PALUBA
April 19, 2024, 08:13:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako se živjelo u NR Hrvatskoj i FR Jugoslaviji  (Read 16516 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #15 on: November 13, 2021, 09:33:54 am »

Uvijek je veza bila:

POTRIŠAČKA ISKAZNICA ZA OPSKRBU - KNJIŽICA S KUPONIMA - OSOBNA ISPRAVA

Mjesečne količine su bile propisane. Knjižice s kuponima tiskane su za ogroman broj artikala, ali se nažalost nisu prreviše sačuvale zbog redovitog rezanja kuponskoh odreska od strane trgovaca i obrtnika...
За дипломатске магацине сазнаћемо тек после скоро тридесет година, читајући књиге које су описивале живот оних људи који су (нам) обећавали лепшу будућност.
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #16 on: November 13, 2021, 11:40:14 am »

Da, svašta se još skriva u raznim podzemnim katakombama!
Ja bi rado zavirio, ali nisam toliko važan da dobijem dozvolu...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #17 on: December 01, 2021, 11:29:19 am »

Poštovani Palubarci,
Kako nisam previše proučavao svaka tematska informacija je dobro došla.
Pozdrav svima,
mornar Darko iz Čakovca
По завршетку рата започео је нови живот. Сасвим другачији. Живот са паролом: Смрт фашизму - слобода народу!
Ћораве кутије остајале су празне приликом гласања, па је победа Народног фронта прослављена песмом: Синоћ ми се отелила крава / на телету краља Петра глава - коју су певали скојевци играјући козарачко коло.
Велика достигнућа и успеси (прве петолетке) објављивали су се на првомајским парадама. Са великим паноом на челу параде, на коме је био нацртан, у петокраки звезди, срп и чекић, ешалон учесника параде пролазио је главном улицом Града, одушевљено поздрављан од многобројног грађанства и деце, коју је школа организовала у ред дуж тротоара да машу папирним заставицама. Поређана у више редова, маса народа стално је аплаудирала и узвикивала пароле. Свечаност би затим прерасла у велико народно весеље.
Спомињала се и осуђивала црна берза, шапутало о некаквим јахаћим групама и кришом причало - препричавало, да се на стаклима излога неких продавница појављују слике светаца.
Задужени за објашњење - објашњавали су да је то измишљотина народних непријатеља и реакционара, следбеника труле буржоазије и пропалог капитализма. Ти објашњивачи звали су се и ословљавали друговима. (Много година касније, ти другови ће постати господа и ословљавати се 'господине'.)
Они су стално држали неке конференције. Били су аутори измишљених речи и скраћеница, писци дугачких - испразних реферата, проналазачи позитивне нуле и негативног записника.
За неписмене су били организовани аналфабетски течајеви а другови су доказивали своју писменост куповањем свих дневних новина тадашње штампе. Из сваког џепа панталона и сакоа вирила им је по новина: да се види да је дотични друг писмен и да чита - и да је за данашњицу.
/наставиће се/
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #18 on: December 01, 2021, 11:39:32 am »

Poštovani,

hvala na izvrsnom komentaru. Iako sam rođen 1958. u FNRJ i školovao se u SFRJ, odavno sam zaboravio puno toga.
Drago mi je, da imamo komentatora (realnog) mnogih "čudnih" euforija, no to su bila takva vremena...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #19 on: December 02, 2021, 10:48:55 am »

