PALUBA
April 16, 2024, 05:26:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: C-Dome, brodska verzija Iron Dome  (Read 3983 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 612



« on: September 21, 2021, 03:31:11 pm »

Izrael počinje naoružavati svoje korvete sistemom Iron Dome

Izraelska odbrambena kompanija Israel Aerospace Industries [IAI] počinje da instalira protivvazduhoplovne raketne sisteme Barak MX na sve četiri korvete Sa`ar 6 namenjene izraelskoj mornarici.

Izraelsko ministarstvo odbrane želi uvesti svoje pomorske snage u „novu tehnološku eru“. Izraelsko ministarstvo odbrane takođe želi da dobije neku vrstu „plutajućih baterija“ za zaštitu obalnih objekata i objekata u ekskluzivnoj pomorskoj zoni.

Sva četiri broda ovog tipa izgrađena su u Nemačkoj i stigla su u Izrael bez ikakvog sistema naoružanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor: https://m5dergi.com/defence-news/israel-begins-to-arm-its-corvettes-with-the-iron-dome/?__cf_chl_managed_tk__=pmd_nrO0B.lgC6JAFJ__UAZhbK.WbPuamPA_roFjM6hwn0A-1632234194-0-gqNtZGzNA9CjcnBszRUl


* dome.jpg (37.08 KB, 640x360 - viewed 3 times.)
« Last Edit: October 24, 2022, 06:41:10 pm by Kubovac » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: September 21, 2021, 05:27:33 pm »

Ovo mi nije jasno, pa postoji već brodska verzija.

https://www.iai.co.il/p/barak-mx-naval

Jedino ako na ove korvete ne mogu to ugraditi pa stavljaju ove kopnene lansere na helipod.

poz.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 612



« Reply #2 on: October 24, 2022, 06:43:50 pm »

Morska Kupola (Sea Dome), baterija "Kippa Yamit"

Sistem PVO „Gvozdena kupola” (Iron Dome) radi preko decenije, bez prestanka i sa raznim unapređenjiima. Potreba koja se pojavila poslednjih godina je zaštita neba iznad olujnih voda Države Izrael, i imovine koja leži u njima. Dakle, kako se vazduh i voda mogu kombinovati i zaštititi lokaciju koja se nalazi u dubinama mora? Upoznajte bateriju "Kippa Yamit".

Pitanje koje je nedavno dospelo na naslovne strane i obojilo ih u plavo, je zaštita ekonomskih voda Države Izrael, a posebno zaštita gasnih platformi. Nema sumnje da su sa vojne, ekonomske i političke tačke gledišta, priobalne platforme nacionalno dobro. Ali sa velikim značajem, dolazi i veliki rizik. Zbog toga je, kako bi se sprečila ogromna šteta, podignuta „Morska kupola” (Sea Dome), bazirana na „Gvozdenoj kupoli” (Iron Dome), čija je svrha da doprinese nastojanju da se nebo nad vodama održi mirno.

Utovar i istovar

Baterija je postala operativna 2017. godine i od tada je u stalnoj pripravnosti. Brod na koji su postavljeni lanseri je model pomorskog plovila Saar 5, koji je prošao jedinstvenu konverziju kako bi mogao da drži sistem naoružanja. „Svaki put kada se pripremamo za plovidbu, stižemo u bazu mornarice, utovarujemo lansere na brod i idemo u odbrambenu pripravnost“, počinje kapetan A, komandir baterije. „Naši zadaci su, između ostalog, i da kreiramo pregled situacije, otkrijemo ciljeve i sve vrste aspekata u kojima vojna oprema (oružje) Ratnog vazduhoplovstva može da pomogne.

Ko sačinjava ljudstvo baterije?

