PALUBA
April 24, 2024, 11:36:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistemi PVO iz porodice "S-300V"  (Read 13484 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #15 on: February 22, 2022, 09:31:25 am »

Raketni sistem PVO Antej-4000

Protivvazduhoplovni raketni sistem Antej 4000 je prvi put predstavljen javnosti na Međunarodnom vojno-tehničkom forumu Armija-2020. Proizvodi ga Koncern PVO Almaz-Antej. Zahvaljujući modernizaciji, značajno nadmašuje svog prethodnika – sistem PVO Antej-2500 – po dometu, visini i brzini gađanja aerodinamičkih ciljeva.

Sistem PVO Antej-4000 kreiran je na bazi S-300V4, koji je najnoviji protivvazduhoplovni raketni sistem iz ove porodice. Prvi S-300V razvijen je između 1970–1980. prošlog veka. Glavna karakteristika su dve jedinstvene rakete, lakša 9M83 i teža 9M82, razvijene pod vođstvom dvostrukog heroja socijalističkog rada Leva Venijaminoviča Ljuljeva. Teža raketa se pojavila u sistemu PVO S-300V u vezi sa razmeštanjem Pershinga u evropskim zemljama i bila je namenjena za borbu protiv njih.

Karakteristike projektila 9M82 su dvostepeni motor, jedrilica (noseći konus) i teška usmerena bojeva glava sa dve frakcije podmunicije. Ove karakteristike su zadržane u kasnijim modifikacijama protivvazduhoplovnih vođenih raketa: 9M83ME, 9M82ME, 9M82MDE. Dva stepena obezbeđuju raketama zemlja vazduh rekordne brzine kada rade i na bliskom i na ultra dugom dometu.

Masivni startni motor daje „sprint“ ubrzanje, što je važno kada se pogađa bojeve glave balističkih projektila u situaciji vremenskog pritiska. Glavni motor startuje sa programabilnim kašnjenjem, a ako je ono minimalno, onda rakete dostižu hipersonične brzine (1700 m/s za lakše i 2.600 m/s za teže). Prilikom rada u ultra dugoj zoni na motor se pokreće sa maksimalnim zakašnjenjem, a raketa se „ponovno ubrzava“ već u stratosferi, zbog čega se na udaljenostima od 350-380 km, raketa 9M82MDE ima brzinu blizu maksimuma.
Ni jedan protivraketni odbrambeni sistem na svetu nema takve brzine kao 9M82MDE. Usmereno širenje fragmenata pod uglom od 60 stepeni obezbeđuje šestostruko povećanje efikasnosti ionako teške bojeve glave. A prisustvo dve frakcije fragmenata - "lakih" i "teških" - omogućava vam da efikasno pogodite i aerodinamičke mete i da pokrenete detonaciju bojevih glava balističkih projektila.

U najnovijem sistemu Antej-4000 mogućnosti raketa 9M83ME i 9M82MDE su implementirane u još većoj meri. Tako je domet uništavanja aerodinamičkih ciljeva raketama 9M83ME povećan sa 130 na 150 km, a 9M82MDE sa 350 na 380 km. Visina uništavanja aerodinamičkih ciljeva raketama 9M82MDE povećana je sa 30 na 33 km. Značajno proširena mogućnost gađanja balističkih ciljeva. Maksimalna brzina pogođenih bojevih glava balističkih ciljeva povećana je sa 4500 na 4800 m/s. Domet delovanja na operativno-taktičke rakete povećan je sa 30 na 45 km, a visina sa 25 na 27 km. Sve navedene tehničke karakteristike najnovijeg sistema PVO Antej-4000 jedinstvene su za sisteme PVO ultra dugog dometa i obezbeđuju mu liderstvo među najbližim konkurentima.

Koncern VKO Almaz-Antej je jedno od najvećih integrisanih udruženja ruskog vojno-industrijskog kompleksa. U preduzećima holdinga radi više od 130 hiljada ljudi. Proizvodi Koncerna su u upotrebi u više od 50 zemalja širom sveta.

