PALUBA
April 18, 2024, 02:21:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radar velikog dometa- multisektorski bistatik tipa Rezonans  (Read 2932 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 630



« on: July 28, 2021, 09:13:57 am »

Radar velikog dometa - multisektorski bistatik tipa Rezonans

Rezonans je sa tri odvojena para antena (novi modeli sa četiri para), u svakom paru jedna predajna i jedna prijemna, koje skeniraju 360 stepeni ali po manjim pomičnim sektorima od
60 stepeni.
Do sada je Rezonans imao oko 800 km dometa (novije verzije i do 1100 km), mada tipične ciljeve veličine lovca na visini od 10 000 m otkriva na 350 km i što su verovatno samo performanse izvozne verzije dok domaća (ruska) sigurno ima neznatno veći domet.

Vreme razvijanja je praktično najmanje 24 časa.

Najnovija verzija Rezonansa radi sa četiri prijemno predajna para antena, a ne sa tri kao stara verzija, pa značajno brže skenira u sektorima od 90 stepeni.
Posebna specijalnost Rezonansa je u stvari dežuranje i lov na stelt bombardere ali je sasvim upotrebljiv i za mnoge stelt ili "polu stelt" bespilotne letelice i projektile kojih je sve više i što postaje zadatak od velikog značaja.

Potrebno je da se kaže ono što već svi verovatno znaju, ovakvi radari, koji rade u VHF radnom području, veoma su otporni na protivradarske rakete, zapravo u ovom trenutku, a i u poslednjih par decenija su imuni na njih (bar na HARM koji u standardnoj izvedbi radi od 500 MHz, na više) a i vrlo su otporni na ometanja, mada je ometače, sa mnogo truda i novca, USAF ipak, uspešno razvio.
Naravno, veliko je pitanje da li bi radari tipa Rezonans ikad bili podvrgnuti ometanju, jer za to trebate da im priđete na distancu ispod 150 km i zaista ih je mnogo bezbednije napadati preko njihove ahilove pete, a to je slaba pokretljivost, što otvara vrata za uspešno gađanje svim vrstama krilatih raketa. Najnoviji modeli radara Rezonans potpuno su otporni, u ovom trenutku, i na većinu realno ostvarivih oblik ometanja iz vazdušnog prostora.

Jedan od tih, najnovijih modela, nosi oznaku IRS Rezonans-NE i o njemu ćemo sada reći nekoliko reči i karakteristika.

Radar IRS Rezonans-NE ispunjava sledeće glavne zadatke:

1. Rano otkrivanje i praćenje širokog spektra vazdušnih ciljeva, uključujući i one sa malim odrazom, proizvedene uz upotrebu tehnologije „stelt“, hipersoničnih letelica i balističkih raketa;
2. Automatsko otkrivanje parametara kretanja vazdušnih objekata (domet, azimut, nadmorska visina, brzina);
3. Automatsko prepoznavanje klase vazdušnih objekata klase sledećih vrsta:
- avion, helikopter, balon na topao vazduh
- krstareći projektil, hipersonični projektil
- balistički cilj
- cilj: jedinačni-grupni; manevrišući-nemanevrišući
4. Automatski prenos podataka korisnicima;
5. Identifikacija ciljeva svoj-tuđi, uključujući i modove rada koji koriste međunarodne civilne službe kontrole letenja po ICAO ATC RBS standardima
6. Automatska kontrola i prikaz statusa tehničkog stanja podsistema i dijagnostika kvarova.

Radar Rezonans može se koristiti kao sastavni deo automatizovanih i neautomatizovanih jedinica, drugih jedinica oružanih snaga, u cilju pružanja obaveštajnih radarskih informacija, a takođe i kao radar za informisanje o stanju u VaP-u tokom borbenih dejstava.

Radar poseduje sledeće režime rada:

1. Režim namenjen otkrivanju i praćenju pretežno aerodinamičkih ciljeva
2. Režim namenjen otkrivanju i praćenju ciljeva na velikim visinama, pretežno balističkih projektila
Po otkrivanju, ciljevi se dalje mogu pratiti u svakom od ova 2 režima rada.

