PALUBA
April 18, 2024, 10:54:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Kina razvija hipersonično oružje  (Read 4600 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: September 29, 2021, 09:53:11 am »




Uništava telekomunikacione sisteme za samo 10 sekundi: Šta će sve moći novo kinesko moćno oružje


Kineski naučnici planiraju da razviju hipersonično oružje koje bi, po dostizanju cilja, oslobodilo intenzivan elektromagnetni impuls (EMP) koji bi bio u stanju da isključi komunikacionu i energetsku infrastrukturu.

Reč je o razvoju hipersonične krstareće rakete dometa 3.000 kilometara, koja može da leti šest puta brže od brzine zvuka. Tom brzinom projektil bi stigao do cilja za samo 25 minuta.
Uz to, kineski naučnici žele da ovo novo oružje učine manje vidljivim radaru.

„Detonacija projektila iznad mete ne bi ugrozila živote ljudi, ali bi jaki elektromagnetni talasi izazvali spaljivanje ključnih elektronskih uređaja u krugu od dva kilometra“, ističe naučnik Sun Ženg sa Kineske akademije za lansirnu tehnologiju letelica u Pekingu.

Kako piše „Saut čajna morning post“, rane verzije elektromagnetnog oružja zahtevale su nuklearne bojeve glave za generisanje elektromagnetnog impulsa, a to je bio i njihov ograničavajući faktor, ali bi hipersonično EMP oružje koristilo hemijski eksploziv umesto nuklearne eksplozije.
 
Hemijska eksplozija bi sabila elektro-magnet poznat kao generator kompresije protoka i tako bi se iz energije udara proizveli kratki, ali izuzetno moćni udari mikrotalasa.

Ne-nuklearna EMP bomba obično je teška i nezgrapna jer mora da nosi veliku količinu baterija koje skladište dovoljno električne energije da izazovu eksploziju. Takva bomba se obično ispušta iz aviona.

Još 2017. godine, SAD su razmišljale o upotrebi velike krstareće rakete sa glavnom glavom EMP za paralizovanje nuklearnih objekata Severne Koreje. Ali plan nije sproveden zbog straha da bi Severna Koreja mogla da otkrije nadolazeću raketu i odgovori napadom, verovatno nuklearnom.
Sun i njegove kolege, međutim, tvrde da bi najveća prednost njihovih krstarećih EMP projektila bila u tome što neprijatelj ne bi ni znao da dolazi.

Kada neki objekat leti vazduhom pri hiperbrzinama, molekuli vazduha se jonizuju toplotom i tako formiraju tanak sloj plazme na površini tog objekta. Taj plazma plašt može apsorbovati radarske signale, ali ne može sve.

Da bi postigli sveobuhvatno prikrivanje od radara, Sun i njegov tim pretvorili bi toplotu oko projektila (obično na temperaturama iznad 1000 stepeni Celzijusa) u električnu energiju i koristili tu električnu energiju za napajanje brojnih generatora plazme postavljenih u različitim delovima projektila.

Samostalni kineski stručnjak iz Nanđinga rekao je da je ideja izvodljiva, jer se takva tehnologija već koristi za smanjenje otpora vazduha ili kontrolu leta tokom hipersoničnih letova.

Takođe, kineski tim naučnika ističe da njihovo EMP hipersonično oružje ne bi imalo ni bateriju u sebi, već bi koristilo super kondenzatore čija je gustina energije 20 puta veća od gustine baterija. Ovi kondenzatori bi se punili tokom leta, koristeći energiju iz istog izvora kao i upravo pomenuti generatori plazme projektila.

„Naše oružje moglo bi osloboditi 95 posto ukupne energije za samo 10 sekundi, što pogoduje trenutnom pražnjenju koje bi pokrenulo elektromagnetski impuls“, napisao je tim u studiji objavljenoj u kineskom naučnom časopisu „Taktikal misil tehnolodži“.

Međutim, ovo oružje je još u konceptualnoj fazi, ali Sun i njegov tim veruju da će imati temeljnu ulogu u sledećoj generaciji kineskog oružja, preneo je portal „Zimo“.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: October 17, 2021, 05:49:45 am »

Kina testirala hipersoničnu raketu - Američki obaveštajci iznenađeni, njene sposobnosti ih uhvatile na spavanju
Novosti online 16. 10. 2021.

TEST je pokazao da je Kina postigla zapanjujući napredak u hipersoničnom oružju i da je daleko napredniji nego što su američki zvaničnici mislili.

