PALUBA
May 01, 2024, 07:46:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Razvoj jugoslovenskog raketnog sistema PVO "R-25 Vulkan"  (Read 2973 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 703



« on: May 30, 2021, 03:48:43 pm »

U JNA je krajem 50-tih i početkom 60-tih godina u Vojno-tehničkom institutu razvijan projekat sopstvenog raketnog sistema PVO pod "radnim" nazivom "R-25 Vulkan".
Bio je to originalan jugoslovenski projekat pod rukovodstvom inženjera Obrada Vučurevića, a izrada prototipova poverena je fabrici aviona "Soko" u Mostaru.

U tu svrhu razvijena je raketa (izrađeno 12 primeraka) sa 4 ili 5 raketnih startnim motora na čvrsto gorivo i marševskog raketnog motora na tečno gorivo.
Raketa je trebala biti "ispali i zaboravi" jer je trebala biti opremljena sopstvenim IC glavom za samonavođenje.

Proklamovani domet je trebao biti od 20 km - 30 km po daljini i do 20 km po visini.
Ukupna dužina rakete iznosila je 8,10 metara, a bez startnih motora koji otpadaju nakon nekoliko sekundi leta 5,24 metara.
Startna težina projektila iznosila je 1413 kg, a bez buster motora 620 kg. Bojeva glava je bila težina oko 100 kg.

Za navođenje rakete, bilo je ideja da se koriste domaći radar OAR M-61 Fruška Gora i akvizicijski nišanski radar britanske proizvodnje "3Mk7", ali se usled nedovoljnih mogućnosti otkrivanja i navođenja po daljini i po visini, tražilo i rešenje iz inostranstva.

Prvo lansiranje rakete obavljeno je 1962. godine. Projekat je odbačen 1964. godine nabavkom raketnog sistema PVO "SA-75 Dvina", ali i zbog problema sa radarima za navođenje i sa marševskim motorom na tečno gorivo.

Danas se primerak rakete može videti u Muzeju Vazduhoplovstva u Surčinu, a idejna rešenja i iskustva sa ovog projekta su korištena i u daljem razvoju jugoslovenskog raketnog programa koji su realizovani i uvedeni u serijsku proizvodnju u JNA.
Pored toga, projektil se koristio i za ispitivanja u letu, pa je umesto bojeve glave bio opremljen mernom i telemetrijskom opremom.

Slike projektila R-25 Vulkan:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Inače, raketa je razvijana šezdesetih godina, a na osnovu japanskih raketa "KAPPA". U to vreme smo imali dobru saradnju sa Japancima. Japanci su nastavili da razvijaju rakete KAPPA i uspeli su da ih razviju toliko da su sa njima slali satelite, na visine do 60 km.
Mi smo kupili ove rakete da bi usvojili proizvodnju (ili kopirali) čvrstog goriva i to je bio cilj.
"Naša" raketa je bila drugačija izgledom, ali sa čvrstim gorivom kao busterom. Tečno raketno gorivo nije bilo toliko "problematično" za proizvodnju kod nas ni tada ni sada....

Slika japanske rakete "KAPPA":

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R-25 Vulkan 1.jpg (317.38 KB, 800x600 - viewed 10 times.)

* R-25 Vulkan 2.jpg (80.29 KB, 800x532 - viewed 10 times.)

* R-25 Vulkan 3.jpg (59.8 KB, 542x800 - viewed 6 times.)

* R-25 Vulkan 4.jpg (33.51 KB, 462x308 - viewed 8 times.)

* Kappa.jpg (31.58 KB, 462x325 - viewed 6 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: May 30, 2021, 04:31:06 pm »

Quote
daljem razvoju jugoslovenskog raketnog programa koji su realizovani i uvedeni u serijsku proizvodnju u JNA

Pa nismo ništa proizvodili, osim strele2, licencno.
Strelu1 i osu33 se kupovalo, o dvini i nevi da ni ne pričamo.

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 703



« Reply #2 on: May 30, 2021, 05:31:28 pm »


Pa nismo ništa proizvodili, osim strele2, licencno.
Strelu1 i osu33 se kupovalo, o dvini i nevi da ni ne pričamo.

poz.

Ne mora se to striktno odnositi na PVO. Sve zavisi kako koji izvor to "formuliše", a koristio sam više izvora. Evo našao sam ovakvu formulaciju na stranici Muzeja Vazduhoplovstva:
"Međutim, znanja i iskustva stečena na projektu Vulkan kao i materijalna baza ugrađeni su u druge projekte koji su realizovani i uvedeni u serijsku proizvodnju i naoružanje naše Armije."
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #3 on: May 30, 2021, 08:46:30 pm »

A koriste se i danas sva ta iskustva.  Orkan i Oganj su nastali iz znanja o konstrukciji raketnih motora koja su tada "pokradena" od Japanaca.  Cela naša škola vojnog raketarstva i dan danas se u podnaslovu zove "Japanska škola" pošto je većina  (sada već nešto starijih ) konstruktora u VTI zapravo prošlo školuju profesora Vučura I idalje je korišćena bogato  (meni lično ponekad to i smeta pošto iz nekih svojih razloga imam nešto malo drugačije stavove ) . Do početka rada na RLN-IC ovo je bila jedina raketa zemlja -vazduh nastala na prostoru SFRJ (a I šire).
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #4 on: May 30, 2021, 10:19:33 pm »

