PALUBA
May 01, 2024, 02:55:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem "Vertikalno lansirajuća Mica" - VL Mica  (Read 1104 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 701



« on: April 26, 2021, 02:14:10 pm »

MBDA raketni sistem PVO vertikalnog lansiranja VL Mica kratkog dometa, izgrađen je u kopnenoj i brodskoj verziji. Modularni sistem VL Mica uključuje Taktički operativni centar (TOC) sa do četiri multi-raketna lansera. MBDA je sistem prvi put prikazao u februaru 2000. godine na izložbi “Asian Aerospace 2000 Show” u Singapuru. Prvo vertikalno lansiranje rakete VL Mica dogodilo se 2001. godine na poligonu “Centre d'Essais des Landes” u Francuskoj.

U decembru 2005. MBDA je dobio ugovor za razvoj sistema za sva tri francuska vida vojske. VL Mica bi se koristio za zaštitu vazdušnih baza za vazduhoplovstvo, raspoređenih snaga na terenu za kopnenu vojsku i kao tačka odbrane za glavne površinske brodove za mornaricu.

Vertikalno lansirajuća raketa

Vertikalno lansirajuća raketa težine 112 kg izgrađena je u dve verzije, sa aktivnim radarom Mica RF sa zašiljenim konusom nosa i pasivnim infracrvenim tragačem Mica IR sa zaobljenim nosom.
MICA RF je u proizvodnji od 1996. godine, a MICA IR od 2000. godine.

Oba senzora su prilično otporna na ometanja. Elegantna struktura rakete identična je strukturi originalne rakete Mica vazduh-vazduh. Četiri pokretna krilca za navođenje, u obliku slova L, instalirana su na zadnjem delu tela rakete. Dužina rakete je 3,1 metar, a prečnik rakete iznosi svega 160 mm.

Raketa Mica RF je opremljena programabilnim impulsnim Doppler radarskim tragačem u J bandu sa zašiljenim keramičkim vrhom.
Aktivni radarski tragač, koji su obezbedili “Thales” i “Alenia Marconi Sistems”, radi na frekvencijama od 10 GHz do 20 GHz. Tragač je dokazanog dizajna i performansi, a takođe je ugrađen u raketu Aster.

Mica IR koristi Sagemov pasivni dvo-pojasni infracrveni tragač sa zaobljenom infracrveno-providnom staklenom kupolom. Odeljak za vođenje opremljen je inercijalnim referentnim sistemom navođenja.

Usmerenu usitnjenu fragmentacijsku visokoeksplozivnu bojevu glavu, težine 12 kg, isporučuje “TDA Armements”, zajedničko ulaganje koje su osnovali “Thales i EADS”. Bojeva glava se nalazi iza tragača i opremljena je trenutnim upaljačem i radarskim blizinskim upaljačem.
U srednjem delu projektila nalazi se startni motor na čvrsto gorivo, koji isporučuje “Protac”. Projektil trpi preopterećenje tokom leta do 50 g na daljinama do 7 km, odnosno do 30 g na daljinama do 12 km.

Opis sistema, principi i taktika upotrebe

Jedna vatrena jedinica VL Mica ima od četiri do šest lansera postavljenih na kamion koji su izvedeni kao zatvoreni kontejnerski sistem. Lansirni sistem je instaliran na kamionu od 5 t i može se puniti bilo kojom kombinacijom od četiri rakete Mica RF i Mica IR. Sistem vertikalnog lansiranja zasnovan je na tehnologiji vertikalnog lansiranja koju je za pomorsku raketu PVO “Seawolf” razvio “BAE Sistems”.

Sistem distribucije podataka omogućava preuzimanje podataka o ciljevima sa različitih senzora, tako da sistem VL Mica može da radi autonomno, koristeći sopstveni osmatračko-akvizicijski radar ili objedinjeno, integrisan u veliku široko rasprostranjenu mrežu PVO. Ovakve sposobnosti sistemu VL Mica omogućio je Taktički operativni centar (TOC) i/ili Unapređena stanica za upravljanje vatrom, koja od 2011. godine zamenjuje ovaj TOC.

Oznaka i parametri dodeljenog cilja se pre lansiranja predaju na raketu. Podaci o određivanju ciljeva mogu se dobiti putem radara ili optičkog sistema za otkrivanje i akviziciju.
Raketa se lansira vertikalno koristeći kontrolu vektora potiska. Letom rakete se upravlja pomoću programabilnog inercijalnog sistema navođenja u srednjoj fazi, a zatim u završnici pomoću tragača za navođenje (RF ili IR).