Izvor:
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #16 on: April 24, 2022, 11:16:00 am »

Protivvazduhoplovni raketni sistemi S-300V4 na Dalekom istoku

Nastavljaju se procesi razvoja i jačanja PVO u strateški važnim oblastima. Jedna od poslednjih mera ove vrste bila je razmeštanje protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-300V4 na Kurilskim ostrvima. Od kraja 2020. godine posade ovih sistema PVO su u stalnom dežurstvu, a takođe redovno učestvuju u raznim obukama.

Nova brigada

U 2019. godini u sastavu Istočnog vojnog okruga ponovo je formirana 38. protivvazduhoplovna raketna brigada (38 zrbr). Formacija je trebalo da bude raspoređena na teritoriji Jevrejske autonomne oblasti i da pokrije trupe na Dalekom istoku od vazdušnih napada. Planirano je da se u bliskoj budućnosti sprovedu sve formacijske aktivnosti, naoruža brigada i dovede na borbeno dežurstvo.

Dana 31. januara 2020. godine, u okviru Jedinstvenog dana prijema naoružanja i vojne opreme, 38. protivvazduhoplovna raketna brigada dobila je kompletan brigadni komplet protivvazduhoplovnih raketnih sistema S-300V4. U to vreme, osoblje brigade je već prolazilo kroz preobuku i savladavanje nove opreme u centru za obuku u Orenburgu i na poligonu Kapustin Jar. Ubrzo su se protivvazduhoplovci vratili kući sa novim sistemima protivvazduhoplovne odbrane i stupili na borbenu dužnost.

Krajem oktobra iste godine Ministarstvo odbrane je najavilo buduće vežbe brigade. Akcionim planom je bilo predviđeno premeštanje jedne od njenih jedinica na veliku udaljenost. Sistemi S-300V4, zajedno sa posadama železnicom i morem, trebalo je da odu na Kurilska ostrva. Na nepoznatim poligonima planirano je izvođenje vežbe raspoređivanja i gađanja.

Ministarstvo odbrane je, po svemu sudeći, odlučilo da se ne ograniči samo na obuku, prenos opreme i ljudstva. 1. decembra 2020. godine objavljeno je da je jedinica 38. brigade PVO uspešno završila preraspoređivanje i stupila na punu borbenu dužnost u cilju zaštite Kurilskih ostrva. Pored toga, protivvazduhoplovci su započeli obuku i razradili akcije prilikom otkrivanja uljeza.

Razvoj veština

U toku vežbi prebacivanja na velike udaljenosti i razmeštanja na nepoznate položaje, već je vršeno vežbovno gađanje. I nakon stupanja na dužnost, jedinice 38. brigade nastavile su proces učenja i obuke. Pres-služba Ministarstva odbrane redovno izveštava o različitim obukama, tokom kojih se uvežbava traženje i uništavanje vazduhoplovnih ciljeva.

Tako je u aprilu 2021. godine izvršena kontrolna provera Kurilske divizije. Dežurne snage na sistemu PVO S-300V4 dobile su signal o povredi ruskog vazdušnog prostora od strane lažnog neprijatelja i stavljene su u stanje pripravnosti. Osoblje je uspešno uočilo, identifikovalo i krenulo u praćenje mete. Nakon što su ciljevi ušli u branjeno područje, izvršena su trenažna elektronska lansiranja. Provera je uspešno obavljena – mete su uslovno pogođene.

U novembru prošle godine održana je slična obuka koja je imala za cilj proveru i usavršavanje veština. Posade su izvele sve neophodne operacije i procedure, nakon čega su uslovno gađale vazdušne ciljeve. Kao i prošli put, obuka je izvedena sa elektronskim lansiranjem raketa i bez upotrebe pravih projektila.

