PALUBA
April 27, 2024, 03:00:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija kupuje S-400 da se obrani od Rafalea  (Read 11665 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #45 on: December 03, 2021, 09:49:01 am »

Ја мислим да ће они свакако да се буне, ако будемо куповали руско, без обзира да ли је то С-350 или БУК-М3.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #46 on: December 03, 2021, 10:15:26 am »

To svakako, ali to je već njihov problem.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #47 on: December 03, 2021, 11:15:54 am »

Nije njihov, to je naš problem.  Kupovina S-400 znači sankcije odmah na uvoz komponenti za Lazar 3 iz Francuske, za Malog Miloša i Lazanskog iz Izraela ,propast "Nore amerika ",propast FAP MRAPa koji ima Cummins motore I da ne nabrajam dalje.... Na temi o mogućoj prodaji Grčkog S-300  (Srbiji ili nekom drugom ) Kubovac lepo napisa, parafraziraću "možda Kineski S-400 možemo da kupimo "... najpre su nam to jedine mogućnosti Kineski pandani S-300 ili S-400 ili  "Grčka opcija" ,a ako se "zapad " umeša onda nešto njihovo će morati  (ako dolazi sa zapada to će biti znak da su oni dali "amin" da mi budemo "gospoda nad seljacima u regionu"...ali I to je pitanje koliko je realno ).
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #48 on: December 03, 2021, 11:32:26 am »

...a u svojoj izvornoj verziji ne mogu dejstvovati na bespilotne letelice i dronove koji lete brzinama manjim od 50 m/s, kao ni na lebdeće helikoptere...

Gdje je problem kod lebdečih helikoptera da ne mogu dejstvovati?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #49 on: December 03, 2021, 11:54:52 am »



Gdje je problem kod lebdečih helikoptera da ne mogu dejstvovati?

Generalno radari koji rade u TVM (praćenje kroz projektil) režimu raketi moraju "spakovati" kao početni podatak brzinu zbližavanja cilja, koja je raketi potrebna radi zahvata po brzini i dalje praćenje po brzini zbližavanja. To nije moguće izvesti kod vazdušnih ciljeva sporijih od 40-60 m/s.
Dakle, to je ograničenje radara za navođenje raketa usled načina i sistema vođenja raketa.
Kasnije prevaziđeno sa aktivnim raketama 9M96.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #50 on: December 03, 2021, 02:12:26 pm »


Generalno radari koji rade u TVM (praćenje kroz projektil) režimu raketi moraju "spakovati" kao početni podatak brzinu zbližavanja cilja, koja je raketi potrebna radi zahvata po brzini i dalje praćenje po brzini zbližavanja. To nije moguće izvesti kod vazdušnih ciljeva sporijih od 40-60 m/s.
Dakle, to je ograničenje radara za navođenje raketa usled načina i sistema vođenja raketa.
Kasnije prevaziđeno sa aktivnim raketama 9M96.



baš zato i pitam. Znam da radari AN/TPS 70 nemaju problema sa tim, jer iako helikopter lebdi, elise se kreču brže tih 40-60 m/s, te ga mogu tako detektirati i dok lebdi. Pa mi čudno kako Sovjeti se nisu toga sjetili.

LpB
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #51 on: December 03, 2021, 02:36:48 pm »



baš zato i pitam. Znam da radari AN/TPS 70 nemaju problema sa tim, jer iako helikopter lebdi, elise se kreču brže tih 40-60 m/s, te ga mogu tako detektirati i dok lebdi. Pa mi čudno kako Sovjeti se nisu toga sjetili.

LpB

Već si jednom ili dva puta pominjao ovo. Ako tako kažu ljudi koji su radili na AN/TPS-70, onda neka bude tako.
Ja ću pokušati izneti "alternativno" mišljenje.
Naime, nemaju svi radari to "ograničenje" praćenja "sporih" ciljeva. Recimo radari sistema Neva prate sve ciljeve, RStON sistema Kub prati sve ciljeve (raketa ima problem da zahvati spori cilj pa se lansira sa zahvatom u vazduhu), radari sistema VOJiN uglavnom nemaju te "probleme".
Dakle, radi se o specifičnim problemima radara za navođenje raketa koji praktikuje "kombinovano" navođenje raketa, radio-komandno+poluaktivno radarsko, odnosno "praćenje kroz projektil".
Takve probleme ima i radar za navođenje raketa sistema Patriot, jer takođe navodi rakete u režimu TVM.

Što se tiče ostalih radara, većinom je stvar u režimima rada selektora pokretnih ciljeva i brisača stalnih odraza. Kada radar zauzme položaj, orijentiše se i uključi zračenje, prvo se pojavljuju stalni odrazi. Radar ima mogućnost da ostavi sirovu sliku, ako operator oceni da mu tako odgovara, ili da uključi brisač stalnih odraza, koji će nakon cca 3-4 okreta antene, da ih prebriše, jer se ne kreću.

Radar AN/TPS-70 ima dva režima rada. Prvi je "potpuna obrada signala", sa radom brisača stalnih odraza, a drugi je "potpuna ekstrakcija primarnih i sekundarnih ciljeva po daljini, azimutu, visini i IFF kodu", što bi trebalo da znači prikazivanje "svega" što reflektuje nazad ka radaru.
U tom smislu, ne vidim problem da radar AN/TPS-70 vidi lebdeće helikoptere, bez obzira na elisu.

