PALUBA
March 19, 2024, 09:46:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistemi PVO "SA-75 Dvina"; "S-75 Desna; "S-75M Volhov"  (Read 21505 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« on: April 21, 2021, 09:38:49 pm »

*RAKETNI SISTEM PVO "SA-75MK DVINA"

UVOD

Raketni sistem PVO "SA-75Mk Dvina", namenjen je za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru i prvi je raketni sistem PVO srednjeg dometa koji nije bio fiksiran.
Domet raketa sistema "Dvina" iznosio je do 35 km po daljini i do 27 km po visini. Sistem je bio jednokanalan po cilju. Za vreme svoje upotrebe, doživeo je i više modifikacija i poboljšanja, a svetsku slavu stekao je obaranjem U-2 sa pilotom Gary Powersom, 1961. godine iznad SSSR-a. Ovim sistemom su i Kubanci obarali američke špijunske avione, kao i Kinezi tajvanske "Martin RB-57 Canberra", a prvo obaranje ovog špijunskog aviona je i prvo obaranje bilo kog aviona sistemom "SA-75Mk Dvina" i to se dogodilo dana 07.10.1959. godine, na oko 20 km visine.

U Vijetnamu, ovaj sistem je bio osnovno sredstvo odvraćanja od napada iz vazdušnog prostora. Po Vijetnamskim i Sovjetskim podacima, ovim sistemom je oboreno oko 400 američkih aviona, dok amerikanci priznaju 205 gubitaka. U završnoj operaciji Linebacker II, decembra 1972. godine, sistemi "SA-75Mk Dvina" oborili su, prema američkim izvorima ukupno 15 strategijskih bombardera B-52, a još 5 teško oštetili. Tokom Operacije Linebacker II, Vijetnamski raketaši su u jednom trenutku ispucali gotovo sve zalihe raketa sistema "Dvina".

Nišanski radar sistema SNR-75 "Fan Song B":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Akvizicija cilja nišanskim radarom SNR-75:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Praćenje cilja i vođenje raketa radarom SNR-75:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


*Kabina PAA-00

Jedna od najznačajnijih izvedenih modifikacija na raketnim divizionima SA-75Mk "Dvina" u jedinicama PVO Severnog Vijetnama tokom 1969. godine, s obzirom da SSSR nije bio spreman da isporuči savremeniji sistem S-75M "Volhov". Jedna od svakako najzanimljivijih modifikacija je bila uvođenje ručnog optičkog uređaja za praćenje cilja nazvanog "pseća kućica"....Kako to izgleda i kolika je bila potrebna hrabrost da se sedne u tu kabinu, sami procenite..
Modifikacija je uvedena jer do tada sistem Dvina nije mogao dejstvovati na ciljeve na visinama ispod 3000 metara. Ugradnjom "Kabine PAA-00" ta visina je iznosila svega 300 metara, ali u dnevnim uslovima.

Modifikacija radara "Fan Song B" u verziju "Fan Song F" sa ugradnjom optičkog teleskopa u kabini nazvanoj "pseća kućica", službenog naziva "Kabina PAA-00":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* Akvizicija cilja Dvina - Copy.png (110.48 KB, 1005x485 - viewed 13 times.)

* PRaćenje i vođenje rakete.png (162.98 KB, 1005x485 - viewed 16 times.)

* Radar Fan Song B.png (128.36 KB, 1005x485 - viewed 14 times.)

* Pseća kućica.png (214.03 KB, 1005x485 - viewed 17 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #1 on: April 21, 2021, 09:55:05 pm »

*ISKUSTVA UPOTREBE RAKETNOG SISTEMA PVO "SA-75Mk DVINA" U VIJETNAMU

Uvođenjem sistema "SA-75 Dvina" u Vijetnam sredinom 1965. godine, poremetio se odnos snaga u VaP-u. Do tada su Amerikanci znatno slobodnije dejstvovali sa srednjih i velikih visina, izazivani tek povremeno od strane lovaca Vijetnamske vojske MiG-17 i MiG-19.
Uvođenjem sistema PVO idealnog za gađanje ciljeva na srednjim i velikim visinama "SA-75 Dvina" i lovaca MiG-21, ravnoteža moći se polako prebacuje na stranu Severnog Vijetnama.
U početku su sistemi "SA-75 Dvina" prilično "komotno" radili i dejstvovali, sa učinkom od nekih 5-6 lansiranja po oborenom avionu, uz utrošak raketa od 7-9 za oboreni avion. To ne uključuje oštećene avione, a kada bi se i to uključilo, verovatno je svako 3-4 gađanje završilo pogotkom američkog aviona.
Amerikanci su morali nešto preduzeti.
Navešću neke od najznačajnijih mera Amerikanaca i kontra mera Sovjeta/Vijetnamaca, koja su već postala deo PVO antologije.