U avgustu ove godine Kina je testirala nuklearnu hipersoničnu raketu koja je obišla svet pre no što je ubrzala ka svom cilju, pokazujući napredne svemirske sposobnosti koje su iznenadile američke obaveštajce. Petoro ljudi upoznatih sa ovim testom reklo je da je kineska vojska lansirala raketu koja je nosila hipersonično klizno vozilo koje je letelo svemirom nisko u orbiti pre nego što je krenulo prema svom cilju, piše Financial times.

Raketa je promašila cilj za više od 30 kilometara, tvrde tri obaveštene osobe.

Dvojica su rekla da je test pokazao da je Kina postigla zapanjujući napredak u hipersoničnom oružju i da je daleko napredniji nego što su američki zvaničnici mislili. Test je pokrenuo nova pitanja o tome zašto su SAD često potcenjivale kinesku vojnu modernizaciju. SAD, Rusija i Kina razvijaju hipersonično oružje, uključujući i klizna vozila koja se lansiraju u svemir raketom, ali kruže oko zemlje pod vlastitim zamahom. Lete pet puta brže od zvuka, njima se može upravljati, pa ih je teže pratiti.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: October 17, 2021, 04:17:09 pm »

Kina lansirala naprednu raketu u svemir; Amerikanci: "Ne znamo kako se to dogodilo"
IZVOR: VEČERNJI LIST NEDELJA, 17.10.2021.

Američki obaveštajni i vojni službenici ostali su zaprepašteni nakon što je Kina u tajnosti lansirala hipersoničnu nuklearnu raketu.

Raketa je pre ubrzanja do cilja kružila u orbiti. Hipersonični nukearni projektil promašio je svoj cilj za oko dve desetine milja u avgustu, kada je bio lansiran, prenosi The Sun. Inače, oni putuju pet puta brže od brzine zvuka i mogu dostići udaljenosti do 2.500 kilometara.

Američki državni vrh zabrinuo je strahovit napredak Kine u pogledu razvoja svog hipersoničnog oružja govoreći da 'ne znaju kako su to učinili', a stručnjak za kinesku politiku nuklearnog oružja Tejlor Fravel kazao je da bi takav projektil naoružan nuklearnom bojevom glavom mogao da pomogne Kini da 'negira' američke sisteme protivraketne odbrane.

"Hipersonični projektili lete na nižim putanjama i mogu manevrirati u letu, što ih čini teškim za praćenje i uništavanje", pojasnio je. Iako Pentagon nije zvanično komentisao izveštaje, kazali su kako je ovakav napredak u pogledu hipersoničnog oružja 'jedan od razloga zašto Kinu smatraju svojim najvećim izazovom u praćenju tempa'. Portparol kineske ambasade Li Pengju poručio je pak da kineski vojni vrh uopće nije usmeren na neku određenu zemlju te da su oduvek vodili politiku koja je 'odbrambene prirode'.

"Nemamo globalnu strategiju i planove vojnih operacija kao SAD. I uopšte nismo zainteresovani za trku u naoružanju s drugim zemljama. Nasuprot tome, SAD poslednjih godina izmišljaju izgovore poput 'kineske pretnje' kako bi opravdale širenje naoružanja i razvoj hipersoničnog oružja", poručio je.

Ova vest stigla je u trenutku kada je Kina navodno svoju vojsku stavila u stanje visoke pripravnosti jer su mediji pod državnom kontrolom upozorili Tajvan na mogućnost invazije. U članku The Global Timesa izvor je upozorio Tajvan na 'sudnji dan', a strahuje se da bi Peking i Taipei mogli završiti u sukobu koji ima potencijal za Treći svetski rat.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: October 17, 2021, 04:23:59 pm »

Kinezi u tajnosti testirali hipersoničnu raketu
M.I.M. 17.10.2021.

Kina je testirala nove svemirske sposobnosti sa hipersoničnim projektilom, preneo je u subotu “Fajnenšel tajms” pozivajući se na više izvora upoznatih sa njegovim ispitivanjem.

