PALUBA
April 29, 2024, 05:54:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nosač aviona HMS Unicorn  (Read 626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: November 20, 2021, 01:10:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kriza u Etiopiji (1934-1935) je britanskom Admiralitetu dokazala potrebu za logističkim brodom koji će podržati nosače aviona, kao što su postojali brodovi koji su pružali podršku podmornicama i sl. Takav brod bi mogao da izvršava širi dijapazon popravki i održavanja aviona od radova koji se izvode na flotnom nosaču aviona. Admiral Henderson (Reginald Henderson) je obezbedio podršku za gradnju ovakvog tipa broda, kao i da brod dobije letnu palubu sa potpuno istim karakteristikama i ulogom kao klasični nosači aviona. U praksi, HMS Unicorn je pokazao vrednost koncepta, tako da su dva slična broda, Perseus i Pioneer, uskoro konvertovani u brod za održavanje aviona.

Gradnja HMS Unicorn je naručena 14. aprila 1939. Kobilica je položena 29. juna iste godine u brodogradilištu „Harland and Wolff“ u Belfastu. Izgradnja je odlagana nekoliko puta, jer je bilo prioritetnijih projekata, tako da je nosač porinut tek 20. novembra 1941. Opremanje je završeno 12. marta 1943. Kako bi se ubrzala sama gradnja broda, Admiralitet je još 1942. odlučio da se brod ne oprema svom opremom za održavanje i remont. Cena izgradnje broda, bez naoružanja, iznosila je 2 531 000 funti. Ime Unicorn je već bilo zauzeto od strane fregate iz 1824. godine, koja je korišćena kao školski brod u Dandiju. Ime fregate je promenjeno u Unicorn II, a potom u HMS Cressy, tako da je novosagrađeni brod kraljevske mornarice mogao da ponese ime HMS Unicorn. Fregati je prvobitno ime vraćeno 14. jula 1959, nakon što je nosač izrezan u staro gvožđe.

Aprila 1943, na nosač sleću avioni 818. i 824. eskadrile. U 818. eskadrili se nalazilo devet torpednih bombardera Fairey Swordfish, a u 824. eskadrili je bilo njih šest. U to vreme sleće i devet lovačkih aviona Supermarine Seafire IIC iz sastava 887. eskadrile. Krajem maja, HMS Unicorn prati konvoj MKF 15 za Gibraltar. Pritom na Gibraltaaru iskrcava avione Bristol Beaufighter. Početkom juna, prati konvoj nazad za Klajd. Zajedno sa nosačem aviona Illustrious, Unicorn učestvuje u operaciji Governor, koja je imala za cilj da odvuče pažnju Nemaca sa pravog mesta iskrcavanja – Sicilije. Za potrebe ove operacije, 887. eskadrila je zamenjena 800. eskadrilom, naoružanom avionima Hawker Sea Hurricane.

Za potrebe izvršenja operacije Avalanche (savezničkog iskracavanja kod Salerna), HMS Unicorn je pridodat sastavu „Force V“, flotili britanskih nosača aviona. U pripremi za ovu operaciju, iskrcani su svi torpedni bombarderi Swordfish, sem tri primerka iz sastava 818. eskadrile koji su služili za samoodbranu nosača i aviona Sea Hurricane iz sastava 800. eskadrile. Iskrcani avioni su zamenjeni avionima Seafire iz sastava 809. i 897. eskadrile.

Avioni Seafire sa nosača HMS Unicorn vrše 75 aviopoletanja prvog dana operacije, drugog 15 aviopoletanja manje, sledećeg dana vrše 44 aviopoletanja, a četvrtog dana svega 18 aviopoletanja. Praksa je pokazala da avioni ovog tipa nisu baš najprikladniji za upotrebu na ovom tipu nosača aviona. Prilikom sletanja je dolazilo do lomova sklopova stajnog trapa. Nedostatak lovačkih aviona je bio toliko izražen tokom ove operacije da su lovci sa nosača Illustrious i Formidable, namenjeni za dalju zaštitu od eventualnog napada italijanske flote na mostobran, poslati na nosač HMS Unicorn, odakle su pružali podršku iskrcavanju. Avioni su, kada su uslovi dozvolili, prebazirani sa nosača HMS Unicorn na aerodrom na obali.