1. Ometanje kanala vođenja raketa, gušenjem signala transpondera sa rakete ka zemlji

Načelno, ometanje kanala vođenja nije lako izvodljivo. I ovde se to potvrdilo jer Amerikanci nisu mogli efikasno ometati kanal predaje komandi upravljanja sa antena P-16. Međutim, transponder na samoj raketi, koji je omogućavao svojom predajom ka zemlji, da se raketa uoči na nišanskom radaru, je na prvim verzijama "Dvine" bio veoma slabašan i lako se ometao. Čak je postojala i dodatna antena prijema signala od transpondera, koja je kasnijim modernizacijama na samoj raketi i predajnoj snazi transpondera, skinuta. Problem je rešen udvostručenjem predajnih kanala na raketi.
Ometanje je vršeno uređajem QRC-160-8 koji su najčešće nosili avioni F-105, F-4, ali čak i B-52 bombarderi u kasnijim fazama iako tada više nije imao efekta. Sa ometanjem se počelo krajem 1967. godine.
Kada su Sovjeti, nakon obaranja jednog F-105 sa neoštećenim ometačem QRC-160-8, februara 1968. godine, analizirali uređaj, način rada i radne frekvencije, jednostavno su udvostručili broj kanala na transponderu rakete V-750VK i samim tim mu udvostručili snagu predaje.
Nova raketa sa takvom modifikacijom, ponela je oznaku V-750VM/VMK.
Od tog trenutka, negde od sredine 1968. godine, ometanje kanala od rakete ka radaru više nije moglo biti "ugušeno" i do kraja rata u Vijetnamu, Amerikanci nisu uspeli ponovo da vrše ometanje raketnog kanala.
Radar praćenja ciljeva i navođenja raketa SNR-75, sistema "SA-75 Dvina" sa dodatnom antenom za prijem signala od transpondera rakete.

Dodatna antena je prijemna, paraboličkog oblika i nalazi sa na vrhu antene azimuta:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

2. Elektronsko ometanje i gađanje ciljeva koji ometaju

Sledeći korak Amerikanaca je bio snažno elektronsko ometanje samog nišanskog radara SNR-75. I u tome je bilo prilično uspeha. Ipak, rađene su i protivmere.
Jedna od protivmera je bila režim gađanja ciljeva koji ometaju.
To se radilo tako što se uključivao samo prijemnik, dok predajnik nije radio. S obzirom da nemamo daljinu do cilja, ne može se tačno odrediti slanje komande za aktiviranje blizinskog upaljača. Stoga je uvedena komanda koja se na raketu u 11. sekundi leta i koja aktivira blizinski radio upaljač.
Što se tiče cilja, radar meri uglovne koordinate poput azimuta i elevacije. Ipak, nemamo daljinu do cilja.
Daljina se uvodi po tabeli koja je za ovu priliku urađena.
Koristi se pokazivač elevacije cilja, indikator ugla elevacije i indikator izmerene visine cilja, a po njima možemo na osnovu izmerene visine cilja i ugla elevacije odrediti približnu daljinu po tablici.

Na primer: cilj koji leti na visini 12 km i pod uglom elevacije od 10 stepeni se nalazi na daljini od 70 km.
Podatak se unosi u radni opseg daljinara i uvođenjem metoda vođenja "sa tri tačke" dalje gađanje cilja se odvija kao da je u pitanju "običan cilj"...

Tabela za određivanje daljine ciljeva koji ometaju, indikator ugla elevacije i tabela:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

3. Rad raketnog diviziona SA-75 "Dvina" u okruženju letelica sa protivradarskim raketa AGM-45 "Shrike"

Protivradarske rakete tipa AGM-45 "Shrike" i početak njihove upotrebe zakomplikovao je "život" raketašima u S. Vijetnamu. Raketa se pasivno navodila na izvor zračenja - nišanski radar SNR-75 "Fan Song B" . Raketa je imala krajnji domet od 45 km po daljini, ali i nešto slabiju brzinu leta o raketa sistema "Dvina".
Ipak, kako su ovo bili prvi modeli protivradarskih raketa, postojale su više ili manje efikasne metode obmane i zaštite nišanskog radara.

3.1 Rad raketnog diviziona s povremenim isključivanjem zračenja nišanskog radara

Raketni sistem SA-75 "Dvina" i njegov nišanski radar SNR-75 "Fan Song B" imao je mogućnost neke vrste "memorijskog praćenja cilja". To bi približno izgledalo tako da, ukoliko je radar stabilno pratio cilj na svojim uglovnim pokazivačima, može na jedno vreme isključiti zračenje nišanskih antena po azimutu i elevaciji jer će SNR nastaviti praćenje cilja po "zapamćenoj dinamici" pomeranja radara do tog trenutka, jer su zapamćene uglovne brzine cilja i radijalne brzine cilja do trenutka isključenja zračenja.

Ovde bi samo napravio poređenje da sistem S-75M " Volhov" i njegov radar SNR-75 "Fan Song E" ima mogućnost ne samo "memorijskog praćenja" nego i nastavka praćenja cilja do tačke susreta sa ciljem kao da se cilj i dalje kreće istom brzinom i bez naglih manevara.

To je u praksi najčešće izgledalo ovako, kod sistema SA-75 "Dvina":
- zahvat i praćenje cilja antenama širokog snopa P-11 i P-12, po uglovima i po daljini
- lansiranje raketa
- isključenje zračenja antena širokog snopa praćenja cilja uz nastavak rada antene slanja radio komandi upravljanja na raketu
- kada se upali lampica "25 s." uključuje se zračenje antena širokog snopa praćenja cilja i nastavlja rad do pogotka cilja

Dakle, postoji lampica "25 s" i kada ona zasvetli, potrebno je uključiti predajnik za zračenje antena širokog snopa za praćenje cilja po uglovima i daljini, dok je antena predaje radio-komandi radila svo vreme.
Ovde treba naglasiti da je praćenje ciljeva tipa bombardera, subsoničnih klipnih aviona i drugih sličnih sporijih i slabije manevrišućih ciljeva bilo veoma verovatno, dok je nastavak praćenja bržih, manjih i okretnijih lovaca bio pod znakom pitanja.
Ipak, ovaj metod se koristio i davao određene rezultate.

