PALUBA
April 28, 2024, 10:14:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Koliko Rumunija ima Kopljanika?  (Read 444 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: November 27, 2021, 08:32:52 am »

Program modernizacije lovačkih aviona MiG-21 rumunskih vazduhoplovnih snaga, nazvan LanceR, bio je glavni program modernizacije u rumunskim vazduhoplovnim snagama u periodu nakon promene vlasti 1989. godine. Danas, čak i nakon izvedene modernizacije, resursi ovih aviona su istekli ili su blizu isteka. U kontekstu nedavnog udesa aviona, kada se srušio MiG-21 LanceR, javnost u Rumuniji je krenula sa pitanjem koliko Rumunija ima ispravnih aviona ovog tipa?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
MiG-21 LanceR C

Poslednji MiG-21 koji je stradao u udesu, pao je tokom trenažnog leta. Avion se srušio 20. aprila 2021. u okrugu Mureš, a avion je pripadao 71. vazduhoplovnoj bazi iz Kamp Turžija. Pilot je ovog puta uspeo bezbedno da se katapultira.

Prethodni incident sa ovim tipom aviona dogodio se 2018, kada je u udesu život izgubio i pilot, 36-godišnji Florin Rotaru iz 86. vazduhoplovne baze iz Borčee. Pre njega, još jedan 2017. godine. Od 1990. do danas srušilo se 25 lovaca MiG-21.

U sastavu rumunskih vazduhoplovnih snaga letelo je više od 400 lovačkih aviona MiG-21, od kojih su poslednji uvedeni u naoružanje 1982. godine.

Uprkos modernizaciji, resursi ovih aviona su skoro iscrpljeni. Nije retkost da avioni ovog tipa budu i dvostruko stariji od pilota koji lete na njima i to mnogo govori o trenutnoj situaciji.

Rumunske vazduhoplovne snage su 1992. pokrenule program modernizacije lovačkih aviona MiG-21, kako bi obezbedili interoperabilnost sa vazduhoplovnim snagama drugih zemalja članica NATO, kao i da bi mogli da izvršavaju zadatke u skladu sa zahtevima modernog vazdušnog ratovanja; program je nosio oznaku MiG-21 LanceR.

Prvi prototip lovca MiG-21 LanceR, evidencijskog broja 8909, izveo je svoj prvi let 22. avgusta 1995. i trajao je 37 minuta. Uspeh ovog programa utabao je put za sveobuhvatnu modernizaciju aviona. Rumunija je na ovaj standard modernizovala 110 aviona, a sama modernizacija je izvedena sa opremom kompanije Elbit Systems. Kako je modernizacija izvedena bez konsultacija i odobrenja proizvođača aviona, Rumuni su izgubili svu tehničku podršku Rusa. Treba napomenuti da je i ruska kompanija MiG bila jedan od ponuđača projekta modernizacije ovih aviona, zajedno sa britanskom kompanijom GEC-Marconi i francuskom Thompson-CSF.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Kokpit lovačkog aviona MiG21 LanceR A

Prethodno, Rumunija je 1994. potpisala pristupanje programu Partnerstvo za mir koji je kasnije doveo do stupanja u NATO. Ova odluka je dovela i do ugradnje uređaja za identifikaciju IFF (Friend-Enemy Identification) kompatibilnog sa NATO.

U početku je modernizovano 100 aviona. Za modernizaciju su izabrane verzije M i MF, koje su bile poslednje kupljene. Od njih, 25 je modernizovano na standard LanceR C, odnosno verziju čistog lovca, dok je ostalih 75 dovedeno na standard LanceR A, odnosno na verziju za podršku jedinicama na zemlji, koja je bila jeftinija. Još deset lovaca je konfigurisano slično verziji A i oni su poneli oznaku B. U suštini, najbolja verzija je verzija C, koja je dobila i višenamenski radar Elta El/M-2032.

LanceR A, kao jurišnik, dobio je mogućnost dejstva IC vođenim bombama Elbit Opher i laserski vođenim bombama IAI MBT Griffin, dok je verzija LanceR C dobila IC samonavođene rakete „vazduh-vazduh“ Python 3 i Matra R.550M Magic dometa do 15 km, kao i ruskim R-73E dometa do 30 km.

Pri modernizaciji, akcenat je stavljen na naoružanje i elektroniku, dok je pogon aviona ostao isti, tako da nema govora o poboljšanju letnih karakteristika aviona.
Koliko operativnih lovaca MiG-21 LanceR ima Rumunija?

Informacija o broju operativnih lovačkih aviona ovog tipa u vazduhoplovnim snagama Rumunije još uvek je nepoznata. Nekoliko rumunskih medija je zatražilo ove informacije zvaničnim putem od Ministarstva nacionalne odbrane, koje se uvek pravdalo poverljivošću podataka, tako da zvaničnih podataka o broju operativnih aviona nema.

Rumunija je u udesima od 1997. godine izgubila 11 aviona MiG-21 (tri LanceR A, dva LanceR B i šest LanceR C). Ako se uzme u obzir isticanje vremenskih i eksploatacionih resursa aviona, maksimalan broj operativnih aviona danas teško da prelazi cifru od 23 aviona, koji se nalaze u sastavu 711. lae 71. vazduhoplovne baze u Kampija Turži i 861. lae 86. vazduhoplovne baze u Feteštiju.

Treba napomenuti da Rumunija poseduje i eskadrilu lovačkih aviona F-16, koji su kupljeni iz viškova portugalskih vazduhoplovnih snaga. Kupovina je obavljena u dva navrata, prvo 12, potom još pet. Avioni su bili polovni, a pre isporuke su remontovani. Trenutno, svih 17 aviona je na standardu M.5.2R, a planirano je da se uz podršku kompanije Aerostar iz Bakaua izvrši modernizacija na nivo M6.XR.

Uzevši u obzir da Rumunija poseduje svega jednu eskadrilu lovaca F-16, može se očekivati da će lovački avioni MiG-21 LanceR ostati u naoružanju još nekoliko godina, uprkos činjenici da su eksploatacioni resursi ovih aviona na izmaku.


* 800px-MiG-21_Lancer_C_cropped.jpg (34.34 KB, 800x524 - viewed 0 times.)

* MiG21-LanceR-A-kokpit.jpg (192.04 KB, 1024x787 - viewed 1 times.)
« Last Edit: August 11, 2022, 10:36:50 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 24 queries.