Nosač HMS Unicorn se vratio u Britaniju 20. septembra, nakrcan oštećenim avionima.

Krajem decembra 1943, HMS Unicorn se pridružuje nosaču Illustrious, bojnom krstašu Renown i bojnim brodovima Queen Elizabeth i Valiant, kao ojačanje Istočnoj floti. Na nosač su ukrcana svega četiri aviona Swordfish iz sastava 818. eskadrile. Sa nosača je britanskoj bazi u Indiji isporučeno značajno ojačanje u avionima. Nosač je 2. februara uplovio u luku Trinkomale. Tokom maja meseca brod je podvrgnut kratkom remontu u Bombaju. Krajem avgusta, 817. eskadrila naoružana avionima Fairey Barracuda, ukrcava se na HMS Unicorn kako bi mu pružio protivpodmorničku zaštitu na plovidbi ka Durbanu. Istog meseca Unicorn ulazi u sastav novoformirane Britanske pacifičke flote. Durban napušta 1. januara 1945, i plovi za Kolombo, gde se sprovodi obuka novoformirane jedinice. Unicorn krca 82 aviona i 120 motora i transportuje ih za Australiju. Uplovljava u Sidnej 12. februara. Nakon Sidneja, plovi za ostrvo Manus, gde učestvuje u obuci Britanske pacifičke flote pre početka operacije Iceberg. Na Filipine pristiže 27. marta, sa zadatkom da bude baza za popunu Britanske pacifičke flote tokom operacije Iceberg.

Britanska pacifička flota je tokom početne faze napada na Okinavu dobila zadatak da napadne japanske aerodrome na ostrvima Sakišima i Formoza. Unicorn je primarno bio više angažovan na zadacima pripreme aviona na palubama flotnih nosača aviona nego na njihovoj popravci, ali je u periodu od marta do maja 1945. vršio i popravke i modifikacije aviona. 22. maja Unicorn isplovljava za Australiju, i 1. juna uplovljava u Sidnej. Za Brizbejn isplovljava 6. juna, gde vrši čišćenje dna i krca još aviona za popunu nosača aviona. U vreme japanske kapitulacije, Unicorn se još uvek nalazi u Brizbejnu. Do 6. novembra izvršava zadatke transporta ratnog materijala za Australiju. Za britanske vode isplovljava decembra 1945. U Plimut uplovljava januara 1946. Ubrzo biva preveden u rezervu.

TT karakteristike
Deplasman 16 770 t standardni 20 600 t puni
Dužina preko svega 195,1 m
Širina 27,51 m
Gaz 7 m
Pogonska grupa 4 kotla, 2 parne turbine, 40 000 KS
Brzina plovljenja 24 čv
Daljina plovljenja 7 000 milja brzinom od 13,5 čv
Posada 1 200 članova
Senzori 1 × Type 281B (radar za rano upozoravanje) 2 × Type 285 (artiljerijski radar)
Naoružanje 8 x 101 mm 16 x 40 mm 12 x 20 mm
Avio komponenta oko 33 aviona


