PALUBA
December 05, 2024, 11:06:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu Paluba.Info novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati do 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Izraelski projekti razvoja laserskih sistema PVO/PRO  (Read 3745 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« on: July 16, 2021, 12:18:57 pm »

Da li će projekat Izraelskog laserskog sistema PVO Iron Beam (Gvozdeni Snop), ako bude uspešno razvijen, postati deo sistema protivraketne odbrane i značajna ispomoć sistemu Iron Dome (Gvozdena Kupola)?

Izraelci su procenjivali projekat na ovim principima od početka 2000-ih, kada je laserski protivraketni odbrambeni sistem predložen kao alternativa sistemu PVO kratkog dometa Iron Dome

Treba imati na umu: veoma ograničen domet Iron Beam-a znači da nikada ne može zameniti postojeću izraelsku arhitekturu protivraketne odbrane. Međutim, to može postati kamen temeljac sposobnosti IDF (Izraelskih odbrambenih snaga, prim. Kubovac) da uništi rakete vrlo kratkog dometa i posebno suprotstavi masovnim napadima zasićenja - to jest, ako Izrael uspe da ga završi.

Iranska smela letnja kampanja protiv američkih saveznika i interesa u Persijskom zalivu - uključujući vojnu podršku pobunjenim Hutima i navodni udar bespilotnim letelicama protiv Saudijske Arabije - alarmirala je Jerusalim zbog izgleda za skori izraelsko-iranski sukob, usmeravajući kritički centar pažnje na suštinski stub izraelskog odbrambenog odvraćanja od Irana: njegovi protivvazduhoplovni sistem.
Operativne i logističke mane izraelskih odbrambenih snaga (IDF) su tehnički impresivne, ali skupa i nezgrapna četvorostepena protivraketna odbrana, ponovo su pokrenule interesovanje Izraela za lasersku tehnologiju.

Suprotno ustaljenom mišljenju, koncept naoružanja zasnovanog na energiji nije ni nov ni futuristički. Izraelci su procenjivali projekat na ovim principima od početka 2000-ih, kada je laserski protivraketni odbrambeni sistem predložen kao alternativa sistemu PVO kratkog dometa Iron Dome. Dome je na kraju pobedio, izraelsko Ministarstvo odbrane zaključilo je da laserska tehnologija još uvek nije sazrela u isplativu i operativno zdravu investiciju.

Ali izraelska odbrambena firma Rafael Advanced Defense Systems nastavila je istraživanje i razvoj na laserskom prototipu protivraketne odbrane 2009. godine. Rafael Systems je predstavio rani konceptni model, nazvan High-Energy Laser (HEL), na vazduhoplovnom sajmu u Singapuru 2014. godine. Taj sistem je koristio dvostruke multi-kilovatne SSD lasere, kompatibilne sa bilo kojim radarom i sposobne za postavljanje na širok spektar vozila. Izvori se razilaze u preciznim detaljima, ali trenutno se smatra da Gvozdeni Snop (Iron Beam) ima maksimalni efektivni domet do sedam kilometara i navodno je sposoban da uništi rakete, bespilotne letelice ili minobacačke granate oko četiri sekunde nakon što dvostruki visokoenergetski optički laseri stupe u kontakt sa svojom metom.

“The National Interest” je prethodno izložio dva glavna problema sa kojima se suočava Gvozdena Kupola: loša isplativost i ranjivost na taktiku rojeva. Ako radi približno onako kako je projektovano, Iron Beam ima potencijal da potpuno eliminiše prvi problem, a da u velikoj meri ublaži drugi. Kada se obračunava cena rakete-presretača Tamir, kao i svi viškovi u sistemu kako bi se minimalizovale stope otkaza, svako presretanje Iron Dome košta oko 100.000 do 150.000 američkih dolara. Za poređenje, izraelski vojni komentator Zvi Shor rekao je Defense IQ-u da će svaki hitac Gvozdenog Snopa iznositi samo 2000 dolara; drugi izvor izraelske odbrambene industrije ocenjuje cenu koštanja presretanja Iron Beam-a  „gotovo zanemarljivo“.

Sukob u Gazi 2014. pokazuje da su izraelski protivnici naučili da iskoriste slabosti Gvozdene Kupole zasićenim udarima, lansirajući stotine raketa gotovo istovremeno unutar nekoliko milja od izraelskih granica. Iron Beam se suprotstavlja taktikama rojeva oslobađajući Iron Dome-a od rukovanja presretanjem vrlo kratkog dometa, kategoriji sa kojom se Dome Dome istorijski borio. Niski troškovi presretanja i održavanja Iron Beam-a čine da IDF mogu da pristupe njihovom raspoređivanju u određenom trenutku, što otežava nadvladavanje izraelske raketne odbrane.

