PALUBA
April 29, 2024, 03:58:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Prevrnuo se Pancir-S u saobraćajnoj nesreći  (Read 6826 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #45 on: April 11, 2021, 09:16:51 pm »

Ma puka je njemu trap, pogledaj sliku na prvoj stranici teme, nema gume ispod vozača.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=34529.msg571223#msg571223

poz.

Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #46 on: April 11, 2021, 09:42:29 pm »




   Ovaj Kamaz ima napred duplu osovinu tj. četiri prednja točka zbog visoke prohodnosti. Upravljanje ovakvim vozilima je nešto drugačije nego sa jednom osovinom. Nije za velike brzine a u pravu je onaj ko je napisao da je stabilniji u vožnji po bespuću nego na asfaltu. Slične nezgode su se i ranije događale sa ovim vozilom koje očigledno ima falinku. O prekoračenju neke brzine nema govora jer su se vozila kretala u koloni, a izgleda da je ovaj sistem bio prvi od sličnih lansera u koloni i da bi se verovatno još neko vozilo iste namene prevrnulo da nisu stali. Mislim da u krivini na putu ne sme da se kreće brže od 50km/h.


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #47 on: April 12, 2021, 11:03:18 am »

A da pojednostavimo, udar vjetra/trenutak nepažnje, vozač trznuo volanom i evo sranja? Nekako mi se to čini najvjerovatniji razlog
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #48 on: April 12, 2021, 07:19:32 pm »

Ma taj kamion je  jednostavno preopterećen, i još je teret gurnut naprijed.
Vratit ga rusima i neka daju novi, prosto ko fažol.  Wink

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #49 on: April 13, 2021, 05:14:03 pm »

Evo ovako na brzinu, nemam previše vremena.
Moje procjene.

Kortik/kaštan između 12 i 15 tona.
(ovo sam jedino uspio naći)

Osmatrački radar 2 tone.
Agregat i gorivo. 2 tone
Oprema i municija 2 tone.
Hidraulički podizači i oprema 1 tona.
(procjena)

Ovaj kamion je non stop opterećen sa max teretom.
Njegova šasija je nakon 5-6 g. zamorena ko da radi ful 20g.
Možda i više, trebalo je tu stavit neko vozilo 10x10.

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #50 on: April 13, 2021, 05:44:53 pm »

Već sam u ovom topicu pisao da SOPL na šasiji MAZ 543 na 4 osovine ima 40 t (8 točkova). Viši je od pancira (spuštene antene radara) pa ipak može voziti velikom brzinom i na uređenim i na neuređenim putevima.

No, sve to zavisi od veštine vozača: vozači SOPL-ova su sticali iskustva dugi niz godina, a ovi momci na panciru su proveli svega nekoliko sati za upravljačem. Zato pretpostavljam da je najverovatniji uzrok prevrnuća neiskustvo vozača ili neki kardinalni tehnički kvar na pogonu vozila (mala verovatnoća).
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #51 on: April 13, 2021, 06:21:15 pm »

@Lovac

Nisam stvarno stručnjak za teretna vozila. Ali ne treba izjednačavati dva sistema na drugačijim šasijama i tu izvlačiti analogije. MAZ je vrsta vučnog voza sa drugačije izvedenom kabinom (podeljena na dva dela) radi skraćenja dužine i podele tereta na stranama. Ima jači motor i robusniji je.
Na njemu se, između ostalog, prevoze i komponente sistema S-300PM, ali nema niti jednog modela na KAMAZ-u. Ima na Krazu, ali sa 10 točkova.
Imam ličnog iskustva sa vučnim vozovima MAZ (i drugim) kojima smo prevozili gusenična vozila (samohodna lansirna oruđa i RStON raketnog sistema PVO Kub-M).
Još ranije su Rusi planirali da Pancir borbeni modul i komandnu kabinu utovare na BAZ-u 6909, a UAE ima MAN-a kao šasiju.
Novije verzije SM i S1M imaju za šasiju Kamaz 6560-M, ali je duža i stabilnija.



Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #52 on: April 13, 2021, 06:43:29 pm »

Lovac, absolutno se slazem. Samo sto nemozes ti to dokazati nekome ko nema predstavu sta i kako se kamioni ponasaju u voznji a ubedjeni su u svoju verziju dogadjaja. Pancir je navodno nesto specijalno pa ne podlaze istim zakonima fizike kao i tovar krompira, ili bilo cega drugog.  


 



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #53 on: April 13, 2021, 07:24:28 pm »

Lovac, absolutno se slazem. Samo sto nemozes ti to dokazati nekome ko nema predstavu sta i kako se kamioni ponasaju u voznji a ubedjeni su u svoju verziju dogadjaja. Pancir je navodno nesto specijalno pa ne podlaze istim zakonima fizike kao i tovar krompira, ili bilo cega drugog.  


