PALUBA
April 19, 2024, 01:35:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Raketni sistem PVO "Aster 30 SAMP/T"  (Read 6297 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« on: June 16, 2021, 07:13:17 pm »

Raketni sistem PVO "Aster 30 SAMP/T"

Aster 30 SAMP/T je kopneni sistem PVO efikasan protiv vazdušnih pretnji velikih brzina kao što su taktičke balističke rakete, krstareće rakete, borbeni avioni i UCAV (bespilotna borbena vazdušna vozila).

Raketni sistem razvio je Eurosam, u zajedničkom vlasništvu MBDA Missile Sistems i Thales-a. Deo je porodice projektila Aster, koju takođe čini Aster 15.
Raketu koriste razne vojske, vazduhoplovne i pomorske snage, uključujući Francusku vojsku, Francusko ratno vazduhoplovstvo, Italijansku vojsku i vazduhoplovstvo Republike Singapur.

SAMP/T raketna baterija zemlja-vazduh

Tipična SAMP/T baterija uključuje komandno i upravljačko vozilo, Arabel radar i do šest samohodnih lansirnih vozila (SLO), svaki sa po osam projektila i rezervnim raketama. SLO su razmešteni za lansiranje na lokacijama udaljenim do 10 km od radara Arabel.
SAMP/T sistem koristi MAGICS (modularna arhitektura za grafičke i slikovne sisteme pokazivačkih konzola) i MARA (modularna arhitektura za aplikacije u realnom vremenu) računare.

Višenamenski radar Arabel otkriva i prati ciljeve. Komandni sistem procenjuje, određuje prioritete i određuje ciljeve. Podaci o primarnim i sekundarnim ciljevima dodeljuju se na SLO i na projektile i dodeljuju se frekvencijski kanali tragača i veze podataka.
Raketa je lansirana i dok se okreće u letu prema cilju, podaci o položaju i brzini cilja prenose se putem "uplink" predajnog kanala u intervalima od jedne sekunde.

Arabel radar

SAMP/T koristi unapređenu verziju radara Arabel, sa poboljšanim performansama razvijenim u okviru programa nadogradnje Aster 30 blok 1, kako bi proširio sposobnost sistema za ciljeve veće brzine i ciljeve veće nadmorske visine. Sistem SAMP/T može presretati balističke rakete kratkog dometa, lansirane sa daljina od 600 km.

Radar Thales Arabel je 3D radar sa faznim antenskim rešetkama za otkrivanje ciljeva, praćenje ciljeva i projektila i navođenje projektila. Pravougaona antena sa faznim nizom od 4.000 elemenata rotira se pri jednom okretu u sekundi. Arabel radi u opsegu od 8 do 13 GHz (I / J opseg) sa azimutnim skeniranjem od 360 ° i od -5 ° do 90 ° po uglu elevacije.

Sistem može istovremeno pratiti do 100 ciljeva i istovremeno upravljati prenosom podataka radio - komandi upravljanja na 16 projektila. Standardni Arabel radar radi sa maksimalnom snagom od 150 kW i ima domet od 100 km.
Snop se može oblikovati tako da optimizuje performanse. Radar koristi tehnike agilnosti (promenjivosti) radnih frekvencija i kompresije impulsa ECCM (elektronske protivmere).

Samohodna lansirna oruđa (SLO)

Za francusku vojsku, SAMP/T je postavljen na vozilo Renault 8 × 4 Kerak ili slično vozilo. Svako vozilo je imalo 8 spremnika za rakete spremnih za paljbu, a svih 8 raketa iz jednog lansera može se ispaliti salvom za manje od deset sekundi.
SAMP/T za italijansku vojsku bio je postavljen na kamione Astra 8 × 8, svaki kamion sa po 8 projektila.

Aster Blok 1, projektil zemlja-vazduh

SAMP / T koristi rakete Aster 30 Blok 1 koje su opremljene modifikovanim tragačem, radio-upaljačem, sistemom obrade signala i usmerenom razornom bojevom glavom gde su veći fragmenti bojeve glave usmereni ka cilju.

Raketa Aster 30 ima prvostepeni motor na čvrsto gorivo koji se odbacuje nakon lansiranja i usmeravanja i pre faze srednjeg kursa. Startni motor prvog stepena, koji je razvio Fiat Avio, ima dužinu 2,3 m, težinu 340 kg, vreme sagorevanja 3,5 sekunde. Ima dve upravljive mlaznice koje raketi omogućavaju kontrolu vektora potiska tokom početne faze leta.

Nakon odbacivanja startnog motora prvog stepena, raketa drugog stepena ima težinu od 110 kg, dužinu od 2,6 m i prečnik od 18 cm. Telo rakete ima četiri duga pravougaona krila i četiri trouglasta upravljačka krilca sa tupim vrhom pozadi. Projektil druge faze opremljen je marševskim motorom na čvrsto gorivo. Telo rakete drugog stepena ima prijemnik radio-komandi upravljanja i pokretače upravljačkih krilaca.

Navođenje rakete Aster 30, Blok 1

Raketa koristi inercijalno vođenje srednjim tokom, sa radio-korekcijama navođenja koji se prenose iz zemaljskog centra za upravljanje vatrom preko kanala predaje podataka Arabel multifunkcionalnog radara.
Inercijalna jedinica za vođenje Sagem Agile je opremljena referentnim sistemom za inercijalno vođenje Sistemi Inersiali i minijaturnim laserskim žiroskopom Sagem.