Ove godine 38. protivvazduhoplovna raketna brigada je već uspela da sprovede dve nove vežbe u cilju obuke. Prva je održana početkom januara. Sledeća je najavljena za 10. mart. U oba slučaja, protivvazduhoplovci su se nosili sa postavljenim zadacima obuke i uslovno pogodili desetine uljeza. Istovremeno je uvežbavana razmena podataka sa drugim sistemima PVO.

Zaštita sa istoka

Dakle, u 2020-21. Formirana je i stavljena na borbeno dežurstvo nova brigada PVO, čija je svrha zaštita trupa Istočnog vojnog okruga. Njene jedinice su opremljene najsavremenijim naoružanjem visokih taktičko-tehničkih karakteristika i više puta su potvrdile sposobnost da ih efikasno koriste.

Novoformirana 38. protivvazduhoplovna raketna brigada uključena je u opšte obrise PVO okruga i dopunjava druge protivvazduhoplovne formacije i sredstva. Područje odgovornosti brigade može uključivati velike oblasti Jevrejske autonomne oblasti i susednih regiona. Dakle, direktno sa mesta stalnog razmeštanja, sistemi S-300V4 mogu da kontrolišu ceo vazdušni prostor svog regiona i deo najbližih regiona. Istovremeno, protivvazduhoplovno oružje je pokretno i može da prati trupe - i „kupola“ protivvazduhoplovne odbrane se pomera u skladu sa tim.

Jedna od jedinica brigade je prebačena na Kurile i sada je na stalnom dežurstvu. Očigledno, njen zadatak je da obezbedi jedinice protivvazduhoplovne odbrane drugih vojnih rodova koji su tamo već raspoređene, kao i da zaštiti civilnu infrastrukturu. Istovremeno, sve prednosti povezane sa taktičko-tehničkim karakteristikama standardnog materijala su očuvane i realizovane.

Tehnika i naoružanje

Glavno oružje 38. brigade je protivvazduhoplovni raketni sistem S-300V4. Ovo je raketni sistem PVO, trenutno poslednji u svojoj porodici. Namenjen je organizovanju protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane trupa u mestima stalnog razmeštaja, na maršu ili u borbenoj situaciji. S-300V4 treba da radi zajedno sa drugim vojnim sistemima protivvazduhoplovne odbrane i da obezbeđuje dalekometno presretanje aerodinamičkih i balističkih ciljeva.

S-300V4 ima sopstvenu radarsku opremu za osmatranje vazdušne situacije i otkrivanje ciljeva, kao i lansere, transportno-pretovarna vozila i više tipova projektila. Sva sredstva sistema su postavljena na šasiju sa gusenicom, koja obezbeđuje potrebnu mobilnost i omogućava praćenje trupa na maršu.

Radar sistema je sposoban da detektuje mete na daljinama od više stotina kilometara. Omogućava razmenu podataka sa drugim protivvazduhoplovnim naoružanjem, uključujući dobijanje ciljne oznake sa eksternog izvora. S-300V4 koristi nekoliko tipova raketa sa maksimalnim dometom od najmanje 350 km protiv aviona. Takođe je moguće pogoditi balističke rakete dometa do 2500 km na daljinama od najmanje 30 km.

Na svim granicama

Sistem S-300V4 prošao je sva neophodna ispitivanja na prelazu iz 2000-ih u 10-te, nakon čega je preporučen za usvajanje u naoružanje. Pre svega, prema novom projektu, modernizovani su postojeći sistemi PVO S-300V prethodnih modifikacija. Paralelno sa tim počela je i proizvodnja potpuno novih proizvoda. Prvi od njih predati su naručiocu i dežuraju od 2013. godine.

Nakon toga je Ministarstvo odbrane više puta izveštavalo o prijemu novih baterija i brigadnih kompleta S-300V4. Uz njihovu pomoć, jedinice i formacije su prenaoružane širom zemlje. Do danas, značajne količine takve opreme su dostupne u svim vojnim oblastima i pružaju potreban nivo pokrivanja trupa.

