PALUBA
April 28, 2024, 11:52:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Argentina planira kupovinu 12 kinesko pakistanskih lovaca JF-17  (Read 1357 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 18, 2021, 09:15:13 am »




Argentina planira kupovinu 12 kinesko pakistanskih lovaca JF-17!

London pobeseno



Britanski specijalizovani sajt ukdefencejournal objavio je vesta da je Argentina zainteresovana za nabavku lovaca JF-17 A Blok III od Pakistana prema planu budžeta koji je predstavljen kongersu.

Kako navodi ovaj portal argentinska vlada planira da izdvoji za nabavku 664 miliona dolara za kupovinu 12 lovcaca JF-17A Blok III iz Pakistana što je u planu za budžeta za 2022.

Argentnina vež duže vreme pokušava da sa više strana nabavi borbene avione, da bi zamenili svoju zastarelu flotu borebnih aviona tipa Daso Miraž III od kojih je 17 modernizovano od ukupno 41 koliko ih se nalazi u operativnoj upotrebi.

Međutim, Argentina je uvek nailazila na pritosak Velike Britanije i svaki pokušaj kupovine je propao, jer London strahuje od svakog vojnog jačanja Buenos Aiersa zbog Foklandskih ostrva (Las Malvinas) oko kojih su Velika Britanija i Argentnina vodili krvav vazdušno pomorski rat oko ostrvskog arhipelaga. Rat iz 1982. je označen i kao poslednji kolonijalni rat.

Prošle godine Britanija je blokirala prodaju južnokorejskih borbenih aviona Argentini.

Velika prašina se digla i kad je Argentina 2012. htela da kupi frontovski lovac SU-24M, ali je ovaj posao propao zbog loših ekonomskih prilika u ovoj latinoaemričkoj zemlji.

Veze Argentine i Pakistana postale su bliske pošto je ova južnoamerička država podržala vlast u Islamabadu i njhovi rezoluciju o pravu na samoporedeljenje. Pakistan je glasao za rezoluciju da je postojanje kolonijalizma nekompatibilna sa idealnom univerzalnog mira, pošto je ovo pitanje relevantno i za Argentinu zbog Foklanda.

Predsedavajući pakistanskog Senata rekao je da Pakistan i Argentina imaju veoma blisku saradnju na različitim poljima i jednoglasne stavove o međunarodnim pitanjima

JF-17 Thunder je jednomotorni višenamenski borbeni avion koji su zajedno razvili pakistanski aeronautički kompleks i kineska korporacija Čengdu Erkaraft Korporejšen.

Konstrukotir ove letelice tvrde da se radi o viešnamenkom lovcu koji se može koristiti za širok spektar misija od presretanja, napada na kopnene i vazdušne ciljeva, za protivbrodsku borbu i izviđačke misije. Inače 58% aviona JF-17, uključujući prednji trup, krila i vertikalni stabilizator, proizvodi se u Pakistanu, dok se 42% proizvodi u Kini, a konačna montaža se odvija u Pakistanu.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1 on: September 18, 2021, 09:57:11 am »


Quote
Argentina Purchase 12 JF-17 Block III From Pakistan Discarding Offers From India, Russia and US

The news was revealed by Pakistan Strategic Forum on Twitter, stating that the South American country has officially included $664 million in funding for the purchase of fighter jets in a draft budget for 2022 presented to its Parliament. Discarding the offers from the USA, Russia, and India, Argentina Air Force (FAA) preferences for their next supersonic fighters are very apparent marking the favorable signs for Pakistan and China. According to the latest modern standards, the allocated budget is enough for as many as 12 JF-17 Thunder fighters whereas, $20 million are contemplated for repair and modernization of the aircraft and runways for the new aircraft.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: September 18, 2021, 01:04:35 pm »

Ako je pola od ovoga u ovom videu tačno onda će se Gaučosi usrećiti kao niko do tada.

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3 on: September 20, 2021, 04:31:49 pm »



Quote
Argentina Looking to Buy Pakistan JF-17 Fighters

According to the Argentine governments draft budget for 2022, money is to be allocated to buy Pakistani JF-17 fighters.

If the deal goes through, it will be welcome news for the Argentine Air Force, but perhaps less so for the British and the United States.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: September 24, 2021, 10:16:40 am »



Quote
Fact check: is Argentina buying Pakistani-Chinese JF-17 Thunder fighter jets ?