Čemu ovakav nastup? Otkud ti znaš kakva su moja iskustva i imam li ja "predstavu"? Ja i sam kažem da sebe ne smatram nikakvim "stručnjakom" za kamione, ali vozio sam lično Zilove, Krazove, Tam-ove, Fap-ove, samohodne topove, gusenična vozila. Lično utovarivao guseničare na vučne vozove MAZ i bio u pratnji. Imam dozvolu za C kategoriju i položeno za gusenična vozila. I sad ti mene učiš šta i kako na osnovu toga što si vozio 40 tona krompira u kamionu njivom i imao sreću da se ne prevrneš?
Ja se ne sećam da sam te uvredio negde nečim da mi se ovako drsko i s visine obraćaš. Molim te da mi se više uopšte ne obraćaš.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #54 on: April 13, 2021, 07:55:53 pm »

 Nisam ni video da si odgovorio Lovcu, misao o neznanju kamiona je namenjena Solarisu, a krompir sam pomenuo usput jer ispade da ako neko vozi krompir nezna nista. Nikoga negledam sa visine, cak sto vise ispade obratno. Imam puno postovanja prema tebi. Ali dobro sad, ako se ljutis, tvoja stvar. Samo da znas prelazio sam 7650 kilometara nedeljno sa raznim kamionima, raznim tovarima od krompira do autobusa. I upustim se u diskusiju sa osecajem da stvarno mogu rascistiti neke stvari. Medjutim eto bolje da cutim.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #55 on: April 13, 2021, 08:18:13 pm »

A gledaj, najlakše je optužit vozača a ja nisam sklon tim "pedro" rješenjima.
Ja nisam vozio ništa više od tamića ali mislim da ipak nešto malo znam o svemu tome.

poz.
Logged
glada
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #56 on: April 15, 2021, 07:33:15 pm »

НА жалост, лично сумњам да ће бити транспарентности у овом случају као и у мнгим другим. Зато нам се и дешавају овакви инциденти.
било би интересантно сазнати колико часова обуке има овај возач.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #57 on: April 15, 2021, 07:49:23 pm »


било би интересантно сазнати колико часова обуке има овај возач.

Upravo to!

Ne bih da optužim vozača kao pojedinca, već sistem koji ga nije dovoljno obučio, a dao mu je da upravlja sredstvom koje vredi milione €.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 693



« Reply #58 on: April 23, 2021, 10:00:11 am »

Iz intervjua sa NGŠ VS Generalom Milanom Mojsilovićem, za list "Politika", izdvajam:

Pitanje novinara:
"Da li je utvrđen uzrok prevrtanja sistema PVO "Pancir S1" na putu kod Ostružnice, da li će to sredstvo biti popravljeno i vraćeno u redovnu upotrebu?"


Odgovor Generala:
"U skladu sa pravilima i propisima, komandant Ratnog Vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane formirao je komisiju koja utvrđuje razloge zbog kojih je došlo do prevrtanja borbenog vozila iz sistema "Pancir S1". Komisija je prikupila sve dokaze na terenu, kao i potrebnu dokumentaciju, i u toku je rad na utvrđivanju uzroka saobraćajne nezgode, kao i eventualne odgovornosti lica.
Građani treba da znaju da ovaj incident nije posledica bahatosti ili neobučenosti. Donete su i odgovarajuće mere, uključujući i odgovarajuće ograničenje brzine kretanja ovih sredstava na otvorenom putu u mirnodopskim uslovima..
Nezgode se dešavaju, mi sredstva koja su nabavljena koristimo jer nam ih je za to država i obezbedila, a ne da stoje u hangarima gde se ovakvi incidenti svakako ne bi dešavali. Naravno, učinićemo sve da se ovakvi događaji ne ponove.
Borbeno sredstvo je bezbedno transportovano na matičnu lokaciju i pripadnici jedinice su odmah otpočeli sa detaljnim sagledavanjem i otklanjanjem nastalih oštećenja. Provere se vrše temeljno, deo po deo, i do sada je ustanovljena funkcionalnost ključnih sistema. Nastavlja se sa otklanjanjem oštećenja, i u narednom periodu sredstvo će biti vraćeno u operativnu upotrebu."
Kraj citata

Izvor: Politika, štampano izdanje za 23/04/2021

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* naslovnica-za-23.4.2021.jpg (416.08 KB, 800x1151 - viewed 10 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #59 on: April 23, 2021, 08:16:04 pm »

Ubeđen sam da nije u pitanju bahtost, već isključivo neobučenost!
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.