PALUBA
March 29, 2024, 06:10:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Ruska orbitalna stanica  (Read 3020 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 20, 2021, 04:29:28 pm »




Rogozin: Prvi modul ruske orbitalne stanice biće gotov 2025. godine


Prvi modul nove ruske orbitalne stanice biće spreman za lansiranje 2025. godine, a radi se o Naučno-energetskom modulu koji je ranije bio predviđen za Međunarodnu svemirsku stanicu, saopštio je šef „Roskosmosa“ Dmitrij Dogozin.

„Već se radi na prvom glavnom modulu za novu rusku orbitalnu službenu stanicu. Raketno-kosmička korporacija 'Energija' dobila je zadatak da osigura da modul bude spreman za lansiranje u ciljanu orbitu 2025. godine“, napisao je Rogozin na Telegramu.

Šef „Roskosmosa“ je priložio i video koji prikazuje radove u korporaciji „Energija“ na stvaranju Naučno-energetskog modula.

Raketno-kosmička korporacija „Energija“ pravi Naučno-energetski modul od 2012. godine. Prvobitno je pretpostavljano da će modul biti napravljen do 2015. godine, ali to se nije desilo.

Prema otvorenim izvorima, letački korpus modula sastavlja se od 2017. godine, a 2018. godine je započeto sa kopnenim testiranjima.

Ranije je Rusija najavila da će se povući iz projekta Međunarodne svemirske stanice (MSS) za četiri godine i da će početi da stvara novu nacionalnu orbitalnu stanicu.


izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1 on: April 20, 2021, 08:09:06 pm »

Istraživanje svemira je veoma skupa igranka, čak i za najbogatije zemlje sveta.
Bez obzira na politička neslaganja, istraživanje svemira se danas u glavnom realizuje zajedničkim znanjem i zajedničkim ulaganjima većine tehnički razvijenih država sveta.

Nelogično je da u budućnosti neko krene sama svojim putem, tako da ne verujme da će Rusija samostalno krenuti u izgradnju nove orbitalne stanice. Verujem da će to biti isto kao sada sa ISS - svi moćnici će imati udela i svi će imati svoje odeljke i resore istraživanja.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2 on: April 21, 2021, 09:58:42 am »



Rogozin saopštio zašto će Rusija graditi sopstvenu svemirsku stanicu


Rusija je donela odluku da samostalno napravi novu svemirsku stanicu jer je to jedini način da se to dobro uradi, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Želite da uradite nešto dobro – radite to sami“, rekao je Rogozin novinarima.

On ipak nije isključio saradnju sa drugim državama prilikom rada na stanici, ali je naglasio da njen dizajn treba da bude ruski.

Direktor „Roskosmosa“ je saopštio da će nakon izlaska Rusije iz projekta Međunarodne svemirske stanice odgovornost za ruski segment preći na partnere.

„Počeli smo pregovore sa našim partnerima iz NASA. Trenutno ih formalizujemo. To ne znači da će nakon 2025. godine stanica biti odmah uništena i potopljena. Samo ćemo odgovornost za svoj segment predati našim partnerima. Ili ćemo ispunjavati svoje zadatke koji su potrebni za održavanje stanice na komercijalnoj osnovi, ali ne za račun budžeta“, rekao je Rogozin.

Ranije je Rusija najavila da će se povući iz projekta Međunarodne svemirske stanice (MSS) za četiri godine i da će početi da stvara novu nacionalnu orbitalnu stanicu.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: May 02, 2021, 10:50:50 am »



Quote
Русија је започела изградњу нове космичке станице

Русија ће ускоро напустити Међународну космичку станицу познату као МКС и почети изградњу своје сопствене националне орбиталне станице. Производња првог модула већ је почела. У наставку говоримо зашто је донета оваква одлука. 



Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: May 02, 2021, 06:00:52 pm »

Teško će to Rusi sami izvesti, Kinezi da.

poz.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: August 30, 2021, 06:57:19 am »



Rusija planira da napravi orbitalnu kosmičku luku


Raketno-kosmička korporacija „Energija“ radi na pokretanju prve u istoriji ruske orbitalne stanice sa funkcijama kosmičke luke koja je nazvana Ruska orbitalna službena stanica (ROSS), navodi se u emisiji na „Jutjub“ kanalu korporacije.

