PALUBA
March 28, 2024, 10:47:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Zajednička PVO za Rusiju i ZND  (Read 827 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« on: September 03, 2021, 01:42:26 pm »

Заједничка ПВО за Русију и ЗНД против америчког оружја у Авганистану

Русија и Таџикистан су на корак од ратификације споразума о стварању заједничког система противваздушне одбране, а Москва истовремено усаглашава сличне пројекте и са Јерменијом, Казахстаном и Киргизијом, што је веома важан корак за безбедност у региону, с обзиром на војно-политичку ситуацију у Централној Азији и пре свега у Авганистану.

Војни стручњаци и аналитичари сматрају да је стварање заједничког система ПВО Заједнице независних држава (ЗНД) повезано са наглим погоршањем војно-политичке ситуације у Централној Азији и пре свега брзим повлачењем америчке и НАТО војске из Авганистана. Хаос који је Запад изазвао повлачењем из те земље доводи у опасност не само суседне земље, него може имати и тешке последице по свет.

Талибани - терористичка организација забрањена у Русији – преузели су власт у Авганистану и домогли се огромних количина оружја и војне опреме, укључујући транспортне авионе и хеликоптере „Блек хоук“. Војни стручњаци упозоравају да је у Авганистану остао велики број америчких авиона и хеликоптера, којима талибани могу да нарушавају границе других земаља Централне Азије, пребацују терористичке групе и наркотике. Све то изазива велику забринутост, посебно ако се има у виду податак да је 93 одсто хероина који данас кола светом пореклом из Авганистана.

Русија нема заједничку границу са Авганистаном, али граничи се са његовим суседима - Туркменистаном, Узбекистаном и Таџикистаном, па неће дозволити да се нестабилност и хаос прелију на те земље или пређу праг Русије.

„Јасно је да овде постоје два момента. Први је, наравно, Авганистан. Чини се да сада он не представља претњу, али то је само тренутно. Сасвим је могуће да ће разне терористичке организације, можда радикализовани талибани, кренути ван граница Авганистана према бившим, постсовјетским, средњeазијским републикама. Очигледно је да ће Русија у овом случају морати да пружи политичку и економску помоћ овим републикама, јер ако се ширење ових претњи не спречи, одатле, из централне Азије, оне могу ићи даље и продрети на територију Руске Федерације“, упозорава руски експерт Константин Блохин.

Због тога је, сматра Блохин, боље деловати проактивно. Он подсећа на писања медија по којима су Американци у Авганистану оставили оружје у вредности од 85 милијарди долара, што такође иде у прилог тврдњама да су данас талибани војно најопремљенија терористичка група на свету.

„То је огроман новац, укључујући, и авијацију. То јест, талибани су сада наоружани ‘до зуба’. Очигледно је да је ситуација тешка и да може довести до непредвидивих последица. Јасно је да се ово питање не може решити само противваздушном одбраном, али је то један од елемената превентивног деловања“, каже Блохин.

Опипавање руских мишића

Стварање заједничког система противваздушне одбране у земаља ЗНД повезује се и са погоршањем геополитичке ситуације и учесталим и интензивним провокацијама на руским границама, сматра експерт. Другим речима, Запад опипава мишиће Русије.

„Јасно је да Запад данас ствара нове изазове за Русију и да проверава нашу готовост дуж периметра наших граница. Ово се не односи само на Источну Европу, већ се то догађа и на целом Арктику, у Црном мору, на Блиском истоку, где су наши интереси заступљени. Генерално, Русију и њену снагу ће западни партнери и даље тестирати и због тога је потребно појачати борбену готовост и борбену ефикасност дуж читавог периметра наших граница. Те претње су тако комплексне и имају системски карактер“, упозорава Блохин.

Постављајући реторичко питање, шта би се догодило да се Таџикистан „један на један“ суочи са растућом претњом из Авганистана, експерт истиче да је стварање заједничког система противваздушне одбране земаља ЗНД у интересу свих земаља у региону, подједнако.
Заједнички систем ПВО ЗНД створен је пре више од 26 година, 10. фебруара 1995. године, уз учешће 10 земаља те заједнице. Данас у систему који обједињује снаге ПВО земаља-потписница, учествује седам држава – Русија, Белорусија, Јерменија, Казахстан, Киргизија, Таџикистан и Узбекистан.

Главни задатак овог система је да обезбеди заштиту граница земаља ЗНД у ваздушном простору, заједничку контролу поретка његове употребе, узајамно обавештавање о ваздушно-космичкој ситуацији, упозоравање о ракетним и ваздушним нападима, као и извођење координираних акција снага ПВО за одбијање ваздушног напада. ПВО снаге у оквиру овог система контролишу националне команде, а сарадња се одвија преко Централног командног пункта ПВО Руске Федерације.

У састав обједињеног система противваздушне одбране ЗНД улази 19 ваздушних јединица, 38 јединица противавионске и противракетне одбране, 15 јединица радиотехничке војске, девет бригада ПВО и три јединице за електронско ратовање. Осим тога, ова структура има своју истраживачку организацију - 2. Централни истраживачки институт Министарства одбране Руске Федерације.