Raketa koristi fino kontrolisani bočni potisni izduvni sistem „pilotage en force“ (PIF) za manevrisanje u završnoj fazi leta neposredno pre presretanja, kako bi se osiguralo da je raketa unutar 2 m od cilja kada se aktivira bojeva glava.
Sistem PIF projektila sastoji se od generatora gasa na čvrsto gorivo koji se izbacuje kroz četiri bočne mlaznice u dugim pravougaonim krilima u tački blizu težišta rakete. Raketa ne rotira u završnoj fazi leta. Sistem kontrole navođenja naređuje PIF izduvnom sistemu da se "izduva" kroz jednu ili dve mlaznice stvarajući kontrolisani bočni potisak koji vuče do ubrzanja od 60 g. Raketa i meta približavaju se jedna drugoj na recipročnoj putanji leta. Metoda navođenja slična "proporcionalnom zbližavanju".

Aktivni radarski tragač projektila Aster 30 Blok 1

Kako se raketa približava cilju u završnoj fazi, koristi aktivni impulsni doplerski radarski tragač, koji se sastoji od predajnika u izvedbi cevi sa putujućim talasom (CPT) velike snage i širokopojasne antene, kako bi se navodio ka meti u završnom delu putanje.

Tragač prati cilj koristeći podatke koji se prenose sa zemlje do projektila. Jednom kada tragač zahvati cilj, raketa deluje autonomno. Izmene na tragaču uključuju veću brzinu zbližavanja, prilagođavanje radnog ciklusa radi povećanja predajne snage, dodatnu funkciju opsega visoke rezolucije i modifikovane algoritme zahvata i praćenja cilja.

Tragač ima ECCM, uključujući sisteme navođena na ometača (Home on Jam) i suzbijanje ometanja. Programabilni pulsni doplerov AD4A radarski tragač J-opsega proizveden je od Thales i Selek Sistemi Integrati, radi na 12 GHz do 18 GHz.

Raketa, čija je težina u toku presretanja obično 100 kg, opremljena je bojevom glavom usmerenog fragmentarnog dejstva od 15 kg koju su dizajnirali Fiat Avio i MBDA. Bojeva glava je opremljena blizinskim osiguračem Ku-opsega, koji generiše konstantni radni pseudo slučajni fazni digitalno kodirani talasni oblik. Bojeva glava je natovarena sa dve vrste fragmenata, mase 4 g i većim fragmentima, koji su usmereni ka cilju.

Maksimalna brzina Astera 30 je 1,4 km / sec, a raketa ima sposobnost presretanja ciljeva na visinama od 50 m do 20 km. Maksimalni domet Astera 30 je 100 km prema ciljevima aviona koji lete na nadmorskim visinama iznad 3 km. Kod ciljeva aviona sa nadmorskom visinom ispod 3 km domet Aster 30 je 50 km.

Uz ovaj, prilično detaljan prikaz, odlično pristaje i odličan video materijal u prilogu!  Cheesy


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #1 on: November 02, 2021, 05:47:30 pm »

SAMP/T ponovo na radaru Ankare

Posle samita G-20, izjava predsednika Erdogana, „preduzećemo pozitivne korake u vezi sa SAMP-T“ je predznak novog procesa. Stručnjaci smatraju da će ovaj korak koji će Turska preduzeti sa Evropom doneti značajne rezultate u različitim oblastima.

Turska poslednjih godina prolazi kroz jedan od najbržih spoljnopolitičkih procesa u istoriji republike. A jedan od najkritičnijih krugova ovog vrtoglavog saobraćaja, možda i najvažniji, je nova dinamika koja se pojavljuje kroz odbrambenu industriju. Samit G-20, čiji je domaćin bila Italija, održan je kada je bila slično važi za Ankaru. Na stolu su bile mnoge teme, kao što su F-35 i proces nabavke modernizovanih F-16, situaciji u Siriji i odnosi sa SAD, uticaj S-400 unutar NATO-a i vojno približavanje Grčke i Francuske.

Da li Evropa postaje nova adresa za nabavku sistema raketne odbrane?

Poslednjeg dana samita, kada je predsednik Erdogan bio pred kamerama, skoro svi su obratili pažnju na susret sa predsednikom SAD Bajdenom, a samim tim i na kupovinu F-35 i nove generacije F-16. Nakon što je rekao da oseća pozitivnu atmosferu u ovim stvarima, predsednik Erdogan je najavio da je njegovim odgovorom na još jedno pitanje započeo neočekivani proces. Erdogan je vrlo jasno rekao da će Turska, Francuska i Italija preduzeti pozitivne korake u vezi sa raketnim sistemom protivvazduhoplovne odbrane SAMP/T.