3.1.2 Rad raketnog diviziona s povremenim isključivanjem zračenja nišanskog radara, unapređena taktika

Ovde treba naglasiti da rakete AGM-45 Shrike imaju znatno skromnije mogućnosti od recimo AGN-88 HARM i da je gore navedena taktika češće bila uspešna, nego ne, ali je ipak pristupljeno njenim modifikacija, između ostalog i zbog većeg broja raketa sa više aviona koje su bile lansirane u kratkim vremenskim razmacima i koje prva taktika jednostavno nije mogla sve da "pobedi".
Raketa "Shrike" je nakon isključenja radara praćenja cilja antenama širokog snopa, uglavnom gubila cilj i promašivala. Treba napomenuti da ova taktika znatno ređe uspeva kod savremenijih PRR AGM-88 Harm koje imaju mogućnost memorisanja pozicije radara i nakon isključenja zračenja.
Znači unapređena taktika je pre svega uvedena zbog "masovnosti" upotrebe PRR AGM-45 "Shrike".

Taktika je bila slična kao i u gornjem primeru, a izgledala je ovako:

1. Praćenje cilja antenama širokog snopa P-11 i P-12, po uglovima i po daljini, do maksimalne daljine 40-45 km (max. daljine dejstva PRR "Shrike") ili OAR-om P-12.
Isključenje zračenja antena širokog snopa praćenja cilja.
2. Uključenje antene predaje radio-komandi upravljanja - tzv. "shema lažnog lansiranja" - rakete nisu lansirane. Trajanje 15-20 sekundi.
3. Isključenje antene predaje radio komandi upravljanja na 25-30 sekundi jer je to procenjeno vreme lansiranja i leta raketa PRR "Shrike" koje će promašiti cilj (jer nišanske antene više ne zrače).
4. Uključenja zračenja antena širokog snopa praćenja cilja na daljinama cilja od 28-34 km, u trajanju od 5-7 sekundi, ostvarenje zahvata i automatskog praćenja
5. Lansiranje raketa, isključenje zračenja antena širokog snopa praćenja cilja, uključenje antene predaje komandi upravljanja na raketu, tokom 15-20 sekundi leta rakete
6. Sledećih 15-28 sekundi, kada bi se cilj trebao nalaziti na 22-26 km od radara, ponovno uključenje nišanskog radara praćenja cilja antenama širokog snopa, nastavak rada antene slanja radio-komandi upravljanja.
7. Vođenje rakete do pogotka cilja.

Da ne bude ovo puno suvoparno, evo jedne jako dobre sheme, a objašnjenje je u tekstu iznad:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

4. Prilazak raketnom divizionu u niskom letu

Radi se o tome da su Amerikanci, između ostalog, pokušavali taktički da priđu divizionima SA-75 "Dvina" u niskom letu ispod 3000 metara, jer radarski sistem SNR-75 nije imao mogućnost automatsko otkrivanja ciljeva na visinama ispod 3000 metara.
Ta taktika je naravno u početku dala rezultate, jer su lovci mogli nadleteti divizion u niskom letu i izvršiti klasično bombardovanje i fizičko uništenje diviziona.
Ipak, spuštanjem na te visine, dolazili su u domet protivavionske artiljerije Severnog Vijetnama, kao i lakih protivavionskih sistema Strela-2 koji su počeli krajem 60-tih da se isporučuju.
S jedne strane je nekada i dolazilo do uništavanja diviziona, ali uz povremeno prevelike gubitke u avionima od strane protivavionske artiljerije i prenosnih raketa Strela 2.

Kada se i pogledaju ukupni gubici američke vojske u avionima, velika većina je izgubljena od strane protivavionske artiljerije, onda idu sistemi "SA-75 Dvina", pa lovci MiG-21 i na kraju Strele 2M.

Ipak, ni Sovjeti/S. Vijetnamci nisu mirovali i tražili su rešenje za ovaj problem. Sovjeti su ga našli u sistemu "S-75 Desna" koji je bio u mogućnosti da otkriva, prati i dejstvuje po ciljevima na visinama od 500 metara, ali taj sistem nije izvožen u S. Vijetnam, kao ni "S-75M Volhov".

Umesto toga, primenjen je metod optičkog otkrivanja i praćenja ciljeva, ugradnjom optičkom teleskopa pod nazivom "pseća kućica" na radar SNR-75. Službeni naziv te kabine "pseća kućica" je bio "Kabina PAA-00". Glavna kabina radara nosila je oznaku-naziv "Kabina PAA".
Ugradnjom tog teleskopa, koji je predstavljao malu kabinu na nosaču antene azimuta, omogućeno je dvojici operatora da odgovarajućim "volanima" ručno okreću antene radara i po pravcu i po visini, pritom gledajući kroz optičke teleskope. Cilj bi se tako zahvatao "ručno" iz te male kabine uz dalje praćenje u kabini Stanice za vođenje, a na osnovu toga formirale bi se komande upravljanja koje bi antenom predaje normalno bile emitovane na rakete.

