Raketni sistem PVO "S-125M Neva"

(1/11) > >>

Kubovac:
Raketni sistem PVO "S-125M Neva", namenjen je za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru najviše na vrlo malim, malim i srednjim visinama i uništavanje ciljeva na zemlji i vodi koji se mogu radarski zahvatiti.
Domet raketa sistema "Neva" iznosi je do 25 km po daljini i do 18 km po visini. Sistem je bio jednokanalan po cilju i dvokanalan po raketi.
Za vreme agresije NATO pakta na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju, ovim sistemom uništena su 2 NATO aviona i to F-117A i F-16CG, a oštećeno više letelica.

Otkrivanje cilja nišanskim radarom SNR-125M:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Praćenje cilja nišanskim radarom SNR-125M:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Praćenje cilja i navođenje raketa nišanskim radarom SNR-125M:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Metode vođenja raketa sistemom S-125M Neva:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nišanski radar SNR-125:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Kubovac:
Još jedna skica metoda vođenja raketa na ciljeve u vazduhu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izgled i radna mesta u kabini UNK Stanice za vođenje raketa sistema "S-125 Neva". Pozicija operatora praćenja po F1 se ne nalazi na ovoj poziciji kao na slici, ali s obzirom da se pokazivač nalazi na drugoj strani, ne može stati u jedan kadar, dovoljno dobar da se sve može obuhvatiti. pa sam ovako ubacio da se bolje vidi....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kubovac:
Veoma zanimljiv koncept modernizacije raketnog sistema PVO "S-125 Neva" u režiji Beloruskih vojno-industrijskih preduzeća.
Na kratkom, ali veoma upečatljivom snimku, vidimo sistem pod nazivom "S-125 Pechora-2M".

Komponente sistema su podignute na mobilne točkaške platforme. Lansirna rampa (dvošinska) nalazi se na točkaškom vozilu beloruske proizvodnje Volat.

Radar za navođenje raketa SNR-125 se takođe nalazi na točkaškoj platformi, a brzina prevođenja iz marševskog u borbeni položaj je značajno povećana uz pomoć odgovarajućeg hidrauličkog mehanizma podizanja i spuštanja antena.

Stanica za vođenje raketa je potpuno digitalizovana i ima 4 radna mesta - mesto komandira baterije/diviziona, oficira za vođenje raketa i dva operatora za ručno praćenje cilja.

Radari u bateriji/divizionu su modernizovani i digitalizovani radar P-18M i novi 3D VHF radar "Vostok". Veza između radara i stanice za vođenje raketa ostvaruje se telekodnom vezom, radio ili kablovskim putem (optika).

Na višem hijerarhijskom nivou videli smo osmatračke radare velikog dometa tipa "22ZH6 Desna" i radare za merenje visine PRV-13.

Iz priloženog možemo videti da je sistem "S-125 Pechora-2M" modifikovan, znatno mobilniji i sa boljim karakteristikama protiv taktičkih balističkih projektila i bespilotnih letelica.

Sve u svemu, na osnovu priloga, veoma dobra i zanimljiva modifikacija!


MOTORISTA:
Šta misliš o poljskoj Newa SC?

Kubovac:
Quote from: MOTORISTA on May 31, 2021, 04:36:09 pm

Šta misliš o poljskoj Newa SC?


Svaka modifikacija koja bi Nevu "pretvorila" u mobilni ili delimično mobilni sistem je po meni pozitivna. Ipak, meni se ne dopada ova modifikacija na tenkovskih šasijama kod Neve (a ni kod Volhova, kad smo već kod toga). Mislim da je glavni problem marševanje. Ja mislim da nije moguće da tenk maršira sa sve 4 rakete na lansirnim rampama, niti sam to ikada video. Video sam kod Kubanaca, koji imaju isto 4 rakete na T-55, kako maršuju SAMO sa 2 rakete na vojnim paradama i to 2 unutrašnje.
To znači da je nestabilan tokom vožnje. Naravno, uvek se mogu samo 2 rakete postaviti na rampu, ali kažem, ako imaš sve 4 a ne ispucaš ih...da li to znači da kod prevođenja za marš moraš prvo 2 rakete skinuti sa lansirne rampe...?
Radar je smešten na vozilo raketnog sistema Elbrus (Scud) i čini mi se da je Stanica za vođenje raketa tu odmah pored radara. To mi se ne sviđa sa stanovišta bezbednosti posada. Sa druge strane, točkaši i gusenčari u jednoj jedinici, nisu preporuka. Može to zajedno ići, naravno, ali nije preporuka.

Više mi se sviđaju ove modernizacije koje su radili Rusi, Belorusi i Ukrajinci koja po pravilu podrazumevaju odgovarajuću toškašku dugačku i robusnu, ali opet "elegantniju" noseću šasiju i po 2 rakete na dvo-šinskoj lansirnoj rampi. Sa druge strane, imaju manje raketa u jednoj bateriji/divizionu u odnosu na Poljsku verziju....

Takođe i radar se daleko lakše prevozi, prevodi iz marševskog u borbeni poredak i obratno i stabilnije je vozilo kod prevoza.
STanica za vođenje raketa takođe ide na točkaša i mobilna je.
Ceo sistem je potpuno digitalizovan i baziran na novim tehnologijama izrade komponenata....

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page