Veoma ograničen domet Iron Beam-a znači da nikada ne može zameniti postojeću izraelsku arhitekturu protivraketne odbrane. Međutim, to može postati kamen temeljac sposobnosti IDF da uništi rakete vrlo kratkog dometa uopšte i posebno suprotstavi štrajkovima zasićenja - to jest, ako Izrael uspe da ih završi. Iron Beam trenutno miruje u birokratskim procedurama, kao jedan od nekoliko projekata koji će biti taoci tekućeg spora oko budžeta za odbranu.

Izvor: "The National Interest"
Preveo i prilagodio za forum Paluba: Kubovac


https://nationalinterest.org/blog/reboot/forget-iron-dome-israeli-laser-changing-air-defense-189704?fbclid=IwAR3h4MenIBM3WNz22YAkFppsHE1YuuhWjGc8RT8znEtLjQoPpuwcoM3kOYs
« Last Edit: February 02, 2022, 01:29:55 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #1 on: February 02, 2022, 01:34:45 pm »

Izrael namerava da uvede novi laserski sistem u sistem protivraketne odbrane

Izrael planira da do kraja ove godine uvede laserske sisteme u sistem protivraketne odbrane za uništavanje dronova i projektila. Prema rečima premijera Naftali Beneta, doneta je odluka da se ubrza razvoj događaja u ovoj oblasti.

Odbrambene snage Izraela će tokom ove godine dobiti novi laserski sistem, koji će biti uključen u višeslojnu protivraketnu odbranu. Prema planovima Ministarstva odbrane zemlje, laserski sistem će morati da se koristi za uništavanje dronova i raketa lansiranih na Izrael, umesto protivvazduhoplovnih raketnih sistema, čija upotreba u nekim slučajevima nije ekonomski isplativa.

U početku će novi sistem proći fazu eksperimentalnog rada na jugu zemlje, a zatim je planirano da se razmesti duž cele granice Izraela.

(...) Ovo će nam omogućiti, na srednji i dugi rok, da okružimo Izrael laserskim zidom koji će nas štititi od mina, projektila, dronova i drugih pretnji, što će nam omogućiti da oduzmemo najjaču kartu od neprijatelja – rekao je izraelski premijer.

Rad na stvaranju borbenih lasera ​​u Izraelu traje već duže vreme. Pre dve godine demonstrirana su tri sistema, od kojih je svaki uključivao električni laser snage do 100 kW.

Prvi sistem je trebalo da bude baziran na zemlji kao dodatak Gvozdenoj kupoli. Drugi sistem je dizajniran za ugradnju na automobile ili oklopna vozila, dizajniran je za zaštitu jedinica u maršu ili na pozicijama. A planirano je da se transportni avion opremi trećim laserskim sistemom.

Prošle godine, početkom leta, u Izraelu je testirana vazduhoplovna borbena laserska instalacija. Kako je saopšteno, borbeni laser je instaliran na lakom jednomotornom avionu Cessna 208B Grand Caravan i pogodio je laki dron tokom testiranja. Testovi su smatrani uspešnim.

Izvor: https://topwar.ru/191844-izrail-nameren-vvesti-v-sistemu-protivoraketnoj-oborony-strany-novuju-lazernuju-sistemu.html?utm_source=website&utm_medium=social&utm_campaign=group

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Opti defence.jpg (44.11 KB, 800x485 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #2 on: April 16, 2022, 08:51:37 am »

Izrael testirao laserski sistem PVO "Iron Beam" ili "Gvozdeni snop"

Izraelski novi laserski protivraketni odbrambeni sistem uspešno je presreo minobacačke granate, rakete i protivtenkovske rakete u nedavnim testovima, saopštili su u četvrtak izraelski lideri. Laserski sistem izraelske proizvodnje, poznat kao „Gvozdeni snop“, dizajniran je da dopuni niz sistema protivvazduhoplovne odbrane, uključujući skuplji „Gvozdena kupola“ (Iron Dome, prim. Kubovac) za presretanje raketa. Očekuje se da će novi sistem PVO biti raspoređen na kopnu, u vazduhu i na moru. Cilj je da se u narednoj deceniji rasporede laserski sistemi oko granica Izraela kako bi se zemlja zaštitila od napada.

