PALUBA
March 29, 2024, 03:02:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pomoć oko knjige by Darko Prebeg  (Read 6001 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« on: November 04, 2021, 11:41:17 am »


Poštovani Palubarci,

u fazi sam pisanja knjige "Živjeti u NDH (1941.-1945.), nema politike, vjere, nacionalizma, Židova, samo pokušaj rekonstrukcije svakodnevnog života običnog čovjeka. Imam nakladnika!
Ljubazno vas sve molim za pomoć u građi iz popisa želja prema PDF privitku.
Unaprijed vtlo zahvalan.
mornar Darko iz Čakovca

* Spisak želja materijala za knjigu_NDH 1941.pdf (105.91 KB - downloaded 5 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1 on: November 04, 2021, 12:33:26 pm »

Znaš šta je tu zanimljivo? Da li ćeš i kako prikazati živote i "običnih" ljudi Srba i Židova. Bez toga knjiga gubi svrhu, odnosno može dobiti sasvim drugu konotaciju. Ako me razumeš.
Škakljiv ti je to teren, ali Bože moj, danas svako ima pravo da piše šta misli da je zanimljivo i da ima prolaz na tržištu.
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #2 on: November 04, 2021, 12:50:18 pm »


Ne, u knjizi neće biti baš ništa o Ustašama, Nijemcima, Židovima i dr., niti bilo kakav vojni, logorski, vjerski, politički i nacionalni tekst. To su odavno mnogi napisali, na raznorazne načine, dobre i loše!

Mene zanima pristup rekonstrukcije života običnog, malog čovjeka u takvoj državi.
Na koji su način dolazili do namirnica, odjeće, obuće (iskaznice, kuponi), kakav su novac i sustave koristili, cijene svega i svačega u to vrijeme, npr. koloko je koštao kg kruha u Zg ili negdje drugdje, šta se jelo u gradu, šta na selu, pošta (filatelija), banke, bolnice, vatrogasci, trgovine, poduzeća, saobraćaj,osobne isprave itd...

Takva tema u Hrvatskoj nikada nije obrađivana, jer traži koaliciju "fotografija-objašnjenje", a to jako, jako dugo traje. Ja sam kolekcionar 30 godina i još nemam sve, najteže je pronaći povezani tekst ili primjer uz neki zakon...

Židove namjerno zaobilazim, to je iznimna tema vrijedna poštovanja i pieteta, nisam tome dorastao iako u Čakovcu ima njihovo društvo...

Zahvaljujem na sugestiji, slažem se, škakljivo...
Nego, ne pišem samo o NDH, evo će do kraja og. izaći knjiga "Međimurje u Horthyjevoj Mađarskoj (1941.-1945."...

Zahvaljujem na javljanju uz pozdrav!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #3 on: November 04, 2021, 01:01:24 pm »

Znaš šta je tu zanimljivo? Da li ćeš i kako prikazati živote i "običnih" ljudi Srba i Židova. Bez toga knjiga gubi svrhu, odnosno može dobiti sasvim drugu konotaciju. Ako me razumeš.
Škakljiv ti je to teren, ali Bože moj, danas svako ima pravo da piše šta misli da je zanimljivo i da ima prolaz na tržištu.
Nisu svakome ni rakete zanimljive, tako da ima razlicitih ukusa. A covjek je lijepo objasnio sta mu je cilj. Mozda knjiga bolje prikaze stanje u tom vremenu i prostoru od debelih knjiga rezimskih povjesnicara i udzbenika gdje danas djeci pune glavu svim i svacim.
Svi se bave zlocinima i zrtvama a nitko malim obicnim covjekom a to je zasigurno bila vecina ljudi svugdje i uvijek.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #4 on: November 04, 2021, 01:16:23 pm »

