PALUBA
March 28, 2024, 09:56:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Grčka traži zamenu za S-300  (Read 14471 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #15 on: December 01, 2021, 10:53:29 pm »

Да л би Србија добила ракетни систем ПВО "патриот" да га затражи од Америке? Колико би коштао такав систем и његова употреба, као и одржавање? Који други ракетни систем ПВО са запада може да дође у обзир, када говоримо о системима ПВО територије?



Ne znam da li bi nam SAD isporučile Patriot, verovatno kako danas stvari stoje, ne.
Patriot je izuzetno skup, otprilike duplo skuplji od S-400 ili skoro 4 puta skuplji od S-300PMU-2 Favorit.
Poljaci su nedavno kupili 4 baterije (vatrene jedinice) za 1,18 milijardi dolara po vatrenoj jedinici ,ukupno 4,75 milijardi dolara. To je užasno skupo.
Za te pare se kupi 12-14 vatrenih jedinica S-300PMU-2 ili 8-9 vatrenih jedinica S-400 Triumf.

Ako bi se već šta moralo sa zapada uzeti, ja bih više bio za neku verziju NASAMS-II ili da se uzme SAMP/T. To je, čini mi se manje skupo, mada nemam precizne podatke o ceni koštanja.

Ako se i Izrael broji pod "zapad", svakako su sistemi Spyder SR i MR (u kombinaciji) veoma zanimljivi.

I ti izraelski sistemi su dosta skupi. Nedavno su Česi zaključili ugovor o nabavci 4 baterije Spyder MR, i platiće oko 600 miliona dolara, a za te novce može se kupiti puk Buk-M3 sa 12 baterija - 72 vatrena kanala i 12 SLO sa radarom za navođenje raketa. Rakete sa aktivnim samonavođenjem.

Ima u mojim pisanjima dosta emocija i naklonosti "ka istoku" (Rusiji, da budem jasan) ja to i ne krijem. Ali ima i toga da smatram da je kvalitet sistema PVO iz Rusije kao i cena, za nas veoma važan faktor ili bi tako trebalo da bude.

Možda će alternativa postati Kinezi. Ja ni tu ne krijem da imam "malu" rezervu ka njihovim sistemima PVO, ali ipak verujem da su dobri, a i finansijski su povoljni za nas.

Znači govorim o sistemima PVO.

Priča se već neko vreme o nabavci Thalesovih radara GM-200 i GM-400 za potrebe VOJiN-a i trupne PVO. Recimo ja to pozdravljam i smatram da su radari veoma kvalitetni, a nisu toliko skupi da moramo "da merimo" sa ruskim ekvivalentima, jer nam u krajnju ruku za VOJiN i ne treba veliki broj radara, nešto je drugačija situacija u trupnoj PVO....
« Last Edit: December 01, 2021, 10:59:54 pm by Kubovac » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #16 on: December 01, 2021, 11:29:06 pm »

Наравно да је скупље, а уз то и слабије.

Конкретно, НАТО и Израел су вежбали са тим грчким С-300. То је рађено због Рата у Сирији. Мислим да запад доста улаже у тактику борбе против С-300 и да су конкретан грчки систем темељно испитали. Србија може да употреби ракетне системе ПВО једино против земаља чланица НАТО, јер нас оне окружују и једино НАТО може да нас нападне помоћу своје авијације. Због тога сматрам да би Србија требало да набави систем који није био испитиван и провераван од стране потенцијалног нападача.

Проблем са Србијом је то што се не зна где је нити где ће бити
 Остале земље знају где су и куда иду. У Европи само Белорусија зна да иде ка Русији, тј. да остаје уз њу. Све остале земље знају да иду ка НАТО или да са њим сарађују искључиво. Србија не зна да ли је лево или десно. То све компликује набавку, употребу и одржавање. Белорусија може да купи С-400, Румунија може да купи Патриот, а ми не знамо шта да радимо.

Јасна ми је филозофија да се купује од оног чију наклоност желимо, али се после тога поставља питање шта радити са тиме у зао час? Како ће то да се употреби или да се покаже? Шта радиш са нечим чије ТТ карактеристике теби не пдгпварају, већ одговарају политици?

Опет, то не значи да треба да купимо ово од Грка.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #17 on: December 02, 2021, 01:28:39 am »

Ja бих се сложио са Џумбом да су набавке овог типа пре свега политичко питање, односно да се о њима одлучује на политичким инстанцама.

