PALUBA
April 27, 2024, 06:34:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Grčka traži zamenu za S-300  (Read 14961 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #45 on: December 05, 2021, 02:43:50 pm »

8 лансера.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 104


Ko laje zlo ne misli


« Reply #46 on: December 05, 2021, 03:36:41 pm »

Evo šta Česi kažu o Slovačkim S-300.  Za potrebe istraživanja i upoređivanja možda ću nešto potražiti i o Bugarskim ali opet po ovom tekstu čini se da će Slovački u muzej ili reciklažu pre nego da ga prodaju bilo kome
Quote
У септембру прошле године, на састанку са индустријом, Одсек за модернизацију (СЕМОД) Министарства одбране Републике Словачке представио је приоритетне пројекте у наоружању и модернизацији Словачке војске, што је један од кључних услова за одржавање безбедности Словачке војске .Hови типови ударних авиона или различити облици дронова и других беспилотних летелица (УАВ).То је и разлог зашто се војни врх и стручна и лаичка јавност све више концентришу на то како да се суоче са новим врстама претњи, као нпр. Нагорно - Карабах рат, где су одиграли велику улогу беспилотне летелице, показују да питање ПВО мора остати у првом плану приоритета националне одбране.Садашње стање ПВО у Словачкој. Ово се односи и на Словачку.Стога је неопходно фокусирати се, посебно у мирнодопским условима, на могућности ефикасног одбрану територије држава, укључујући ваздушни простор. Књига о одбрани Словачке Републике „из 2016. године предвиђа модернизацију система ПВО. Модернизација система ПВО је у документу дефинисана као један од главних приоритета наоружања за повећање квалитета параметри словачке војске .Планирана модернизација је подељена у две фазе реализације стратешких пројеката, односно за године 2016-2020 (1. фаза) и 2020-2030 (2. етапа).Словачка војска тренутно користи системе ПВО великог домета С-300ПМУ и системе кратког домета 2К12 Куб 2М. Оба типа земаљских ПВО система су произведена у бившем Совјетском Савезу.

У контексту нових претњи које настају у актуелним сукобима, поставља се питање да ли вишедеценијски системи могу бити довољно ефикасни против савремених авиона. Словачка је хтела да модернизује системе С-300 још 2015. Међутим, то се није догодило, јер се руска компанија Алмаз-Антеј, која производи системе ПВО С-300, налази на листи санкција Европске уније и Сједињених Држава.  Поред препрека у вези са модернизацијом система, у сарадњи са Алмаз-Антејем, било је мишљења да системима није потребна модернизација. Уместо тога, било би добро да се почне размишљати о замени ових система новим, компатибилним са НАТО. У прилог набавци нових система, према мишљењу појединих стручњака, говори и чињеница да је животни циклус система С-300 завршен 2020. Према „Војном билансу 2020“, Словачка је, заједно са Грчком и Бугарском, последња НАТО земља дa користи S-300. Сличан је и систем 2К12 Куб, који није произведен неколико деценија. С друге стране, модернизацију система 2К12 Куб, за разлику од модернизације система С-300, може да обезбеди, на пример, чешка компанија Ретиа, која је већ спровела модернизацију за АЦР. Остаје, међутим, питање у којој мери и колико дуго ће модернизација совјетских система имати смисла и у којој мери се може спровести. Поред Словачке, системи 2К12 Куб се уводе, на пример, у Војсци Чешке или у Мађарској војсци.

Опције за Словачку

Словачка не може остати без ПВО система. Да би се испунили приоритети садржани у стратешким документима, као што је уклањање застареле совјетске/руске технологије, Словачка мора да размотри опције које има. Један од логичних избора за замену система противваздушне одбране могао би бити набавка израелских мобилних система противваздушне одбране Спидер. Фамилију система Спидер производи Рафаел у сарадњи са Исраел Аероспаце Индустриес и системи се нуде у конфигурацијама у распону од система противваздушне одбране кратког домета до конфигурација дугог домета. Са становишта словачке војске, набавка ових система би имала смисла, пошто системи ПВО средњег домета Спајдер користе радаре ЕЛМ-2084, које Словачка жели да купи од Израела. Осим тога, Чешка је већ одабрала систем Спајдер за свој ПВО систем, који такође купује радаре ЕЛМ-2084. Ово би могао бити веома важан фактор за Словачку.

НАСАМС система може се поменути као друга опција. Реч је о системима кратког до средњег домета које је развила норвешка компанија Конгсберг у сарадњи са америчком компанијом Раитхеон. Од 2005. НАСАМС штити америчку престоницу Вашингтон. Поред Норвешке и САД, НАСАМС системи се уводе у наоружање у Шпанији, Финској и Холандији, на пример. Још једна држава НАТО која је недавно постала корисник НАСАМС-а је Литванија. У новембру 2020. медији су објавили да је Мађарска изразила интересовање за системе ПВО НАСАМС, који би, према доступним информацијама, за њих требало да плати око милијарду долара. Словачка би такође могла да покаже интересовање за системе МИМ-104 Патриот. Реч је о систему америчке производње компаније Раитхеон. Патриот системи су распоређени у неколико земаља широм света, укључујући земље НАТО-а. Румунија је постала најновији корисник Патриота у септембру 2020. Заједно са ловцима Ф-16, ови системи ће чинити окосницу румунске ПВО. Вреди напоменути да ће Пољска, која такође користи авионе Ф-16, а Словачка такође купује авионе Ф-16, у блиској будућности набавити системе Патриот, па би ова веза могла бити

Иако се о модернизацији ПВО у јавном простору у Словачкој не прича много, то не значи да је то мање озбиљна или мање важна тема. Системи противваздушне одбране су изузетно важни за одржавање безбедности. Тренутно је могуће видети повећање нових ваздушних претњи и без савремених система противваздушне одбране биће тешко контролисати и ефикасно користити ваздушни простор. Словачка у својој близини види неколико могућности у ком правцу би могла да иде модернизација ПВО, те је стога важно пратити ове процесе.