Pogledajte video za više detalja:

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #3 on: August 04, 2022, 12:18:29 pm »

Izrael će potrošiti 150 miliona dolara na lasersku odbranu, nakon oklevanja SAD

Izvori su rekli da se Izrael nadao da će Bajdenova poseta biti prilika da ubedi SAD da daju svoj novac.

TEL AVIV: Izrael planira da uloži oko 150 miliona dolara u razvoj svog laserskog protivvazduhoplovnog sistema poznatog kao Gvozdeni snop (Iron Beam), nakon što su SAD očigledno za sada odbile da učestvuju u finansiranju.

Izraelski vladin komitet koji je nadgledao kupovinu pre nekoliko dana odobrio je više od 500 miliona izraelskih šekela (148 miliona dolara) za laserski raketni presretač koji je razvio Rafael, navodi izraelski dnevnik Haarec. Dodeljeni budžet je navodno raspoređen na šest godina i namenjen je „razvoju i nabavci naprednog sistema za odbranu zemlja-vazduh, zajedno sa sistemom vazduh-vazduh koji se može instalirati na avione“. Na sastanku se nije razgovaralo o budžetu za sistem vazduh-vazduh, koji će razviti Elbit Systems.

Pre prošlomesečne posete američkog predsednika Džoa Bajdena Bliskom istoku, Breaking Defence je izvestio da izraelski zvaničnici planiraju da zatraže američka sredstva — oko 300 miliona dolara — da se dodaju na već postojeće 3,3 milijarde dolara stranom vojnom finansiranju koje Jerusalim dobija od Vašingtona. Nova suma novca biće posvećena razvoju odbrane zasnovanoj na laserima, rekli su tada izraelski odbrambeni izvori.

Ali izvori sada kažu da čak i nakon što je Bajden lično bio u obilasku izraelske tehnologije, SAD za sada nisu bile sklone da obezbede finansijska sredstva kojima se nadaju. Haaretz je, pozivajući se na izvore uključene u projekat, izvestio da se očekuje da će se američka vlada kasnije na neki način uključiti u razvoj sistema. Američki zakonodavci već javno guraju SAD da sarađuju sa Izraelom na usmerenom energetskom oružju.

Izrael je dramatično ubrzao razvoj odbrambenih sistema baziranih na laserima poslednjih godina, izveštava Breaking Defense.

Ubrzanje programa podstaknuto je rastućom pretnjom koju predstavljaju naoružani dronovi iranske proizvodnje koji se šalju proksi snagama u zemljama u Zalivu i na Bliskom istoku, kao i rastućim arsenalom raketa iranske proizvodnje u rukama Hezbolaha u Libanu, rekli su izvori odbrane.

Direkcija za istraživanje i razvoj odbrane (DDR&D) izraelskog Ministarstva odbrane i Rafael su zajedno izveli testove na izraelskom poligonu u aprilu. Prema izraelskom ministarstvu odbrane, „demonstrator je uspešno presreo bespilotne letelice, minobacače, rakete i protivtenkovske projektile u više scenarija“.

Ministarstvo je dodalo da su testovi prva faza višegodišnjeg programa koji vode DDR&D i odbrambena industrija. „Program ima za cilj razvoj zemaljskog i vazdušnog laserskog sistema velike snage opremljen za suočavanje sa pretnjama velikog dometa, visokog intenziteta. Laser će dopuniti sistem „Gvozdena kupola“ (Iron Dome) i biće efikasan i ekonomski isplativ dodatak višeslojnoj nmreži protivvazduhoplovne odbrane Izraela“, saopštilo je Ministarstvo odbrane u aprilu.

„Laser je ograničen oblacima i snop mora da ostane na meti nekoliko sekundi da bi je onesposobio“, rekao je izvor. "Ovo smanjuje njegovu efikasnost, posebno kada se rakete lansiraju u salvi."

I izraelsko Ministarstvo odbrane i američka ambasada odbili su da komentarišu ovaj izveštaj.

Odbrambeni izvor je primetio da će laserski sistem biti korišćen u tandemu sa kinetičkom odbrambenom raketom kada je to potrebno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor



* Laserski test Izrael.png (496.31 KB, 761x438 - viewed 0 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #4 on: August 18, 2022, 07:37:39 pm »

Novi ešalon odbrane: „Gvozdeni snop” (Iron Beam) uoči eksperimentalnog borbenog dežurstva

Izrael je izgradio i koristi napredni slojeviti sistem protivraketne odbrane koji uključuje različite sisteme za detekciju i oružje. Ove godine bi u njegovom sastavu trebalo da se pojavi fundamentalno nova komponenta - borbeni laserski kompleks Magen Or. Očekuje se da će poboljšati neke od karakteristika sistema, kao i dati mu nove borbene sposobnosti.