„Na stanici neće biti stalne posade, a plan je da ROSS postane kosmička luka za male kosmičke aparate“, rečeno je u emisiji.

Plan je da kosmonauti lete ROSS metodom, kojom je predviđeno da se vrate na stalno mesto boravka, dok infrastruktura stanice može da opslužuje orbitalne aparate.

ROSS će biti stanica „oblak“ oko koje će se nalaziti autonomni moduli, koji će se periodično približavati stanici kako bi je opsluživali. Stanica će se izgraditi prema tipu „otvorene arhitekture“. Neće biti ograničen rok za eksploataciju, jer će imati module koji se mogu menjati.

Krajem jula je održano zasedanje prezidijuma naučno-tehničkog saveta „Roskosmosa“, na kome je, u vezi sa završetkom eksploatacije Moskovske kosmičke stanice (MKS) 2028. godine, doneta odluka da se pusti u rad ROSS. U državnoj korporaciji su saopštili da će nova stanica „predstavljati evolutivni korak u razvoju programa za izučavanje i osvajanje Meseca, letova do Marsa i sprovođenje inovativnih naučnih i tehnoloških programa u svemiru“.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: August 31, 2021, 01:15:48 pm »



Rusija će napraviti novu svemirsku stanicu


Plan je da Rusija 2027. godine počne izgradnju nove svemirske stanice, ali će paralelno tokom dve godine koristiti i ruski segment Međunarodne svemirske stanice (MSS), izjavio je u intervjuu Sputnjiku generalni konstruktor Raketno-kosmičke korporacije „Energija“, rukovodilac leta ruskog segmenta MSS, kosmonaut Vladimir Solovjov.

„Pravi se ‘Angara’, ali kako su mi kolege objasnile, pomoću nje ćemo moći 2027. godine da lansiramo nove module. Nadamo se da će tada biti spremna infrastruktura na kosmodromu ‘Vostočni’. Odnosno, mi ćemo leteti na MSS do 2028-2029. godine, kako bi se bar dve godine premostio ‘jaz’ između završetka radova na MSS i početka eksploatacije nove stanice“, rekao je Solovjov.

Prvi modul će biti Naučno-energetski modul (NEM) koji je predviđen za MSS. NEM se pravi od 2012. godine. Prvobitno je bilo predviđeno da će se modul proizvesti 2015. godine i obezbediće energetsku nezavisnost ruskog segmenta MSS, koji sada dobija energiju od američkog segmenta. Takođe, modul je predviđen i za naučna istraživanja. Tokom 2015. godine je bio gotov samo nacrt projekta. Prema poznatim podacima, letački korpus modula NEM se pravi od 2017. godine. Tokom 2018. godine je počelo ispitivanje na kopnu, dok se lansiranje modula stalno odlaže.

Ranije je saopšteno da će prvi modul nove ruske orbitalne stanice biti spreman za lansiranje 2025. godine.

Saopšteno je da će stanica biti projektovana sa otvorenom arhitekturom i neograničenim rokom, jer će se moduli menjati. Po veličini će biti veća od „Mira“, leteće u orbiti na visini od 400 kilometra i pod uglom od 98 stepeni, što će joj omogućiti da posmatra celokupnu površinu Zemlje, pre svega Arktik i Severni morski put.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: October 27, 2021, 06:33:03 am »



Ruska orbitalna stanica može postati prototip nove Međunarodne svemirske stanice


Nova ruska orbitalna stanica može postati nova Međunarodna svemirska stanica sa još većim brojem učesnika, saopštio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Razmišljamo da bi, možda, Ruska orbitalna službena stanica mogla postati prototip za pravljenje nove Međunarodne svemirske stanice sa širim međunarodnim učešćem“, rekao je Rogozin.

On je dodao da je za sada rano govoriti o tome, ali da je primetio ogromno interesovanje za ovu temu.

Ruska delegacija na čelu sa Rogozinom učestvuje na Međunarodnom astronautskom kongresu u Dubaiju.

Podsetimo, Rusija je ranije najavila da će se 2025. godine povući iz projekta Međunarodne svemirske stanice i da će početi da stvara novu nacionalnu orbitalnu stanicu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #8 on: November 21, 2021, 12:05:50 pm »




Rusija počela sa radom na novoj orbitalnoj stanici


Ruska svemirska agencija „Roskosmos“ naložila je raketno-kosmičkoj korporaciji „Energija“ da izradi nacrt projekta nove orbitalne stanice.