Na ovaj način modifikovani sistem SA-75Mk "Dvina" sa radarom SNR-75 mogao je otkriti, pratiti i dejstovati po cilju na visinama od samo 300 metara.

Već sam ranije dao sliku kako ta kabina "pseća kućica" izgleda, ali evo još jedan prikaz:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rat se završio, a učinci RJ PVO Vijetnama naoružanim sa RS PVO "SA-75 Dvina" se sabirali. Po statistici SSSR-a i Severnog Vijetnama, oboreno je oko 400 aviona. Po statistici SAD-a, oboreno je 205 aviona. Od sukcesivno isporučenih 95 raketnih diviziona "SA-75 Dvina" u osnovnim i modifikovanim varijantama (sa Kabinom PA-00), na kraju rata, januara 1973. godine, Severni Vijetnam je raspolagao sa 27 operativnih diviziona PVO sistema "SA-75 Dvina".
Svojim raketnim jedinicama PVO, na kraju rata je dodeljen počasni naziv "Rod Vojske - Heroji"!


* Fan song A skica.png (88.29 KB, 1005x485 - viewed 10 times.)

* Određivanje daljine ometača.png (483.29 KB, 1005x485 - viewed 11 times.)

* Borba protiv Shrike.png (80.45 KB, 1005x485 - viewed 6 times.)

* Fan song F.png (67.82 KB, 1005x485 - viewed 9 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #2 on: April 21, 2021, 09:59:02 pm »

OPERACIJA LINEBACKER II

Evo da otvorim poseban post da lakše i ostali članovi pronađu.
Evo isečak iz jednog mog teksta sa drugih foruma, o operaciji Linebacker II. To je iz američkog nekog Izveštaja, a ja sam "izvadio" podatke koje su mene interesovali i uporedio ih sa sovjetskim/s.vijetnamskim izvorima. Znači mix izvora sa obe strane.

Naravno, stoji i neko moje viđenje svega toga...

Citat:
"Ali, ono što je sigurno je da su im isporučili 82 raketna diviziona, 21 tehnički divizion, ja bih ipak rekao 3 školska (učebnaja) i još 13 rezervnih stanica za vođenje raketa. Znači, ukupno 95 nišanskih radara SNR-75 Fan Song i 3 školsko-vežbovna.
Sa tim sredstvima severno Vijetnamci su tada gađali i nisu štedeli ni trunku.

U akciji Linebacker II, 18-29.12.1972, u jednom trenutku su "ispucali" gotovo sve rakete koje su bile na stanju i ispravne. Po dostupnim podacima, za tih 11 dana, ispalili su 266 raketa sistema "SA-75 Dvina". Koji je to vatromet bio....

Tek tada su američki gubici u bombarderima B-52 počeli da stagniraju.
Ali po američkim izvorima oboreno je 15 bombardera B-52 od strane "SA-75 Dvina", 4 bombardera su teže oštećena, a još 5 bombardera je "srednje" oštećeno. a po severno vijetnamskim izvorima 31 avion B-52 je oboren sa Dvinom (i još 2 sa MiG-21).
Po američkim izvorima u toj akciji sistemom "SA-75 Dvina" oboreno je još 5 aviona (2 x A-6, 1x A-7 i 3x F-4)................

Dakle, za tih 11 dana sistemom "SA-75 Dvina", oboreno je najmanje 20 aviona različitih tipova + još 9 aviona različitih tipova pogođeno sa većim ili srednjim oštećenjima....Srednji utrošak raketa sistema Dvina za obaranje ili teže ili srednje oštećenje aviona je bio 9,7 raketa po avionu...." Kraj citata

Spisak isporuka sredstava raketne tehnike sistema "SA-75 Dvina" Severnom Vijetnamu i ostalim državama od strane SSSR-a.
Ako je slika premala, sačuvajte na kompu pa otvorite, može da se uveća.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Dvina spisak.jpg (147.1 KB, 750x1082 - viewed 15 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #3 on: April 21, 2021, 10:03:39 pm »

Evo nešto zanimljivo iz same Stanice za vođenje raketa.

Određivanje daljine i ugla elevacije cilja:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo i kako se određuje azimut i daljina, isto sa indikatora Oficira za vođenje raketa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Određivanje parametara.png (222.64 KB, 1005x485 - viewed 12 times.)

* Određievanje parametara 2.png (311.47 KB, 1005x485 - viewed 13 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #4 on: May 04, 2021, 07:27:44 pm »

Raketni sistem PVO "S-75M Volhov", namenjen je za uništavanje ciljeva u vazdušnom prostoru i predstavlja dalju modernizaciju sistema PVO "SA-75Mk Dvina", najviše na osnovu iskustava iz Vijetnamskog rata.
Domet raketa sistema "Volhov" iznosio je do 56 km po daljini i do 30 km po visini. Sistem je bio jednokanalan po cilju i trokanalan po raketi.

Nišanski radar sistema SNR-75M3 "Fan Song E":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Metode vođenja rakete sistema "S-75M Volhov":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Akvizicija cilja radarom SNR-75M3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Praćenje cilja radarom SNR-75M3 u uskom snopu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Praćenje cilja radarom SNR-75M3 u LORO režimu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Volhov StVr.jpg (74.92 KB, 1005x485 - viewed 12 times.)