Ovo je bila izjava koju niko nije očekivao jer je Turska pokazala svoj pravac i procesom nabavke S-400 i porukom „Možemo da kupimo Patriote, čak i ako su skupi“, koju je nedavno prenela Sjedinjenim Državama. Štaviše, već su postojali domaći i nacionalni projekti protivraketnog odbrambenog sistema. Naravno, iznenadna pojava pitanja SAMP-T donela je sa sobom pitanje: „Da li je Evropa nova adresa za sisteme raketne odbrane?“

Turskoj nije stran sistem PVO SAMP/T

SAMP-T, koji se nalazi samo u odbrambenom inventaru Italije i Francuske, ima kapacitet da nosi 8 projektila u jednom lanseru. SAMP-T, koji svojim radarom vrši praćenje od 360 stepeni, može da dostigne ciljeve poput balističkih projektila na visini od 20 kilometara na udaljenosti od 100 kilometara i aviona visini od 30 kilometara.
Nabavka ovog sistema bila je na dnevnom redu u Turskoj još 2008. godine, pa je tako 5. januara 2018. godine potpisan ugovor za „Studiju identifikacije sistema vazduhoplovne i raketne odbrane velikog dometa (LORAMIDS)“ između vrha odbrambene industrije i ASELSAN-a, EUROSAM-a i Roketsana.

Postoje uvaženi analitičari koji smatraju da je SAMP/T pravo rešenje za Tursku iz više razloga. Pre svega, ruski sistem PVO S-400 Trijumf koji je Turska već nabavila, zbog svoje nekompatibilnosti, ali i odbijanja NATO-a, nije uvezan u sistem objedinjene protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane Turske i trenutno deluje autonomno. Sa druge strane, sistema SAMP/T je tako koncipiran da se može integrisati u gotovo sve sisteme, a ne postoje ni političke ni bezbednosne prepreke za tako nešto.

Drugi problem predstavlja i pitanje transfera tehnologije, a taj problem važi i kod sistema PVO S-400 i kod sistema PVO Patriot. Neki analitičari smatraju da će na pregovorima sa Italijom i Francuskom i pitanje ko-proizvodnje i transfera tehnologije takođe biti na dnevnom redu, tako da Turska možda neće ni morati u "direktnu" kupovinu sistema iz Evrope.

Što se tiče verzije rakete sistema, pominje se da bi za Tursku najbolje rešenje bila verzija Aster 30 Blok1 NT1 jer je efikasna protiv balističkih projektila sa dometom od 1.500 kilometara.

Smatra se i da Francuska i Italija neće hteti da propuste ovu šansu za prodaju sistema i tehnologije, jer se zna Turska i sama već radi na prozvodnji sopstvenih protivraketnih sistema.

Na kraju, uvek je bitan i "faktor Grčka". Dva takmaca u Sredozemlju "prate" jedan drugoga u nabavkama i razvijanju naoružanja, tako da je vest da bi Grčka mogla od Francuske nabaviti izvesnu količinu sistema SAMP/T, kod Turaka ponovo ovo pitanje vratila na sto.

Izvor: https://www.trthaber.com/haber/gundem/samp-t-bir-kez-daha-ankaranin-radarinda-622202.html

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* SAMP-T.jpeg (160.91 KB, 650x366 - viewed 1 times.)
« Last Edit: November 02, 2021, 06:26:07 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #2 on: March 17, 2022, 06:40:49 pm »

SAMP-T raketni sistem srednjeg dometa - evropsko protivvazduhoplovno i protivraketno oružje

Kopneni sistem protivvazduhoplovne odbrane koji se koristi protiv pretnji velikih brzina kao što su krstareće rakete, taktičke balističke rakete, borbeni avioni, vazdušne rakete i UCAV (UAV, borbena vazdušna vozila bez posade ili vojni dronovi), koji je dizajniran, plasiran i proizveden od strane Eurosam GIE (evropski proizvođač protivvazduhoplovnih raketa).

Nekoliko interesantnih slika-kompjuterskih animacija samohodnog lansirnog oruđa:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* SAMPT -1.jpg (169.18 KB, 1920x1080 - viewed 1 times.)

* SAMPT -2.jpg (217.43 KB, 1920x1080 - viewed 0 times.)

* SAMPT -3.jpg (222.89 KB, 1920x1080 - viewed 0 times.)

* SAMPT -4.jpg (193.14 KB, 1920x1080 - viewed 0 times.)

* SAMPT -5.jpg (159.87 KB, 1920x1080 - viewed 0 times.)

* SAMPT -6.jpg (155.3 KB, 1920x1080 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #3 on: June 28, 2022, 09:19:35 am »

Protivvazduhoplovni sistem MAMBA, raspoređen je u Rumuniji kako bi pomogao u jačanju  odbrambenog položaja NATO-a na istočnoj strani Evrope. Sada je potpuno integrisan i čini važan element PVO i raketne odbrane. MAMBA sistem je pod komandom NATO komandne i upravljačke strukture NATO-a. Deo je protivvazduhoplovnog i  protivraketnog štita NATO sigurnosti koji prvenstveno dolaze od pretnji iz zone ratnih dejstava sa ukrajinsko-ruske strane. Osam supersoničnih raketa Aster 30 koje nosi, imaju domet do 100 km.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mamba 1.jpg (724.17 KB, 1365x2048 - viewed 1 times.)

* Mamba 2.jpg (560.24 KB, 2048x1365 - viewed 0 times.)

* Mamba 3.jpg (847.01 KB, 2048x1365 - viewed 2 times.)

* Mamba 4.jpg (507.83 KB, 2048x1365 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #4 on: November 14, 2022, 11:48:05 am »

Da li će Italija poslati Ukrajini raketni sistem PVO SAMP/T?