A koriste se i danas sva ta iskustva.  Orkan i Oganj su nastali iz znanja o konstrukciji raketnih motora koja su tada "pokradena" od Japanaca.  Cela naša škola vojnog raketarstva i dan danas se u podnaslovu zove "Japanska škola" pošto je većina  (sada već nešto starijih ) konstruktora u VTI zapravo prošlo školuju profesora Vučura I idalje je korišćena bogato  (meni lično ponekad to i smeta pošto iz nekih svojih razloga imam nešto malo drugačije stavove ) . Do početka rada na RLN-IC ovo je bila jedina raketa zemlja -vazduh nastala na prostoru SFRJ (a I šire).
Znaci Japanci su zasluzni sto je iskopiran Grad i stvoren Oganj?
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 652


« Reply #5 on: May 30, 2021, 10:49:43 pm »

A koriste se i danas sva ta iskustva.  Orkan i Oganj su nastali iz znanja o konstrukciji raketnih motora koja su tada "pokradena" od Japanaca.  Cela naša škola vojnog raketarstva i dan danas se u podnaslovu zove "Japanska škola" pošto je većina  (sada već nešto starijih ) konstruktora u VTI zapravo prošlo školuju profesora Vučura I idalje je korišćena bogato  (meni lično ponekad to i smeta pošto iz nekih svojih razloga imam nešto malo drugačije stavove ) . Do početka rada na RLN-IC ovo je bila jedina raketa zemlja -vazduh nastala na prostoru SFRJ (a I šire).
Znaci Japanci su zasluzni sto je iskopiran Grad i stvoren Oganj?

Да со нивна технологија се развивале тие цврсти гориво во Југославија  некаде во почетокот на 60 тите е купена лиценцата за цврсти гориво со се машини Исто така и оној југословенски тенк кондор бил доста под влијаније на јапонските тенкови но се тоа остана само на проект. Имено Јапонците својата технологија за противоздушни ракети ја купуват од орликон швајцарија .
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #6 on: May 31, 2021, 02:58:51 pm »

A koriste se i danas sva ta iskustva.  Orkan i Oganj su nastali iz znanja o konstrukciji raketnih motora koja su tada "pokradena" od Japanaca.  Cela naša škola vojnog raketarstva i dan danas se u podnaslovu zove "Japanska škola" pošto je većina  (sada već nešto starijih ) konstruktora u VTI zapravo prošlo školuju profesora Vučura I idalje je korišćena bogato  (meni lično ponekad to i smeta pošto iz nekih svojih razloga imam nešto malo drugačije stavove ) . Do početka rada na RLN-IC ovo je bila jedina raketa zemlja -vazduh nastala na prostoru SFRJ (a I šire).
Znaci Japanci su zasluzni sto je iskopiran Grad i stvoren Oganj?

Ako je iskopiran Grad onda nije problem da se raketa načinjena za Oganj lansira iz lansera Grad? 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: May 31, 2021, 04:40:23 pm »

Verzija sa 7 bustera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* R-25Vulkan.jpg (436.54 KB, 1828x1270 - viewed 16 times.)
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #8 on: June 01, 2021, 09:03:18 am »

DA  ne zaboravimo i projekat  POVR POSKOK,koji je  bio "zrtva" kupovine  sistema 3m6 akviziciju  oz SSSR
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 703



« Reply #9 on: September 21, 2021, 03:51:04 pm »

Evo i jedan video o razvoju ovog jugoslovenskog sistema PVO:


Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 424


« Reply #10 on: September 21, 2021, 10:51:57 pm »

Dok sam bio pitomac od 1974-1978 godine na TVA KoV u Zagrebu, vidio sam jednu takvu raketu koja je bila postavljena kao ucilo. Gdje li je ta zavrsila?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 703



« Reply #11 on: September 21, 2021, 11:15:49 pm »

Dok sam bio pitomac od 1974-1978 godine na TVA KoV u Zagrebu, vidio sam jednu takvu raketu koja je bila postavljena kao ucilo. Gdje li je ta zavrsila?

Danas se primerak rakete može videti u Muzeju Vazduhoplovstva u Surčinu, odnosno moglo je. Nisam bio neko vreme u Muzeju, ali ne verujem da su ovako nešto pomerali napolje, bilo bi van pameti....  Wink
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 424


« Reply #12 on: September 22, 2021, 07:05:05 am »

2019 sam posjetio muzej i vidio izlozenu raketu, postavio sam i slike iz muzeja na forum.
Ova u Akademiji nije bila ovako ofarbana nego siva. To je Akademija kopnene vojske tako da PVO sistema nije bilo, vjerojatno u Rajlovcu. Bila je izlozena kako se sjecam malo da tako kazem sa strane i dobro se sjecam da se zvala Vulkan, i tada sam prvi puta cuo da smo i mi nesto tako razvijali. Postavljena je bila kao primjer tehnickog razvoja a ne kao ucilo orudja i oruzja u upotrebi. Siguran sam da nije bila SA-2.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 703



« Reply #13 on: July 30, 2022, 07:53:56 pm »

Video klip o projektu razvoja domaćeg raketnog sistema PVO "R-25 Vulkan"

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.