29, 2024, 01:38:42 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Prevrnuo se Pancir-S u saobraćajnoj nesreći  (Read 6824 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #30 on: April 10, 2021, 10:53:45 pm »

@Branko

Vozilo sa borbenim sistemima Pancir S1 je teško preko 30 tona. Samo po tvrdoj podlozi može da se kreće van puteva. Precrtaj njive i močvarne krajeve i bilo kakav drugi tip terena koji se usled kiše pretvara u blato ili previše omekani. Bukvalno precrtaj celu Vojvodinu.
Pancir nije sistem trupne PVO. Druga je stvar što mi volimo kreativno da upotrebljavamo sredstva, pa tako njihova "sekundarna" namena, postaje primarna.

Vozilo sa Pancirom ima maksimalno dozvoljenu brzinu kretanja od 90 km/h, što bi značilo da je prosečna brzina na maršu (na asfaltnom putu) verovatno do 60 km/h. Ako imamo ovde "saobraćajaca", pa da nam to pojasne, verujem da se načelna računica može izvesti.

Što se tiče brzine, nju "održava" Vojna Policija u pratnji, ali uz dogovor sa odgovornim oficirom diviziona u skladu sa tehničkim mogućnostima vozila, o čemu sada upravo i pričamo....
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #31 on: April 10, 2021, 11:52:59 pm »

Kubovac verujem ja tebi, i ne dovodim u pitanje koja je namena Pancira. Samo govorim o konstrukciji kamiona i ulozi 8x8. Kamaz nije konstruisan oko borbene stanice Pancira nego je vec postojece vozilo koje ima izvrsne osobine na teskim i mekanim terenima.

30 tona jeste tesko ali nije maksimalna tezina za kamione 8x8. Sam kamion bi trebao biti oko 16 tona,  u mogucnosti poneti 20 tona tereta. Pogon na osam tockova, tezina raporedjena jednako napred i nazad. Nemoze bas po blatu ali kroz suvu njivu itekako bi mogao. Licno sam vukao 40 tona krompira po lenijama sa kamionom koji nije predvidjen za takve stvari. Sto nebi mogao Pancir sa 8x8.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #32 on: April 11, 2021, 05:02:36 am »

Stefanović: Tužilaštvo i nadležni od prvog trenutka u istrazi prevrtanja Pancira
VESTI Autor: Beta 10. apr. 2021

Ministar odbrane Nebojša Stefanović izjavio je da su tužilaštvo i nadležni organi od prvog trenutka uključeni u istragu povodom prevratanja artiljerijsko-raketnog sistema PVO Pancir S-1E Vojske Srbije, koja će utvrditi okolnosti i odgovornost za taj događaj.

Stefanović je u saopštenju rekao da želi da javnost zna i da su ljudi iz te jedinice, kao i starešine vojske, od prvog trenutka učinili i čine sve da ceo sistem bude što pre vraćen u funkciju.

„Želim, takođe, da javnost zna da se radi o profesionalcima koje je ovaj nemili događaj svakako najviše pogodio i to ljudima koji su svoj život posvetili služenju otadžbini i svom narodu“, kazao je Stefanović, a prenelo Ministarstvo odbrane. Stefanović je rekao da je ponosan što je deo tima predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji ima zadatak da pomogne da Vojska Srbije bude snažnija, bolje opremljena i strateški oslonjena na domaću proizvodnju.

Izvor: www.n1info.com
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #33 on: April 11, 2021, 09:15:03 am »

Kubovac verujem ja tebi, i ne dovodim u pitanje koja je namena Pancira. Samo govorim o konstrukciji kamiona i ulozi 8x8. Kamaz nije konstruisan oko borbene stanice Pancira nego je vec postojece vozilo koje ima izvrsne osobine na teskim i mekanim terenima.