U zapadnim masovnim medijima nastavlja se talas publikacija o tome da bi Rim mogao da pošalje protivvazduhoplovni raketni sistem SAMP/T iz konzorcijuma Eurosam u Ukrajinu.

Ukrajini je zaista potreban takav sistem PVO, posebno s obzirom na to da je sposoban da uništava aerodinamičke ciljeve na daljinama do 80 km, a takođe, kako proizvođač izjavljuje, može da se bori protiv balističkih ciljeva.

Prvi put se o mogućnosti dobijanja SAMP/T razgovaralo krajem oktobra, kada su se pojavile informacije o navodnim pregovorima između Rima i Pariza o isporuci ovog sredstva protivvazduhoplovne odbrane Ukrajini. A pre nekoliko dana Rojters je, oslanjajući se na sopstvene izvore u italijanskoj vladi, javio da je Rim spreman da preda SAMP/T, kao i Aspide. Ali do sada se nisu pojavile potvrđene informacije o kretanju u ovom pravcu.

Istovremeno, prenos SAMP/T, čak i na Zapadu, izaziva određeni skepticizam. Konkretno, Defence News, koji je razgovarao sa italijanskim izvorom pod uslovom anonimnosti, citira da je malo verovatno da će SAMP/T biti prebačen zbog činjenice da će savladavanje ovog sistema protivvazduhoplovne odbrane dugo trajati, kao i činjenice da nema toliko SAMP/T u samoj Italiji. U Italiji postoji samo pet baterija ukupno.

Razlog moguće isporuke sistema možda leži ne samo u želji saveznika da ojačaju odbranu Ukrajine, već i da ojačaju poziciju SAMP/T na međunarodnom tržištu, jer do sada u konkurenciji sa Patriotom, razvoj Eurosama aktivno gubi i može se pohvaliti samo jednim izvoznim ugovorom – sa Singapurom. I ovaj kompleks ako dobije jedinstvenu oznaku za sisteme PVO – „efikasnost dokazana u borbenim uslovima“ može dodatno dobiti na značaju i kompetentnosti.

Podsetimo se i sastava baterije SAMP/T.

Baterija Aster 30-SAMP/T  se sastoji od:

- Stanica sa sistemom za komandovanje i upravljanje vatrom (modul za angažovanje povezan sa multifunkcionalnim Arabel radarom)
- Višenamenski radar Arabel
- Do šest vertikalnih lansera sa po osam projektila Aster 30.


Video koji prikazuje rad baterije SAMP/T:




Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #5 on: November 25, 2022, 05:49:01 pm »

Lovci-bombarderi francuskog, španskog, turskog i američkog vazduhoplovstva izvršavali su vežbe simuliranih napada na francuske kopnene raketne jedinice PVO "MAMBA" (francuska verzija Aster 30 SAMP/T).

Vežbe poput ove poboljšavaju interoperabilnost obezbeđujući da su savezničke snage spremne da otkriju i odgovore na vazduhoplovne i/ili pretnje projektilima koji mogu da ugroze teritoriju NATO članica.

Vežba se održava u Rumuniji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* MAMBA 1.jpg (147.79 KB, 1200x800 - viewed 2 times.)

* Rafal 1.jpg (150.41 KB, 1200x675 - viewed 1 times.)

* dopunjavanje u vazduhu.jpg (101.16 KB, 1200x675 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #6 on: January 07, 2023, 04:43:57 pm »

U Italiji su obznanili pritisak SAD na Rim u vezi sa isporukom sistema PVO SAMP-T Kijevu

La Repubblica: SAD vrše pritisak na Italiju, pokušavajući da je nateraju da pošalje sisteme protivvazduhoplovne odbrane Kijevu

Vašington vrši pritisak na Rim da Ukrajini isporuči vojna sredstva kako bi obezbedila protivvazduhoplovnu odbranu što je pre moguće. Ovo je 7. januara pisao list La Republika, pozivajući se na američke diplomatske izvore.

Konkretno, govorimo o protivvazduhoplovnim raketnim sistemima SAMP-T.

Publikacija podseća da ako su Nemačka, SAD i Francuska već najavile slanje oklopnih vozila, onda Italija još nije usvojila novu, šestu po redu, uredbu o sledećoj isporuci oružja Kijevu. Dokumentu je potrebna dalja razrada, ali Vašington insistira na njegovom brzom završetku, navodi list.

Prema pisanju medija, Rim ima pet aktivnih baterija PVO SAMP-T i jednu bateriju za obuku, koja nema vozilo sa lanserima. Upravo taj sistem za obuku je italijanska vlada, još pod rukovodstvom Marija Dragija, htela su da prebace u Ukrajinu, pokušavajući nekoliko meseci da modernizuje sistem PVO kako bi kompleks postao upotrebljiv.

U vezi sa kašnjenjem u isporuci oružja Kijevu, američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan je već razgovarao o ovoj situaciji telefonom sa diplomatskim savetnikom nove premijerke Italije Đorđije Meloni, Frančeskom Talom.

Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto rekao je 28. decembra da isporuka oružja Ukrajini mora da bude kompatibilna sa prisustvom ovog oružja u samoj Italiji i mogućnošću da se u dobrom stanju prenese Kijevu. Ministar je napomenuo da se rakete ne prodaju u supermarketima kao konzerve Nutele, već su složeni sistemi koji zahtevaju dugo vreme proizvodnje.

Dan ranije je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, nakon razgovora sa italijanskom premijerkom Džordžijom Meloni, saopštio da je sa njom razgovarao o pitanju snabdevanja sistemima PVO.

Pre toga, 7. decembra, Krozeto je izjavio da italijanske vlasti neće formirati novi paket vojne pomoći Ukrajini do kraja godine. On je napomenuo da će Rim nastaviti da pruža pomoć Kijevu u okviru odluka NATO-a, a tempo i priroda pomoći biće naknadno utvrđeni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #7 on: February 04, 2023, 05:38:48 pm »

Francuska i Italija će isporučiti PVO sisteme MAMBA

Francuska i Italija će Ukrajini na proljeće isporučiti PVO sisteme MAMBA, objavio je na Tviteru francuski ministar odbrane Sebastijen Lekorni.

"Sa italijanskim ministrom odbrane Gvidom Krozetom, odlučili smo da u proljeće 2023. godine isporučimo Ukrajini sisteme protivvazdušne odbrane SAMP/T-MAMBA. Ovaj sistem će zaštititi civilno stanovništvo i infrastrukturu od napada iz Rusije, kako je zahtjevao Aleksij Reznikov", rekao je Lekorni.

Sistem SAMP/T-MAMBA proizveo je francusko-italijanski konzorcijum i predstavlja ekvivalent američkom "patriot" sistemu, piše Unian.

Sistem može da prati desetine ciljeva i presretne 10 odjednom. To je jedini sistem evropske proizvodnje koji može da presretne balističke rakete, navodi Rojters.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* maxresdefault (1).jpg (144.55 KB, 1280x720 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #8 on: February 06, 2023, 08:48:09 pm »

Protivvazduhoplovni raketni sistem SAMP/T za Ukrajinu: isporuka kasni

Ukrajina je poslednjih meseci uspela da dobije obećanja nekoliko zemalja o snabdevanju savremenim protivvazduhoplovnim raketnim sistemima. Dakle, Francuska i Italija su prošle jeseni objavile nameru da prebace sisteme PVO SAMP/T. Realizacija ovih planova se suočava sa raznim poteškoćama, ali se i dalje nastavlja. Međutim, isporuka prvih proizvoda biće tek za nekoliko nedelja ili meseci.

Obećana pomoć

Već u februaru i martu 2022. ukrajinska PVO je pretrpela najteže gubitke. S tim u vezi, kijevski režim je počeo da traži savremene sisteme protivvazduhoplovne odbrane od stranih partnera, ali u tome nije uspeo. Situacija je počela da se menja tek u oktobru, kada su ruske oružane snage pokrenule sistematske udare na energetsku infrastrukturu.

Tokom oktobra, nekoliko stranih država odjednom je izrazilo spremnost da prebace sisteme PVO u Ukrajinu. Pored toga, italijansko izdanje La Reppublica je 30. oktobra objavilo da je u narednom paketu vojne pomoći Ukrajini i protivvazduhoplovno oružje, kompletnu bateriju SAMP/T. Planirano je da se isporuka takve opreme organizuje zajedno sa Francuskom. Prema postojećem preliminarnom dogovoru, francuska strana je trebalo da obezbedi lansere i rakete, a italijanska - radare i druga sredstva. Tajming prenosa opreme nije preciziran.

Već 1. novembra italijansko izdanje Il Messaggero javilo je da se isporuka PVO sistema odlaže iz više razloga. Tako je tada italijansko Ministarstvo odbrane nastavilo isporuke iz prethodnih paketa pomoći, a formiranje novog, već šestog po redu, smatralo se preuranjenim. Pored toga, njegovo sastavljanje je bilo teško zbog nedavnih izbora, rekonstrukcije i formiranja potrebnih struktura vlasti u toku.

Il Messaggero je takođe napisao da Italija ne može da izdvoji sistem protivvazduhoplovne odbrane SAMP/T iz svog sistema PVO. Italijanska vojska još uvek ima samo nekoliko takvih sistema u upotrebi, a u ovoj situaciji, slanje čak i jednog može naneti štetu protivvazduhoplovnoj odbrani zemlje. Ministarstvo odbrane nije moglo da prihvati takvu žrtvu.

Nekoliko dana kasnije, 10. novembra, italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto je u intervjuu za isti Il Messaggero rekao da je rad na šestom paketu pomoći privremeno obustavljen. Ministarstvo odbrane mora da završi prethodno odobrene isporuke, a tek nakon toga će moći da formira novi paket pomoći.

U bližoj budućnosti

Tokom novembra i decembra aktivno se razgovaralo o mogućnosti snabdevanja kompleksima SAMP/T, ali nije zabeležen pravi napredak u ovom pravcu. Kako se sada ispostavilo, Francuska i Italija su obavile neophodne radove i pripremile buduću isporuku. Novi detalji takvih radova postali su poznati u januaru.