Protivraketni laser

Okvirno 2010. godine, Rafael i Elbit su započeli rad na obećavajućem laseru za protivvazduhoplovnu / protivraketnu odbranu. Ovaj projekat je dobio nekoliko oznaka odjednom. Najpoznatije ime je bilo Iron Beam / "Keren Barzel" ("Gvozdeni snop"). Pored toga, koristi se naziv "Magen Or" ili Light Shield ("Svetlosni štit").

Prvi rezultati novog projekta otvoreno su predstavljeni 2014. godine na sajmu u Singapuru. Otkriven je približan izgled perspektivnog kompleksa, imenovane su njegove glavne funkcije i karakteristike. Tvrdilo se da bi „Gvozdeni snop“ mogla da ojača postojeći izraelski protivraketni odbrambeni sistem i da postane još jedno sredstvo za presretanje u bliskoj zoni. Pomenute su i fundamentalne prednosti ovakvog sistema u odnosu na postojeće PVO sisteme, kao što su niži operativni troškovi ili mogućnost rada na aerodinamičkim ciljevima.

Tada je „Iron Beam” testiran na poligonu i pokazao je svoje sposobnosti u borbi sa raznim ciljevima. Do skora su nastavljene razne provere i fino podešavanje kompleksa, a kompanija Rafael je redovno izveštavala o svojim uspesima.

Projekat je razvijen uz podršku izraelskog Ministarstva odbrane, koje je ukazalo na njegovu perspektivu. Međutim, dugo vremena se radilo samo o testiranju i otklanjanju grešaka, a vreme usvajanja lasera ​​u upotrebu nije prijavljeno. Informacije ove vrste pojavile su se tek pre nekoliko meseci.

Godišnji planovi

Premijer Naftali Benet je 1. februara najavio da će novi laserski sistem protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane biti raspoređen tokom ove godine. Prvo će ući u probni rad, a zatim će početi punopravno borbeno dežurstvo. Tačniji datumi za pojavu kompleksa na pozicijama još nisu imenovani.

Prema rečima premijera, prvi kompleksi Iron Beam biće raspoređeni u južnom delu zemlje. Upravo se ovi regioni prvenstveno granatiraju iz Pojasa Gaze, a predlaže se njihovo dodatno pokrivanje novim naoružanjem. U budućnosti, Iron Beam će biti raspoređen u celoj državi. Pored toga, planirano je da se ovaj proizvod iznese na međunarodno tržište i plasira u treće zemlje.

Zanimljivo je da Izrael planira da iskoristi ne samo tehničke, već i ekonomske prednosti novog kompleksa. Tako je N. Benet podsetio da sada neprijatelj lansira izuzetno jednostavne i jeftine rakete za presretanje, na koje se šalju projektili vredni desetine hiljada američkih dolara. Laser će preokrenuti ovu situaciju: salva protivraketne odbrane biće mnogo jeftinija od letećih projektila.

Nekoliko nedelja nakon ovih izjava, sredinom aprila, Rafael je najavio završetak još jednog testa Magena Ora. Tokom ovih događaja ponovo su demonstrirali sposobnost lasera ​​da obara nevođene projektile, topovsku artiljerijsku municiju, bespilotne letelice i druge ciljeve u različitim uslovima. Pored toga, potvrđene su visoke operativne i ekonomske karakteristike.

U mobilnoj varijanti

Light Shield” je borbeni laserski kompleks u mobilnoj verziji. Sva njegova sredstva su montirana na šasiju sa točkovima, što olakšava prenos i promenu položaja. Radovi se izvode samo sa lica mesta nakon određene pripreme svih glavnih sistema.

Tipičan sastav kompleksa uključuje radar za situaciono osvetljavanje, komandno mesto i dva borbena vozila sa laserskim sistemima. U ovom slučaju, sastav baterije se može promeniti u skladu sa željama kupca. On može da izabere radar i komandno mesto za kompleks, kao i da odredi potreban broj lasera.

Centralni element „Gvozdenog snopa” je mobilni laserski sistem smešten u standardni kontejner za ugradnju na šasiju kamiona. Kontejner sadrži sistem napajanja i pomoćne uređaje. U njegovom zadnjem delu, ispod pokretnih poklopaca, nalazi se laserska jedinica i istražna optoelektronska stanica.