Istovremeno, procesi proizvodnje nove opreme i delova ne prestaju. Tako je pre nešto više od dve godine dozvoljeno da se protivvazduhoplovna raketna brigada vrati u službu na Dalekom istoku. U početku je pružala zaštitu vojnim objektima u kontinentalnom delu zemlje, a sada je jednoj od njenih jedinica poverena zaštita garnizona Kurilskih ostrva.

Tako se proizvodnja i isporuka sistema S-300V4 nastavlja i daje željene rezultate. Uz njihovu pomoć, PVO izgrađuje svoje karakteristike i unapređuje svoje borbene sposobnosti. Pozitivne posledice ovih mera – kako po vojne oblasti, tako i po nacionalnu bezbednost uopšte – su očigledne.

Izvor: https://topwar.ru/193365-zenitnye-sistemy-s-300v4-na-dalnem-vostoke.html

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 38-zrbr-1.jpg (22.46 KB, 550x390 - viewed 1 times.)

* 38-zrbr-3.jpg (17.11 KB, 550x390 - viewed 1 times.)

* 38-zrbr-5.jpg (22.37 KB, 550x390 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #17 on: May 03, 2022, 09:52:13 am »

Upotreba S-300VM u Ukrajini

Odličan video snimak upotrebe "skraćene" formacije raketnog sistema PVO S-300VM na terenu u Ukrajini u realnim borbenim uslovima.

Na snimku vidimo Radar za navođenje raketa 9S32 i 2 SLO sa iluminatorom 9A83 sa po 4 rakete 9M83 i 1 SLO sa spuštenom antenom iluminatora i 2 rakete.

Od radarskih sredstava otkrivanja, tu su 1L125 Niobijum-SV, metarski radar velikog dometa i niskovisinski specijalista 39N6 Kasta-2E2.

Za otkrivanje ciljeva se koriste i posebna sredstva optičkog osmatranja!

Za neposrednu zaštitu, pre svega od niskoletećih ciljeva, precizno vođenih projektila i bespilotnih letelica, tu je i raketno-topovski kompleks 96K6 Pancir S1.

Sredstva su maskirana priručnim sredstvima i/ili smeštena uz prirodne zaklone, obod šume ili čak unutar srušenih objekata.

Video:

« Last Edit: May 03, 2022, 10:21:16 am by Kubovac » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #18 on: May 03, 2022, 10:14:11 am »



Evo još jednog snimka sa S-300V, u prvom delu snimka Pancir-S


Quote
Snimak upotrebe perspektivne radarske stanice i protivvazdušnog raketnog sistema S-300V




Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #19 on: May 04, 2022, 03:32:37 pm »

Na gornjem snimku imali smo prilike da vidimo i optičko "sokoćalo", kao pomoćno sredstvo otkrivanja ciljeva i korekcije vatre.

Najverovatnije se radi o univerzalnom optičkom teleskopskom dvogledu PNB-1 o kome se mogu pronaći sledeće karakteristike:

Uređaj je namenjen za otkrivanje vazduhoplovnih ciljeva, osmatranje, korekciju protivvazduhoplovne vatre i određivanje ugaonog otklona eksplozija granata ili trasera. Sastoji se od dvogleda sa uvećanjem od 15x.
Uređaj je opremljen stativom za montiranje i nivelisanje. Set svetlosnih filtera se sastoji od plavo/zelenih filtera za zaštitu očiju od laserskog zračenja, neutralnih filtera za uslove jakog svetla, svetlo narandžastih filtera za povećanje kontrasta u uslovima smanjenog osvetljenja ili magle. Za rad u tamnom vremenu, obezbeđeno je osvetljenje skale i mreže.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PNB-1.jpg (68.36 KB, 415x405 - viewed 5 times.)
« Last Edit: May 04, 2022, 09:28:30 pm by Kubovac » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #20 on: May 10, 2022, 08:13:58 am »




