PALUBA
March 28, 2024, 10:42:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radio-elektronski kompleks "1L262E RTUT-BM"  (Read 2951 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« on: May 15, 2021, 09:05:19 am »

Radio-elektronski kompleks 1L262E "RTUT-BM"

Ako je artiljerijska raketa opremljena blizinskim upaljačem, postoji elektronski sistem (EW) sistem "1L262E (SPR-2M) Rtut-BM" koji utiče na blizinski upaljač projektila, čineći da eksplodira na sigurnoj visini (daleko većoj od efektivnih 3-5 m), što održava trupe / opremu netaknutim.
Ometač „Rtut-BM“ (SPR-2M) razvijen je pre raspada Sovjetskog Saveza, kao ometač koji bi delovao protiv blizinskih upaljača dolazećih raketa (poput raketa sistema raketne artiljerije Z-Z „Grad“ i „Smerč“) i artiljerijskih granata.
U početku se sistem zasnivao na šasiji “BTR-70”, kasnije su Rusi koristili platformu “BTR-80”. “SPR-2M” sistem se razlikuje od verzije “SPR-2”, jer takođe ima sposobnost da deluje (ometa) protiv VHF i mikrotalasnih radio-komunikacionih signala neprijatelja, a zasnovan je na “MT-LB” platformi sa gusenicama.

U osnovnom režimu rada, stanica deluje kao aktivator za blizinske radio upaljače projektila, detonirajući ih na sigurnoj nadmorskoj visini ili ih primoravajući da pređu iz režima precizno vođenog u režim detonacije na kontakt. To čini takve projektile neefikasnim, jer eksplodiraju na zemlji, a ne iznad nje. Ruski izvori često predstavljaju propagandne klipove u kojima novi sistem stvara elektromagnetnu kupolu, odbijajući projektile ili uzrokujući njihovu raniju eksploziju.

Efikasnost sistema, u pogledu radio upaljača, treba da bude veća od 80%, kako u slučaju masivnih udara, tako i u slučaju pojedinačnih hitaca. Stoga je sistem predstavljen kao efikasno sredstvo zaštite komandnih tačaka, mostova, artiljerijskih položaja i mesta na kojima se snage okupljaju. Prema Ruskim izvorima, jedinstveni sistem je u stanju da pruži sigurnost na površini od 500 000 kvadratnih metara, odnosno 50 hektara. Pojedinačno vozilo ima dvočlanu posadu i može ostati aktivno više od 6 sati, u kontinuitetu. Priprema sistema za borbeni rad ne traje duže od 10 minuta.
U borbenom radu, antena može da se rotira +/- 150 stepeni, a može vršiti ometanje u neprekidnom trajanju od 6 minuta.

Elektronski sistem “Rtut-BM” radi u automatskom režimu i sposoban je da izvodi sve potrebne operacije u automatskom režimu. Navodno je potrebno ne više od nekoliko delića sekunde da izvrši ometanje rada mašine. Frekvencija radio upaljača određuje se sa tačnošću od nekoliko stotina herca. Određivanje noseće frekvencije radio upaljača ne traje više od nekoliko desetina mikrosekundi. Smetnje se emituju s prekidima tokom nekoliko milisekundi, što omogućava stvaranje gotovo neprekidnog (kvazikontinualnog) signala koji osigurava pravilan uticaj na radio upaljač.

Istovremeno, sistem "1L262" je sposoban da uspešno ometa do šest radio-kanala sa verovatnoćom neutralizacije radio-upaljača do 80%.

Oprema kompleksa “Rtut-BM” instalirana je na šasiji sa gusenicom “MT-LB”. Većina elektronske opreme nalazi se unutar oklopnog tela. Napolju je teleskopski jarbol sa setom antena. Zahvaljujući upotrebi nove opreme, izgrađene na modernoj bazi elemenata, bilo je moguće prepoloviti posadu vozila u poređenju sa prethodnim vozilom „Rtut-B“. Vozilo REB 1L262 servisiraju 2 osobe (vozač i operater sistema).

Prema Ruskom koncernu „Radioelektronske tehnologije“, potrebe ruskih oružanih snaga za kompleksima „Rtut-BM“ procenjuju se na najmanje 100 vozila. Pored toga, kompleks ima dobar potencijal na međunarodnom tržištu naoružanja i vojne opreme. Trenutno trupe radio-elektronske borbe REB (EW) imaju najmanje 10 vozila "1L262", kao i određenu količinu starije opreme slične namene, model "1L29 Rtut-B“. U doglednoj budućnosti trebalo bi da budu potpisani ugovori za isporuku novih mašina "Rtut-BM".


Nekoliko slika sredstava radio-elektronske borbe "RTUT-BM":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RTUT-BM.png (199.52 KB, 720x850 - viewed 3 times.)

* RTUT-BM slika 2.jpg (50.75 KB, 640x427 - viewed 3 times.)