Poznato je da kompleks koristi fiber laser. Montira se na kolica sa mogućnošću vođenja u dve ravni unutar širokih sektora. U početku je objavljeno da snaga lasera ​​dostiže desetine kilovata, ali tačnija vrednost nije objavljena. Ove godine najavljeni su planovi za povećanje snage na 100-150 kW. Nije isključeno da će se takve vrednosti dobiti istovremenim „ispaljivanjem“ dva lasera ​​na isti cilj.

Iron Beam je dizajniran za presretanje raketne i minobacačke artiljerijske municije, raznih bespilotnih letelica i drugih ciljeva. Domet za takve objekte dostiže 7 km. U zavisnosti od vrste mete, potreban je udar u trajanju od nekoliko sekundi. Energiju za ovo će obezbediti sopstveni generator kompleksa. Ranije je objavljeno da ovaj princip rada omogućava smanjenje troškova jednog "dejstva" na 3-4 američka dolara. Ove godine su najavili njegovo smanjenje na 2 dolara.

Detekcija cilja je dodeljena standardnom radaru kompleksa. Mora da prenosi podatke komandnom mestu, koje je odgovorno za navođenje i upotrebu borbenih lasera. Pored toga, komandno mesto Light Shield može da komunicira i razmenjuje podatke sa drugim elementima protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane. Konkretno, moguće je raditi na određivanju cilja eksterno.

Prednosti lasera

Bezbednost Izraela trenutno obezbeđuje slojeviti protivraketni odbrambeni sistem, koji uključuje nekoliko sistema različitih mogućnosti. Najpoznatiji je bio „Kipat Barzel” („Gvozdena kupola- Iron Dome”), dizajniran za presretanje nevođenih raketa dometa ne više od par desetina kilometara. Složeniji ciljevi bi trebalo da pogode komplekse Kela David (David`s Sling - Davidova Praćka), Hetz  (Arrow - Strela) itd. Svi su u jednom trenutku uspešno prošli testove, a Gvozdena kupola redovno presreće prave rakete.

Ove godine će sistemima protivraketne odbrane biti dodata prva baterija fundamentalno novog laserskog oružja. Raspoređen je na jednom od najopasnijih pravaca i koristiće se kao dodatni ešalon PVO-PRO. Ciljevi i zadaci takvog raspoređivanja su već poznati, a može se zamisliti kako će Keren Barzel dopuniti druge sisteme i komplekse.

Domet „Gvozdenog snopa“ dostiže samo 7 km, što ozbiljno ograničava njegove operativne mogućnosti. Takav kompleks će morati da bude raspoređen u neposrednoj blizini zaštićenog objekta ili naselja. Pored toga, laser je podložan vremenskim uslovima i prisustvu smetnji, što može dodatno smanjiti efektivni radijus. Ovaj nedostatak će se morati uzeti u obzir u planiranju do pojave nadograđenog sistema sa povećanim radijusom.

Međutim, kratak domet se može nadoknaditi nizom pozitivnih kvaliteta i karakteristika. Dakle, u okviru dodeljenog dometa, laser je sposoban da pogodi širok spektar balističkih i aerodinamičkih ciljeva koji su tipični za predloženo polje borbenih operacija. Laser je lako usmeriti i držati na meti. Istovremeno, promašaj praktično nema uticaja na rezultate borbenog rada: kompleks može vratiti nišan i ponovo napasti metu. Ovo će dati visoku efikasnost čak i za manevarske ciljeve.

Zbog ekonomičnosti, Light Shield može dugo da radi na položaju i stalno sprovodi „granatiranje“. Ako je odbrana zasnovana na takvim kompleksima pravilno organizovana, biće izuzetno teško ili čak nemoguće preopteretiti je. Priprema za nastavak dužnosti nakon velikog napada ne bi trebalo da bude teška i dugotrajna.

Novi ešalon

Dakle, borbeni laser tipa Iron Beam ima niz karakterističnih karakteristika i snaga koje će mu pomoći da efikasno dopuni postojeće sisteme protivraketne odbrane. U okviru sistema PVO pojaviće se novi laserski ešelon. Radiće samo u bliskoj zoni, ali će u ovom slučaju izraelska vojska dobiti niz pogodnosti.

Međutim, sve prednosti laserskog oružja biće ostvarene tek u neodređenoj budućnosti. Ove godine vojska će dobiti samo jednu Magen Or bateriju za eksperimentalno borbeno dežurstvo. Koliko brzo će biti moguće preći na punopravnu uslugu i razvoj serijskih proizvoda je veliko pitanje. Međutim, događaji poslednjih dana, kada je Gvozdena kupola ponovo morala da radi na pravim ciljevima, pokazuju da Izrael neće oklevati i da će pokušati da što pre nabavi novo oružje.