IRS Rezonans-NE režimima se upravlja nezavisno - iz radne stanice operatora (u jedinici za prijem, obradu i prenos podataka) ili daljinski iz udaljene radne stanice (do 1.000 m).
Brzina obnavljanja informacija iznosi od 1 – 10 sekundi. Domet radara po visini iznosi do 100 km.
Radar otkriva ciljeve po mesnom uglu od 1,5 do 80 stepeni i po azimutu 360 stepeni.
Radar može da izdrži temperature od -50 do +60 stepeni, brzinu vetra sa udarima do 50 m/s I vlažnost vazduha od 95% pri spoljnoj temperaturi od 25 stepeni.

Radar može, po želji naručioca, biti sastavljen i iz jednog, dva ili tri modula, tako osmatrajući po azimutu 90, 180 ili 270 stepeni.

Pored proizvođača, Rusije, radar koriste i Alžir, Egipat i Iran, uz informacije da Iran radi i na svojim verzijama ovog radara.

Slika 1: Radar Rezonans u Ruskoj vojsci

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 2: Radar Rezonans u Alžiru

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika 3: Radar Rezonans u Iranu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* REzonans NE slika 1.jpg (140.71 KB, 900x444 - viewed 3 times.)

* REzonans NE slika 3 Alžir.jpg (75.44 KB, 800x426 - viewed 1 times.)

* REzonans Iranska verzija.jpg (39.16 KB, 700x490 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 630



« Reply #1 on: September 11, 2021, 10:00:10 am »

Interesantan tekst ruskog vojnog blogera Andreja Martjanova oko pitanja vezanih za budućnost stelt tehnologije, ali i razvoja novih tehnologija radarske tehnike....

Rezonans-N u Sahalinu

Rusija već koristi 3 ova radarska sistema na severu, u sastavu 45. armije PVO i PVO Severne flote. Da, Severna flota nije samo flota, to je formacija koja je vojni okrug za sebe i kao takva deluje sa organskim snagama, poput ove 45. armije.

Sada će, prenosi TASS (na ruskom), novi radar Resonans-N biti raspoređen na Sahalinu. Zanimljiva stvar kod ovog radara je to što se radi o radaru metarskih talasnih dužina (to je VF-VHF po standardu talasnih dužina), ali, za razliku od urbanog mita o ovoj vrsti radara koji ne može vršiti ciljanje, ovaj to čini i zvanično je objavljeno da ima domet za aerodinamičke ciljeve od 600 kilometara, balističke ciljeve -1000 kilometara i domet po visini od 100 kilometara. Otkriva, prati i vrši ciljanje na bilo kojoj „stealth“ meti i hiperzvučnim ciljevima koji se kreću brzinom M = 20.

Kako su zapadni izvori izvestili 2019 .:

Karlo Kop (Carlo Kopp) je 2010. primetio da radar Rezonans N/NE, VF-VHF opsega, izričito označava kao „radar ranog upozoravanja na vazdušne stelt ciljeve“. Poput serije Nebo U/UE, za postavljanje je potrebno 24 sata i namenjen je za statičke aplikacije protivvazduhoplovne odbrane velikog dometa. Kvantitet u proizvodnji za sada nije poznat. Za razliku od Nebo U/UE, on koristi tehnike elektronskog upravljanja snopom.

U ovoj fazi svi moramo da prekinemo ovu "šaradu" i prekinemo "koještarije" (prim. Kubovac) i počnemo da koristimo termin RLOA (RELATIVNO slabo uočljiva letelica- Relatively Low Observable Aircraft) jer su se ove bajke o „steltu“ do sada pokazale kao zamorni i već "utučeni" klišei, da to više nije ni smešno. Slično kao i ova zloupotrebljena verbalna glupost: "Nevidljive podmornice" (Stealth Submarines). Zaista. Pa, evo dela istorije: za vreme vladavine Petra Velikog, sa početka osamnaestog veka, pojavio se jedan od prvih predloga za "sirovu" podmornicu, a projekat je Caru naslovljen kao "Potaennoe Sudno", što bi u prevodu značilo "prikriveni (tajni) brod". Svaka podmornica koja je ikada izgrađena i bila u funkciji ili će ikada biti izgrađena po definiciji je "stelt". Čak se i ovo, originalno "prikriveno" oružje, može otkriti i u mnogim slučajevima je uništeno.