Kod kopnenih baterija, zone odgovornosti su podeljene prema geografskim sektorima i baterije su razbacane po celoj teritoriji zemlje. Svaki od njih ima sredstva kontrole i upravljanja, koja se nalaze unutar centra za upravljanje vatrom, čija je uloga da ima opšti pogled na nebo sektora i daljinski upravlja lanserima u skladu sa pravcem dolaska neprijateljske rakete. „Naša ambicija je da delujemo što nezavisnije, jer smo u hitnim slučajevima sami na moru“, naglašava kapetan A.

Narednik P., operator u bateriji za presretanje, opisuje: „Nemamo opciju da budemo nepromišljeni, zato stalno treniramo i učimo. Neprijateljska raketa koja pogodi platformu naneće štetu koja se ne može ni izmeriti.“ Kako onda stvoriti okruženje koje mora biti savršeno? Jedan od odgovora na ovo pitanje je praksa. „Na obali radimo mnogo vežbi da bismo bolje razumeli način na koji mornarica deluje“, objašnjava narednik. P. „I jednom mesečno imamo trenažna krstarenja da se naviknemo na morsko okruženje koje nam je toliko strano.“

Još jedna posebnost Mornaričke kupole i još jedan primer njene težnje ka nezavisnosti je sastav njenih ljudi. „Ovo je jedina baterija u kojoj je obavezan kurs za operatora sistema presretanja, tako da nema borca koji nije presretač“, primećuje kapetan A. „Svi borci koji se nalaze na brodu su dužni da prođu kurs, pored njihove obuke, tako da mogu da preuzmu i ulogu kontrole i upravljanja. Pored pripadnika PVO na brodu se nalaze i pripadnici Mornarice, koji se bave svojim zadacima kao što su rukovanje raznim projektilima, sistemima za detekciju, plovidbu brodom i otklanjanje kvarova“.

Verovati zatvorenih očiju

Svako ko dođe u bateriju mora da prođe jednonedeljni kurs koji pokriva sve posebne aspekte Kupole. „Učite o brodu, o razlici između ovog sistema i bazičnog, o interfejsu sa mornaricom, evakuaciji osoblja u slučaju potonuća i drugim specijalnim sposobnostima“, rekao je Narednik A. „Ova sposobnost premošćavanja dve grane oružanih snaga je ključno za operaciju“, dodaje narednik P. „Obojica koristimo različite termine i imamo različite zadatke u realnom vremenu, i to je nešto na čemu treba raditi na najintenzivniji mogući način kako bi se sprečili propusti u komunikaciji.“

„Članovi posade na brodu treba da shvate da je, pored pune sinhronizacije, potrebno i veoma obimno stručno znanje na visokom nivou“, nastavlja kapetan A. „Ako, na primer, postoji kvar u bateriji na kopnu koji tehničari na licu mesta ne znaju kako da reše, nije teško pozvati druge tehničare. Na brodu, ako postoji takav kvar, sami smo u dubinama mora." Malo je profesionalaca u bateriji, tako da je svaka osoba kritična za izvršenja zadataka. Narednik P. zaključuje: "To čini da razvijim oštriji mentalitet. Mogu da idem na more kada bez rezerve verujem zatvorenih očiju osobi koja sedi pored mene."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Sea Dome 1.jpg (40.52 KB, 533x359 - viewed 57 times.)

* Sea Dome 2.jpg (55.33 KB, 700x472 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 612



« Reply #3 on: November 19, 2022, 11:10:09 am »

Izrael je uspešno testirao pomorski protivraketni odbrambeni sistem Gvozdena kupola

C-Dome je napredna konfiguracija izraelskog sistema protivvazduhoplovne odbrane Iron Dome i njime se upravlja sa četiri korvete klase Sa'ar 6 Magen koje je mornarica primila u poslednje dve godine.

Izraelska mornarica izvela je uspešan test presretanja C-Dome (Sea Dome, prim. Kubovac) sa Sa'ar 6 INS Oz, označavajući "značajnu" prekretnicu u poboljšanju sposobnosti novih korveta klase Magen.