Ово је био само новинарски текст и сам по себи не значи ништа. Мислим да је Србија већ купила оне кинеске системе у тој класи, за које се зна да су плаћени, али не и када и како долазе.

Ови грчки системи се сигурно могу модернизовати, ако се не варам С-400 користи исте ракете (или бар неке од њих). Ако Србија планира С-400, а ово може да се добије приступачно, можда може да се искористи за увежбавање. Мимо тога, стварно не видим разлог да се набавља други систем у истој категорији (уз кинески). Изузетак је ако су у питању неки политички дилови.

Што се тиче ефикасности система, НАТО се упознао са њим већ почетком деведесетих, када је цео СССР био на распродају, а руске подморнице зимовале у америчким лукама и наплаћивале улазнице. То не значи да се упознао цео НАТО.

Што се тиче питања о системима Патриот, уколико би Србија расписала отворени тендер, мислим да би се Американци пријавили, да би избегли да Србија купи руски или кинески систем. Међутим, ради се о огромној количини пара.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: December 02, 2021, 07:38:41 am »

Kupovina ovog sistema S-300 bi bio čist promašaj i bacanje novca u vetar. Torpedo je sasvim upravu kada kaže da mi ne znamo gde smo i koji nam je cilj. Kada se glavonje budu same sa sobom dogovorile šta su nam kratkoročni a šta dugoročni ciljevi onda možemo da pričamo o nekoj ozbiljnoj nabavci NVO. Ovako lutamo kao ovce u magli i kupujemo naoružanja zbrda-zdola sa svih strana i samo sebi pravimo logističku noćnu moru. S druge strane ako mislimo da budemo neutralni i da balansiramo između velikih slonova onda moramo da kupujemo i na jednoj i na drugoj strani, ali da se zna šta od koga. Recimo avione i helikoptere na zapadu a PVO sisteme na istoku.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #19 on: December 02, 2021, 09:27:26 am »

Ostadoh "kratak" za odgovor na pitanje jednog od učesnika diskusije.
Dakle, sistem S-300PMU-1 se može "podići" na nivo približan nivou Favorita, uvođenjem kao baterijskog OAR-a 96L6 "Lire" i instalacijom odgovarajućih lansera za rakete sa aktivnim radarskim samonavođenjem iz porodice 9M96. Naravno, uz manji obim radova na prilagođavanju i adaptaciji.
Tako se sistem dovodi na nivou Favorit-, ako smem tako da se izrazim.
Sa druge strane, moguće je uvezivanje sa komandnim mestima savremenijih sistema automatizacije.

Podsećam da "izvorni" S-300PMU-1 ima rakete 48N6 dometa do 150 km, dejstvuje na 6 ciljeva jednovremeno, digitalizovan je i veoma mobilan po sistemu "shoot and scoot".
Ipak, moram reći da ova grčka verzija ima lansere na poluprikolici (koji se ponašaju faktički kao "zglobno" vozilo) koja se ne razdvaja prilikom borbenog rada (za razliku od prve verzije S-300PT), ali koja možda nije baš "najprikladnija" za "off road" vožnju kao kompaktni samohodni lanseri istog sistema na MaZ-u, ali koje Grčka nema...
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #20 on: December 02, 2021, 01:28:13 pm »

Moram da dopunim po neku rečenicu koja je napisana...

Kaže se "ne znamo gde smo i koji nam je cilj "- to je delimično tačno.  Vojska  (struka) zna gde smo i zna gde želi da budemo.  Naš desetogodišnji plan opremanja se završava ,mislim da beše na kraju ove godine, a već u januaru naredne će biti predstavljen novi desetogodišnji plan  (to je ono što su kao "pompeznu" najavu plasirali neki "mediji"koji su finansirani od strane Vlade gde su naslovi tipa "Imali smo uvid u tajni dokument Srbija nikad jača univerum će biti pokoren "...na taj "tajni" dokument misle ) . Desetogodišnji je inače dugoročni plan.  Postoje još i srednjeročni plan  (na pet godina ) I kratkoročni  (na do dve godine unapred ). Do sada je mnogo toga po tim planovima već ostvareno s tim što tamo postoje još dve stavke.  Jedna kaže "nabavka PVO sistema dugog dometa do 300 km do 2025." U trenutku kada je to definisano nije postojao S-400  pa je deklarisano na "do 300 km". A druga stvar jeste "nabavka aviona Pete generacije do 2025."  (o tome Miloradović i govori na jednom seminaru iz 2019.,postoji i snimak na YT sajtu ministarstva odbrane, a postoji i PDF fajl celog izlaganja  ako ga nađem okačiću i ako je to potrebno kao neka vrsta dokaza).