In mid-September 2021, numerous defense sources started publishing stories claiming that Argentina is about to acquire the JF-17 Thunder, a light fighter jet produced jointly by the Chinese Chengdu Aircraft Corporation (CAC) and the Pakistan Aeronautical Complex (PAC). The sources claiming so include the UK Defence Journal, The Express Tribune, as well as numerous other international, Pakistani, and Argentinian websites. The news can be traced to the AEROSINT Division PSF Twitter account, managed by a Pakistan Strategic Forum – a thinktank that publishes Pakistani Experts’ opinions on global news and events, focusing on defense and geopolitics. The tweet in question claims that “the Government of Argentina has officially included $664 million in funding for the purchase of 12 PAC JF-17A block III fighters from Pakistan in a draft budget for 2022 presented to its Parliament.” In the same thread the account also tweeted what appears to be an excerpt of a budget proposal that indeed includes an entry mentioning $664 million and the JF-17 fighter jet. Such a decision might appear plausible: ever since 2013 Argentine officials have been conducting talks in regards to the purchase of the JF-17. As a matter of fact, the news that Argentina has already agreed on buying the JF-17 was published as early as 2015, but nothing of sorts happened.



Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 486



« Reply #5 on: September 24, 2021, 11:59:37 am »

Po mome nije sasvim bez razloga negiranje posla sa JF-17, pošto su se malo promenili odnosi između Pariza i Londona... samo nisam siguran, da do te mere, da bi Francuzi isporućili eventualno neke Miraže 2000-5 ili -9. A s druge strane zablokirali bi ulazak Kine "preko Pakistanaca" u južnu Ameriku. Što je po volji Amerikancima. Mogli bi Argentinci zgodno da odigraju taj set...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: October 10, 2021, 07:27:09 pm »

Samo zanemarite imbecilni naslov molim!

---------------------------------------------------------------

Amerikanci stavili veto na prodaju francuskih borbenih aviona Zagrebu
Novosti online 10. 10. 2021.

ARGENTINSKO ratno vazduhoplovstvo nalazi se, zbog zastarelosti svoje flote borbenih aviona, u sličnom položaju kao i hrvatsko.

Naime, kako piše T portal, hrvatsko ratno vazduhoplovstvo za nabavku francuskih lovaca Rafala F3R mora da dobije dozvolu Vašingtona zbog ugrađenih američkih komponenti

Argentina zbog oskudnog budžeta razmišlja o nabavci pakistansko-kineskih lovaca JF-17 Thunder, ali u tome je koči moguć nastavak britanskog embarga na kupovinu zbog spora oko južnoatlantskih Foklandskih ostrva, jer pomenuti avioni imaju ugrađena britanska izbacivačka sedišta "Marin Baker", kao i gotovo svi borbeni lovci u svetu osim onih ruske proizvodnje. Na moguće upražnjeno mesto već je uskočila Rusija sa svojom ponudom te bi u slučaju realizacije proširila vojni uticaj u Južnoj Americi.

Argentina zbog zastarelosti svoje flote jurišnih aviona američke proizvodnje A-4AR Fightinghawk razmišlja o kupovini pakistansko-kineskih lovaca JF-17 Thunder po ceni od 664 miliona dolara za 12 primeraka. Ali zvanični Buenos Aires istovremeno strahuje da bi Velika Britanija mogla da pokuša da zaustavi tu nabavku zbog ranije nametnutog embarga prouzrokovanog sukobom dveju zemalja oko južnoatlantskih Foklandskih ostrva, na koja obe polažu pravo.

Iako se zvanični London još uvek nije oglasio o argentinskim željama, valja podsetiti da je Velika Britanija dosad uspešno zaustavila nekoliko argentinskih pokušaja kupovine lovačkih aviona u kojima su se nalazile britanske komponente, dok je u slučajevima argentinske kupovine aviona bez britanskih komponenti izdejstvovala zabranu nabavke diplomatskim putem. Argentinski strah od mogućeg nastavka britanskog embarga opravdan je jer pakistansko-kineski lovci imaju ugrađena britanska sedišta za izbacivanje tipa Martin Baker Mk-16LE, a uz to je Pakistan član Komonvelta.

Velika Britanija uspešno održava embargo na oružje Argentini još od prošle decenije, kada je London vršio pritisak na Španiju da odustane od sporazuma o prodaji viška lovaca Mirage F1M. Britanci su uspeli da zaustave i prodaju izraelskih lovaca Kfir te je ona završila nepovoljno po Argentinu zbog kombinacije britanskog diplomatskog pritiska i američke kontrole nad ugrađenim General Electric motorom tipa J79.

