PALUBA
April 16, 2024, 06:12:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Orao M  (Read 20047 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« on: January 13, 2009, 07:26:53 pm »

Nekoliko puta sam po bespucima net-a nalazio podatke o proizvodnji/modifikaciji aviona Orao (2) M gde bi ono M doslo od Mornaricki. Negde sam cak procitao da su za njega trazene/nabavljene i protivbrotske rakete Pingvin.
Posto nigde nisam nasao nista pouzdano , molio bih clanove ako neko ima nekakva saznanja o ovome , da podeli sa nama koji ne znamo.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: January 13, 2009, 10:09:32 pm »

Pozdrav,

IJ-22 serijskog broja 25606 je 1984. prerađen u izviđača nad morem, te je dobio jedinstvenu oznaku IJ-22M, popularno zvani "mornar". Avion je dobio doplerski Ericcson radar za osmatranje morske pučine, koji je nosio u cilindričnom nosaču ispod trupa. Iz zadnje kabine su izvađeni instrumenti i ugrađen je veliki ekran radara i prateća oprema, staklo kabine je zatamnjeno, tako da je zadnja kabina dakle bila radno mesto operatera radara. Nije bio naoružan. Avion je 1995. dodeljen Muzeju Jugoslovenskog Vazduhoplovsta i dugo godina je bio na trvanjaku iza zgrade muzeja. Danas je natakeran na kolac ispred tzv. Airport City tržnog centra na Novom Beogradu (najgluplja poza ze jedan izložen avion - kao sladoled na štapiću  Angry).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače, pre ovog IJ-22M, JRV je koristilo i IJ-21 Jastreb u istoj konfiguraciji. Mislim da se bar jedan takav Jastreb takođe nalazi danas u MJV.


* 1.jpg (53.95 KB, 600x394 - viewed 564 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 10:06:15 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2 on: January 14, 2009, 12:02:39 pm »

FF, Airport City je poslovni centar, a ne tržni (u njemu su samo kancelarije i par ugostiteljskih objekata).
Avion je "natakaren" na 2 štapića (po jedan u svaki motor). I nije neka poza, ali je očigledno laka za ugradnju, i odgovara korisnicima (mogu da ispišu ime na krilima). U svakom slučaju, bolje da je ovde na vidnom mestu sačuvan, nego da trune u nekom budžaku.

Inače, trenutno se oko ovog aviona dosta kopa, i podigli su skelu oko njega.
Možda če ga pomerati, a možda i ostane na tom mestu...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #3 on: January 14, 2009, 04:06:28 pm »

Ipak je kao jedini Orao M trebao da nadje svoje mesto u Muzeju vazduhoplovstva....
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: January 14, 2009, 04:45:51 pm »

Quote
FF, Airport City je poslovni centar ...

Štagod.

Quote
Inače, trenutno se oko ovog aviona dosta kopa, i podigli su skelu oko njega.

Prolazim gotovo svakodnevno pred njega.

Quote
Ipak je kao jedini Orao M trebao da nadje svoje mesto u Muzeju vazduhoplovstva....

Tako je. Iza Muzeja je ostalo više primeraka "običnih" IJ-22. Izgleda da niko ne vodi računa o tome dali je neki avion koji se daje/poklanja/prodaje poseban. Ako ne iko drugi, Muzej bi bar morao da vodi računa o tome.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5 on: January 14, 2009, 08:15:06 pm »

Ipak je kao jedini Orao M trebao da nadje svoje mesto u Muzeju vazduhoplovstva....
Potpuno se slažem....

Tako je. Iza Muzeja je ostalo više primeraka "običnih" IJ-22. Izgleda da niko ne vodi računa o tome dali je neki avion koji se daje/poklanja/prodaje poseban. Ako ne iko drugi, Muzej bi bar morao da vodi računa o tome.


Koliko sam upoznat (možda grešim ali mislim da sam u pravu) avion je samo iznajmljen....Ako je tako trebalo bi nadležnima u muzeju skrenuti pažnju na to ....
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #6 on: January 14, 2009, 11:58:32 pm »

Quote
Koliko sam upoznat (možda grešim ali mislim da sam u pravu) avion je samo iznajmljen....Ako je tako trebalo bi nadležnima u muzeju skrenuti pažnju na to ....
Ово је врло интересантан податак. Питаћу неког у Музеју када будем ишао у посету.
Logged
Koja
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 92


« Reply #7 on: February 16, 2009, 03:07:55 am »

Kuku bruke i sramote, od toliko rashodovanih bash njega.
e ako ovo kod nas ovako nastvi zabranicu sinu da ide na vojnu akademiju i poslacu ga da u pi...
u francusku da bude poslasticar (trenutno mi je to najgroznije shto mi je palo na pamet)
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #8 on: March 10, 2009, 05:48:11 pm »

Koliko sam upoznat (možda grešim ali mislim da sam u pravu) avion je samo iznajmljen....Ako je tako trebalo bi nadležnima u muzeju skrenuti pažnju na to ....

Avion je tu samo privremeno, pošto će na njegovom mestu biti podignute tri igromne staklene zgradurine duplo više od onih postojećih.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #9 on: March 10, 2009, 07:02:49 pm »

OK oko aviona smo se snasli sa podatcima , ostaje pitanje o mogucoj nabavci ( oko 15 komada ) Rb12 Penguin ( sto ce reci Pingvin ) ovih norveskih raketa za JRV.
A posto je ova raketa mogla da se ispaljuje i sa helikoptera , mozda se razmisljalo i o opremanju nekog helikoptera sa njima.
« Last Edit: March 10, 2009, 07:05:27 pm by trpe grozni » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #10 on: April 21, 2009, 05:53:49 am »

Nikada čuo ništa o tome. U svrhu protivbrodske borbe, Orlovi su nosili AGM-65B. Čak prema nekim izvorima (npr. A Radić) osnovna uloga Mavericka u RViPVO bila je protivbrodska borba. Na prodgoričkom aerodromu su tokom ranih 90-tih, u vreme NATO blokade CG obale, uvek dežurali J22 naoružani sa AGM-65B.

Inače, Maverick se pokazao kao jako dobra protivbrodska raketa protiv malih brzih ciljeva, u Iračko-Iranskom ratu. Iranski F-4 Phamtom su sa Maverick raketama potopili ili onesposobili nekoliko iračkih ratnih brodova, uključujući i raketne čamce tipa Osa.
« Last Edit: April 21, 2009, 05:55:35 am by FF » Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #11 on: April 21, 2009, 10:53:03 am »

Bilo je planova oko kupovine Pinguina. Ova raketa ima dobra svojstva u zatvorenim morima poput Baltika, Jadrana, dosta je lagana i ima nekoliko puta veči doseg od Mavericka.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #12 on: October 13, 2009, 01:19:23 pm »

Avion je samo iznamlje i bice po isteku iznajmljivanja vracen u prvobitno stanje i vreacen Muzeju.

Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #13 on: December 30, 2009, 11:30:47 pm »

Evo i slike

256060 Mornar Smiley


* Orao INJ-22M.jpg (127.12 KB, 1485x808 - viewed 637 times.)
Logged
obrad
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #14 on: February 21, 2011, 12:34:01 am »

Jastreb dvosed 23513 je prepravljen 1991. u "mornara", dakle posle orla. Orlu je nedostatak bila velika brzina, pa je dolazilo do erozije podtrupne antene.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.