Dakle cilj postoji, taj cilj ne zavisi od političara.  To je ono što objašnjavam godinama  (mogu slobodno da kažem bezuspešno objašnjavam jer se političari "masovno šlepuju" na nečemu što nema veze sa politikom ni sa njima lično ).  Ali nije definisan striktno način da se do cilja dođe  (jedan od načina je kupovina, a prihvatljivo je čak i da ukrademo ili komfiskujemo kao ratni plen to što želimo samo ako možemo ).

Nezavisno od toga tačno je da mi nemamo nikakvu GEOPOLITIČKU strategiju,sem što se deklarišemo kao "vojno neutralni". A tu definiciju  (možda će vam biti čudno ili zanimljivo ) nam je "definisala i deklarisala " jedna Albanka sa Kosova i Metohije koja živi i radi u Beogradu kao profesorka na "vojnom sveučilištu ".

Nabavka "velikih sistema " PVO dugog dometa i aviona Pete generacije koji su de fakto  avioni ne za odbranu nego iskljičivo napad se "malo kosi" sa "vojnom neutralnošću" .

U svesti naroda neprijatelj Srbije nije Rusija  (uglavnom , iz više razloga) nego uvek "zapad". I tu se mi svi gubimo u prostoru i vremenu.  Političari bi nešto da "balansiraju " ali to nikada ne može da "pije vodu". "Strani faktor" se trudi da dodatno naruši balans.  A mi ostajemo ni tamo ni vamo i pitamo se : Ako se nabavlja sistem velikog dometa kojim pokrivamo i vazdušni prostor BiH  (koji i jeste dat nama na staranje Dejtonom ) ,te vazdušni prostor Crne Gore  (koji kontrolišemo takođe de fakto s tim što vojni avioni trećih država povremeno dolaze na poziv CG u kontrolu tog prostora, a sa zemlje radarima Ceo prostor CG uključujući i Jadran kontroliše Srbija ) ,pa čak, što nije isključeno i prostor Makedonije... da li mi to vojnim putem vraćamo te teritorije pod našu "upravu" I šta ćemo sa njima ako ih vraćamo?  Jel to neka "krataka Jugoslavija " u osnivanju ili se nešto drugo planira?  Sa civilnog aspekta taj region plus Albanija već nazivaju "mali Šengen"(ima neki novi naziv zaboravih kako beše). Između nas nema granica, prelazi se uz ličnu kartu.  A I EU je "digla ruke od nas" (Slovenci su skoro pokušali da "podmetnu" papir članicama EU gde piše da se obavezuju da će ceo region primiti u EU 2030. što je odbijeno. Dakle ni posle 2030.nećemo biti deo EU),ali mi nismo "digli ruke od njih"( Turska jeste baš zbog istih razloga, a mi nismo jer dobijamo još uvek novac od njih kroz razne programe, jedan od njih su na primer "subvencije u poljoprivredi" a postoje I mnogi drugi ).

Još jedna strana u tom našem  (a i Evropskom generalno jer svi idemo skupa) "sugubljenju" je i korona, pa "gasna kriza",pa učestalo ratovanje po svetu i ogromna potražnja za naoružanjem svuda - što iscrpljuje novčano sve zemlje - jer to je "grabež" koji je nastao, a ne nabavka.  Ko zgrabi njegovo je,ko ostane kratak, gotov je.

Ovo možda objašnjava "zašto lutamo ","zašto  ne nabavljamo tenderom ništa ", kuda idemo...

Generalno meni liči i da Grci tako rade  (naoružavaju se protiv članice NATO a ne protiv Rusije ). Ako bi se oni odlučili za prodaju S-300, naj verovatnije bi po mom mišljenju uzeli THAAD. Jer traže nešto "bolje od S-300  što može da obara Turske satelite " . Ta pesma  lepo zvuči i u našim ušima  (metaforički). Da li THAAD može da im bude isporučen brzinom Rafala  (godina za godinu - poručiš sada dobiješ za par meseci ) videćemo. 
Možda ja razmišljam "mozgom trgovca" u ovom trenutku, ali ja bi taj sistem pazario čim bi Grci rekli "može" I to pre svih drugih.  Jer iako je polovan stvaramo jedan "krug zadovoljnih" . Amerikanci dobijaju keš od Grka,Grci dobijaju Nato kompatibilan PVO, mi dobijamo Sistem dugog dometa, Grci dobijaju ili keš ili robu  (neki od naših sistema ) u zamenu, Rusi dobiju remont S-300 u Srbiji....