* RTUT-BM slika 3.jpg (83.14 KB, 1024x658 - viewed 3 times.)

* RTUT BM slika 4.jpg (123.25 KB, 710x456 - viewed 3 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: May 16, 2022, 10:50:39 am »




Stanica za ometanje SPR-2 „Merkur-B(M)“ viđena u Luganskoj oblasti.




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SPR-2 'Mercury'-B(M).jpg (105.01 KB, 960x900 - viewed 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #2 on: September 19, 2022, 09:50:04 am »

Stanica za elektronsko ometanje radio osigurača SPR-2M "Rtut-BM"

Kompleksi elektronskog ratovanja su sposobni da reše širok spektar borbenih zadataka. Pre svega suzbijanje neprijateljskih komunikacionih kanala. Pored toga, stanica za ometanje je sposobna da zaštiti trupe od artiljerije. U ruskoj vojsci takav posao je dodeljen specijalizovanoj mobilnoj stanici za ometanje SPR-2M „Rtut-BM“. Puštena je u upotrebu početkom prošle decenije i aktivno se koristi u vežbama i u realnim operacijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razvoj porodice sistema

U prvoj polovini osamdesetih, VNII Gradient, zajedno sa nizom drugih preduzeća, razvio je tzv. stanicu za ometanje radio osigurača SPR-2 ili 1L29, šifra "Rtut-B". Radilo se o specijalnom vozilu na bazi BTR-70 ili BTR-80 sa kompletom elektronske opreme za otkrivanje i suzbijanje određenih radio kanala.
Godine 1985. proizvod "Rtut-B" je primljen u službu, otišao u serijsku proizvodnju i stupio u oružane snage.

Nakon toga je počeo rad na poboljšanju postojećeg primerka. Zamenom većeg broja ključnih jedinica planirano je održavanje ili proširenje funkcija Stanice, kao i poboljšanje performansi i operativnih karakteristika. Nadograđena verzija projekta dobila je oznake 1L262, SPR-2M i Rtut-BM.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Početkom 2010-ih, Gradient i drugi učesnici projekta, koji su deo koncerna Radioelektronske tehnologije, uspešno su završili razvojne poslove Rtut-BM. Nakon svih neophodnih provera i ispitivanja, Ministarstvo odbrane je pokrenulo masovnu proizvodnju i pristupilo nabavci takve opreme.

Prvi ugovor za nekoliko stanica pojavio se 2011. Već 2013. KRET je izvestio o završetku radova i prenosu gotove opreme kupcu. Zanimljivo je da se u ovim vestima prvi put otvoreno pominje „Rtut-BM“. O ovom projektu ranije nije bilo reči.

Serijsku proizvodnju proizvoda 1L262 vršilo je nekoliko preduzeća. Kako je saopšteno, stanice je montirala Kazanska optičko-mehanička fabrika. Šasiju gusenica isporučila je fabrika Muromteplovoz, a elektroniku su izveli Sveruski istraživački institut Gradient i NPO Kvant.

Ministarstvo odbrane je ubuduće naručivalo serijske stanice Rtut-BM, a takođe se redovno razgovaralo o prijemu novih serija opreme. Verovatno je proizvodnja još uvek u toku ili je završena u nedavnoj prošlosti. Ukupno je vojska mogla da primi najmanje nekoliko desetina ovih mašina. Ako se proizvodnja ne smanji, onda u bliskoj budućnosti treba očekivati puštanje u upotrebu novih specijalnih mašina.

Praktična primena

Prvi serijski proizvodi "Rtut-BM" ušli su u borbene jedinice 2012-13, a ubrzo ih je osoblje uspešno savladalo. Ubuduće su nastavljene isporuke i obuka posada sa jasnim efektima po borbenu sposobnost formacija.

Ubrzo nakon početka službe, borbene stanice SPR-2M počele su da se uključuju u različite obuke i vežbe. Ministarstvo odbrane je poslednjih godina u više navrata izveštavalo o funkcionisanju takve opreme na poligonima, gde je štitilo svoje trupe i objekte od granatiranja simuliranog neprijatelja, a takođe i potiskivalo njegove komunikacione kanale. Ekipe stanica Rtut-BM radile su samostalno i u saradnji sa kolegama koji koriste drugu opremu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako je sada poznato, više stanica 1L262 je bilo uključeno u Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini. Očigledno, ova tehnika se koristi u različitim pravcima i obavlja sve svoje glavne zadatke. Uz njegovu pomoć obezbeđuje se zaštita trupa koje napreduju i njihovih objekata, kao i civilne infrastrukture na kontrolisanim teritorijama.

Detalji dejstava „Rtut-BM” u pravim operacijama još nisu poznati. Možda će se ova informacija otkriti nakon završetka operacije.