* Volhov metode vođenja rakete.jpg (68.03 KB, 1200x650 - viewed 11 times.)

* akvizicija cilja Volhov.png (186.74 KB, 1200x485 - viewed 8 times.)

* Praćenje cilja u uskom snopu.png (219.74 KB, 1200x750 - viewed 11 times.)

* pRAĆENJE CILJA U LORO REŽIMU.png (166.06 KB, 1197x639 - viewed 11 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #5 on: May 04, 2021, 07:36:34 pm »

U nastavku razrade teme o raketnom sistemu PVO "S-75M Volhov", pokušaću da dočaram kako izgleda aparatura u kabini Stanice za vođenje raketa i kako izgleda borbeni rad borbene posluge u samoj Stanici.
Naravno, po običaju, to će sve biti praćeno i ilustracijama radi efektivnijeg prikaza.

Evo kratkog prikaza radnih mesta operatora ručnog praćenja cilja kod sistema S-75M "Volhov".
U Stanici za vođenje raketa postoje radna mesta za 3 operatora ručnog praćenja cilja.
To su: operator ručnog praćenja po azimutu i daljini, operator ručnog praćenja po elevaciji i daljini i operator ručnog praćenja po daljini.
Vidimo da se kod operatora praćenja po visini i po azimutu, pored indikatora ugla elevacije i azimuta, nalaze i video prijemnici TV optičkog sistema "Karat".

Na donjoj vidimo razmeštaj radnih mesta operatora ručnog praćenja cilja po elevaciji i daljini, daljini i po azimutu i daljini.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sada ću prikazati šta se vidi na indikatorima operatora ručnog praćenja cilja:
Na slici vidimo prikaz na indikatoru visine (i daljine), ispred operatora ručnog praćenja po elevaciji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici vidimo prikaz na inidikatoru azimuta i daljine, ispred operatora ručnog praćenja po azimutu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Što se tiče prikaza na indikatoru operatora praćenja po daljini, on može odabrati jedan od 2 prikaza njegovih kolega operatora. Dakle ili prikaz po daljini i po azimutu ili po elevaciji i po daljini.

Na slikama možete videti i točkiće ili čak bolje reći "volane" za ručno praćenje cilja. Treba naglasiti da postoji razlika u odnosu na sistem "S-125 Neva" i procesa ručnog praćenja.
Naime, ti "volani" služe da se, po komandama komandanta diviziona, izvrši ručni zahvat cilja po azimutu, daljini i elevaciji i uspostavi ručno praćenje. Kada je praćenje uspostavljeno, prelazi se na automatsko praćenje cilja, a metoda vođenja je sa tri tačke.
.
Ti "volani" trenutkom lansiranja raketa, više nemaju namenu da ih operatori okreću i prate cilj, nego operatori imaju mogućnost da po potrebi "intervenišu" oko brzine okretanja antena, ukoliko ustanove da cilj "beži" sa indikatora tj. sa preseka horizontalnog i vertikalnog markera. Takođe, ukoliko cilj "pobegne" sa indikatora, postoji mogućnost da se pokuša ručnim okretanjem "volana" ponovo antenama zahvatiti cilj, ali je verovatnoća uništenja cilja snižena.

Sada ću da postavim i sliku radnog mesta Komandanta raketnog diviziona ispred VIKO (izdvojenog) pokazivača eksternog radara (na primer P-12 ) i radnog mesta Oficira vođenja raketa ispred indikatora visine, azimuta i daljine.

Komandant diviziona određuje parametre za traženje cilja, na osnovu kojih Komandir baterije navodi Oficira za vođenje raketa na cilj. Kada Oficir za vođenje pronađe cilj i zahvati ga, određuje se metoda vođenja raketa i prelazi na automatsko praćenje cilja.

Treba napomenuti da Oficir za vođenje raketa ispred sebe ima 2 indikatora i to indikator praćenja cilja po elevaciji i daljini i indikator praćenja cilja po azimutu i daljini.

Komandant diviziona ima ispred sebe izdvojeni pokazivač OAR-a P-12.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Operatori ručnog praćenja cilja.png (479.34 KB, 1200x582 - viewed 10 times.)

* Indikator elevacije.png (429.01 KB, 1200x762 - viewed 9 times.)

* Indikator azimuta.png (524.77 KB, 1200x767 - viewed 9 times.)

* VIKO pokazivač P-18, oficir vođenja raketa.png (713.84 KB, 1200x617 - viewed 8 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #6 on: May 04, 2021, 07:48:43 pm »

Modernizacija sistema PVO "S-75M Volhov" na osnovu Vijetnamskih iskustava

S obzirom da su tokom rata u Vijetnamu u drugoj polovini 1966. godine i početkom 1967. godine, Amerikanci u naoružanje uveli ometače QRC-160 koje su nosili avioni F-105 modifikovani tako u EF-105 Wild Weasel III, kao i protivradarske rakete AGM-45 Shrike, efikasnost sistema "SA-75 Dvina" je u određenoj meri opala.