Test presretanja izveli su izraelska mornarica, Izraelska organizacija za odbranu od raketa (IMDO) Ministarstva odbrane i Rafael Advanced Defence Systems kao primarni izvođač i konstruktor, Elta iz Izraelske aerospace Industries kao proizvođač radara i mPrest kao proizvođač c2.

Test je simulirao stvarne pretnje i uključivao uspešno detekciju i presretanje ciljeva sistemom u izazovnim scenarijima.

„Sistem C-Dome je stručno identifikovao pretnje i uspešno ih presreo lansiranjem presretača Iron Dome prema njima sa mora“, rekao je šef IMDO-a Moše Patel.

Šta je novi izraelski pomorski sistem protivvazdušne odbrane, C-Dome?

C-Dome je napredna konfiguracija protivvazduhoplovnog odbrambenog sistema Gvozdena kupola i njime se upravlja sa četiri korvete klase Sa'ar 6 Magen koje je mornarica primila u poslednje dve godine.

Raketni brodovi Sa'ar 6 će čuvati stratešku infrastrukturu kao što su platforme za prirodni gas i štitiće komercijalne brodske trake koje donose 98% izraelskog uvoza. IDF je odlučio da ne postavlja baterije Iron Dome na same naftne platforme iz bezbednosnih razloga - umesto toga, C-Dome je postavljen na Sa'ar 6.

Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, operativni sistem je nastao integracijom više različitih sistema, koristeći pune operativne sposobnosti koje će koristiti mornari.

„Operacionalizacija sistema predstavlja značajnu prekretnicu u poboljšanju sposobnosti korveta“, navodi se u saopštenju i dodaje da C-Dome „predstavlja značajan dodatak odbrambenim sposobnostima izraelske mornarice u širokom spektru misija, uključujući čuvanje strateških imovine, ekskluzivne ekonomske zone i održavanje regionalne pomorske superiornosti Države Izrael.”

Izrael, koji u velikoj meri zavisi od pomorske bezbednosti, kontinuirano unapređuje tehnologiju koja stoji iza protivraketnih sistema u zemlji kako bi proširio i poboljšao performanse sistema suočenih sa nizom pretnji bez presedana.

Prema rečima zamenika glavnog komandanta i načelnika štaba mornarice, kontraadmirala Gaja Goldfarba, pomorska arena se promenila i dovela je do toga da mornarica ima više odgovornosti i obimne operativne zadatke.

„Izraelska mornarica je na vrhuncu napredne operacionalizacije korveta Sa'ar 6, koja se trenutno odvija rekordnom brzinom. Uspešni testovi presretanja rezultat su implementacije sistema C-Dome na korveti INS Oz“, rekao je Goldfarb.

„Nedavno smo odobrili početnu operacionalizaciju korvete INS Magen, prve koja se pridružila seriji Sa'ar 6 i završila svoju prvu operativnu aktivnost – patroliranje ekskluzivnom ekonomskom zonom Države Izrael i zaštita naših ekonomskih i strateških sredstava, " rekao je.

C-Dome je još jedan sloj izraelske višeslojne raketne i protivvazduhoplovne odbrambene mreže koji ima četiri operativna odbrambena sloja: Gvozdena kupola (Iron Dome), Davidova praćka (David`s Sling), Arrow 2 i Arrow 3. Zajedno, sistemi pružaju Izraelu zaštitni kišobran za suzbijanje pretnji  koje predstavljaju rakete kratkog i srednjeg dometa koje koriste Hezbolah i terorističke grupe u Gazi, kao i pretnju koju predstavljaju sofisticiranije iranske balističke rakete dugog dometa.

„Operacionalizacija sistema C-Dome je značajna prekretnica za pomorske odbrambene sposobnosti Države Izrael“, rekao je ministar odbrane Beni Gantc. „Izrael nastavlja da gradi i jača svoje odbrambene i ofanzivne kapacitete – i nastaviće da održava svoju odbrambenu prednost u toj oblasti, štiti svoju imovinu, svoju infrastrukturu i pre svega – živote i bezbednost građana Izraela.