Prvih dana meseca januara, ministar spoljnih poslova Italije Antonio Tajani govorio je o nastavku rada na projektu šestog paketa pomoći. Nakon njihovog završetka, gotov dokument mora ići u parlament i dobiti odobrenje. Ministar je napomenuo da planovi za sistem PVO SAMP/T ostaju na snazi, a dve zemlje preduzimaju neophodne mere. Istovremeno, kompleks je morao biti do-kompletiran zbog identifikacije nekih tehničkih nedostataka.

Sredinom meseca se saznalo da su vlade dve zemlje odobrile isporuku sistema PVO Ukrajini. 27. januara održan je sastanak ministara odbrane Francuske i Italije na kome su utvrđeni glavni pravci takve pomoći. Izveštava se da će jedna SAMP/T baterija biti donirana. Ukupna vrednost ovih sredstava je 800 miliona evra. Takođe, biće naručeno 700 protivvazduhoplovnih raketa Aster 30 specijalno za isporuku Ukrajini, a to će koštati 2 milijarde evra.

Nedavno su postali poznati rokovi isporuke svih ovih proizvoda. Italijanski ministar A. Tajani je u intervjuu za novinsku agenciju ANSA rekao da se nastavlja priprema sistema PVO SAMP/T, koji će u bliskoj budućnosti biti poslat u Ukrajinu. Uvođenje se očekuje u narednih 7-8 nedelja.

Za sada govorimo samo o jednoj SAMP/T bateriji, obećanoj u oktobru. Da li će se isporuke nastaviti i da li kijevski režim može da računa na nove sisteme PVO ovog tipa, nije poznato. Ako Francuska i Italija imaju takve planove, oni bi mogli biti objavljeni u bliskoj budućnosti, uklj. istovremeno sa isporukom prvog kompleksa.

Objektivne teškoće

Tako Italija i Francuska nastavljaju da zajedno rade na pružanju pomoći Ukrajini u oblasti PVO. Isporuka SAMP/T baterije je u pripremi, a zvaničnici već mogu da navedu datume za isporuku i raspoređivanje opreme. Međutim, takva „dostignuća“ Kijevu ne daju razloga za optimizam. Situacija je i dalje prilično komplikovana, a stvarni izgledi za takvu pomoć su i dalje pod znakom pitanja.

Osnovna odluka o snabdevanju SAMP/T proizvoda doneta je krajem oktobra. Od tada su prošla tri meseca, a sistem PVO se tek sprema za prebacivanje. Njegovo postavljanje se očekuje do kraja aprila. Kao rezultat toga, biće potrebno najmanje pet meseci da se organizuje isporuka samo jedne baterije. U ovom slučaju govorimo o modelu koji se masovno proizvodi i koji je u službi nekoliko zemalja.

Prema poznatim podacima, ovakva kašnjenja su povezana sa nekoliko faktora. Jedan od glavnih je tehnički problem koji je zahtevao završetak kompleksa. Njihova priroda je nepoznata, ali se verovatno radi o ozbiljnoj mani koju hitno treba ispraviti. Ne može se isključiti da su ovi projektantski nedostaci prisutni ne samo u sistemu PVO namenjenom Ukrajini, već i u drugim serijskim proizvodima italijanske i francuske vojske.

Na razvoj događaja mogao bi da utiče i mali broj gotovih kompleksa SAMP/T i određena složenost njihove proizvodnje. Prema poznatim podacima, italijanske oružane snage imaju samo 4-5 baterija ovog sistema PVO, opremljenih sa 20 lansera i odgovarajućim kompletom drugih sredstava. Park francuske vojske je duplo veći – 40 lansera i do 10-tak baterija.

Kako su izvestili italijanski izvori, povlačenje čak i jedne baterije može ozbiljno da naruši protivvazduhoplovnu odbranu zemlje. Francuska, uprkos velikom broju opreme, takođe se suočava sa rizikom da oslabi odbranu. Ipak, za nekoliko meseci uspeli su zajedno da sastave jednu bateriju za Ukrajinu. Ili bolje rečeno, da je sastavljaju i nameravaju da je pošalju primaocu u narednim nedeljama.

Kvalitet i kvantitet

Sistem protivvazduhoplovne odbrane SAMP/T (Sol-Air Moienne-Portee/Terrestre - zemlja-vazduh, srednjeg dometa, kopneni) razvio je francusko-italijanski konzorcijum Eurosam 2000-ih. Početkom desetog je doveden u seriju i počela je isporuka opreme kupcima. Komplekse su kupile Francuska, Italija i Singapur. Još jedan operater u bliskoj budućnosti biće Ukrajina.

SAMP/T je  kopneni protivvazduhoplovni raketni sistem srednjeg dometa dizajniran za dugotrajno dežurstvo na jednoj poziciji i pokrivanje važnih teritorija i objekata. Istovremeno, sredstva kompleksa su napravljena na točkaškim platformama, što omogućava promenu položaja i, nakon duge pripreme, nastavak borbenog rada.

Sistem PVO obuhvata komandno mesto, multifunkcionalni radar Arabel i samohodni lanser sa vertikalnim lansiranjem za rakete Aster 30. Standardna baterija uključuje jedno komandno mesto i jedan radar, kao i 4-6 lansera sa po osam raketa. Sistem PVO je kompatibilan sa NATO upravljačkim čvorištima i može da funkcioniše kao deo višekomponentnog slojevitog sistema PVO, primajući podatke sa radara ili komandnih mesta trećih strana.