kosmonaut

I Židovi i Srbi su bili "mali" obični ljudi u NDH i recimo bilo bi zanimljivo da pročitamo kako su oni svakodnevno živeli. U protivnom knijga će dobiti konotaciju "relativizacije" stanja u toj NDH. "Ljudi išli u trgovinu, kupovali kruh, namirnice, točili gorivo, išli na posao, u školu" itd...A kako su te obične aktivnosti obavljali Srbi i Židovi?
Ne vidim šta to ima koga da "žulja"? I šta se to tačno istorijski može iskriviti ako se prikaže život SVIH onih koji su živeli u NDH, a tamo je živelo preko 2 miliona Srba i jedan broj Židova....
Osim ako se oni ne smatraju "običnim građanima", tim gore.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: November 04, 2021, 01:24:13 pm »

Btw, Darko se obratio administraciji Palube sa pitanjem da li moze koristiti materijal sa Palube za knjigu, i od nas je dobio zeleno svetlo, ali to nije dovoljno za sve potrebe knjige, te se oglasio i ovako jer ovaj vid obracanja obuhvata celo clanstvo Palube te su i sanse da dopuni gradju za potrebe knjigu dosta vece.
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #6 on: November 04, 2021, 01:39:51 pm »

Srbi, Židovi, Hrvati, muslimani, nacionalne manjine, svi su oni velikom većinom 1941. bili mali, obični ljudi.
Nema u tekstovima poimeničnih, nema niti posebno naglašenih Srba, Židova ili Hrvata (osim sastava prve vlade NDH)!

Svaki dokument je predložak ili tek pripadajuća forma puno širim informacijama, npr. na koji se način jedino mogao nabaviti benzin za auto ili meso u mesnici ili otoutovati iz grada na selo po neke namirnice i sl.

U knjizi su svi ljudi mali, oni tobožnji veliki su sve i pokvarili
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #7 on: November 04, 2021, 01:46:06 pm »

 
O politici uopće nemam interesa pisati.
Pitanje "Srba i Hrvata" se već toliko dugo razvlači na ovim prostorima, o Židovima i duže, sve je to meni čak već odavno dosadilo.

I dan danas, U Srbiji i Hrvatskoj, "tko šljivi malog čovjeka", samo se kvazi "velikani" pominju, dosadno, malograđanski i glupo!!!

Svi su moji tekstovi, a napisao sam ih doslovno stotine po časopisima i novinama, uvijek veličali malog čovjeka"
Taj mali čovjek nikada nije pitao tko je Srbin, a tko Hrvat ili Židov, bilo mu je važno živjeti u normalnom suživotu.
Samo du loši ljudi, kriminalci i bitange oko toga radile dramu, kao i dan danas,
Evo, moj je prvi susjed Srbin rodom iz Obrenovca, ovdje živi 35 godina, ja Hrvat iz Rijeke 32, a oba smo Međimurci, po ženama, i zaista se jako dobro slažemo, pogotovo uz rakijicu ili pivce za živce...
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #8 on: November 04, 2021, 01:49:24 pm »

Darko

Ja ne želim sumnjati u tvoje loše namere. Ja sam rodom iz Rijeke, sada živim u Obrenovcu. Jedna zanimljivost.

Elem, samo smatram da Židovi i Srbi nisu imali isti život u toj NDH, ista prava i mogućnosti. Umotavati to u oblandu "malog čovjeka u NDH" je krajnje neumesno.
Mislim, piši ti knjigu, to je tvoja privatna stvar. Ja se neću dalje oglašavati po ovoj temi da "ti ne kvarim posao".
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #9 on: November 04, 2021, 01:58:49 pm »

Ma nemam ja tu baš neki posao, ništa mi ne kvariš...

Ja ti i dajem za pravo, Srbi i Židovi, Romi i mnogi drugi  u NDH su zaista jako loše prošli!
Nisam ja fan NDH, samo me zanima ta tema!

Ali, ova se tema zaista ne može posebno selektirati svakog pojedinca prema nacinalnosti.
Moram jednostavno imati takav općeniti pristup.
U Hrvatskoj postoji niz napisanih knjiga o takvim temama, ponavljam, loših, dobrih, lažljivih, bezobraznih, istinitih...