Prema Patelu, C-Dome omogućava dalju operativnu fleksibilnost.

C-Dome je prvo operativno pomorsko odbrambeno rešenje te vrste, a test na korveti Sa'ar 6 izraelske mornarice služi kao monumentalno dostignuće u razvoju sistema“, rekao je dr Ran Gozali, izvršni zamenik predsednik i šef Uprave za kopnene i pomorske sisteme Rafaela.

Gvozdena kupola, rekao je Patel, završila je "izuzetno" uspešnu seriju testova prošle godine, kako u Izraelu tako i u Sjedinjenim Državama, kao deo testova presretanja koje su sproveli Korpus marinaca i američka vojska.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* C-Dome 1.png (205.35 KB, 819x529 - viewed 1 times.)

* C-Dome 2.png (317.58 KB, 670x438 - viewed 1 times.)

* C-Dome 3.png (351.71 KB, 674x388 - viewed 1 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #4 on: November 19, 2022, 11:38:43 am »

Lako je Izraelcima sa vojnim kadrom vrhunske obucenosti. Opce je poznato da Izraelci imaju u prosjeku izrsno skolstvo i skoro svi su visoko obrazovani. Jos iz prijasnjih ratova je poznato da je u posadama tenka po mogucnosti obavezno bio jedan a i vise ing. Strojarstva i jedan Ing.Elektronike i elektrotehnike. Kod zastoja vecinu problema su otklanjali sami a vrlo rijetko cekali tenk za izvlacenje ili popravke. Kada je tako bilo tada, moze se zamisliti kakvu vrhunsku obucenost imaju sada , posebno u Zrakoplovstvu i Mornarici.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 612



« Reply #5 on: May 31, 2023, 08:10:53 pm »

Izrael pokazao test bojevog gađanja brodskog sistema protivvazduhoplovne odbrane C-Dome za presretanje krstarećih raketa i dronova

Izrael je završio seriju testiranja raketnog sistema zemlja-vazduh C-Dome. Ispitivanja su počela u kasnu jesen prošle godine i trajala su oko šest meseci.

Evo šta znamo

C-Dome je brodska verzija kopnenog sistema protivvazduhoplovne odbrane Iron Dome. Raketni sistem zemlja-vazduh je dizajniran da uništava krstareće rakete i bespilotne letelice. Za testiranje, lanser je postavljen na korvetu Magen klase Sa'ar 6.

Scenario vežbe je bio presretanje ciljeva koji su ugrožavali izraelsku infrastrukturu i strateška sredstva. Prema vojsci, sistem protivvazduhoplovne odbrane pokazao se dobro.

Sistem PVO razvili su Izraelska organizacija za protivraketnu odbranu i lokalna kompanija Rafael. Očekuje se da će brodovi klase Sa'ar 6 biti opremljeni sa dva lansera C-Dome.




Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 612



« Reply #6 on: April 10, 2024, 10:47:58 am »

Izrael prvi put raspoređuje pomorske presretače C-Dome protiv dronova Huta

Mornarice se trude da pronađu isplative načine odbrane od brojnih jeftinih dronova

Izraelski ratni brod ispalio je presretače sistema „Iron Dome“ na dronove Huta po prvi put u šestomesečnom sukobu, saopštila je vojska te zemlje.

Sistem protivvazduhoplovne odbrane je dizajniran za korišćenje na kopnu i presreo je hiljade raketa iz Gaze i Libana. Sada je prilagođen radu na ratnim brodovima da se suprotstave rastućoj pretnji od projektila i dronova koje su ispalili jemenski pobunjenici Huti.

Brodska verzija odbrambenog sistema poznata je kao C-Dome.