30 tona jeste tesko ali nije maksimalna tezina za kamione 8x8. Sam kamion bi trebao biti oko 16 tona,  u mogucnosti poneti 20 tona tereta. Pogon na osam tockova, tezina raporedjena jednako napred i nazad. Nemoze bas po blatu ali kroz suvu njivu itekako bi mogao. Licno sam vukao 40 tona krompira po lenijama sa kamionom koji nije predvidjen za takve stvari. Sto nebi mogao Pancir sa 8x8.

Dobro Branko, neka bude tako kako ti kažeš. Prevoziti Pancir na ovakvom uskom vozilu sa visokim težištem, po njivi, je isto kao i prevoziti krompir u "kamionu".
Ne bih dalje da ulazim u nepotrebnu diskusiju, samo sam želeo da naglasim da je ovo sistem teritorijalne PVO, da treba da se koristi na unapred određenim i proverenim položajima, do kojih će dolaziti putevima koji zadovoljavaju sve uslove koje vozilo traži.
Pitanje je i u utvrđivanje i nivelacija borbenog vozila odgovarajućim  hidrauličkim lafetima u mekanoj njivi, pa koliko god vremena pre toga "zvezda upekla"....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #34 on: April 11, 2021, 09:48:50 am »



... А на мостовима, прилазима мосту и раскрсницама, брзина је даље ограничена. Склон сам да верујем да је овде у питању немар са милионском штетом. Камион је нов, систем је нов ... не знам шта би друго могло кренути по злу. Можда возач није био довољно обучен, а морао је бити неки одабран!
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #35 on: April 11, 2021, 10:51:40 am »

Postoje i stvari koje mi još ne znamo o Panciru, jer takve podatke i da hoćete, teško možete pronaći u javnim izvorima (ili bar ja nisam uspeo).
Na primer, diskutujemo sada o brzini vožnje Pancira na asfaltnim putevima dobrog kvaliteta (za naše uslove i više nego dobrog), u marševskom položaju i pod pratnjom policiji.
Naše posade će morati da vežbaju i vožnju sa podigutim antenama i oslobođenom obrtnom kupolom, sa antenom osmatrača koja se okreće, pa će morati da voze dok osmatrački radar navodi i usmerava (čitaj: okreće) ceo obrtni mehanizam sa nišanskim radarom, raketama i topovima ka nekom "cilju".
A onda ide i gađanje raketama u pokretu (to će verovatno morati na Ruskim poligonima)...

Dakle, ima tu još dosta uvežbavanja, a koja se tiču upravo stabilnosti vozila u vožnji.
Zamislite vožnju Pancira u punom borbenom radu sa antenom OAR koja se okreće i oslobođenom obrtnom kupolom, na zemljanom putu (tvrđem)?
To će sve naši morati uspešno da prođu. Ovo neka bude svojevrsno "upozorenje".

Sredstvo je oštećeno i po onome što sam video, verovatno mora na Ruslana i nazad na opravku. Teško mi možemo ovo srediti.
Pao je na bok, udario je cevne nosače raketnih kontejnera i oštetio ih i iskrivio, možda je iskrivljen i top.
Pomerio se obrtni mehanizam, moguće je njegovo oštećenje, a to ne znam možemo li i da li smemo mi da "čačkamo".
Pitanje je kako su od udarca prošli elektronski blokovi i monitori pokazivača. Dovoljno je da su ekrani popucali i mora ceo pokazivački deo da se menja. Ne verujem da može u "Gigatronu" da se kupi LCD pokazivač i samo zameni ili tako nekako.

Ono što dobro, a što se vidi iz snimaka, to je da su antene OAR i nišanca neoštećene, kao i drugi komplet cevnih nosača raketnih kontejnera i top.

Svakako se može popraviti (opravljali smo gore stvari 99-te), ali ili će morati u Rusiju, ili će Rusi doći da obave "uviđaj", pa će doleteti ovde sa potrebnim delovima, alatom i priborom i izvršiti remont. Ovo bi bilo najbolje, da naši tehničari gledaju i uče.