Angažovanje nosača aviona HMS Unicorn nakon Drugog svetskog rata

HMS Unicorn je 1949. reaktiviran za službu na Dalekom istoku, kao podrška nosača HMS Triumph (R16). Isplovio je iz baze Devonport 22. septembra, sa ukrcanim avionima tipa Seafire i Fireflie. Kada je juna 1950. izbio rat u Koreji, Unicorn se nalazio u pomorskoj bazi Sembavang (Singapur), gde je iskrcavao avione, opremu i tehničko osoblje. Nakon iskrcaja, trebao je da otplovi za Britaniju, gde je planirano ponovno prevođenje u rezervu. Admiralitet je izdao naredbu da se nosač koristi kao nosač za popunu avionima i zalihama za potrebe britanskih nosača aviona angažovanih u vodama Koreje. Iz Singapura isplovljava 11. jula, a devet dana kasnije uplovljava u japansku luku Sasebo, nakon čega popunjava nosač aviona Triumph sa sedam aviona Seafire i pet aviona Fireflie. U avgustu iste godine učestvuje u prebaziranju jednog bataljona i komande 27. bigade iz Hong Konga do Pusana. Pre povratka za Singapur, gde ga je čekao remont, Unicorn iskrcava zalihe u luci Sasebo.

Naredni zadatak HMS Unicorn obavlja  udecembru, kada uz uobičajen tovar aviona prevozi i 400 vojnika. U martu mesecu prevozi mlazne lovačke avione tipa Gloster Meteor za 77. eskadrilu koja je bazirala u Ivakuniju (Japan). U Japanu ostaje naredna tri meseca, tako da se koristio i kao brod za smeštaj ljudstva. Nakon tog perioda, Unicorn nastavlja da obavlja zadatke transporta aviona. Početkom oktobra, dok je prolazio kroz moreuz Šimonoseki, oštećuje energetske kablove koji su povezivali ostrva Honšu i Kjušu. Krajem novembra, Unicorn i Warrior u Singapuru prekrcavaju posade, nakon čega je ubrzo počeo i remont. Remont je završen 20. januara 1952, nakon čega se Unicorn vraća uobičajenim zadacima. Tokom angažovanja nosača aviona HMS Ocean, HMS Unicorn je služio kao rezervni nosač, za prihvat oštećenih aviona, kako ne bi ometali upotrebu aviona na HMS Ocean. U Singapur se vraća 27. jula, gde vrši ukrcaj novih aviona za popunu, među kojima i avione tipa Meteor, nakon čega isplovljava za Japan. Tokom septembra, Unicorn prihvata četiri aviona Hawker Sea Fury i sa njima organizuje vazduhoplovne patrole iznad flote, dok se HMS Ocean skoncentrisao isključivo na izvođenje napadne operacije. HMS Unicorn je u jednom trenutku bio jedini nosač aviona koji je izvodio bombardovanje obale.

Sredinom decembra, HMS Unicorn odlazi u još jedan remont. U remontu u Singapuru ostaje sve do 17. jula 1953. Nedelju dana kasnije, na plovidbi za Japan, HMS Unicorn prima signal za pomoć od teretnog broda Inchkilda, koji je javljao o napadu pirata. Nosač se približio javljenoj poziciji i svojom pojavom, ali i topovima, oterao pirate. Narednog dana na snagu je stupilo primirje, ali je Unicorn pratio HMS Ocean na dve patrolne vožnje (30. jula i 25-29. avgusta), kako bi pratio poštovanje potpisanog primirja. HMS Unicorn se konačno vraća u Britaniju 15. oktobra, a 17. novembra je ponovo preveden u rezervu.

Tokom 1951, Britanci su razmatrali modernizaciju nosača HMS Unicorn, kako bi ga osposobili za upotrebu modernih, težiš mlaznih aviona. Ova modernizacija bi zahtevala ugradnju parnog katapulta, ojačanje letne palube, kao i pomeranje i povećanje dimenzija lifta za transport aviona iz hangara na palubu i obratno. Takođe je bilo potrebno ugraditi i kran za manipulaciu težim letelicama. Rekonstrukcija je bila zakazana za jul 1954, ali je ceo projekt otkazan novembra 1952, usled potrebe za ugradnjom zakošene letne palube na postojeće flotne nosače aviona.

Tako je HMS Unicorn ostao u rezervi sve do juna 1957, kada je prodat u staro gvožđe. Kobilica broda je izrezana u Trunu 1960. godine.


* hms-unicorn.jpg (46.41 KB, 697x449 - viewed 3 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 10:44:24 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.