Posebno veliki problem predstavljali su ometači QRC-160 na avionima koji su leteli u grupama po 4, EF-105 Wild Weasel III i koji su sa određenim uspehom ometali i radare za praćenje cilja i radare za vođenje rakete, te često uzrokovali prevremena aktiviranja bojeve glave raketa.
To je zabrinulo Sovjetske stručnjake, posebno imajući u vidu da su za sistem "S-75M Volhov" razvijene rakete V-760 sa nuklearnom bojevom glavom i da se nije moglo dozvoliti da te rakete u eventualnom sukobu eksplodiraju pre vremena, imajući u vidu da nose nuklearne bojeve glave.
U tom smislu, razvijen je, testiran i uključen u rad diviziona S-75M Volhov, još jedan radar daljinomer RD-75 "Amazon", kao i Imitator radarskog zračenja radara SNR-75M - "Dubler".

1. Radarski daljinomer RD-75 "Amazon"

Radar RD-75 Amazon omogućavao je pomoćno merenje daljine do cilja kada to radarske antene za vođenje raketa SNR-75M nisu mogle usled ometanja. Postavljao se na daljinama ne većim od 25 metara od nišanskog radara SNR-75 i Stanice za vođenje raketa.
Radar je imao dva bloka sa radnim frekvencijama koje je mogao menjati po potrebi, a frekvencije su bile značajno drugačije od frekvencija radara SNR-75. Pored toga, RD-75 Amazon je bio opremljen i brisačem stalnih odraza odnosno blokovima koji su razdvajali stalne odraze od pokretnih ciljeva.

Da bi se pravilno uvezali RD-75 Amazon i SNR-75, bilo je potrebno modernizovati SNR-75 - Stanicu za vođenje raketa, utoliko da se:

- vrši izračunavanje paralaxa, odnosno koordinata stajne tačke RD-75 u odnosu na SNR-75 prilikom svakog posedanje novog položaja
- da se u Stanici za vođenje raketa na pokazivačima prikazuju ciljevi sa podacima o daljiini i azimutu, uočeni od strane RD-75
- da se iz Stanice za vođenje raketa može upravljati sa RD-75 u smislu uključivanja i isključivanja visokog napona, promene frekvencija rada, promene zona osmatranja i slično, kao i vršiti kontrola rada osnovne aparature RD-75
- da se podaci o daljini i azimutu dobijeni od RD-75 mogu koristiti za ostvarivanje zahvata cilja i lansiranje raketa odnosno gađanje cilja

Nema podataka da je RD-75 Amazon izvezen negde van SSSR-a....

Slika 1: Radarski daljinomer RD-75 Amazon

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Radarski daljinomer RD-75 Amazon

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

2. Imitator radarskog zračenja radara SNR-75M - "Dubler"

Radikalno rešenje problema sa stanicom za vođenje raketa SNR-75M prilikom odbrane od protivradarskih raketa bio je Imitator SNR-75M za sistem PVO S-75M Volkhov. To je bio uređaj razvijen na 500-700 m od SNR-a i generisao je elektromagnetne signale koji "zarobljavaju" PRR i na kraju "odvlače" PRR od SNR-a.

Kontejneri predajnika, antena i talasovoda na položaju, bili su sakriveni u betonskim bunkerima (mogli su da rade i izvan inžinjerskih utvrđenja). Napolju su ostali samo potrebni delovi antene. Antenski elementi bili su udaljeni oko 20-30 m od kontejnera predajnika. Eksplozija bojeve glave PRR u blizini stanice nije oštetila osnovnu opremu stanice. Antena, zbog svojih malih dimenzija, nije vrlo podložna oštećenjima, a mogla bi se zameniti novom u roku od 10 - 14 minuta.

Slika 3: Imitator radarskog zračenja "Dubler"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: "Dubler" , priprema za rad

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 5: "Dubler", u borbenom radu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


U sledećem postu, pisaću o razlikama u sistemima SA-75 Dvina, S-75 Desna i S-75M Volhov, pa ću tada više reći i o sistemu S-75 Desna, te ni on neće ostati "zapostavljen"... Smiley


* RD-75 amazonka.jpg (398.71 KB, 768x647 - viewed 7 times.)

* RD-75 Amazon.jpg (27.02 KB, 640x480 - viewed 5 times.)

* Imitator Dubler.jpg (40.91 KB, 640x390 - viewed 6 times.)

* Dubler, priprema za rad.jpg (58.87 KB, 640x425 - viewed 4 times.)

* Dubler u borbenom radu.jpg (39.23 KB, 640x400 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #7 on: May 11, 2021, 08:00:42 pm »

Među poštovaocima ratne tehnike, postoje stalna pitanja o razlikama u srodnim, ali ne potpuno istim, sistemima "SA-75Mk Dvina", "S-75 Desna" i "S-75M Volhov".
Iako na prvi pogled izgledaju gotovo isto i iako bi operatori jednog sistema relativno lako prešli na drugi, radi se o 3 sistema sa priličnim razlikama, rađena na istom osnovu, iz "istih korena".
Pa da prikažem razliku na ovoj temi.

*Razlike između sistema SA-75MK „Dvina“, S-75 „Desna“ i S-75M Volhov

Kada govorimo o razlikama među ova 3 osnovna sistema, neke su vidljive na prvi pogled, a o nekima treba malo detaljnije prodiskutovati.