BRITANCI ZAUSTAVILI PRODAJU KOREJSKOG TRENAŽERA HRVATSKOJ

Uz to, Britanci su uspešno uložili veto na prodaju Argentini 24 brazilska aviona švedske proizvodnje tipa Gripen, ali i korejskih trenažnih i lakih borbenih aviona FA-50, navodeći da se u tim letelicama, koje su 2017. nuđene i Hrvatskoj, nalaze delovi proizvedeni u Velikoj Britaniji. Posao sa Korejom je propao zbog ugrađenih britanskih sistema za raspoznavanje i izbegavanje sudara, kao i elektrooptičkih prikazivača i integrisanih sistema za kontrolu avioelektronike koje proizvodi kompanija Bae Systems. Posao oko kupovine osam FA-50 propao je i zbog ugrađenih izbacivih pilotskih sedišta koja proizvodi sveprisutni britanski artin Baker.

Odbijajući da pruži izvozno odobrenje za britanske komponente, London je takođe zaustavio pregovore Francuza i Argentinaca oko povratka modernizovanih francuskih jurišnih aviona Super Etendard. Kina je pak nudila Argentini svoje višenamenske avione tipa J-10, ali i taj proces nije se odmakao od inicijalne ponude zbog toga što većina kineskih borbenih aviona takođe ima ugrađena pilotska sedišta Martin Baker. Zbog nemogućnosti nabavke poželjnog aviona, Argentina se našla u bezizlaznom položaju, što je početkom godine iskoristila Rusija jer se može pohvaliti činjenicom da jedina proizvodi supersonične lovce bez britanskih izbacivih sedišta. Rusi su, naime, početkom godine ponudili argentinskom ratnom vazduhoplovstvu prodaju eskadrile lovaca MiG-35.

Reč je o modernizovanim avionima MiG-29K/KUB i MiG-29M/M2 koji postižu brzinu od 2.560 kilometara na sat i imaju radijus delovanja od oko 1.000 kilometara. Mogu poneti sedam tona ubojitog tereta, među kojima su rakete vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, kao i bombe težine 250 i 500 kilograma. Glavna prednost ovog višenamenskog lovca je četvrta generacija sistema informisanja i navođenja u skladu sa ruskim i sa oružjem stranog porekla, kao i raznolik sistem samoobrane. Proizvođač ističe da je novi dizajn nadmašio bazni model i omogućio novom avionu ravnopravnost sa ostalim višenamenskim lovcima zapadne proizvodnje.

RUSKI PRODOR NA RASTUĆE LATINOAMERIČKO TRŽIŠTE

Pored toga, MiG-35 ima ugrađenu elektroniku za očuvanje vazduhoplovne nadmoći protiv lovaca četvrte i pete generacije, kao i osiguranje preciznih napada na zemaljske ciljeve u svim vremenskim uslovima, vazdušno izviđanje sa optičko-elektronskom i radarskom opremom te vođenje višenamenskih misija. Avion ima i mogućnost dodatnih rezervoara za gorivo, bolju antikorozivnu zaštitu, znatno smanjen odraz na radaru i četvorostruki sistem upravljanja fly-by-wire. Jedina nepoznanica je cena koju bi Argentina platila za 12 primeraka ovog lovca 4++ generacije.

Argentina i Rusija dosad su dvaput vojno sarađivale: 2010. godine, kada je Buenos Ajres od Moskve nabavio dva helikoptera Mi-171E za potrebe antarktičkih istraživanja, te 2018. godine, kada su ruski stručnjaci pomagali u potrazi za nestalom argentinskom podmornicom ARA San Juan sa 44 člana posade.

Dolazak ruskih borbenih aviona u Argentinu bio bi samo nastavak već ranije sklopljenih poslova Moskve sa Brazilom, Kolumbijom, Ekvadorom, Nikaragvom i Peruom, državama koje su se orijentisale na ruski oklop i pešadijsko naoružanje, te Venecuelom, zemljom koja je kupila 22 primerka supermanevarskih lovaca Su-30MKV, a koji su prema nepotvrđenim izvorima, uz trenažne avione Jak-130, takođe ponuđeni Argentini. U igri je i Meksiko, čiji socijaldemokratski predsednik Andres Manuel Lopez Obrador razmišlja o nabavci 50 ruskih helikoptera i to nakon što je zbog štednje otkazao kupovinu osam vojnih helikoptera od SAD, svog glavnog bezbednosnog partnera. Kubu, kao stalnog ruskog partnera, ne treba posebno spominjati.

Rusija je naime iskoristila talas levičarskih vlada na čelu brojnih zemalja latinoameričkih država i prodala oružje vredno desetak milijardi dolara na tržištu koje čini deset odsto ukupnog svetskog tržišta vojne tehnike i naoružanja. Ako bi se nastavio trend rasta potražnje za ruskim oružjem, ozbiljno bi se narušili odnosi snaga na kontinentu koji je tradicionalno vezan za nabavu oružja američke proizvodnje pa je sasvim sigurno da se neće dugo čekati na odgovor Vašingtona.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.