Peking je u avgustu lansirao projektil sposoban da nosi nuklearno oružje, koji je kružio oko Zemlje u niskoj orbiti pre nego što se obrušio nazad na svoju metu koju je, kako su rekli izvori, promašio za više od 30 kilometra. Naveli su da je hipersonično klizno vozilo nosila raketa “Long marč” čije se lansiranje obično najavljuje, iako je test održan u avgustu čuvan u tajnosti. U izveštaju “Fajnenšel tajmsa” se dodaje da je progres Kine na razvoju hipersoničnog oružja “iznenadio američke obaveštajce”. Henri Smit, konzervativni britanski poslanik, naveo je na “Tviteru” da je ovakav razvoj osvetlio važnost sporazuma oko podmornica AUKUS, kad je reč o suprotstavljanju rastućoj kineskoj vojnoj prisutnosti, preneo je “Telegraf”.

“Ako je bilo bilo kakvih sumnji u vezi važnosti AUKUS-a i drugih strateških alijansi demokratskih nacija kako bi se suprotstavile malignoj komunističkoj Kini, sada opremljenoj sposobnošću hipersoničnih nuklearnih projektila koji kruže oko globusa…”, prokomentarisao je Smit. Portparol Pentagona Džon Kirbi nije želeo da komentariše detalje izveštaja, ali je ukazao:

- Jasno smo izrazili zabrinutost zbog vojnih sposobnosti koje Kina nastavlja da razvija, sposobnosti koje samo povećavaju tenzije u regionu i šire. To je jedan od razloga zašto držimo Kinu za svoj najveći izazov u određivanju tempa.

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liu Pengju rekao je da kineski vojni razvoj nema na meti neku specifičnu zemlju i da je uvek naginjala vojnoj politici koja je “odbrambena po prirodi”.

- Mi nemamo globalnu strategiju i planove vojnih operacija kao SAD. I nismo uopšte zainteresovani za trku u naoružanju sa drugim zemljama. Za razliku od toga, SAD su poslednjih godina fabrikovale izgovore tipa “kineska pretnja” da opravdaju svoje širenje oružja i razvoj hipersoničnog oružja – rekao je Liu, dodajući da je to “direktno intenziviralo trku u naoružanju u ovoj kategoriji i ozbiljno potkopalo globalnu stratešku stabilnost”.

Osim Kine, SAD i Rusije, Severna Koreja i još najmanje četiri države rade na hipersoničnoj tehnologiji. Hipersonični projektili, poput tradicionalnih balističkih koji mogu da isporuče nuklearno oružje, mogu da lete pet puta brže od brzine zvuka. Ali, balistički projektili lete visoko u svemir u luku da dođu do svoje mete, dok hipersonični lete na putanji nisko u atmosferi, potencijalno brže dolazeći do mete. Takođe, hipersoničnim projektilom se može manevrisati, zbog čega ga je teže pratiti i odbraniti se od njega.

Kina agresivno razvija ovu tehnologiju, smatrajući je ključnom da se odbrani protiv razvoja SAD u hipersoničnim i drugim tehnologijama, prema nedavnom izveštaju američkog kongresnog istraživačkog instituta CRS. Izveštaj je došao u vreme kad rastu tenzije između SAD i Kine oko Tajvana, ukazuje “Telegraf”.

Izvor. www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #4 on: October 18, 2021, 07:04:55 am »





Quote
China Tests Hypersonic Glide Vehicle, Pentagon Shocked, Talks of China's 'Astounding Progress'




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: October 18, 2021, 02:01:16 pm »



Kina demantovala britanske medije: Nismo testirali hipersoničnu raketu


Kina je danas demantovala navode „Fajnenšel tajmsa“ da je Peking ovog leta testirao hipersoničnu raketu sa nuklearnim kapacitetom.

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan je, na redovnoj konferenciji za novinare upitan za izveštaj britanskog lista, rekao da je u pitanju bila proba svemirske letelice.

On je istakao da je to bio rutinski test, ističući da se Peking nada da će tehnologija testirana u julu „omogućiti ljudima jeftin i pogodan način za mirno putovanje u svemir, kao i povratak iz svemira“.

Podsetimo, „Fajnenšel tajms“ je, pozivajući se na nekoliko neimenovanih izvora, objavio da je Kina u avgustu testirala nove svemirske sposobnosti sa hipersoničnom raketom u orbiti, kao i da je to iznenadilo američke obaveštajne službe.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #6 on: October 19, 2021, 12:28:10 pm »




Quote
Following Chinese Hypersonic Test. With US facing Strategic Crisis, China Offers a Deal




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: October 19, 2021, 01:43:14 pm »




Kremlj: Testiranje hipersoničnog oružja u Kini ne predstavlja pretnju za Rusiju


Kremlj smatra da Moskva testiranjem hipersoničnog oružja ne krši svoje obaveze o kontroli naoružanja, a testiranje hipersoničnog oružja u Kini ne predstavlja pretnju za Rusiju.

