PALUBA
April 25, 2024, 09:10:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija kupuje S-400 da se obrani od Rafalea  (Read 11638 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #105 on: December 12, 2021, 04:01:52 pm »

Jeli Božo, ti beše Slovenac?

Verovatno zato se ne razumemo na prvu.

Nisam mislio da prepravljaš softver za koji imaš licencu, nego da za ono što taj softver nema sam odradiš odgovarajući softver. Znači, ne prepravljaš ono što si dobio licencirano, nego sam napraviš svoju aplikaciju za ono što ti je potrebno, a dati softver nema.

Što se tiče kolega, ima ni svakakvi. Ja još uvek imam pojedine iz generacije koje srećem sa stavom da su oni završili uz automatiku najteži smer na fakultetu, i da je njima država ili bog dužna da nađe posao. Oni ne treba da urade ništa, oni su svoje završili. A srećem i kolege koji prave čuda, ne pitajući nikog ništa i ne moleći nikog. I koriste svoju širinu da ako i nemaju odgovarajućeg posla u telekomunikacijama, pređu na ono za šta ima posla, i da u tome budu izuzetno uspešni. Na kraju ono od čega zarađuju nema veze sa telekomunikacijama, tako da to što su završili postane hobi, a rade nešto sasvim drugo u struci.

Što bi naš narod rekao, ima ni razni.

Moj lični problem u životu je što jednostavno nema dovoljno vremena za sve što me interesuje. Pa onda moram da se koncentrišem na ono od čega živim, a radio bih najmanje još pet drugih stvari kada bih mogao. Ali, što naš narod kaže, ne možeš jednim dupetom na sto lađa.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #106 on: December 12, 2021, 06:29:40 pm »

Jeli Božo, ti beše Slovenac?

Verovatno zato se ne razumemo na prvu.


Da. Slovenac.

Nije da se ne razumemo, jednostavno gledamo različito na stvari.

Eto od 2005 sarađujem dnevno sa firmom u Srbiji, čak smo i poslednih 8 godina jedna firma, ali koliko god da su kolege odlično društvo za kavu i pivo, za posao smo drugačiji. Dok jedni gledamo da su stvari tehnično korektne i po PS, drugi se fokusiraju samo da radi. Ne kažem jedno ili drugo bolje ili da tako treba biti, ali je razlika u shvatanju stvari.

Npr kod raznih projekta, više puta video razliku.
U slo ide na početku razmišljanje kako čemo, dali je dovoljno resursa, dali su rokovi uhvatljivi, pa kad se sve složi, ide se u realizaciju. U sr je lako čemo, tek što nije, a jebi ga.

Bio projekt promene 30% opreme na drugog vendora. Kod nas posle početnih problema bilo u roku napravljenu, u Sr posle početnog entuziazma možemo, napravljeno 18% i jaukanje kako ne može više. A bilo 4x puta više osoba a samo 10% više opreme za promeniti. A ima toga još.

Nema ništa protiv Srba, Hrvata ili koga drugog, jednostavno drugačije shvatanje stvari.   

A što se tiče tog SW, imaš par godina punog rada da ga razviješ, pošto je stvar vrlo kompleksna. I nekada jeftinije uzeti napravljen proizvod i licence, od toga da sam razvijaš.

LpB
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #107 on: December 12, 2021, 10:27:37 pm »

Onda nemoj ni slučajno da radiš sa holanđanima, osim ako su iz Philips-a. Završićeš u Toponici kod Niša, Lazi Lazarević u Beogradu, ili nekoj poznatoj ludnici u Sloveniji. Smiley

Ali, razumem te potpuno, i šta ti očekuješ, a šta srećeš.

Samo mislim da u tome malo i preteruješ, i da si malo bukvalista, ali s obzirom odakle si, i da sam radio sa ljudima sa sličnim načinom razmišljanja, razumem zašto je to tako, pa ću se u buduće kada budemo razmenjivali mišljenja prilagoditi tome.

Ja sam u životu imao tu sreću ili nesreću da sam vaspitan da u privatnom životu budem Srbin koliko hoću, ali da u poslu budem Nemac. To mi pravi velike probleme u radu, ali me je i sačuvalo do sada, a hvala bogu preživeo sam čistke koje i pojedini za koje je postojalo mišljenje da će pre nestati kompanija za koju rade nego što će neko njih uspeti da otera nisu preživeli.

Elem, šta je i kako, i za koga teško, to je relativna stvar. Recimo, mom stricu koji je kolega sa elektronike i u svoje vreme bio jedan od klikeraša u svojoj sredini neke stvari koje ja sa lakoćom radim su teške, i obrnuto. Poštujem tvoje mišljenje, ali i dalje ostajem pri svom.

Inače, kada radiš programiranje u nekom razvojnom okruženju, i uzimaš određene komponente od neke druge firme koja ih je proizvela za određenu primenu u tom okruženju, imaš dve vrste licenci. Jedna omogućava da dobiješ samo instalaciju komponenti, bez izvornih fajlova. Druga omogućava da dobiješ i instalaciju komponente, i izvorni kod komponente. Kod druge licence niko ti ne može zabraniti da menjaš izvorni kod, jer si praktično pristup izvornom kodu platio kroz licencu. Ne bi bilo loše kada bi i kod ovakvih aplikacija postojala slična opcija. A ne bi bilo loše pitati da li to postoji kao mogućnost.

Pozdrav!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 24 queries.