Quote
Gospodar neba: kako S-300V Oružanih snaga Rusije štiti vazdušni prostor tokom specijalne operacije




Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #21 on: May 10, 2022, 08:36:59 am »

@Dread

Ovo su retki i vredni snimci rada operatora u kabini radara 9S32, ali i operatora u SLO sa iluminatorom 9A83! 
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #22 on: May 21, 2022, 09:29:00 am »

Odličan snimak rada savremenog raketnog sistema PVO S-300V4 tokom SVO Ruske vojske u Ukrajini.
Ovo je V4, najnoviji model, uglavnom poslednjih godina prerađen mada skoro pa radikalno iz starijih modela. Vidi se po rasporedu iluminatora sa 4 manje rakete (Gladiator) i odmah do njega samo lansera sa dve veće rakete (Giant), tipično za najnoviji model gde jedan iluminator vodi sve.
Odustalo se od posebnih iluminatora samo za veće rakete, između ostalog i iz razloga što taj iluminator (usled svog pozicioniranja u nižoj zoni tik iznad platforme vozila) nije mogao raditi u krugu 360 stepreni, nego samo 180, ali je po mesnom uglu delovao do 110 stepeni i time bio idealan za otkrivanje nadolazećih balističkih raketa bez "mrtve kupe".
Takoće se vidi da su nišanci skoro radikalno novi.
Na snimku vidimo i nišanski radar 9S32, kao i divizionski osmatračko-akvizicijski radar 9S19 Imbir.

Sasvim sam ubeđen da je negde kod 1L125 Niobija, koga vidimo na snimku kao radara "dežurca", malo pomeren u stranu i radar merač visine, neka vrsta povratka merača visine na svetsku scenu, naravno samo kod metraša to ima smisla.



Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #23 on: May 23, 2022, 12:38:00 pm »

Inače, veoma je zanimljivo i pitanje koji su razlozi što se lansiranje Antejevih raketa iz porodice sistema S-300V uvek snima sa veće udaljenosti nego kod lansiranja Almazovih raketa iz porodice S-300P/S-400?

Naravno, možda prvo što pada na pamet jeste da se snima sa veće udaljenosti zato da bi snimatelj u istom kadru mogao da isprati raketu.
Kad je previše blizu, posle samog starta rakete snimao bi direktno u motor rakete i snimak ne bi bio kvalitetan i pregledan usled zaslepljujućeg bljeska. Dakle svakako je jedan razlog "efekat" snimka.
Takođe, brzina starta i leta raketa iz sistema PVO S-300V je takva da se, karikiram, može "trepnuti" u pogrešnom trenutku i da snimak bukvalno propadne.

Ali ovom prilikom želeo sam da skrenem pažnju i na drugu "dimenziju" te "problematike":

Veliki top "grune" veoma snažno i glasno, dok znatno manji top mnogo slabije iako i od jednog i od drugog može da vam pukne bubna opna ili da oštetite sluh. Raketni motor, svaki u kritičnom delu Lavalovog mlaznika stvara stajaći udarni talas, to je ono mesto na kome protok prelazi u nadzvučno strujanje. Nadalje, kao kod svakog opaljenja, dodir hladnog vazduha i protoka koji je vreo izaziva udarni talas na mestu dodira, pa onda sve to zajedno "grune" po vašim ušima.
Antejeve rakete pogotovo, jer su dvostepene i imaju "brutalno" jake bustere, stvaraju mnogo snažniji zvuk na lansiranju, pa je dobro biti dalje od njih nego od Almazovih. Ako gaso-generator ne odradi, raketni motor se neće upaliti ali nema toliko brige i nije toliko opasno. Opasno bi bilo samo ako dođe do eksplozije raketnog motora ali to se dešava u sekundama nakon pripale i iako jeste dramatično nije više toliko opasno mada bi moglo da bude jako bučno.


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #24 on: May 25, 2022, 08:43:11 am »

Zanimljiv snimak rada sistema S-300V ruske vojske, tokom SVO u Ukrajini.