Borbeni laseri - principi rada:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iron Beam na ispitivanju u proleće 2022:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iron Beam dejstvo na artiljerijsku granatu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Iron Beam dejstvo na bespilotni dron:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Borbeni laseri - princip rada.png (538.87 KB, 803x509 - viewed 1 times.)

* Borbeni laseri - princip rada 2.png (564.99 KB, 752x426 - viewed 1 times.)

* Iron Beam testiran u proleće 2022.png (301.62 KB, 803x451 - viewed 2 times.)

* Iron Beam dejstvo na artiljerijsku granatu.png (183.94 KB, 801x446 - viewed 1 times.)

* Iron Beam dejstvo na bespilotni dron.png (49.92 KB, 802x447 - viewed 1 times.)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 09:38:24 pm
Posts: 3 863


« Reply #5 on: August 18, 2022, 11:10:02 pm »

Ово је одлично решење за Израел, управо ради цене. Ракете које Палестинци испаљују из Газе су изузетно јефтине. Непрецизне, успехом се сматра ако прелете преко ограде која је подигнута око Газе - али јефтине. Израел их обара скупим ракетама и управо ради цене обарају једино ракете које лете према насељима.

Мали домет за Израел не представља велики проблем, зато што је Газа подручје ширине 5-11 км, а дужине око 50 км. Практично могу да обарају све што полети док је још увек изнад Газе, од минобацачке мине па до ракете. То би вероватно додатно обесхрабрило Палестинце, јер би се њихова ракетна паљба претворила у ватромет изнад њихових глава.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #6 on: October 05, 2022, 08:45:15 pm »

Izraelski laserski sistem PVO Iron Beam bi mogao biti spreman za 2-3 godine?

„Nemamo više tehnološki ili naučni problem… to je sada inženjerski problem. Nauka je tu, pokazali smo da funkcioniše“, rekao je izvršni direktor Rafaela Majkl Luri.

Godinama se šali u odbrambenim krugovima da su usmereni energetski sistemi - poznatiji kao laseri - tehnologija budućnosti i da će uvek to i biti. Ali nakon niza uspešnih testiranja svoje nove sposobnosti Iron Beam (Gvozdeni Snop), Izrael ide napred u nadi da će tu šalu prekinuti, potencijalno u roku od dve godine.

Iron Beam je dodatna mogućnost odbrambenog sistema Iron Dome (Gvozdena Kupola) koji je izgradio Rafael, koji koristi presretače da zaštiti Izrael od nadolazećih raketa, minobacača i malih dronova. Oružje od 100+ kilovata, koje je takođe napravio Rafael, finansira izraelsko Ministarstvo odbrane u potpunosti kroz početne operativne sposobnosti (IOC), kada će nekoliko sistema biti u funkciji.

Majkl Luri, novi izvršni direktor Rafael USA, rekao je za Breaking Defense u nedavnom intervjuu da su vatreni testovi pre šest meseci ubedili IDF (Izraelske Odbrambene Snage, prim. Kubovac) da nastavi sa finansiranjem projekta nakon decenija eksperimentisanja sa laserima. I kompanija je izjavila da bi ovo mogao biti „početak nove ere u vojnoj tehnologiji“, rekao je on.

„Nemamo više tehnološki ili naučni problem… to je sada inženjerski problem. Nauka je tu, pokazali smo da funkcioniše“, rekao je Luri. „Nije pitanje da li ćemo to uraditi. Pitanje je kada, koliko će to trajati. IDF bi želeo da to radi danas, sutra. Ali realno mislim da je ovo napor za koji će, sa današnje tačke gledišta, trebati dve do tri godine pre nego što budemo imali operativni sistem da profunkcioniše.

Sistem će biti veliki deo Rafaelove prezentacije tokom ovogodišnje konferencije Asocijacije vojske Sjedinjenih Država (AUSA), koja se održava u Vašingtonu sledeće nedelje.

Lurie je naglasio da Gvozdeni Snop nikada neće u potpunosti zameniti Iron Dome. Umesto toga, Izrael planira da integriše to dvoje. Postojeća infrastruktura Iron Dome — sav sistem koji donosi odluku o ciljanju — ostaće na svom mestu. U stvari, ako sve prođe kako treba, Gvozdeni Snop bi bila samo još jedna opcija koju bi sistem mogao da koristi protiv dolazećih pretnji.

I postoje stvarni kompromisi koje sistem treba razmotriti. Dok presretač može uništiti metu pri udaru, laser zahteva da se zadrži na meti određeno vreme, a ako to učinite čak i nekoliko sekundi, to ima potencijalne komplikacije. A ako je vreme loše, to može učiniti laserski sistem neefikasnim protiv nadolazećih ciljeva.