Recimo ja sam kod radara P-15 radio sa uključenim BSO. I okreće se antena, na pokazivaču se pojavi odraz. Posle 3 kruga, nestane. Za svaki slučaj, uvek sam prebacivao (ručno) na režim rada bez BSO (isključivao BSO) da vidim sirovu sliku i da li je odraz i dalje tu, što bi značilo lebdeći helikopter ili neku drugu letelicu sličnih karakteristika...
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #52 on: December 03, 2021, 04:29:06 pm »

Kakav li je Hong Qi - 9B  (ili slični ) po tom pitanju  Smiley
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #53 on: December 03, 2021, 04:37:52 pm »


 Svaka kupovina naoružanja je političko pitanje. Na drugom mestu je šta kome realno treba.
 Hrvatska je u nato paktu - mala , nevažna članica . Srbija je nezavisna ( podržavana zbog raznih zakulisnih radnji od onih zločestih Rusa i Kineza ) . Šta tu kome nije jasno Huh?
 Kako mi treba da znamo gde nam je mesto , tako i croati moraju da shvate da im nije pimpek duži od naše kite .
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #54 on: December 03, 2021, 04:39:19 pm »


 S-300V je univerzalan sistem. Nema skoro nikakvih ograničenja. Dejstvuje na aerodinamičke ciljeve raketama Gladijator, a na balističke ciljeve raketama Giant. Može dejstvovati na krstareće rakete, helikopetere (uključujući i lebdeće), kao i na bespilotne letelice i dronove malih odraznih površina koje lete malim brzinama (ispod 50 m/s).

Sistemi S-300PM imaju ograničene antibalističke mogućnosti, a u svojoj izvornoj verziji ne mogu dejstvovati na bespilotne letelice i dronove koji lete brzinama manjim od 50 m/s, kao ni na lebdeće helikoptere. To je "rešeno" tek kasnije uvođenjem raketa sa aktivnim radarskim samonavođenjem 9M96 i to kod verzije S-300PM Favorit (izvozna oznaka S-300PMU-2), u sklopu razvoja sistema S-300PMU-3 koji je kasnije "preimenovan" u S-400. Tada je odlučeno da se te rakete 9M96 integrišu i kod S-300PMU-2 Favorit.



U svjetlu prošlogodišnjeg rata u Nagorno Karabahu, koliko je racionalno koristiti tako velike i skupe rakete protiv bespilotnih letjelica?
Da svaka raketa uništi bespilotnu letjelicu, ipak za iste pare se može kupiti daleko više tih letjelica nego takvih raketa.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #55 on: December 03, 2021, 05:16:25 pm »

Mislim da se računa i vrednost cilja koji bi ta letelica uništila.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #56 on: December 03, 2021, 05:24:06 pm »

@prvačić

Pa evo i Rade je dao u značajnoj meri odgovor.
Rakete sistema S-300V su zaista preskupe da bi se koristile na bespilotne letelice makar to bili i Bajraktari ili druge udarne letelice.
Za to treba koristiti sisteme kratkog i kratkog do srednjeg dometa sa jeftinijim projektilima i granatama.
Ali šta ako poleti prema tebi roj udarnih BPL i kamikaza dronova, a ti ne uspeš da oboriš većinu tim "manjim" sistemima. Onda te letelice mogu doći u situaciju da ti unište strateški sistem PVO kao što je svakako S-300V. I tada S-300V MORA reagovati makar u krajnjoj nuždi i samoodbrani, ako ništa drugo.
Kolika je tek šteta ako bi neki propušteni Bajraktar ili Predator stigao do baterije i počeo da dejstvuje redom po radarima i lanserima? Ta finansijska šteta (a moguće su i ljudske žrtve pre svega) je znatno veća od ispaljenih nekoliko projektila da se letelice zaustave.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #57 on: December 03, 2021, 05:31:53 pm »

Kakav li je Hong Qi - 9B  (ili slični ) po tom pitanju  Smiley

Ne znam. Ali recimo S-350E Vitjaz ima problem takođe. Radar za navođenje raketa ne može pratiti ciljeve sporije od 40 m/s, što je na samoj granici brzine krstarenja Bajraktara.
Dakle, ovde nije problem u sistemu navođenja, jer se navođenje vrši INS uz radio-korekcije sa preuzimanjem aktivne radarske glave u raketama 9M96, dakle nije "vođenje kroz projektil", ali radar svejedno ima to ograničenje.
Verujem da će Rusi, poučeni iskustvima iz Nagorno-Karabaha i Sirije, raditi na otklanjanju ovog "problema".
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #58 on: December 03, 2021, 05:38:14 pm »

Razumio sam. Sistemi velikog dometa se protiv bespilotnih letjelica koriste samo u slučaju velike nužde. I u doslovnom i u prenesenom značenju.
Na njima se ne može zasnivati odbrana od bespilotnih letjelica. Osim možda od nekih izviđačkih, koje lete na velikim visinama?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #59 on: December 03, 2021, 05:44:22 pm »

Razumio sam. Sistemi velikog dometa se protiv bespilotnih letjelica koriste samo u slučaju velike nužde. I u doslovnom i u prenesenom značenju.
Na njima se ne može zasnivati odbrana od bespilotnih letjelica. Osim možda od nekih izviđačkih, koje lete na velikim visinama?

Pa evo recimo....jedan od glavnh zadataka, u to vreme strateškog trupnog (armijskog nivoa) raketnog sistema PVO 2K11 Krug, je bio dejstvo protiv stratosferskih dronova. Njegov naslednik je S-300V. Daleko napredniji sistem S-300V, uzrokovao je svojom pojavom gotovo momentalnu potpunu zastarelost sistema Krug u sovjetskoj vojsci. To je jedan od razloga što i nije puno proizvođen, a još manje izvožen (svega nekoliko zemalja bivšeg Varšavskog pakta), a Jermeniji je doniran kasnije.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.