Sve je ovo još novo i iako jeste veoma neprijatna situacija, ne treba da "padamo u očaj".
Sećam se kako mi je jedan stariji kolega pričao, kada im je stigao Kub u jedinicu te 1982 (ako se dobro sećam), kako su "zvali popa da okadi RStON" pre nego počnu borbeni rad i podignu antene.
Ovo je naravno bila njegova šala, ali hteo je da kaže da je potrebno vreme da se savlada sistem......
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #36 on: April 11, 2021, 12:20:35 pm »


  Sve se da popraviti . Tako i ovo . Ja bi da pitam nešto .
 Zbog čega su rakete bile u sistemu ako znamo da na Pasuljanskim Livadama nema uslova za dejstvo ? Zar nije logičnije da se, ako već mora sistem popuni na licu mesta ?
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #37 on: April 11, 2021, 12:42:53 pm »

Sta tahograf kaze?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #38 on: April 11, 2021, 12:46:36 pm »

Skoro sam siguran da rakete nisu bile na vozilu, zapravo sigurno nisu bile bojeve, već možda one "inertne" za uvežbavanje. To što se piše po medijima je čista papazjanija...
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #39 on: April 11, 2021, 12:54:56 pm »

Sta tahograf kaze?

Vozila Vojske Srbije nemaju tahografe i na njih se ne primenjuju Odredbe Zakona o osiguranju u javnom saobraćaju i Zakona o radnom vremenu posada vozila u drumskom prevozu i tahografima....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #40 on: April 11, 2021, 04:39:38 pm »

Koliko vidim ovo se nije dogodilo u nekom oštrom zavoju.
Da se nije nešto dogodilo, pukla guma, zablokirala osovina?  Huh?

poz.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #41 on: April 11, 2021, 06:15:12 pm »

Solaris, osovina nemoze da zablokira, moze samo da se prekine, najcesce na zglobu. To se obicno desava pri startu ili uzbrdici kada je maksimalno opterecenje.

Tocak moze da zablokira usled gubitka vazduha u kocionom sistemu. Pri cemu se oslobodi opruga kocnice za parkiranje a pri brzini najcesce izgori kocnicu prije nego sto zablokira tocak. Vazdusni pritisak se gubi u slucaju puknutog creva, kompresora koji ne pravi kompresiju i najcesce zbog otvorenog ventila maksimalne kompresije koji nece da zatvori. U svim slucajevima vozac bi dobio upozorenje kada kompresija padne ispod 4 bara.

Puknuta guma je moguc razlog prevrtanja ako pukne prednja, medjutim pri brzini kada guma pukne, najcesce se raspadne na komade.

Uzrok prevrtanja je visok centar ravnoteze i brza voznja. Po mom misljenju Pancir se mora propisno i jasno ogranicit. Uz dodatnu obuku vozaca kako da prepoznaju i unapred uvide moguce probleme. Nebi bilo na odmet i da se ugradi pokazivac ugla po bocnoj osi. Takve pokazivace obicno imaju kranovi i rade na principu gravitacijskog viska.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #42 on: April 11, 2021, 06:31:10 pm »

недеља, 11.04.2021.
Милан Галовић

Вожња „панцира” ризичнија на путу него по терену

Готово идентичан инцидент попут оног код Остружнице догодио се и у Русији пре две године

Превртање артиљеријско-ракетног система противваздухопловне одбране „панцир С1” на отвореном путу, какво се десило у петак ујутру код Остружничког моста у околини Београда, догодило се и у Русији пре две године. Невероватна је сличност између ова два инцидента, довољно је погледати фотографије са места оба удеса. Ни у једном ни и другом случају срећом није било тежих последица по посаде које су се у тим тренуцима налазиле у возилима.

Док Војска Србије још утврђује узроке овог непријатног догађаја и насталу штету, а реч је о најмодернијем скупом наоружању које се тек око годину дана налази у арсеналу наше армије, у Русији су закључили да је узрок удеса „неправилност” на путу.