Ali ovo verbalno, semantičko "smeće" i dalje postoji-poput "velike stope brzine" (brzina je stopa po definiciji, a stopa je ubrzanje, u ovom konkretnom slučaju) koja se koristi za opisivanje jurnjave automobila od strane novinara u kriminalističkim hronikama- -također je stelt, koji odavno, kada se primenjuje na avione, nije prepreka za otkrivanje, praćenje i iznalaženje rešenja za dejstvo. O tome sam pisao toliko puta.

Novi tipovi protivvazduhoplovnih projektila koji se već godinama raspoređuju imaju aktivne višekanalne glave za samonavođenje (prim. Kubovac) potpuno sposobne za obavljanje preciznog, finog pretraživanja i zahvata cilja koristeći vrlo „sirove“ početne podatke koji daju „grub“ položaj cilja. Oni su u punom smislu oružje „pucaj i zaboravi“ i to znači kraj za "hi-end" pokušaje prikrivanja vazdušnih ciljeva (aviona, projektila) protiv svih onih radara L-S-C-X opsega koji sa savremenom obradom signala i umrežavanjem ionako vide te ciljeve.

Možete se pitati, naravno, ali šta je sa SU-57 ili SU-75 "Šah-mat"? Rusi i dalje grade avione "stelt" tehnologije. To je kao dodatni šal i džemper ispod jakne koji malo povećavaju vaše šanse da vas ne "ujede" mraz ili da ne umrete od hladnoće kada izađete iz svoje kuće u Jakutsku usred zime. Pomaže, ali funkcioniše samo kao sistem mera za opšte smanjenje fizičkih polja (optičko, magnetno, akustično, radio itd.) koje imaju svi savremeni sistemi naoružanja. Na nivou igrača poput Rusije, to malo znači za protivvazduhoplovnu odbranu.

Svi ste videli šta se dogodilo pre nekoliko dana u Siriji- šokantan dokaz zastarelosti "zapadnog" (Izrael je "zapad" u operativnom smislu) oružja. Kada ROFAR tehnologija postane operativna, kombinacija ROFAR-a, klasičnog radara, optike, pasivnih metoda detekcije i napredne obrade signala zasnovane na fuziji senzora-označiće kraj vazdušnih okršaja kakve smo do sada poznavali.


Izvor: http://smoothiex12.blogspot.com/2021/08/rezonans-resonance-in-sakhalin.html

Za Forum Paluba preveo i prilagodio: Kubovac
« Last Edit: September 11, 2021, 10:39:58 am by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 630



« Reply #2 on: June 29, 2022, 05:57:45 pm »

Novi Rezonans-NE radar na Koli, za nadgledanje severnog vazdušnog prostora

Portal "Barents Obsever", objavljuje nove satelitske fotografije na kojima prikazuje izgradnju radara Rezonans-NE u blizini napuštene avio-baze Korzunov, na Kola poluostrvu.

Na portalu je dat prikaz nekadašnjeg i sadašnjeg izgleda položaja na kome su radovi u toku. Ovaj radar će biti deo šire mreže  Grin radara na potezu prema skandinavskim zemljama, uz onaj na Novoj Zemlji i u Kejp Kaninu, koji su aktivni.

Rezonans ima zonu detekcije od 600 kilometara za ciljeve tipa lovačkih aviona i oko 1200km za ciljeve tipa balističkih raketa. Ovaj radar pokriva svojom zonom i dva strateška aerodroma, Evenes u Norveškoj i Rovaniemi u Finskoj, a za norveški aerodrom se već zna da ima na dežurstvu avione tipa F-35, dok aerodrom u Rovaniemiju tek treba da dobije ove avione.

2020-e godine, Iranske novinske agencije su objavile a agencija TASS prenela, da je radar Rezonans-NE, isporučen Iranu, uspešno detektovao i pratio avione stealth tipa (najverovatnije F-35)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* zapolyarny_rezonans_ne.png (1382.67 KB, 1000x634 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 22 queries.