„Nacrt projekta biće gotov za godinu i po dana“, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin za Jutjub kanal „Solovjov uživo“.

Prema rečima Rogozina, module za novu stanicu lansiraće rakete „Angara“ sa kosmodroma „Vostočni“.


Misija „Luna 25“

Govoreći o pokretanju međuplanetarne stanice „Luna 25“, koje je ranije planirano za ovu godinu, Rogozin je dodao da će ono biti održano u julu 2022. godine.

„Prvi put za 46 godina obnavljamo lunarni program i letimo tamo gde Sovjetski Savez nikada nije leteo – na južni pol Meseca“, objasnio je Rogozin.

„Luna 25“ bi trebalo da postane prva stanica u istoriji savremene Rusije lansirana na Mesec. Prethodnu letelicu „Luna 24“ lansirao je Sovjetski Savez 1976. godine.

Glavni zadatak misije je razvoj osnovnih tehnologija za meko sletanje u cirkumpolarnoj oblasti i sprovođenje kontaktnih istraživanja datog regiona južnog pola Meseca. Lansiranje je planirano sa kosmodroma „Vostočni“ na raketi-nosaču „Sojuz 2.1b“.

U aprilu je potpredsednik ruske vlade Jurij Borisov najavio da će se Rusija posle 2025. godine povući iz projekta Međunarodne svemirske stanice i da će raditi na svojoj nacionalnoj stanici, koja bi takođe trebalo da postane prelazna stanica za letove na Mesec. Rogozin je napomenuo da bi odgovornost za ruski segment MSS mogla biti prebačena na SAD.

Planirano je da se orbitalna servisna stanica napravi 2027-2028. godine. U njoj neće stalno biti ljudi, već će je posećivati posada od dve do četiri osobe. Rakete prema njoj lansiraće se sa kosmodroma „Bajkonur“ i „Vostočni“.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: January 12, 2022, 07:07:20 am »




Lansiranje orbitalne stanice „Luna 25“ - glavni naučni događaj u 2022. godini


Lansiranje istraživačke orbitalne stanice „Luna 25“ i njeno sletanje na južni pol Meseca će biti najvažniji naučni događaj u 2022. godini, izjavio je predsednik Ruske akademije nauka (RAN) Aleksandar Sergejev.

„Lansiranje orbitalne stanice ’Luna 25’ je glavni naučni događaj u 2022. godini i naš povratak na prirodni satelit Zemlje od 1970-ih godina. Najpogodniji period za let će biti tokom leta 2022. godine. Siguran sam da će se to dogoditi i da ćemo sleteti na Mesec. Uspešno ćemo sleteti na južni pol Meseca i to će biti prvo sletanje na svetu na tu teritoriju. Prema našim procenama, to je oblast u kojoj se najlakše može pronaći voda. Voda je veoma važna za osvajanje Meseca, jer u budućim lunarnim naseljima neće biti velikih poteškoća sa energijom, ali se mora stvoriti kiseonik“, rekao je on.

„Luna 25“ je naučno-istraživački modul čije je lansiranje planirano u julu 2022. godine sa kosmodroma „Vostočni“. Plan je da aparat sleti na površinu Meseca oko južnog pola na teritoriju kratera Boguslavski. Na „Luni 25“ će biti instalirano devet naučnih instrumenata koji će omogućiti ruskim naučnicima da prvi put detaljno prouče svojstva najstarijih stena na Mesecu.

„Luna 25“ bi trebalo da postane prva stanica u istoriji savremene Rusije lansirana na Mesec. Prethodnu letelicu „Luna 24“ lansirao je Sovjetski Savez 1976. godine.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: January 13, 2022, 04:42:27 pm »



Nova orbitalna stanica biće u službi odbrane Rusije


Nava ruska orbitalna stanica će imati veliku ulogu u nacionalnoj odbrani i bezbednosti Rusije, saopštio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Prednosti nove stanice su modularna arhitektura koja može da se transformiše, veći rok trajanja, mogućnost realizacije aktivnosti u cilju nacionalne odbrane i bezbednosti, koristiće se za sklapanje međuplanetarnog ekspedicijskog kompleksa“, navodi Rogozin.