1. Vizuelne razlike u radarima na navođenje raketa SNR-75

Ja ću postaviti tri slike ova 3 sistema da se vide vizuelne razlike, a one su jasne:

- SA-75Mk „Dvina“ ima 2 antene širokog snopa za praćenje ciljeva po azimutu i elevaciji i po daljini i jednu antenu predaje komandi upravljanja na rakete. Automatskim sistemom otkrivanja ciljeva nije moguće antenama otkriti i zahvatiti cilj koji leti niže od 3000 metara, pa je ugrađen optički kanal sa kabinom PA-00 sa mogućnošću otkrivanja i praćenja cilja ručnim pomeranjem antene i do 100 (300) metara po visini. Inače ovu kabinu PAA-00 nisu imale prve verzije SA-75 „Dvina“ , pa je tada ta antena vizuelno izgledala identično kao ona kod sistema S-75 „Desna“

- S-75 „Desna“ vizuelno izgleda kao SA-75Mk „Dvina“ (bez Kabine optičkog kanala PAA-00), ima 2 antene širokog snopa za praćenje ciljeva po azimutu i elevaciji i po daljini, ali ovaj radar ima selektor pokretnih ciljeva i može automatski otkrivati ciljeve na visinama do 500 metara

- S-75M „Volhov“ se značajno razlikuje od 2 prethodnika, takođe ima 2 antene širokog snopa za praćenje ciljeva po azimutu i elevaciji i po daljini, ali ima još 2 antene uskog snopa za praćenje ciljeva po azimutu, elevaciji i daljini, koje su smeštene na nosaču antene azimuta.

Vizuelne razlike :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

2. Razlike u radnim frekvencijama

- SA-75M i MK „Dvina“ rade u S radnom opsegu, sa talasnim dužinama od 10 cm, dok sistemi S-75 „Desna“ i S-75M „Volhov“ rade u C radnom opsegu, sa talasnim dužinama od 6 cm, što omogućava preciznije praćenje ciljeva i tačnije određivanje parametara leta cilja.

Postaviću prikaz za sistem "S-75 Desna", jer ga do sada nisam obradio:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

3. Razlike u mogućnostima ova 3 sistema u borbi protiv SEAD grupa, otkrivanja položaja radara i dejstva protivradarskim raketama

Ovde ću analizirati pre svega razlike između SA-75Mk „Dvina“ i S-75M „Volhov“ jer su tu razlike najdrastičnije.

Naime, kod otkrivanja ciljeva, radar sistema SA-75Mk „Dvina“ isijava snop širine 1,1° x 10° kroz polje širine 20°. To je svakako u velikoj meri demaskirajući faktor. .
Snop ovakve forme zračenja formira značajnu širinu dijagrama u prostoru na daljinama otkrivanja i praćenja koju radarski može otkriti ne samo cilj koji se prati i kasnije gađa, nego i veći broj aviona u napadačkoj formaciji i bilo koji od njih (ili više njih) može lansirati protivradarske rakete na divizion.

Akvizicija cilja antenama širokog snopa SA-75Mk "Dvina":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kod sistema S-75M „Volhov“ ipak imamo značajna poboljšanja.
Cilj se otkriva antenama širokog snopa, ali je taj snop nešto uži nego kod sistema SA-75Mk „Dvina“, pa radar isijava snop širine 1° x 7° kroz polje širine 20°.
Nakon što se cilj otkrije, radar prelazi u režim praćenja cilja antenama uskog snopa, pa radar počinje isijavanje snopa širine 1,7° kroz polje širine 7,5°. Odmah se vidi da je ova forma isijavanja formira uži dijagram zračenja na daljinama otkrivanja i praćenja cilja od 25-35 km (ili malo više kod Volhova), ali i dalje postoji opasnost od SEAD avijacije, iako je taj opasnost znatno niža nego kod širokog snopa.
Ipak, postoji i treći režim rada, a to je režim rada u koji radar prelazi nakon određenog vremenskog praćenja cilja u uskom snopu, nakon lansiranja rakete i odrade njenog startnog motora, a to je režim LORO (skeniranje samo na prijemu).
Ovaj režim omogućava antenama uskog snopa da prestanu sa skeniranjem i samo isijavaju uski snop širine 1,7° koji stalno drže na cilju, znači rade SAMO NA PREDAJI. Reflektovani signali se primaju na antenama širokog snopa po azimutu, elevaciji (i daljini) koje skeniraju VaP, ali SAMO NA PRIJEMU i koriguju pravac tj. ose antena uskog snopa.
Na ovaj način se snop drži samo na cilju koji se prati i gađa i veoma se smanjuje verovatnoća da ostali avioni iz napadačke grupe mogu radarski locirati položaj i lansirati protivradarsku raketu, to samo može upravo taj avion koji se gađa, ako je opremljen sa PRR.

Upoređivanje širine snopa kod otkrivanja i zahvata cilja antenama širokog snopa i zatim antenama uskog snopa, kod sistema "S-75M Volhov":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Upoređenja širine snopa kod praćenja cilja uskim snopom i u režimu LORO:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

4. Razlike u prostornim mogućnostima dejstva kod sistema "SA-75Mk Dvina", "S-75 Desna" i "S-75M Volhov":

-po daljini i visini:

Volhov - 43 - 56 km / 30 km
Desna- 35 km / 24 km
Dvina- 35 km / 27 km



* Razlika u sistemima 1 - vizuelno.png (319.06 KB, 1005x485 - viewed 13 times.)

* Radar Fan Song B - DESNA.png (138.91 KB, 1005x485 - viewed 9 times.)

* Akvizicija cilja Dvina.png (95.55 KB, 1005x485 - viewed 5 times.)