„Rusija ni na koji način ne prevazilazi okvire svojih međunarodnih obaveza u oblasti kontrole naoružanja i preduzima mere koje imaju za cilj obezbeđivanje njene bezbednosti u svetlu dejstava koje preduzimaju Sjedinjene Američke Države u okviru programa za protivraketnu odbranu“, rekao je Peskov, komentarišući zabrinutost SAD zbog testiranja hipersoničnog oružja u Rusiji.

„Ovde se sve radi transparentno i iz jasnih razloga“, rekao je Peskov.

Upitan da li je Rusija zabrinuta zbog ispitivanja hipersoničnog oružja u Kini, Peskov je rekao da nije.

„Imamo partnerske odnose sa Kinom, Kina razvija svoje oružane snage, sisteme naoružanja, takođe bez prekoračenja međunarodnih obaveza“, zaključio je portparol.

Britanski list „Fajnenšel tajms“ je, pozivajući se na nekoliko neimenovanih izvora, objavio da je Kina u avgustu testirala nove svemirske sposobnosti sa hipersoničnom raketom u orbiti, kao i da je to iznenadilo američke obaveštajne službe. Kasnije je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Žao Liđijan demantovao ove navode i rekao da je u pitanju bila proba svemirske letelice.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: October 20, 2021, 05:47:28 am »

Kinezi prijavili testiranje hipersonične rakete, SAD u panici: Zabrinuti smo zbog kineskog razvoja oružanih sistema
Tanjug 18.10.2021.

Bela kuća saopštila je danas da su Sjedinjene Američke Države izrazile zabrinutost zbog kineskog razvoja oružanih sistema, nakon što je azijska država prijavila testiranje hipersonične rakete.

Portparolka Bele kuće DŽen Psaki tokom obraćanja novinarima nije želela da komentariše samo lansiranje projektila, prenosi Rojters. Američki ministar odbrane Lojd Ostin izjavio je ranije danas da Vašington pažljivo prati kineski razvoj naprednih oružanih sistema, ali je odbio da direktno komentariše izveštaj da je Peking testirao hipersonični projektil sposoban da nosi nuklearnu bojevu glavu.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova negiralo je izveštaj "Fajnenšel tajmsa" u kojem se navodi da je Peking u julu lansirao hipersonično oružje. Peking je naveo da je u pitanju svemirska letelica, a ne projektil.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #9 on: October 21, 2021, 07:00:23 am »



Bajden zabrinut zbog kineskih projektila


Američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da je zabrinut zbog kineskih hipersoničnih projektila, nekoliko dana nakon izveštaja medija da je Peking testirao hipersonične rakete sposobne da nose nuklearno oružje. Kina je demantovala navode medija o testiranju hipersoničnog oružja.

Na pitanje novinara da li je zabrinut zbog kineskih hipersoničnih projektila, Bajden je potvrdno odgovorio, prenosi Rojters.

Bela kuća je ranije izrazila zabrinutost zbog kineskog razvoja oružanih sistema.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin izjavio je ranije da Vašington pažljivo prati kineski razvoj naprednih oružanih sistema, ali je odbio da direktno komentariše izveštaj da je Peking testirao hipersonični projektil sposoban da nosi nuklearnu bojevu glavu.
 
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova negiralo je izveštaj "Fajnenšel tajmsa" u kojem se navodi da je Peking u julu lansirao hipersonično oružje.
Peking je naveo da je u pitanju svemirska letelica, a ne projektil.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #10 on: October 23, 2021, 08:38:34 am »





Quote
Pompeo: China's hypersonic weapons test 'is serious business'




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #11 on: October 23, 2021, 09:45:32 am »



Quote
China's hypersonic missile 'cuts at the heart of nuclear deterrence'

ASPI’s Michael Shoebridge says “the Chinese are sounding like the North Koreans” after denying a hypersonic missile was tested, instead claiming it was a spacecraft.

“You’ll hear from the North Koreans it’s all about peaceful use of space but it’s not and it’s the same with this Chinese test,” he told Sky News host Chris Kenny.

“They use one of their enormous Long March rockets to launch what looks like a hypersonic glider vehicle into space and then they launch that hypersonic glide vehicle around the world to prove that they could direct it during hypersonic flight.”