Модернизација заједничког система ПВО

Експерти објашњавају да је потписивање нових билатералних споразума између Русије и земаља ЗНД о стварању регионалних система ПВО система потребно ради једноставније модернизације тог система, створеног после распада Совјетског Савеза.
Како додају руски стручњаци, приликом потписивања билатералних споразума предвиђени су посебни услови који морају задовољити захтеве савременог система противваздушне одбране, посебно канали информисања, редослед дежурства, размена информација и извођење вежби.

„Још нема детаља о наоружању. Вести су потпуно свеже и јасно је да је та тема затворена за јавност и да Министарство одбране вероватно неће дати детаљне информације о томе. Корени ПВО свих земаља ЗНД леже у совјетској епохи – совјетске противавионске и противракетне системе и системе С -300 имају многе земље ЗНД. Још од СССР –а постоји континуитет, не само када је реч о наоружавању тим системима, него и када се говори о особљу које њиме управља, а сви они имају совјетску или руску школу. Може се претпоставити да је интеграција тих система технички релативно лака за имплементацију и да је то, вероватно, питање политичке воље“, каже руски војни експерт Дмитриј Корњев.
Он истиче да заједнички систем ПВО ЗНД заиста може повећати одбрамбену моћ тих земаља и сматра да ће ово бити потпуно„нова прича“.

„Потпуно нова елементарна база, потпуно нове могућности електронике и средстава за приказ информација, пренос података - а самим тим и нове могућности за доношење одлука. Сада је могуће преносити огромне количине података у реалном времену на било којој удаљености преко затворених канала, тако ће могућности за нови пројекат бити потпуно другачије, а основни принципи противваздушне одбране СССР -а могу се сачувати, с обзиром да је противваздушна одбрана Совјетског Савеза била једна од најбољих на свету“, закључио је експерт.
Осим тога, Русија је недавно новом војном техником појачала 201. војну базу у Таџикистану, а могуће је и даље проширење ове највеће руске базе у иностранству, која игра важну улогу у региону у плану осигуравања безбедности и стабилности.

Руска 201. база, која се налази у два града – Душанбеу и Бохтару, пружиће војну помоћ Таџикистану ако безбедност те земље буде угрожена у вези са догађајима у суседном Авганистану. У тој бази, која је добро опремљена, налазе се јединице механизоване пешадије, тенковске, артиљеријске и извиђачке јединице, као и јединице за противваздушну одбрану, јединице атомско-биолошко-хемијске одбране и јединице за везу и све оне имају богато ратно искуство.

https://rs.sputniknews.com/20210901/zajednicka-pvo-za-rusiju-i-znd-protiv-americkog-oruzja-u-avganistanu-1129436057.html?fbclid=IwAR0ofWUZvjRH1GGTloqN34kW1kUWD6dt6IxzoiCoidyfpGsjfLhddHvMrgA
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #1 on: October 01, 2021, 12:55:49 pm »

Rusija će preuzeti kontrolu nad nebom Kazahstana, Kirgistana i Jermenije

Rusija pregovara sa Kirgistanom, Kazahstanom i Jermenijom o stvaranju jedinstvenog sistema PVO, izjavio je zamenik vrhovnog komandanta Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije Jurij Grehov.

Može se postaviti pitanje: čemu služi takav sistem, ako od 1995. godine postoji Zajednički sistem protivvazduhoplovne odbrane ZND-a, kojem se pridružilo 10 država.

Odgovor je jednostavan: Gruzija i Turkmenistan su se povukli iz sporazuma još 1997. godine, a onda je Ukrajina otpala. Ostali su stvorili takav sistem čak i na sovjetskom nasleđu i naoružanju. Stoga je kasnije izabran put bilateralnih sporazuma i regionalnih grupisanja.

Takve grupe su obostrano korisne. Rusija smanjuje troškove protivvazduhoplovne odbrane u odgovarajućem pravcu: pokrivaju je savezničke trupe. Primer je Belorusija, sa kojom je takav sporazum potpisan još 2009. godine. Zauzvrat, saveznik dobija priliku da stvori sistem PVO, dobivši vojnu opremu ne po izvoznim cenama i uslovima, već po unutrašnjim nabavnim cenama ODKB -a. A ovo je ozbiljna ušteda.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #2 on: October 03, 2021, 08:57:39 pm »

10.02.1995. predstavnici deset država bivšeg SSSR-a potpisali su jedinstveni dokument čiji pun naziv glasi "Dogovor o saglasnosti i izgradnji objedinjenog sistema PVO".
Ruska Federacija, Ukrajina, Belorusija, Kazahstan, Jermenija, Gruzija, Kirgizija, Uzbekistan, Tadzikistan i Turkmenistan su potpisali ovaj dokument. Potpisivanje ovog dokumenta i pristupanje u ovaj "pakt" je ponuđeno i Moldaviji i Azerbejdžanu, ali oni su tu ponudu odbili. Ispod je uprošćena tabela koja pruža na uvid zadovoljavajuću kolicinu podataka o obavezama, sredstvima itd... koje su zemlje potpisnice bile u obavezi da ispune i ispoštuju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ZND.jpg (165.49 KB, 1080x1166 - viewed 7 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.