* Otkrivanje i praćenje cilja široki-uski Volhov.png (191.84 KB, 1005x485 - viewed 4 times.)

* Praćenja cilja LORO i uporedba uski snop.png (142.86 KB, 1005x485 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #8 on: May 31, 2021, 07:57:21 pm »

Retke slike modernizovanog raketnog sistema PVO "S-75M Volhov" iz sastava Sirijske Armije.
Pored lansirne rampe sa raketom i radara za navođenje raketa SNR-75, imamo priliku da vidimo i modernizovanu unutrašnjost Stanice za vođenje raketa sa unapređenim i delimično digitalizovanim indikatorima ispred komandanta diviziona, oficira za vođenje raketa i operatora za ručno praćenje ciljeva....

Inače, po navodima agencija TASS, Sirijske jedinice PVO naoružane sistemima "S-75M Volhov" i "Buk-M2E" i jedinice protivavionske artiljerije, imali su praktična uvežbavanja otkrivanja i praćenja i dejstva na bespilotne letelice i niskoleteće ciljeve.
Prema navodima, jedinice "S-75M Volhov" su se pokazale veoma uspešne na ovoj vežbi!

Slika 1: Lansirne rampe sa raketama V-755 sistema "Volhov":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Radar za navođenje raketa SNR-75M:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Modernizovani CRT indikatori ispred oficira za vođenje raketa i operatora ručnog praćenja u Stanici za vođenje raketa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Digitalizovani indikator ispred komandanta diviziona u Stanici za vođenje raketa:



* Sirija - Volhov.jpg (184.31 KB, 1201x790 - viewed 8 times.)

* Sirija - Volhov radar.jpg (154.59 KB, 1204x795 - viewed 9 times.)

* Sirija - Volhov Stanica za vođenje 1.jpg (203.3 KB, 1198x800 - viewed 9 times.)

* Sirija - Volhov stanica za vođenje.jpg (148.35 KB, 1659x887 - viewed 7 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #9 on: August 01, 2021, 08:24:55 pm »

Sovjetski raketni sistem PVO "SA-75 Dvina", (američka oznaka SA-2), u rukama Vijetnamskih operatora bio je prava "noćna mora" američkog vazduhoplovstva tokom rata u Vijetnamu 1965-1972. godine...

Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 276


« Reply #10 on: August 10, 2021, 08:41:45 pm »

Koliko je JNA imala ovih diviziona i kad su nabavljeni?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: August 10, 2021, 09:03:28 pm »

Imaš ovde na tu temu:

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=13548.0

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=13549.0
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #12 on: August 14, 2021, 02:01:59 pm »

Zašto su sovjetski raketni sistemi PVO "SA-75 Dvina" (zapadna oznaka SA-2 Guideline), u rukama severno-vijetnamskih operatora uspešno uništavali američke strategijske bombardere B-52?

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #13 on: August 15, 2021, 02:28:05 pm »

Sudanska vojska i dalje koristi raketni sistem PVO "SA-75Mk Dvina", starosti oko 55 godina. Na vrhu antene azimuta, možemo videti i kabinu "PAA-00" (pežorativno nazvanu "pasja kućica", vidite i sami razlog) u kojoj su smešteni operatori ručnog optičkog praćenja ciljeva i to je jednostavan način da prepoznate da se radi upravo o "Dvini" i to o modernizovanoj verziji sa optičkim praćenjem ciljeva (prve verzije nisu imale tu malu kabinu).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SA-75 Sudan.jpg (87.2 KB, 1280x710 - viewed 8 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #14 on: August 27, 2021, 01:44:34 pm »

Borbene performanse raketnog sistema PVO "SA-75 Dvina" (SA-2) tokom vazdušnog rata u Vijetnamu (1965-73)

Preuzeto iz knjige Stevena Zaloge pod nazivom "Red SAM: SA-2 Gudeline."

Prema ovim podacima, 5248 raketa je lansirano za uništenje 197 aviona, odnosno u proseku 26,6 projektila zemlja-vazduh po avionu.
Ja sam u tabelu dodao i podatak o broju gađanja, koji je po meni relevantniji, a to je da je na osnovu izvršenih 3594 gađanja pojedinačnih aviona, u prosek bilo potrebno 18,22 gađanja za obaranje jednog aviona.

Ovde treba uzeti u obzir da nisu računati oštećeni avioni, od kojih su neki svakako bili otpisani. Iskustveno (analiza dejstava raketa zemlja-vazduh sistema PVO Dvina/Neva/Kub i sl. u sukobima tokom prošlog veka) može se izvući procenat da broj oštećenih i kasnije otpisanih aviona svakako nije ispod 25-30% od broja uništenih, U Iraku tokom Pustinjske Oluje 1991, odnos je bio 40% oštećenih u odnosu na uništene koji su kasnije bili otpisani, po zvaničnim američkim izvorima iz 1997. godine, kod analize rata.

Ovde se nećemo baviti lakše oštećenim avionima (kojih je sigurno bilo u značajnom broju), a koji su posle izvesnog vremena opravljeni i vraćeni u funkciju.

Ovaj izvor je samo jedan od izvora podataka i ne treba ga smatrati 100% tačnim, ali je svakako zanimljiv za analizu.


Tabela:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Tabela efikasnosti Dvina u Vijetnamskom ratu.jpg (170.75 KB, 1028x679 - viewed 12 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.