Kosmonauti će tokom 2022. godine na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS) vršiti istraživanja za proizvodnju preparata protiv virusa. Rogozin je pojasnio da je reč o preparatima protiv virusa korona.

Na Međunarodnoj svemirskoj stanici će se pomoću 3D štampača uzgajati veliki proteini virusa korona, među kojima i RBD-protein, koji je odgovoran za vezivanje virusa korona (SARS-KoV-2) za ljudske ćelije.

Rogozin je naveo da Roskosmos i NASA vode pregovore o eksploataciji MSS do 2030. godine. Prema njegovim rečima, postignut je dogovor da Rusija vrši inženjersku podršku modula „Zarja“ do 2024. godine.

U materijalu se navodi, da su Roskosmos i NASA pripremili sporazum o unakrsnim letovima. Američki kosmonauti će leteti na ruskim letelicama „Sojuz“, a ruski kosmonauti na američkim. Sporazum je trenutno u fazi usaglašavanja u Ministarstvu spoljnih poslova Rusije. Pored toga, tokom 2022. godine će biti odobren program „Sfera“ koji je planiran za realizaciju do 2030. godine.

Ranije je direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin saopštio da postoji plan za korišćenje optičke opreme beloruske kompanije „Peleng“ za Rusku orbitalnu servisnu stanicu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: July 14, 2022, 02:37:13 pm »




Rogozin otkriva zašto Ruska orbitalna stanica menja položaj


Rusku orbitalnu službenu stanicu (ROSS) će smestiti na istu orbitu na kojoj se nalazi nuklearni tegljač „Zevs“ koji će slati svemirske brodove prema Mesecu i u daleki kosmos, a sve sa ciljem kako bi kosmonauti mogli da ga opslužuju, izjavio je Sputnjiku generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

„Ako govorimo o konačnoj odluci o nagibu orbite, onda moramo reći da će ona zavisi od sledećih faktora. Prvo: nagib orbite stanice trebalo bi da bude potpuno isti kao nagib orbite 'Zevsa', a nagib orbite ‘Zevsa’ bi trebalo da omogući stvaranje optimalne putanje do Meseca i dalje“, rekao je Rogozin.

On je pojasnio da se ovo pitanje razmatralo u saradnji sa rukovodstvom Raketno-kosmičke korporacije „Energija“ koja priprema nacrt projekta ROSS-a. Moguće je da nova stanica neće biti smeštena na orbiti sa nagibom 97-98 stepeni koja je ranije bila izabrana. Orbita će biti veoma široka, ali neće biti polarna, pojasnio je Rogozin.

„Stanica ima ulogu da održava ‘Zevs’, obezbeđuje i otkriva njegove panele, a istovremeno i da mu isporučuje materijal koji treba da se prenese, naravno, u stanju kada reaktor ne radi. Tada ova stanica dobija još jednu jedinstvenu namenu koja je veoma važna u pogledu kosmonautike“, dodao je on.

Ranije je Rogozin saopštio, da kosmonauti na brodu mogu da se premeštaju između perspektivne Ruske orbitalne stanice i nuklearnog tegljača „Zevs“, kako bi se kontrolisala montaža tegljača. On je rekao da astronauti neće samo nadgledati montažu sa broda, već će moći i da izlaze u otvoreni kosmos ako bude potrebno da intervenišu u tom procesu.

Raketno-kosmička korporacija „Energija“ trenutno priprema nacrt projekta Ruske orbitalne službene stanice (ROSS). Nacrt projekta bi trebalo da bude završen u trećem kvartalu 2023. godine, nakon čega će se raditi na konstruktorskoj dokumentaciji. Ranije je objavljeno da će nova stanica leteti u orbiti koja se nalazi na velikoj geografskoj širini sa nagibom od 96-98 stepeni, a ne 51,6 stepeni, kao što je slučaj sa Međunarodnom kosmičkom stanicom (MKS).

Nuklearni tegljač se u Rusiji razvija od 2010. godine. Ranije je prvi zamenik generalnog direktora „Roskosmosa“ Jurij Urličič govorio o planovima prvog leta u orbitu u 2030. godini. Saopšteno je da će nuklearni tegljač biti namenjen za letove ka Mesecu i planetama Sunčevog sistema. Nazvan je „Zevs“, a sami istraživački i razvojni radovi se zovu „Nuklon“.