Ti se meni uvijek možeš dalje javiti sa svakakom opaskom, ja to cijenim, pa i rodom smo zemljaci!

Ništa nisam niti shvatio zlonamjerno. Više bi me zanimalo, ako imaš kakvih informacija o pomenutoj povijesnoj građu.

Živ i zdrav ti meni bio!!!
Logged
Darko Prebeg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70


« Reply #10 on: November 04, 2021, 02:06:34 pm »

Još nešto, već od svibnja 1941. počela je priprema progona nehrvatskog stanovništva u NDH.
Na prvom su mjestu bili Srbi, tek onda Židovi, to povijesno stoji, nažalost.
Slažem se, da ne naglašavati takve situacije nije povijesno korektno, ali onda ne trebam niti pisati knjihu od jednog mjeseca života u NDH, jer su sve godine do 1945. direktno povezane s zatvaranjima, izgonima, pljačkama, otimačinom i ubistvima osoba raznih nacionalnosti, najviše Židova, Srba i Roma.

Ali, na nekom je drugom, da se za to ispriča, ne na meni.
Zato niti ne pišem o ničemu što ima političku, vjersku ili nacionalnu konotaciju, samo životne činjenice.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #11 on: November 04, 2021, 03:09:20 pm »

kosmonaut

I Židovi i Srbi su bili "mali" obični ljudi u NDH i recimo bilo bi zanimljivo da pročitamo kako su oni svakodnevno živeli. U protivnom knijga će dobiti konotaciju "relativizacije" stanja u toj NDH. "Ljudi išli u trgovinu, kupovali kruh, namirnice, točili gorivo, išli na posao, u školu" itd...A kako su te obične aktivnosti obavljali Srbi i Židovi?
Ne vidim šta to ima koga da "žulja"? I šta se to tačno istorijski može iskriviti ako se prikaže život SVIH onih koji su živeli u NDH, a tamo je živelo preko 2 miliona Srba i jedan broj Židova....
Osim ako se oni ne smatraju "običnim građanima", tim gore.

Drzi se ti "raketla", nisi nista shvatio sta sam napisao, opterecen si prosloscu.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #12 on: November 04, 2021, 03:16:10 pm »

kosmonaut

I Židovi i Srbi su bili "mali" obični ljudi u NDH i recimo bilo bi zanimljivo da pročitamo kako su oni svakodnevno živeli. U protivnom knijga će dobiti konotaciju "relativizacije" stanja u toj NDH. "Ljudi išli u trgovinu, kupovali kruh, namirnice, točili gorivo, išli na posao, u školu" itd...A kako su te obične aktivnosti obavljali Srbi i Židovi?
Ne vidim šta to ima koga da "žulja"? I šta se to tačno istorijski može iskriviti ako se prikaže život SVIH onih koji su živeli u NDH, a tamo je živelo preko 2 miliona Srba i jedan broj Židova....
Osim ako se oni ne smatraju "običnim građanima", tim gore.


Drzi se ti "raketla", nisi nista shvatio sta sam napisao, opterecen si prosloscu.

Nemoj ti meni da govoriš o čemu ja treba da pišem, a o čemu ne i da li sam "opterećen" prošloću ili ne.
« Last Edit: November 04, 2021, 03:23:08 pm by Kubovac » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: November 04, 2021, 03:59:05 pm »

Jebali vas i hrvati i srbi i domobrani i ljutičevci i ustaše i balije i četnici a i norvežani i čejeni i apači i aboriđini.

Jednu temu se neda provesti ovde, a da nema "šta ste vi nama a mi vama ništa". Isprazni zakoči.

Idite na pivo, jebite nešto, meni svejedno, ali neču tolerirati rušenje svake teme koja nekome ne odgovara. Nismo deca.

Gluposti neču da toleriram. Idemo za 24 sata u lock.


Bozo13
Global Moderator



Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.