/наставак/
У то време пролећа су започињала у марту, лета су била лета – права, дуга – топла лета. Да је дошла јесен потврђивале су ласте на електричним жицама, сакупљајући се за сеобу и регрути – који су одлазили на одслужење војног рока. Зиме, увек са великим снегом, вејавицом, мразом и студени, било је много – а хране мало (али је била здрава). Парче хлеба (црног) намазано свињском машћу, посуто сољу и алевом паприком изазивало је воду на уста и при самој помисли на њ. Бомбоне, кад ти донесе неко од рођака, или само за рођендан – и то, ако си био добар.
За доручак спреман је качамак или попара од бајатог хлеба, за ручак клот пасуљ – без меса. Чорба чок – месо јок. Није било оних који манишу јело, те ово волим, те ово не волим. Те ово нећу.
Не памтим, али сам слушао о Урниним пакетима из капиталистичке Америке са млеком у праху и (да простиш) Трумановим јајима. Те намирнице (као и текстилна роба, одећа и обућа) делиле су се посредством Црвеног крста преко реонских повереника за снабдевање. Такође не памтим ни тачкице за рационално снабдевање (не поновиле се никад више).
Тек, живот који је настајао звао се Диктатура проретеријата, или у блажој форми Демократски централизам.
Ликвидација народних непријатеља и домаћих издајника, Голи оток, конфискација и национализација, као и обавезни откупи нису тема којом се бавимо, и ми ћемо их овде само поменути. Поменућемо и колективизацију и формирање у селима – сељачких радних задруга а у градовима – радних задруга према делатности, све у стилу – Да нам живи, живи рад!
Све је постало државна својина, после су рекли – друштвена својина.
Она ражалована – трула буржоазија, која није имала право гласа, а самим тим ни запослења, издржавала се за живот тако што је продавала  по неку од остављених им, или сакривених ствари и издавањем собе самцима. И сад ме боли душа док читам неке огласе у ондашњим 'Топличким новинама'.
- Продајем једну вертхајм вагу, тежине 1000 кг. и једну трговачку тезгу од храстовине, дугачку 4 метара.
- Соба за издавање са два кревета – за самце (следи тачна адреса).     /наставиће се/
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #20 on: December 02, 2021, 12:00:06 pm »

...pokušat ću (općenito) što bolje pratiti JASON-ovu priču.
Evo jednog dokumenta, neprijatelj likvidiran, a kune i dalje u opticaju!!!


* JASON-ova priča_1.JPG (7330.94 KB, 2328x3106 - viewed 20 times.)
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #21 on: January 02, 2022, 01:17:09 pm »

Evo mene nakon dužeg vremena, imao sam neke tehničke probleme...
Uglavnom, nastavljam s god. 1947. i kupobskim točkicama za meso i masnoće u Narodnoj Republici Hrvatskoj.


* 11_G-karta za meso i mast_1947.JPG (2569.16 KB, 1868x1326 - viewed 3 times.)
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #22 on: January 02, 2022, 01:18:08 pm »

...ide još G-karte drugog tipa...


* 12_G-karta za meso i mast_1947.JPG (2589.12 KB, 1323x1831 - viewed 3 times.)
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #23 on: January 02, 2022, 01:19:06 pm »

...i opet novi tip G-karte...


* 13_G-karta za meso i mast_1947.JPG (3879.48 KB, 2281x1601 - viewed 2 times.)
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #24 on: January 02, 2022, 01:20:06 pm »

...i M-karta za mlijeko...


* 14_M-karta mlijeka za djecu_1947.JPG (3413.42 KB, 2540x1305 - viewed 2 times.)
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #25 on: January 02, 2022, 01:20:45 pm »

Vjerovatno se neki od vas sjećaju tih "točkica" pa nam napišite nešto o njima...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #26 on: January 02, 2022, 01:29:50 pm »



Vjerovatno se neki od vas sjećaju tih "točkica" pa nam napišite nešto o njima...


Nisam siguran da imamo 80+ članove  Smiley


Možda neko ko skuplja ovakve stvari bude znao ponešto.
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #27 on: January 02, 2022, 02:00:43 pm »

Slažem se, no poznato mi je kako se vrlo sličan princip nabavka prehrane i ostale robe primijenjivao čak do 1954.

Ja za potrebe svojih knjiga godinama istražujem Međimurje i mađarsku okupaciju, kao i NDH, tamo je također primijenjivan sličan princip tzv. "racionalizirane robe", po ugledu na Treći Reich!
Prije toga toga je bilo u Austro-Ugarskoj... I Kraljevina Italija prije Mussolinija je imala takav sličan sustav.
Pogotovo se to tako radilo poslije Prvog i Drugog sv. rata...
Postoji cijela jedna ogromna kolekcija takvih materijala, možete popratiti i kroz moju drugu temu na

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=35448.0;topicseen
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #28 on: January 02, 2022, 08:20:01 pm »

Evo jedne potrošačke karte, ali ne znam iz koje godine:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I potvrda o prodaji poljoprivrednih proizvoda za pšenicu-raž:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* potrosacka karta.jpg (291.58 KB, 864x394 - viewed 8 times.)

* prodaja pp proizvoda.jpg (149.95 KB, 1200x630 - viewed 5 times.)
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #29 on: January 03, 2022, 09:52:07 am »


Potvrda za poljoprivredu je (neprovjereno) negdje između 1954-1960.
Ova druga je puno "mlaža", koliko mi sjećanje seže negdje između 1975-1980., ali nisam siguran...
Pokušati ću pronaći točnije podatke...
Zahvaljujem na lijepom prilogu!
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.