Mr Shoebridge said this is a “really dangerous destabilising weapons program that cuts at the heart of nuclear deterrence” and indicates China intends to target the United States with new weapons.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #12 on: October 24, 2021, 10:02:16 am »



Kina dva puta testirala svemirsko hipersonično oružje


Dva puta tokom proteklog leta kineska vojska je testirala svemirske hiperskonične rakete.

Rakete su programirane da obiđu krug oko planete pre nego što se s dodatnim ubrzanjem iz neočekivanog pravca obruše ka cilju.

U razgovoru sa novinarom Fajnenšel Tajmsa dobro upućeni izvor iz obaveštajne zajednice tvrdi da je tokom prvog testiranja raketa promašila cilj za oko 40 kilometara, prenosi BBC. Dok su neki američki političari i komentatori bili uznemireni očiglednim napretkom Kine, Peking je demantovao izveštaje o probama insistirajući da je u pitanju testiranje svemirske letelice za višekratnu upotrebu.

Poricanje Kine je "zamagljivanje istine", ukazao je Džefri Luis, direktor Programa za neširenje naoružanja istočne Azije na Institutu za mecjunarodne studije u Montereju u Kaliforniji, jer su informacije o testiranju potvrdili i američki zvaničnici. On ukazuje da je tvrdnja da je Kina testirala orbitalni sistem za bombardovanje (FOB) „tehnički verodostojna i strateški opravdana za Peking“ iako, kako kaže FOB sistemi nisu novi.

Ideju o oružju koje ulazi u delimičnu orbitu oko Zemlje da bi iznenada pogodilo mete iz neočekivanog pravca prvi sproveo Sovjetski Savez tokom Hladnog rata, ali po svemu sudeći, sada je ponovo oživljava Kina.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: October 26, 2021, 06:01:05 am »

Dok se Peking razmeće svojim ubojitim oružjem, američki testovi neslavno propadaju
J.R. 26.10.2021.

Кina je usred rapidnog širenja svojih sistema strateškog i nuklearnog naoružanja, a njen napredak je uzbunio zvaničnike američke nacionalne bezbednosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nedavno, u avgustu, Кina je u orbiti testirala hipersonično nuklearno vozilo. Takođe je izgradila stotine novih raketnih silosa. I gradi novu generaciju podmornica sa strateškim balističkim projektilima. Ovaj razvoj nuklernih sposobnosti obavijen je velom tajnosti i odigrava se u pozadini pogoršanja američko-kineskih odnosa, piše "Vašington post. To je savršen recept za destabilizujuću trku u naoružanju, kažu analitičari. Avgustovski test potvrdile su četiri osobe upoznate sa materijom, koji su, kao i drugi, govorili pod uslovom anonimnosti o osetljivim obaveštajnim podacima. Кineska demonstracija hipersoničnih i orbitalnih sposobnosti, o kojoj je prvi pisao "Fajnenšel tajms", nije toliko šokantna zbog tehnologije koju je kineska vosjka razvila, nego zbog činjenice da je Peking uopšte odlučio da je testira, kažu analitičari. Za razliku od interkontinentalnih balističkih projektila, orbitalne tehnologije omogućavaju državama da gađaju mete nuklearnim bojevim glavama na način koji je teško pratiti.

- To je neverovatno provokativno - rekao je Mark J. Luis, bivši zamenik podsekretara odbrane za istraživanje i inženjering, o testiranju za koje izvori kažu da uključuje lansiranje hipersoničnog vozila u orbitu, koje se potom iz atmosfere sjuri ka svom cilju. Pitanje je, kažu analitičari, šta Кina pokušava da postigne testom i pojačavanjem nuklearnog asortimana?

- Ovo je bila politička odluka, da se test uradi sada. Očigledno je da kineska vlada pokazuje mišiće. Кako će američka vlada odgovoriti? - rekla je Rebeka Hajnrihs, viša saradnica na Hadson institutu.

Mnogi smatraju da Bajdenova administracija treba da napravi velike korake koji pokazuju da je Amerika odlučna u ograničavanju širenja kineske moći na Indo-Pacifiku. Bivši predsednički izaslanik za kontrolu naoružanja Maršal Bilingsli rekao je da Sjedinjene Države ne samo da moraju da nastave da modernizuju svoju nuklearnu odbranu, već i da prate "kritične nove sposobnosti" Kine, kao što su podvodne nuklearne krstareće rakete i nenuklearni balistički sistemi srednjeg dometa. Ali drugi smatraju da Amerika ne treba da uradi ništa, jer ne mora da učestvuje u trci u naoružanju. Peking je osporio izveštaj o hipersoničnom testu, a portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je da je test uključivao „običnu svemirsku letelicu“, čiji su se neki delovi "odvojili pre ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu i izgoreli iznad istočnog Кineskog mora“. Rekao je da je test bio za "miroljubivo korišćenje svemira“.

