PALUBA
March 28, 2024, 10:36:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Jahaća torpeda italijanske RM  (Read 1943 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: November 20, 2021, 06:09:14 pm »

Jahaći torpedo SSB (Siluro San Bartolomeo)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jahaći torpedo SSB je razvijen kao odgovor na nedostatke prethodno proizvođenog torpeda SLC, ali znatno većeg prečnika. Razlika se ogledala i u tome što posada više nije sedela na, već – u torpedu, čime su bili zaštićeni od pritiska vode koji se stvarao tokom vožnje većom brzinom (4 čvora u odnosu na brzinu torpeda SLC koja je iznosila 2,5 čvora).

Ovaj torpedo je imao i akumulatore većeg kapaciteta, dva kontrarotirajuća trokraka propelera i dva mala uvlačiva horizontalna stabilizatora. Ovo torpedo ne samo da je u pogledu brzine, autonomije, manevrabilnosti i nosivosti bilo superiornije u odnosu na klasu SLC, već je bilo i pouzdanije sredstvo. Italijani su uspeli da proizvedu svega tri torpeda, a sama kapitulacija ih je sprečila da proizvedena torpeda provere u praksi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

TT karakteristike
Posada 2 člana
Dužina 6,77 m
Prečnik 790 mm
Deplasman 2,2 t
Pogon elektromotor 7,5 KS
Brzina 2,3 – 4 čv
Autonomija 10 milja brzinom od 3 čv
Naoružanje verzija 1: eksplozivno punjenje od 300 kg verzija 2: eksplozivno punjenje od 400 kg verzija 3: dva eksplozivna punjenja 180/200 kg


* maiale2.jpg (48.62 KB, 580x269 - viewed 1 times.)

* ssb-presek.jpg (36.9 KB, 702x207 - viewed 1 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 10:40:47 am by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1 on: November 20, 2021, 06:10:31 pm »

Jahaći torpedo SLC (Siluro a Lenta Corsa)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Siluro a Lenta Corsa kao muzejski eksponat (foto: Giovanni Dall’Orto)

Predak jahaćeg torpeda SLC, poznatog i pod nadimkom „Maiale“ (svinja), bila je italijanska Mignatta, razvijena 1918. godine. Mignatta je bila projektovana za udar po brodovima na sidrištu, krcalo je dva ronioca i magnetne mine, a zbog svoje male autonomije, u područje dejstva je prevoženo površinskim plovilom. Ovo sredstvo je upotrebljeno u potapanju prvog i jedinog jugoslovenskog bojnog broda „Viribus Unitis“ u pulskoj luci novembra 1918.

Tokom 1935, dva pripadnika italijanske ratne mornarice – Teseo Tesei i Elios Toschi, su razvili koncept, zasnovan na ideji koju je Tezei formulisao još 1927. Koncept je materijalizovan u jahaćem torpedu SLC i kao takav je predočen Ministarstvu mornarice. Ministarstvo je odobrilo proizvodnju dva prototipa i obezbedilo  sredstva u pomorskom arsenalu u La Speciji. Na osnovu iskustava u radu sa prvim prototipom, početkom 1936. je modifikovan drugi prototip, a naručeno ih je još četiri. Sa ovim brojem torpeda je započeta i obuka kadra. Projekat je zaustavljen nakon rata u Etiopiji, da bi 1937. nastavljen. Izgrađeno je još pet torpeda. Jula 1940. je naručeno još osam torpeda, unapređene serije „100“. Naredne godine je usledila serija „200“, u čije je projektovanje uključeno svo prethodno stečeno iskustvo.