S druge strane, presretaču je potrebno vreme da stigne do cilja dok laser putuje brzinom svetlosti - i ne mora da se dopunjava. A uštede troškova korišćenja laserskog sistema u odnosu na proizvodnju i nabavku presretača su značajne. Kako je Luri rekao, najveći izazov sa Iron Dome danas je „ekonomija“, što je bio glavni razlog za težnju ka opciji usmerene energije.

Lurie je odbio da izjavi koliki bi mogao biti domet Gvozdenog Snopa, iako se u saopštenju kompanije tvrdi da je to „nekoliko kilometara“. Uticaj sistema može da varira u zavisnosti od toga koliko je moćan snop i šta je ciljano; u nekim slučajevima, rekao je, meta će eksplodirati, dok će u drugim jednostavno biti onesposobljena i pasti s neba. (Izvori u Izraelu su ranije rekli za Breaking Defense da će dizajn koristiti dva laserska projektora za stvaranje potrebne snage i da će za uspeh verovatno biti potreban snop od 1 megavata.)

Što se tiče zašto bi Iron Beam mogao da funkcioniše tamo gde tri decenije eksperimentisanja sa laserima nisu uspele, Lurie je ukazao na nekoliko jedinstvenih faktora. Prvo, napredak u samim laserima, vođen prvenstveno komercijalnim svetom, učinio je sistem efikasnijim. Drugo, odluka da se ovo integriše u sam Iron Dome uklonila je mnoge komplikacije samostalnog sistema. A budući da to nije mobilni sistem, ograničena je zabrinutost oko težine i dostupnosti snage.

Kao i uvek sa tehnologijom koja se odnosi na Gvozdenu kupolu, Izrael je ograničen u tome gde će dozvoliti izvoz. Međutim, Lurie je rekao da je Rafael „u razgovoru sa određenom [američkom] kompanijom“ da je plasira Pentagonu. „Ne želim da kažem ko je to, ali smo u veoma odmakloj diskusiji o tome“, rekao je on. (Rafael je 2021. najavio planove za saradnju sa Lockheed Martinom na odbrambenim sistemima usmerene energije.)

I izrazio je uverenje da kompanija ima plan kako da se pripremi ako Izrael krene napred sa sistemom nakon MOK-a.

„Proizvodnja je pitanje dugih olovnih artikala i logistike. Imaćemo proizvodnu liniju. Pitanje će biti koliko brzo možemo da počnemo da naručujemo te dugačke olovne artikle i počnemo da proizvodimo te sisteme“, rekao je on, dodajući da su izazovi globalnog lanca snabdevanja „faktor“ koji se „uzima u obzir“.

Odluka da se napravi zemaljski, nepokretni sistem učinila je Iron Beam možda najlakšim mogućim podešavanjem usmerene energije. Ali sa napredovanjem tehnologije i dokaznim slučajevima kao što je Iron Beam, Lurie je rekao da očekuje da će se tehnologija širiti na nove načine u narednim godinama.

„Mislim da će u mnogim slučajevima svi pokušati da pogledaju veće energije, kraće vreme presretanja, pokretne sisteme, pomorske sisteme“, rekao je on. „Mislim da ne možemo da zamislimo kuda će ovo ići. Jednom kada dokažemo da ovo zaista funkcioniše, da će ideje, tumačenja do kojih će doći vojska biti iznenađujuća za sve.

„Uzmite gomilu dece od 20 [ili] 10 godina i pitajte ih šta će raditi sa laserom. Oni će smisliti ideje."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* Iron Beam 1.png (487.46 KB, 718x404 - viewed 1 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:May 13, 2024, 07:42:32 pm
Posts: 1 429


« Reply #7 on: October 25, 2022, 07:32:02 pm »

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #8 on: February 24, 2023, 09:01:38 pm »

IDEX 2023: Rafael iz Izraela lansira svoje lasersko oružje IRON BEAM na Bliskom istoku

Za svoje prvo učešće na IDEX-u, izraelska kompanija Rafael izlaže čitav niz odbrambenih rešenja i inovacija, uključujući po prvi put svoj sistem laserskog oružja visoke energije Iron Beam (HELWS). Iron Beam HELWS je dizajniran da poveća mogućnosti sistema protivvazduhoplovne odbrane kao što je Iron Dome.