Džao Tong, viši saradnik Кarnegijeve zadužbine za međunarodni mir sa sedištem u Pekingu, rekao je da nedostatak transparentnosti Кine u vezi sa njenim programom nose rizik da Všington takve testove protumači kao ofanzivne nuklearne korake. Portparol Pentagona Džon Кirbi, kao i portparoli u Beloj kući i kancelariji direktora nacionalne obaveštajne službe, odbio je da potvrdi hipersonični test. Ali, rekao je Кirbi, „razjasnili smo našu zabrinutost u vezi sa vojnim sposobnostima koje Кina koje samo povećavaju tenzije u regionu i šire“. Američka obaveštajna zajednica je u svojoj godišnjoj proceni pretnje ove godine navela da će Peking nastaviti "najbrže širenje i diversifikaciju platforme svog nuklearnog arsenala u svojoj istoriji“. Кina namerava da barem udvostruči veličinu svojih nuklearnih zaliha tokom sledeće decenije i da uspostavi "nuklearnu trijadu“, koja se odnosi na vazdušne, morske i kopnene sisteme naoružanja, saopštio je ODNI.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Do 2035. Кina želi da postigne relativni paritet sa američkom vojskom. U najnovijem petogodišnjem planu, Peking je istakao želju da ubrza odabrane delove programa modernizacije vojske do kraja do 2027. Mnogi smatraju da Kina do 2049. godine, stogodišnjice od osnivanja Narodne Republike Кine, želi da prestigne Ameriku u globalnom liderstvu. Čini se da je u oblasti hipersoničnog oružja već Peking već prestigao Vašington, nakon što je najnovija proba takvog oružja neslavno propala. Pentagon je naveo u saopštenju da "buster" rakete koji je ubrzava do hipersonične brzine nije radio i test je obustavljen.

- Eksperimenti i testiranja - uspešni i neuspešni - su srž razvoja kompleksnih, kritično važnih tehnologija poput hipersoničnih - rekao je portparol Pentagona. Neuspelo testiranje samo je još jedan udarac naporima Amerike, piše CNN i podseća da je Pentagon već imao jedan neuspeli test u aprilu.

Izvor: www.blic.rs


* 007.jpg (61.29 KB, 964x714 - viewed 2 times.)

* 008.jpg (43.74 KB, 952x538 - viewed 1 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: October 28, 2021, 07:13:22 am »



Američki general: Veoma zabrinjavajuć potez Kine – sličan „Sputnjik“ momentu


Najviši američki vojni oficir, general Mark Majli, govorio je o kineskom testuhipersoničnog oružja i rekao da je to vrlo značajan, ali i zabrinjavajući tehnološki događaj. Peking jeranije demantovao izveštaje o probama, insistirajući da je u pitanju testiranje svemirske letelice za višekratnu upotrebu.

„Ono što smo videli bio je veoma značajan događaj testiranja hipersoničnog sistema oružja. I to je veoma zabrinjavajuće. Ne znam je li to baš trenutak kao „Sputnjik“, ali mislim da je vrlo blizu tome”, rekao je u intervjuu koji je emitovan u sredu načelnik američkog Združenog generalštaba, misleći na trenutak kada je SSSR 1957. godine lansirao satelit „Sputnjik“, što je značilo njihovo značajno vođstvo u svemirskoj trci sa SAD, koja je obeležila to doba.

Pentagon se do sada trudio da izbegne zvanična oglašavanja oko proba koje je Peking vršio ovog leta, o čemu je prvi izvestio „Fajnenšel tajms“, iako su američki predsednik Džozef Bajden i drugi zvaničnici izrazili ranije opštu zabrinutost zbog razvoja kineskog hipersoničnog oružja.

Dva puta tokom proteklog leta kineska vojska je testirala svemirske hipersonične rakete programirane da obiđu krug oko planete pre nego što se s dodatnim ubrzanjem iz neočekivanog pravca obruše ka cilju, pisali su američki mediji.

U razgovoru s novinarom „Fajnenšel Tajmsa“, neimenovani izvor iz obaveštajne zajednice tvrdi kako je tokom prvog testiranja raketa promašila cilj za oko 40 kilometara.


izvor
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.