Таква оцена је у делу медија изазвала подозрење у смислу шта би се тек онда могло очекивати на терену изван путева ако је несрећа последица, поједностављено речено, рупе на путу. Међутим, треба имати у виду да се по земљаном терену не постижу брзине као на асфалтираном путу. Такође, тешки камион осмоточакаш „камаз” је осим тога и висок, са високим тежиштем, јер на себи носи лансере ракета, ракете, топове, гранате, радар и сву пратећу опрему. Није познато да је забележен случај превртања „панцира С1” на терену.

„Изузетно је мобилан. Показао је високу проходност – нигде није застао, нити проклизао на брдовитом и блатњавом терену”, изјавио је за „Одбрану” један официр Војске Србије после вежбе „Садејство 2020”, одржане прошле јесени на Пештеру.

Тада су први пут пред најширом јавности дејствовала ова оруђа и то топовима по циљевима на земљи, будући да гађање циљева у ваздушном простору захтева посебне полигоне.
Целокупно особље које ради на „панцирима С1” прошло је обуку у Русији, земљи која је произвела ово моћно оруђе, или у Србији под надзором руских инструктора, укључујући и возаче. Инцидент код Остружнице говори да је њихова дужност важна колико и сваког старешине који рукује наоружањем и другим системима „панцира С1”.

Очекује се да ће Војска Србије после анализе удеса донети препоруке како се овакве несреће више не би догађале. Можда ће најефикаснија бити и она најједноставнија – смањити максималну прописану брзину кретања овог система на отвореном путу.

„Панцири С1” распоређени су у Трећи дивизион 250. ракетне бригаде ПВО и налазе се у касарни „Народни херој Милан Тепић” у Јакову код Београда. Увелико се користе у борбеним дежурствима, односно на задацима заштите ваздушног простора Србије. Припадници јединице у петак су пошли на редовну обуку на полигон „Пасуљанске ливаде” и тада се догодио инцидент када се у колони војних возила преврнуо један од „панцира С1”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #43 on: April 11, 2021, 07:40:44 pm »

Uzrok prevrtanja je visok centar ravnoteze i brza voznja.

Nije razlog da se prevrne na ravnom dijelu.  Undecided
Ok, ne ide mi se dalje ali meni je malo čudno, to je sve.

poz.

Edit: moram dodati, vozilo se kretalo u konvoju.
Prije vožnje se dogovori putna brzina i ne vjerujem da je bila preko nekog limita.
« Last Edit: April 11, 2021, 07:59:08 pm by Solaris » Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #44 on: April 11, 2021, 09:04:16 pm »

Kada kazem brza voznja, nemislim na dozvoljenu brzinu ili maksimalnu brzinu. Vec brzinu pod kojom je bezbedno proci kroz krivinu sa vozilom visokog centra gravitacije. Nije se on prevnio na ravnoj cesti nego kada je izasao iz krivine. Ocigledno je da Pancir ne prasta greske.

Za primer ovde kod mene se cesto moze videti Kanadski LAV 3 8x8 borbeno vozilo, koje samo po sebi ima visok centar ravnoteze. Natovaren na civilnu prikolicu, znaci jos metar i 20 visine prikolice koja sedi na zracnim jastucima. Kad hodas po njoj ona se ljulja. Koja je razlika izmedju te kombinacije i Pancira? Razlika je u tome sto vozaci ovde kada dobiju taj posao su svesni da moraju paziti na brzinu. I sto njihovi kamioni prastaju greske, jer ce pre proklizati u slucaju prebrzeog ulaska u krivinu. Kada kamion proklize imas i vremena da odreagujes i usporis. Pancir ima veoma dobar pritisak i oslonac na asfaltu i nemoze da proklize vec se odmah izvrne. Jako kratko vreme za reakciju.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.065 seconds with 23 queries.