A sa aspekta da "to nama ne treba" moram da se složim s Kosmonautom  (po prvi put, ne znam šta mu bi Pa odlučio da bude na strani "sile" do sada je uvek bio na "mračnoj strani"). Jer "arhitekturu" za takav sistem imamo  (kaže se da smo kupili Krasuhe,Pancire, FK3, već imamo Neve, Kubove, Pasarse i čak i Lazanskog kao ispomoć u budućnosti ) tako da od "provaljivanja neprijateljskih aviona " u takvom PVO nema vajda čak i da je S-300 u potpunosti "rastumačen od strane SAD i saveznika" Ovi ostali sistemi nisu .

Sad jedino da još popijemo kafu, prevrnemo šoljicu i ubodemo prstom želju da vidimo šta će biti  Wink
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #21 on: December 02, 2021, 02:18:48 pm »

@pakleni vuk

THAAD i S-300PMU-1 nisu u istom rangu. S-300PMU-1 je protivvazduhoplovni sistem sa ograničenim protivraketnim i antibalističkim sposobnostima.
Sa druge strane THAAD je isključivo protivraketni i antibalistički sistem.
Pre bi onda išao na David`s Sling. On se jedini od navedenog u tekstu, osim Patriota, može po karakteristikama "meriti" sa S-300PMU-1, ali je manje mobilan (kao i Patriot).
Jedino ako Grci žele BAŠ protivraketni (antibalistički sistem)...

« Last Edit: December 02, 2021, 02:28:09 pm by Kubovac » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #22 on: December 02, 2021, 02:42:25 pm »

Quote
ma u mojim pisanjima dosta emocija i naklonosti "ka istoku" (Rusiji, da budem jasan) ja to i ne krijem. Ali ima i toga da smatram da je kvalitet sistema PVO iz Rusije kao i cena, za nas veoma važan faktor ili bi tako trebalo da bude.

Možda će alternativa postati Kinezi. Ja ni tu ne krijem da imam "malu" rezervu ka njihovim sistemima PVO, ali ipak verujem da su dobri, a i finansijski su povoljni za nas.

Зато сам ти оно и написао. Једно су емоције и симпатије, а друго је реалан живот. Лако је неког "отпужити" (руководећи се својим "симпатијама") да му је "зима" а да при том ти (ми) не одлучујеш(мо) ни очему нити сносиш(мо) одговорност ни зашта. Онај ко одлучује сноси одговорност и зато мора да вага све, и да при том искључи емоције а укључи искључиво чињенице и, како се то код процена каже "контекст" (смисао, односно утицај окружењу и актуелне безбедносне ситуације). Једно је "палити" клинце" и "патријоте" по форумима, друго је предлагати сврсиходне и за цело друштво (државу) рационалне одлуке.  Дакле, по мом суду, нереално је у овом геополитичком моменту за Србији набављати тако неко средство јер се нису сложиле коцкице за тако нешто. Зато је потребно "слагати" те коцкице водећи рачуна да се не поруши саграђено. Како се каже: "тиха вода брег рони".
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #23 on: December 02, 2021, 02:51:28 pm »

Quote
Ako se nabavlja sistem velikog dometa kojim pokrivamo i vazdušni prostor BiH  (koji i jeste dat nama na staranje Dejtonom
 
Mozes li ovo pojasniti posto mislim da si u velikoj zabludi?

Quote
A sa aspekta da "to nama ne treba" moram da se složim s Kosmonautom  (po prvi put, ne znam šta mu bi Pa odlučio da bude na strani "sile" do sada je uvek bio na "mračnoj strani")