Standardno torpedo kalibra 533 mm, koje je poslužilo kao osnova za SLC, bilo je podvrgnuto opsežnim modifikacijama. Pogonska grupa i kontrarotirajući propeleri su zamenjeni elektromotorom i jednim propelerom velikog prečnika, koje je proizvodilo manju buku i bilo prikladnije za kretanje manjim brzinama.Ugrađeni su i kormilo i hidroplani. Na pramcu je ugrađena demontažna bojeva glava mase 230 kg, (koja je kasnije zamenjena sa dve bojeve glave mase po 125 kg, korišćene za napad na teretne brodove) sa mehaničkim vremenskim upaljačem. Bojeva glava je imala vrlo malo negativne plovnosti i bila je laka za manipulisanje pod vodom. Posada je brojala dva člana – po jednog oficira i podoficira. Ispred komandira se nalazio štit, a ispod njega panel sa instrumentima. Među instrumentima se nalazio pokazivač dubine, kompas, voltmetar, dva ampermetra, pokazivač pritiska u trim tanku i libela. Kormilom i hidroplanima se upravljalo putem „volana“ koji se mogao okretati u levu i desnu stranu, ali i pomerati napred i nazad. Birač brzine je imao četiri položaja. Dubina ronjenja se birala punjenjem i pražnjenjem trim tankova. Između članova posade se nalazio brzi tank ronjenja, koji je kontrolisan putem poluge koja se nalazila na boku torpeda. Upotrebom ovog tanka, torpedo je moglo da zaroni za 6-7 sekundi. Od ostalih važnih delova, u torpedu su se nalazile i dve boce vazduha pod pritiskom. U kutiji iza drugog sedišta se nalazila oprema za sečenje mreža, rezervna kiseonička oprema i dug konopac koji je omogućavao roniocu da se bezbedno vrati do torpeda nakon izvršene akcije.

SLC je ubrzo stekao reputaciju mehanički nepouzdane konstrukcije. Prvobitna namera da se torpedo u zonu dejstva dopremi vazdušnim putem je napuštena usled tehničkih problema, nedostatka saradnje sa ratnim vazduhoplovstvom ali i činjenici da nije bilo mornaričke avijacije. Tokom 1940. je proučavana mogućnost dopremanja torpeda u zonu putem hidroaviona Cant Z.506, što je takođe odbačeno usled tehničkih problema. Sredinom 1943, 10. flotila je proučavala mogućnost upotrebe četvoromotornog hidroaviona Cant Z.511 da preveze torpedni čamac MTSM i dva torpeda SLC, ili alternativno – jedno torpedo i sedam ronioca – koji su trebali da izvrše napad na Njujork. Cant Z.511 je trebao da priđe američkoj obali i otpusti torpedni čamac i torpeda. Torpedni čamac bi u blizinu luke dovezao torpeda i ronioce, odakle bi oni krenuli u izvršenje zadatka. Obuka za prevoz torpeda konvencionalnom podmornicom započeta je 1940, sa tri torpeda privezana na palubi podmornice Ametista. Za navođenje torpeda nazad na podmornicu je testiran sistem radio fara, ali bezuspešno. Kako bi se izbeglo ograničenje po pitanju dubine ronjenja podmornica dok prevoze torpeda, na tri podmornice Scire, Gondar i Ambra su opremljene vodonepropusnim cilindrima za smeštaj torpeda. Podmornice Grongo i Murenasu su imale po četiri cilindra. Ronioci su iz zaronjene podmornice izlazili kroz komoru, otvarali vodonepropusne cilindre, vadili torpeda i trimovali ih, nakon čega bi nastavljali sa zadatkom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Podmornica Ambra sa cilindrima za smeštaj torpeda SLC (desno), april 1942.

Za transport torpeda su korišćeni i motorni čamci (Motoscafo Turismo Lento), dužine 8,5 metara. Izgrađeno je šest čamaca, koji su mogli da ukrcaju po dva torpeda. Dva torpedna čamca, MS74 i MS75, su modifikovani za transport po dva torpeda, ali nisu imali opremu kojom bi ukrcali torpeda po povratku sa zadatka.

Najveći uspeh ovim torpedima je postignut 19. decembra 1941, kada su poručnik Luigi Durand de la Penne i narednik Emilio Bianchi ušli u aleksandrijsku luku i oštetili dva britanska bojna broda (HMS Valiant i HMS Queen Elisabeth). Sigurnog potapanja ih je spasilo plitko dno luke.


* slc-torpedo.jpg (103.84 KB, 695x521 - viewed 2 times.)

* ambra.jpg (39.78 KB, 699x444 - viewed 2 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 10:41:02 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.