Startni motor na čvrsto gorivo i marševski motor, omogućavaju projektilu maksimalnu brzinu veću od 3 Maha. Maksimalni domet cilja je do 20 000 m i 9 000 m nadmorske visine. Interval lansiranja između ispaljivanja raketa je dve sekunde.

Raketni lanseri zbog vertikalnog lansiranja, pokrivaju sektor od 360 stepeni. Jedno samohodno lansirno oruđe nosi do 4 rakete, koje se mogu lansirati u salvama sa razmakom od po 2 sekunde, pa je teoretski moguće dejstvovati na do 4 različita cilja sa po 1 raketom iz jednog lansirnog oruđa u vremenu od 6 sekundi.

Čitavoj vatrenoj jedinici ranga vod/baterija koja se sastoji od 3D osmatračko-akvizicijskog radara dometa do 80 km, Taktičkog operativnog centra TOC (koji se već zamenjuje novom Unapređenom stanicom za upravljanje vatrom) i koga se daljinski upravlja radarom i lansirnim oruđima i koji predstavlja komandno mesto voda/baterije i 4-6 lansirnih oruđa sa po 4 rakete, treba oko 10 minuta za prelazak u borbeni položaj iz marševskog i obratno i oko 15 minuta za popunu lansirnih oruđa novim raketama.
Za borbeni rad, upravljanje i nadzor nad radom sistema, potrebna su samo 3 operatora (nivo raketnog voda-baterije).

Slika 1: Osmatračko-akvizicijski radar:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Unapređena stanica za upravljanje vatrom (komandno mesto voda/baterije):

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Samohodno lansirno oruđe:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 4: Rakete sistema VL Mica, Mica RF iznad i Mica IR ispod:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 5: Osnovne komponente voda/baterije:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 6: Lansiranje rakete iz sistema VL Mica:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pored Francuskih oružanih snaga, kopneni sistem VL Mica danas koriste i Saudijska Arabija, Maroko, Tajland, Gruzija i Botswana. Pored toga, verziju ovog sistema na brodovima i avionima koristi veći broj svetskih armija.





* VL Mica PCP.jpg (12.73 KB, 315x236 - viewed 108 times.)

* VL Mica Unapređena stanica.jpg (10.71 KB, 315x236 - viewed 107 times.)

* VL Mica SLO.jpg (79.68 KB, 1000x806 - viewed 4 times.)

* VL Mica missiles.jpg (110.89 KB, 1024x700 - viewed 2 times.)

* VL Mica osnovna sredstva baterije 2.jpg (144.53 KB, 1502x999 - viewed 3 times.)

* VL Mica lansiranje rakete.jpg (3.84 KB, 197x255 - viewed 107 times.)
« Last Edit: April 26, 2021, 03:10:37 pm by Kubovac » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: June 01, 2021, 06:44:44 pm »

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 701



« Reply #2 on: June 30, 2023, 05:53:17 pm »

Maroko dobija francuski protivvazduhoplovni raketni sistem VL Mica

Maroko je dobio prve dve baterije raketnog sistema PVO kratkog dometa VL Mica, prenosi Defense.com.

Maroko je 2019. godine sa Francuskom potpisao dva ugovora o nabavci naoružanja u vrednosti od 400 miliona evra, za artiljerijske sisteme Cezar vredne 200 miliona i protivvazdušni sistem kratkog dometa VL Mica u vrednosti od 200 miliona.

Kraljevina je obezbedila zajam od 192 miliona evra od francuske banke BNP Paribas za finansiranje posla sa francuskim proizvođačem MBDA.

Francuski sistem VL Mica pojačaće PVO marokanske vojske, koja već ima kineske sisteme PVO.

VL Mica je instaliran na kamion nosivosti 5 tona, pruža pokrivenost od 360° i domet presretanja do 20 km protiv aviona sa fiksnim krilima, helikoptera, bespilotnih letelica, krstarećih projektila i raketa sa vazdušnim lansiranjem.

Ova odbrambena oprema se sastoji od taktičkog operativnog centra (TOC) sa radarskom jedinicom i do četiri lansera raketa sa dva tipa raketa, uključujući Mica RF sa aktivnim radarskim tragačem i Mica IR sa infracrvenim navođenjem.

Osim toga, VL Mica neće biti poslednja akvizicija Kraljevine koja već nekoliko godina modernizuje svoju vojsku, pošto je Maroko postigao dogovore sa Izraelom u ovom sektoru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* VL MIca lanser 1.JPG (52.38 KB, 512x411 - viewed 26 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.