Istovremeno, izraelska kompanija otvara svoju novu kancelariju za istraživanje mogućnosti u regionu, koristeći svoju kulturu saradnje, izvrsnosti i inovacija za stvaranje odnosa sa vladama, kupcima i liderima odbrambene industrije. Kancelarija u Abu Dabiju pridružuje se RAFAEL-ovoj globalnoj mreži operacija.

Iron Beam je sistem protivvazduhoplovne odbrane oružjem usmerene energije koji je u potpunosti razvila izraelska odbrambena kompanija Rafael Advanced Defence Systems. Dizajniran je za uništavanje raketa kratkog dometa, artiljerije i minobacačkih projektila dometa do 7 km. Lasersko oružje radi sa raketnim sistemom protivvazduhoplovne odbrane sistema Iron Dome kao komplementarnim oružjem.

Pored niza naprednih rešenja protivvazduhoplovne odbrane kao što su Drone Dome i Spyder, RAFAEL je proširio svoj portfelj i nadogradio sisteme kako bi se suočio sa novim pretnjama. Sistem protivvazduhoplovne odbrane Spyder je nadograđen kako bi omogućio sposobnost antibalističkih dejstava kroz prošireni domet Derby LR projektila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor




* Iron Beam.png (451.88 KB, 801x477 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 10:14:32 pm
Posts: 11 451



« Reply #9 on: October 21, 2023, 05:45:22 pm »

Prvo „Iron dome“, sad „Iron Beam“: Izrael razvija supermoderno oružje koje rakete i dronove ruši kao od šale, a ne troši nijedan komad municije

Izraelska kompanija za napredne odbrambene sisteme Rafael razvija protivvazdušni odbrambeni sistem "Iron Beam", koju čini sistem laserskog oružja dizajniran za odbranu zemlje od projektila.

Kako prenosi Jutarnji list, nova tehnologija dosta liči na oružje koje se moglo videti u naučnofantastičnim filmovima poput Ratova zvezda i Zvezdanih staza. Ovaj inovativni sistem predstavljen je na „Singapore Airshow“-u 11. februara 2014. Sada je ponovo u fokusu zbog mogućnosti da bude primenjen u trenutnom sukobu s Hamasom.

Karakteristike „Iron Beam“-a

„Iron Beam“ bi trebao da postane šesti element izraelskog integrisanog sistema protivraketne odbrane, nakon sistema „Arrow 2“, „Arrow 3“, Davidove praćke i Gvozdene kupole.

„Iron Beam“ koristi laser za uklanjanje pretnji u vazduhu te predstavlja ekonomično i učinkovito rešenje – za razliku od raketa Gvozdene kupole koje su vrlo skupe.

Ovaj sistem može da funkcioniše kao samostalni odbrambeni mehanizam ili se može integrisati u širi sistem protivvazdušne odbrane.

U poređenju sa tradicionalnim presretačima projektila, „Iron Beam“ ima znatno niže troškove po hicu, neograničen kapacitet gađanja, smanjene operativne troškove i eliminiše rizik od pada krhotina presretnutog projektila na zaštićena područja.

Sistem je 2020. godine pokazao vrlo impresivan učinkovit domet do sedam kilometara, a sposoban je brzo da neutralizuje projektile, bespilotne letelice i minobacačke granate nekoliko sekundi nakon napada na cilj. Postoje i planovi za povećanje nivoa energije i ima potencijal da dostigne 100 kilovata ili više.

Uvođenje „Iron Beam“-a kao odgovor na sukob sa Hamasom

Ako „Iron Beam“ počne da se koristi aktivno u borbi, to će biti ključni potez Izraela u cilju ojačavanja svoje protivvazdušne odbrane usred sukoba s Hamasom koji je u toku. Ova nova tehnologija nije bila planirana za implementaciju još nekoliko godina.

„Iron Beam“ i „Lite Beam“

Rafael razvija ukupno dva visokoenergetska laserska sistema: „Iron Beam“ i „Lite Beam“. „Lite Beam“ je presretač od 7,5 kilovata dizajniran za borbu protiv mini bespilotnih letelica (C-mUAV) i ciljeva na zemlji kao što su improvizovane eksplozivne naprave (IED) i neeksplodirana ubojita sredstva (UXO). Može da neutralizuje ciljeve s udaljenosti od nekoliko stotina metara do 2.000 metara. Prvi prototip „Lite Beam“-a već je dostupan.

S druge strane, „Iron Beam“ je laserski oružani sistem visoke energije (HELWS) od 100 kilovata. Dizajniran je za presretanje širokog spektra pretnji kao što su rakete, artiljerijske granate i minobacački projektili sa udaljenosti od nekoliko stotina metara do nekoliko kilometara.




Izvor
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.