Izrael je u utorak saopštio da je C-Dome pogodio "sumnjivu" metu koja je ušla u vazdušni prostor zemlje u blizini grada Eilata na jugu zemlje.

Prošle nedelje, bespilotna letelica Huta udarila je u malu bazu izraelske mornarice u Eilatu, pogodivši skladište blizu jednog mornaričkog broda.

Razvoj sistema odbrane dolazi u trenutku kada se SAD, Izrael i saveznici bore da pronađu isplative načine za obaranje rojeva jeftinih dronova koji koštaju od 20.000 do 200.000 dolara i koji mogu leteti nisko ispod radarskop snopa za velike domete.

Američki i koalicioni mornarički brodovi koji pokušavaju da se suprotstave blokadi Crvenog mora nametnutoj od strane Huta iz Jemena, presreli su desetine Huti dronova. Međutim, u mnogim slučajevima koriste rakete presretače koje mogu koštati između 1 i 4 miliona dolara.

Broj tog oružja je ograničen, što daje Hutima šansu da postepeno nadvladaju pomorske odbrambene sisteme.

Za poređenje, projektil sistema C-Dome košta oko 50.000 dolara po lansiranju.

Postavljanjem brodskog sistema C-Dome, Izrael je korak ispred američkih napora da na brodove stave raketne lansere Patriot – još jedan sistem protivvazduhoplovne odbrane dizajniran za upotrebu na kopnu.

Korišćenje sistema Patriot povećava potrebu za snabdevanjem dostupnim projektilima, ali ne rešava izazov troškova jer takođe imaju visoku cenu.

Izraelska vojska je u ponedeljak uveče izvestila o uzbuni u oblasti Eilata, koja je takođe u februaru bila meta presretnutih balističkih raketa Huta, koji su saveznici Hamasa.

„Cilj je uspešno presreo pomorski odbrambeni sistem C-Dome“, navodi se u saopštenju vojske objavljenom rano u utorak.

Nema izveštaja o povređenima ili šteti.

Vojni portparol nije želeo da potvrdi da li je „sumnjiva“ meta bila dron, ali je rekao za AFP da je ovo „prva operativna upotreba C-Dome“.

Postavljen na korvete klase Sa'ar-6, ratne brodove nemačke proizvodnje, C-Dome koristi isti presretač kao Iron Dome, prema državnom operateru Rafael Advanced Defence Systems.

Vazdušni udari na Jemen

Upotreba C-Dome-a dolazi nakon što je američka vojska u ponedeljak saopštila da je uništila protivvazduhoplovu odbranu i sisteme bespilotnih letelica Huta u oblasti Crvenog mora, bez prijavljenih povreda ili štete na komercijalnim, američkim i koalicionim brodovima.

Centralna komanda, američki vojni štab za Bliski istok, saopštila je na aplikaciji X da su njene snage uništile sistem protivvazduhoplovne odbrane sa dve rakete spremne za lansiranje, kopnenu upravljačku stanicu u oblastima Jemena koje kontrolišu Huti i jedan bespilotni vazduhoplovni sistem koji su lansirali Huti iz Jemena preko Crvenog mora.

Huti su saopštili u nedelju da su lansirali rakete i dronove na britanske, američke i izraelske brodove, što je najnoviji napad u kampanji podrške Palestincima u ratu u Gazi.

Centkom je u nedelju saopštio da je protivbrodska balistička raketa lansirana iz oblasti Jemena pod kontrolom Huta prema Adenskom zalivu, ali da američki, koalicioni ili komercijalni brodovi nisu prijavili povređene ili štetu.

Napadi Huta poremetili su globalni transport kroz Suecki kanal, primoravajući kompanije da pređu na duže i skuplje rute oko južne Afrike.

Projektil iz sistema C-Dome lansiran sa izraelskog ratnog broda klase Sa'ar 6 tokom testiranja sa bojevim gađanjem:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* C-dome launch.png (380.29 KB, 736x420 - viewed 0 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.