Tehničke karakteristike

1L262 "Rtut-BM" je samohodna stanica za elektronsko ratovanje dizajnirana za rešavanje specifičnih problema. Izgrađen je na šasiji MT-LB-u, koja obezbeđuje dovoljan nivo mobilnosti i manevrisanja na različitim terenima. Šasija vam omogućava da dođete na poziciju, rasporedite se i krenete na posao.

Na krovu bazne šasije nalazi se podizni jarbol sa antenama različite namene. Okačen je na zadnjoj strani i u spremljenom položaju položen je na krov. Da bi se izbegla oštećenja, antene su prekrivene prednjim poklopcem za podizanje i tendom. Ostala oprema, uklj. radno mesto operatora, koje se nalazi unutar oklopnog trupa.

Radio-elektronska oprema radi u frekvencijskom opsegu od 95 do 420 MHz i ima potencijal za elektronske protivmere od 250 W. Elektronsko pokrivanje je predviđeno za površinu do 50 hektara sa verovatnoćom suzbijanja letećeg projektila od 0,8. Radom sve opreme kontroliše samo jedan operator uz pomoć naprednog sistema automatizacije.

Rtut-BM ima dve glavne funkcije. Glavni je uticaj na radio upaljače artiljerijskih granata. Dodatna je mogućnost potiskivanja radio komunikacionih kanala u VHF opsegu. Istovremeno je obezbeđeno nekoliko načina rada sa različitim zadacima i stepenom automatizacije. Konkretno, stanica može ne samo da potisne neprijateljske signale, već i da vrši izviđanje u pasivnom režimu.

Protiv projektila

Dve stanice porodice „Rtut” konstruisane su uzimajući u obzir strani tehnički napredak u oblasti artiljerije. Potencijalni neprijatelj je naoružan artiljerijskim granatama i nevođenim raketama sa radio upaljačima. Takve granate i rakete u letu, pomoću radarskog blizinskog upaljača, prate visinu do zemlje/mete, i detoniraju bojevu glavu na optimalnoj udaljenosti/visini.

Vazdušna eksplozija na datoj udaljenosti/visini omogućava efikasnije gađanje malih i površinskih ciljeva sa fragmentima. Zadatak „Rtut-B/BM“ je da ometanjem suzbije radio upaljače, kao i da spreči njihov normalan rad.

U toku borbenog rada prijemni deo sistema „Rtut-BM“ prima zračenje u širokom frekventnom opsegu i traži signale karakteristične za artiljerijske radio-upaljače. U roku od nekoliko mikrosekundi, oprema detektuje takav signal i određuje njegovu noseću frekvenciju i druge karakteristike. Tada predajni deo kompleksa emituje odgovarajuće smetnje. Signal za potiskivanje se izdaje u roku od nekoliko milisekundi.

Zbog smetnji, radio upaljač pogrešno izračunava visinu iznad cilja i prerano se detonira u vazduhu. Takva eksplozija je manje opasna za ljude, opremu i predmete od standardne. Osigurači/upaljači nekih tipova, sa takvim udarom, prestaju da mere visinu i prelaze na kontaktni način detonacije. Ovo takođe smanjuje opasnost za prizemne objekte, iako je ne uklanja u potpunosti.

Nažalost, stanica SPR-2M ne može da utiče na granate bez elektronskih uređaja, što u izvesnoj meri ograničava njenu borbenu vrednost. Istovremeno, obezbeđena je funkcija za suzbijanje komunikacionih kanala, koji se mogu koristiti protiv neprijateljskih artiljeraca. Bez mogućnosti da prime oznaku cilja ili informacije od posmatrača, oni neće moći efikasno da koriste nijedan projektil.

U cilju zaštite

Tako „Rtut-BM“ rešava jedan od najtežih zadataka u oblasti artiljerije, naime, obezbeđuje bar delimičnu zaštitu od letećih projektila. Za suprotstavljanje takvoj pretnji predlažu se različita sredstva i metode, uklj. oružje na novim principima. U ruskom projektu ovaj problem se rešava uz pomoć elektronskih smetnji na različitim kanalima i frekvencijama.

Tokom testova i vežbi, stanica za ometanje SPR-2M je u više navrata pokazala visok nivo performansi i usklađenost sa zadatkom. Sada je ova tehnika dobila priliku da pokaže svoje mogućnosti tokom prave vojne operacije. Tačni rezultati takve primene još nisu objavljeni, ali se može očekivati da će proračuni u potpunosti iskoristiti potencijal njihove tehnike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* Rtut-BM, sl. 1.png (780.81 KB, 805x517 - viewed 0 times.)

* Rtut-BM, sl. 2.png (631.9 KB, 765x475 - viewed 0 times.)

* Rtut-BM, sl. 3.png (903.69 KB, 802x521 - viewed 0 times.)

* Rtut-BM, sl. 4.png (250.25 KB, 801x531 - viewed 0 times.)
« Last Edit: September 19, 2022, 11:55:33 am by Kubovac » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 22 queries.