Raketa Aster 30 je izgrađena po dvostepenoj bikalibarskoj šemi. Sa dužinom od 4,9 m, masa proizvoda dostiže 450 kg, od čega 15 kg otpada na bojevu glavu. Proizvod je opremljen inercijskim navigacionim sistemom i aktivnom radarskom glavom za navođenje. Prva modifikacija rakete razvila je brzinu do 1400 m / s i imala je domet lansiranja od 120 km. Daljom modernizacijom domet je povećan na 150 km.

Sa stanovišta taktičko-tehničkih karakteristika i borbenih sposobnosti, SAMP/T je tipičan savremeni teritorijalni sistem PVO. U stanju je da obezbedi pokrivanje za datu oblast i zaštitu od avijacije, uklj. bespilotne letelice, visokoprecizno oružje ili operativno-taktičke balističke rakete.

Pun potencijal ovakvog PVO sistema može se realizovati kao deo slojevitog PVO sistema sa različitim sredstvima izviđanja i otkrivanja. Pored toga, to podrazumeva istovremeno raspoređivanje nekoliko baterija u različitim pravcima. Lako je videti da Ukrajina neće moći da ispuni ove uslove – ona nema potpuno kompletnu PVO, a jedna baterija sistema PVO SAMP/T neće moći da pokrije sve kritične oblasti.

Očigledno, jedini SAMP/T će biti u velikom riziku, a ruska vojska će ga uništiti u razumnom roku. Izviđačka i osmatračka sredstva će moći da utvrde položaj kompleksa, nakon čega će određena vatrena oružja morati da ga pogode. Istovremeno, kompleks jednostavno neće moći da pobegne od udarca ili da se osloni na zaštitu drugih sistema istog tipa.

Kasno i beskorisno

Tako snovi kijevskog režima o dobijanju savremenih stranih sistema PVO visokih performansi počinju da se ostvaruju. Međutim, ovaj proces, očekivano, nije bez poteškoća raznih vrsta. Sve ovo se može posmatrati upravo sada na primeru isporuke sistema PVO SAMP/T. Dve strane zemlje su pre nekoliko meseci obećale da će isporučiti samo jedan takav kompleks, a njegov prenos još nije završen.

Treba očekivati da će Francuska i Španija ipak poslati obećani sistem PVO i, možda, čak ispoštovati nedavno naznačene rokove. Međutim, od takve pomoći će biti malo koristi. Jedan SAMP/T i pojedinačni primerci nekih drugih kompleksa neće Ukrajini omogućiti obnove teško oštećeni sistem protivvazduhoplovne odbrane i da značajno utiču na situaciju - ali će se svakako dodati na već značajnu listu gubitaka.


Lansirno oruđe sa raketama:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osmatračko-akvizicijski baterijski radar Arabel:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komandno mesto baterije SAMP/T:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lansiranje rakete Aster-30:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* SAMPT lanser 1.jpg (72.67 KB, 800x1200 - viewed 1 times.)

* Radar Arabel 1.jpg (52.96 KB, 800x533 - viewed 1 times.)

* SAMTP Komandni punkt.jpg (99.18 KB, 800x533 - viewed 1 times.)

* Aster - lansiranje 1.jpg (26.79 KB, 582x750 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #9 on: February 06, 2023, 09:08:49 pm »

Ono što je meni prvo upalo u oči, ako su podaci tačni, je "šokantna" cena jedne baterije SAMP/T. Dakle, ako pretpostavimo da Srbija hoće da kupi jednu bateriju sa 4 lansera sa po 8 raketa, OR Arabel, Komandni punkt i 3x borbeni komplet raketa Aster-30 (96 komada), prema ovom "cenovniku", to bi koštalo verovatno oko 900 miliona evra (procena), a u punoj formaciji sa 6 lansera oko 1,2 milijarde evra, obračun po "cenovniku" iz teksta.

Nemam komentar....  Shocked
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #10 on: February 07, 2023, 10:26:32 am »

Ono što je meni prvo upalo u oči, ako su podaci tačni, je "šokantna" cena jedne baterije SAMP/T. Dakle, ako pretpostavimo da Srbija hoće da kupi jednu bateriju sa 4 lansera sa po 8 raketa, OR Arabel, Komandni punkt i 3x borbeni komplet raketa Aster-30 (96 komada), prema ovom "cenovniku", to bi koštalo verovatno oko 900 miliona evra (procena), a u punoj formaciji sa 6 lansera oko 1,2 milijarde evra, obračun po "cenovniku" iz teksta.

Nemam komentar....  Shocked

Meni uopce nije jasnu kuda idu te cijene, i tko to placa? Evo, ovih 700 Projktila za Ukrajinu se navode vrijednosti 2 milijarde dolara, odnosno nesto ispod 3 milijuna po raketi! Koji je smisao toga? Sto na rekati uopce ima kostat 3 milijuna dolara? Raketni motor, tijelo, glava, i sustav veze i navodjenja? OK, R&D kosta, ali proizvodna cijena toga se mjeri u tisucama, ili desecima tisuca dolara, vec su stotine tisuca ''sumnjive'', a kamoli milijuni o kojima pricaju. Ispada da ti se uopce ne isplati ulagati u sofisticirani PZO po ovim cijenama. Radije te milijarde ulupaj u R&D pa sam neso smisli i proizvedi. Koliko god to suludo zvucao.