Prva ruska misija „Zevs“ prema Jupiteru će trajati 50 meseci od 2030. do 2034. godine. „Zevs“ i modul sa korisnim teretom će biti poslat u orbiti sa kosmodroma „Vostočni“ na određenim raketama nosačima. Oni će se spojiti, uputi će se ka Mesecu i vratiti se na zemlju. Zatim se drugi modul korisnog tereta spojiti sa Zevsom, nakon toga će stanica leteti prema Veneri, izvršiti gravitacioni manevar i krenuti prema jupiterovim satelitima. Misija će biti u potpunosti automatska.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: July 27, 2022, 09:05:33 am »




Prva posada bi mogla da poleti ka novoj ruskoj orbitalnoj službenoj stanici 2028. godine


Prva posada može biti poslata na novu rusku orbitalnu službenu stanicu (ROSS) 2028. godine, saopštio je generalni projektant sistema i kompleksa Rusije, generalni projektant Raketno-kosmičke korporacije „Energija“ Vladimir Solovjov. On je dodao da će se ROSS moći koristiti i kao baza za letove na Mesec.

„Nakon spajanja čvornog modula 2028. godine, biće moguće poslati prvu posadu sa kosmodroma 'Bajkonur' raketom-nosačem ‘Sojuz-2.1b’ na brodu tipa ‘Sojuz’“, rekao je on u intervjuu za časopis „Ruski svemir“.

Solovjov je precizirao da je zato raketu „Sojuz-2.1b“ potrebno sertifikovati za letove sa posadom. Ona je najsnažnija verzija „Sojuza-2.1a“, koja se trenutno koristi u kosmonautici sa posadom i biće potrebna jer je za lansiranje u orbitu sa nagibom od 97 stepeni potrebno više energije, nego za Međunarodnu kosmičku stanicu, koja leti pod nagibom od 51,6 stepeni.

Let sa posadom na ROSS biće moguć u prvoj fazi njenog postavljanja u orbiti. Stanica će za vreme prve kosmonautske misije početi sa radom i kosmonauti će započeti testiranje. Nakon toga, u njen sastav treba da uđe i bazni modul, sličan Naučno-energetskom modulu (NEM-u).

Prema rečima Solovjova, 2030. godine počeće druga faza razmeštanja ROSS.

„Krajem druge faze, stanica će težiti približno 122 tone, a hermetička zapremina iznosiće 505 kubnih metara i, prema tim pokazateljima, znatno će premašiti ruski segment na Međunarodnoj kosmičkoj stanici (MKS)“, istakao je on.

On je, takođe, istakao da će se nova ROSS moći koristiti kao baza za letove na Mesec i možda joj bude „dodeljen“ brod za pohod na Mesec.

Prema njegovim rečima, eksploataciju MKS treba nastaviti dok se ne stvori opipljiv deo nove ruske orbitalne servisne stanice.

On je naveo da će let sa jedne na stanice na drugu biti nemoguć, ali da će Rusija biti u stanju da obezbedi efikasnu eksploataciju i ruskog segmenta MKS i ROSS.

Danas je novopostavljeni direktor „Roskosmosa“ Jurij Borisov izvestio ruskog predsednika Vladimira Putina da će Rusija ispuniti svoje međunarodne obaveze i izaći iz projekta MKS nakon 2024. godine.

Predstavnica NASA Robin Dejton izjavila je da NASA još nije dobila od Rusije zvanično obaveštenje o nameri da istupi iz projekta Međunarodne svemirske stanice i zainteresovana je za nastavljanje partnerskih odnosa s Rusijom u kosmosu.

Raketno-kosmička korporacija „Energija“ trenutno priprema nacrt projekta Ruske orbitalne službene stanice (ROSS). Nacrt projekta bi trebalo da bude završen u trećem kvartalu 2023. godine, nakon čega će se raditi na konstruktorskoj dokumentaciji. Ranije je objavljeno da će nova stanica leteti u orbiti koja se nalazi na velikoj geografskoj širini sa nagibom od 96-98 stepeni, a ne 51,6 stepeni, kao što je slučaj sa Međunarodnom kosmičkom stanicom (MKS).


izvor
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.