Na snimku vidimo:

Radar za navođenje raketa 9S32 / "Grill Pan" i rad posade u kabini.
SLO sa radarom 9M83 "Gladiator"
SLO sa radarom 9M82 "Giant"


Vidi se oznaka grupacije "O" oružanih snaga Rusije tokom specijalne vojne operacije.

Meni je lično na snimku zanimljiv, ne tako često prikazivan, rad posada u samom SLO sa radarom u procesu prevođenja SLO u rad i podizanja antene iluminatora.

Prema navodima sa snimka, posada je otkrila 2 bespilotne letelice tipa Bajraktar.




Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #25 on: June 06, 2022, 07:30:47 pm »

Jedna lepa fotografija, raketni sistem PVO S-300V u akciji


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* S-300V rabotaet.png (488.67 KB, 995x537 - viewed 14 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #26 on: June 13, 2022, 08:52:07 am »

Koliko sam našao do sada, ovo je prvi snimak/slika ukrajinskog raketnog sistema PVO S-300V1 od početka sukoba u Ukrajini.
Na slici vidimo Samohodno lansirno oruđe (SLO) sa iluminatorom 9A83 sa kontejnerima koji, ako su popunjeni, nose 4 rakete 9M83, dometa do 75 km.
SLO je snimljen na pravcu prema Kramatorsku....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ukrajinski S-300V1 u blizini Kramatorska.jpg (113.3 KB, 1280x853 - viewed 8 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #27 on: June 14, 2022, 08:43:48 pm »

Još malo o pojavi S-300V1 ukrajinske vojske u Donbasu, ovaj put iz ukrajinskih izvora....

U Donbasu „zasvetleo“ retki RS PVO Ratnog vazduhoplovstva Oružanih snaga Ukrajine

Ukrajina je poslala na istok jedan od retkih protivvazduhoplovnih raketnih sistema ovog tipa u naoružanju Oružanih snaga Ukrajine.

Radi se o protivvazduhoplovnom raketnom sistemu S-300V1, koji je primećen u Donbasu – ovaj raketni sistem PVO se zaista može nazvati retkim u ukrajinskim trupama, prenosi Defence Express.

Tako su, prema Military Balance, od 2021. godine Ukrajinske snage imale „nešto“ od ovih raketnih sistema PVO u svom posedu, dok otvoreni izvori ukazuju da su Oružane snage Ukrajine imale četiri diviziona S-300V1 u službi.

Jedna od karakteristika ovog raketnog sistema PVO je da svaki raketni kompleks može samostalno da uništava mete, a lanser je opremljen radarom za osvetljavanje cilja i projektila.

Spremnost da se rizikuje sa ovim kompleksima može posebno da znači da Ukrajina ima ozbiljne planove u tom pravcu da na najbolji način zaštiti kopnene snage od ruskih aviona.

SLO sa iluminatorom i raketama, sastavni deo RS PVOS-300V1 Ukrajinske vojske:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sa jednog od bojevih vežbovnih gađanja sistemom S-300V1 Ukrajinske vojske:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* S-300V1 ukrajina 1.jpg (127.27 KB, 1200x650 - viewed 6 times.)

* S-300V1 ukrajina 2.jpg (45.25 KB, 1200x650 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 670



« Reply #28 on: June 15, 2022, 09:12:16 am »

S-300V4, SLO sa podignutim iluminatorom i raketama 9M83 Gladiator u borbenom položaju i SLO sa iluminatorom i raketama 9M82 Giant u marševskom položaju....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* S-300V4.jpg (240.14 KB, 1280x1280 - viewed 9 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: June 18, 2022, 10:40:34 am »




SLO sa iluminatorom i raketama, sastavni deo RS PVOS-300V1 Ukrajinske vojske:




[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* S-300V1 - UCR.jpg (248.7 KB, 1599x863 - viewed 20 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.