Kosmonaut je uvijek bio na strani istine i pravde i osvijetljen. Iako sam ljubitelj spomenute  trilogije nisam je nikada prevodio u stvarni zivot jer je to ipak SF film, ako ih netko previse gleda to je njegov problem.
Ja nisam nikada nista negativno komentirao u vezi modernizacije OSRS. Puno sam kritizirao maliciozne kritike o modernizaciji OSRH.
Ne bum se stel mesati u tuđe dvoriste ali RH je 1994. skoro nabavila cijeli sustav S-300 i to pod sankcijama. Nije kompletirano zbog raznih pizdarija koje su to Rusi opisali u nedavno postiranom clanku
Nebitno, nakon toliko vremena, neki su se okoristili od proucavanja raketa (2 drzave a mozda i vise).
Grci nisu dali RS nikakvu ponudu za S-300 tako da je prica u sferi SF-a. Ako dođe do toga moje misljenje je da bi bilo dobro kupiti sustav za male pare ili primiti donaciju (po skupe pare), jer je to bolje od Neve i Kub-a koji su sada.
Tradicija milostinje koju dobija RH od SAD (oklop i helikopteri) i RS od Rusije (ollop i avioni) seže jos od 1945.-1948. Kada je FNRJ  dobijala milostinju ili kupovala za male pare od SSSR-a oklop i avione ili 50-ih milostinju od SAD i NATO kroz MDAP isto za oklop i avione.
Prisjetite se i analizirajte. Veliki narodi nemaju prijatelje medu malim narodima, to je floskula. Sve ovisi od trenutacnih interesa.
Do sada su dokazano u doba detanta i hladnog rata a i poslije najbolje prolazile neutralne drzave sa parlamentarnom demokracijom, dobro organiziranom vojskom i kapitalistickim poretkom: Svicarska, Svedska, Finska, Austrija.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #24 on: December 02, 2021, 02:57:45 pm »

Quote
A tu definiciju  (možda će vam biti čudno ili zanimljivo ) nam je "definisala i deklarisala " jedna Albanka sa Kosova i Metohije koja živi i radi u Beogradu kao profesorka na "vojnom sveučilištu ".

Ти то пишеш јер знаш или си чуо "из поузданих извора"?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #25 on: December 02, 2021, 03:03:48 pm »

@džumba

Ja nikoga ni za šta ne optužujem. Moje je pravo da iznesem svoje mišljenje, a ono je da su ruski sistemi PVO najkvalitetniji i da imamo pravo kao neutralna država da nabavljamo sisteme PVO (i ostale sisteme naoružanja) koji su najkvalitetniji i finansijski najisplativiji za nas, pa sa koje god strane sveta dolazili.
Upravo se rukovodim bliskom istorijom, da nas "nevreme" opet ne uhvati "spuštenih gaća" kao 99-te, kada isto nismo nakon Dejtona nabavili ništa da ne bi dodatno "ljutili" naše "partnere" sa zapada koji su nas zasuli bombama par godina kasnije.
I ja ne palim "klince" niti "patrijote" na forumu. Iznosim svoje mišljenje, a tvoje je pravo da se s njim ne slažeš.
« Last Edit: December 02, 2021, 03:29:45 pm by Kubovac » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #26 on: December 02, 2021, 03:27:51 pm »

@kosmonaut

Čini mi se da je Pakleni vuk hteo da napiše:  "po prvi put, ne znam šta mu bi Pa odlučio da bude na strani "sile" do sada JA uvek bio na "mračnoj strani""

Tako mi se čini, kao da je pogrešio jedno slovo (umesto "ja", ukucao "je"), pa ispalo da se to na tebe odnosi (ta "mračna strana"). Neka kaže da li je to tako da ne produžavamo repliku bez potrebe...
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #27 on: December 02, 2021, 03:47:53 pm »

Nema veze meni je Darth Vader drag kao filmski lik.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #28 on: December 02, 2021, 03:55:32 pm »

Nema veze meni je Darth Vader drag kao filmski lik.

To stoji. Sećam se jedne godine tamo negde 80-tih. Doneo otac povodom "dana dječje radosti" oko Nove Godine, igricu kao monopol (u tom stilu), ali sa likovima iz Star Wars-a. Ima i figurice glavnih aktera i onda kockicu bacaš i igraš....
Naravno da smo se brat i ja "tukli" ko će da bude Darth Vader...  Wink
Kraj off-a....
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #29 on: December 02, 2021, 04:00:05 pm »

Quote
Ja nikoga ni za šta ne optužujem. Moje je pravo da iznesem svoje mišljenje, a ono je da su ruski sistemi PVO najkvalitetniji i da imamo pravo kao neutralna država da nabavljamo sisteme PVO (i ostale sisteme naoružanja) koji su najkvalitetniji i finansijski najisplativiji za nas, pa sa koje god strane sveta dolazili.

За тај део твог мишљења ја се слажем. Али, када се набављају такви "стратешки" системи није довољно само то да "имамо право" већ и (а често и пре свега) политички аспект тог "права". Ако већ желиш бити стручњак за област ПВО то мораш (без обзира на своје лично мишљење) узимати у обзир, без сарказма према другима којима је по твом личном ( а не стручном) мишљењу "зима".
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.