Evo, primjer koji si naveo, jedna baterija i 96 raketa? I sta ces s tim nakon drugog ili treceh saturacijskog napada sa jeftinim dronovima ala Sehid? Bizarno sve skupa.

BTW. Zasto je glava tako malena, svega 15 kg, meni se to cini bas jako malo za raketinu od 5 metara i 450 kg poletne mase?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #11 on: February 07, 2023, 10:48:03 am »


BTW. Zasto je glava tako malena, svega 15 kg, meni se to cini bas jako malo za raketinu od 5 metara i 450 kg poletne mase?


Ovo je u stvari "klasična" raketa vazduh-vazduh, sa nabudženim ogromnim busterom i prilagođena za lansiranje sa zemlje.
Dakle, na odvojivi buster, koji otpada nakon cca 3,5 sekundi, otpada čak 2,3 metra dužine i oko 340 kg težine. Kada se on odvoji, preostaje usko telo rakete prečnika oko 180 mm sa oko 110 kg težine i od toga bojeva glava težine 15 kg.

Ovaj buster bi mogao "poterati" i rakete veličine Neve ili Kuba, ali ovde je uzeta raketa manjih gabarita, težine i sa aktivnim radarom radi nezavisnog rada u završnom delu leta prema cilju i koja bi, usled značajnog ubrzanja od strane bustera, mogla imati prilično impresivan domet po daljini.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #12 on: February 07, 2023, 11:11:34 am »


BTW. Zasto je glava tako malena, svega 15 kg, meni se to cini bas jako malo za raketinu od 5 metara i 450 kg poletne mase?


Ovo je u stvari "klasična" raketa vazduh-vazduh, sa nabudženim ogromnim busterom i prilagođena za lansiranje sa zemlje.
Dakle, na odvojivi buster, koji otpada nakon cca 3,5 sekundi, otpada čak 2,3 metra dužine i oko 340 kg težine. Kada se on odvoji, preostaje usko telo rakete prečnika oko 180 mm sa oko 110 kg težine i od toga bojeva glava težine 15 kg.

Ovaj buster bi mogao "poterati" i rakete veličine Neve ili Kuba, ali ovde je uzeta raketa manjih gabarita, težine i sa aktivnim radarom radi nezavisnog rada u završnom delu leta prema cilju i koja bi, usled značajnog ubrzanja od strane bustera, mogla imati prilično impresivan domet po daljini.

Zanimljivo, jel postoji verzija koja je air launched? Ili su rebrandali nesto postojece? Ala NASAMS ispaljuje AMRAAMe, Spyder Derby i Python, Iris-T SL... A ovo cudo?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 642



« Reply #13 on: February 07, 2023, 11:21:29 am »



Zanimljivo, jel postoji verzija koja je air launched? Ili su rebrandali nesto postojece? Ala NASAMS ispaljuje AMRAAMe, Spyder Derby i Python, Iris-T SL... A ovo cudo?

Nije mi poznato to. Samo sam hteo da naglasim da je raketa konstruisana slično kao A-A rakete ili ako hoćete kao rakete Z-V kratkog dometa, ali sa nabudženim velikim i snažnim busterom, radi dostizanja većeg dometa. U tom smislu je i bojeva glava svega 15 kg (slično kao i kod raketa koje si nabrojao ali i kao kod Crotale), a ne recimo 50-70 kg kao "klasične" rakete Z-V srednjeg dometa, a sličnih dimenzija pre lansiranja, poput Buka, pa čak i starijih Neve i Kuba. Sada da ne pominjemo S-300 ili Patriot, obzirom na domet...
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #14 on: February 07, 2023, 11:38:59 am »



Zanimljivo, jel postoji verzija koja je air launched? Ili su rebrandali nesto postojece? Ala NASAMS ispaljuje AMRAAMe, Spyder Derby i Python, Iris-T SL... A ovo cudo?

Nije mi poznato to. Samo sam hteo da naglasim da je raketa konstruisana slično kao A-A rakete ili ako hoćete kao rakete Z-V kratkog dometa, ali sa nabudženim velikim i snažnim busterom, radi dostizanja većeg dometa. U tom smislu je i bojeva glava svega 15 kg (slično kao i kod raketa koje si nabrojao ali i kao kod Crotale), a ne recimo 50-70 kg kao "klasične" rakete Z-V srednjeg dometa, a sličnih dimenzija pre lansiranja, poput Buka, pa čak i starijih Neve i Kuba. Sada da ne pominjemo S-300 ili Patriot, obzirom na domet...

Bas neobicno, tim vise sto razvoj rakete kosta, a air to air inacicom bi se dobilo na masovnosti, i u konacnci na nizoj cijeni. Nikako mi ne ide u glavu da drzave dozvoljavaju da ih konzorciji tako deru. Ono, kuzim ja da lobiji postoje, i jsno mi je da lova tu radi, ali ako si vec naumio nekome dodijeliti 5 milijardi eura, onda barem inzisiraj na kolicini. Nekako sam osjecaja da cu je proizvodna cijena svega znacajno pala u odnosu na prije recimo 50 godina, a cijene gotovih proizvoda su skocile barem 5 puna (pricam o vojnoj industriji)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.