Izvor : https://www.czdefence.cz/clanek/protivzdusna-obrana-a-moznosti-pro-slovenskou-armadu
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #47 on: December 05, 2021, 03:47:38 pm »

Slovačka je od ČSSR, prema svemu sudeći, nasledila jedan puk sa 2 raketna diviziona S-300PMU, što je izvozna oznaka verzije S-300PS.

Svaki divizion se sastoji od radara za navođenje raketa, osmatračko-akvizicijskog radara 36D6 (ST-68U) i niskovisinskog detektora 76N6.
Postoje u svakom divizionu po 4 raketne baterije 83P6. Svaka raketna baterija sastoji se od 1 "master" SLO označenog kao 5P85D i 2 "slave" SLO, označenih kao 5P85S. "Master" SLO jedini ima na svom vozilu i kabinu predlansirne pripreme F3 i jedini on komunicira sa radarom za navođenje raketa i njegovom kabinom F2. Ostala 2 "slave" SLO-a su kablovima uvezana na 1 "master" SLO i od njega primaju komande i šalju obaveštenja.

Tako da kada se kaže 8 lansera, misli se na 4 "master" lansera koji idu u jedan divizion, odnosno 4 raketne baterije.

Evo i skica kako izgleda jedan raketni divizion S-300PMU baš u Slovačkoj vojsci:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* S-300PMU-System-Architecture-S.png (449.93 KB, 768x516 - viewed 2 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #48 on: December 05, 2021, 04:21:58 pm »

Не. Врло добро знам шта сам рекао. Словачка има 8 лансера укупно. Не ради се о 8 главних лансера, већ о осам укупно, а у које спадају и главни и помоћни.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #49 on: December 05, 2021, 04:32:13 pm »

Quote
Ja nikoga ni za šta ne optužujem. Moje je pravo da iznesem svoje mišljenje, a ono je da su ruski sistemi PVO najkvalitetniji i da imamo pravo kao neutralna država da nabavljamo sisteme PVO (i ostale sisteme naoružanja) koji su najkvalitetniji i finansijski najisplativiji za nas, pa sa koje god strane sveta dolazili.

За тај део твог мишљења ја се слажем. Али, када се набављају такви "стратешки" системи није довољно само то да "имамо право" већ и (а често и пре свега) политички аспект тог "права". Ако већ желиш бити стручњак за област ПВО то мораш (без обзира на своје лично мишљење) узимати у обзир, без сарказма према другима којима је по твом личном ( а не стручном) мишљењу "зима".


Bilo koja država može doći u situaciju "daj šta daš". U trenutku kad se staro oružje ne može održavati u operativnom stanju, onda ili nabavljaš novo ili gasiš vojsku.Bez PVO srednjeg dometa koliki je smisao i OMJ i artiljerije?
Šta onda preostaje?
Da se u startu narod priprema za gerilski rat?
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #50 on: December 05, 2021, 04:35:20 pm »

Не. Врло добро знам шта сам рекао. Словачка има 8 лансера укупно. Не ради се о 8 главних лансера, већ о осам укупно, а у које спадају и главни и помоћни.

Iznad sam ti postavio sliku formacije Slovačkog S-300PMU (PS). To je iz njihove literature. Vidiš da samo ovaj divizion ima 12 lansera?
Možeš li postaviti izvor koji kaže da Slovačka ima samo 8 lansera ukupno? To se nikako ne uklapa u formaciju.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #51 on: December 05, 2021, 05:04:54 pm »

Наравно да се не уклапа... јер није комплетан. Ни њихов, а ни бугарски.

Постојао је сајт на ком је био списак свих испоручених ПВО система, са све бројем ракета и радарима. Знам тачно да Словачка има 8 лансера укупно и да су добили двоцифрен број ракета.

За ту шему знам, али то не значи да они имају све што је ту нацртано.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #52 on: December 05, 2021, 05:26:50 pm »

Kolika je (realna) brzina paljbe Nore? Mislim da sam čitao pre izvesnog vremena da tu postoje određeni "zaostaci" za nekim zapadnim konkurentima pa i tom nemačkom haubicom...?

PzH I Msta nisu u istoj kategoriji kao Nora.
Što se tiče "hardvera" tu po mom mišlenju nema velikih razlika, nego samo nijanse. Što se tiče SUV i umreživanja, tu se pravi razlika. Ali premalo poznajem i ruske i nemačke i srpske SUV da bi mogao komentirati.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #53 on: December 05, 2021, 05:46:47 pm »

Kolika je (realna) brzina paljbe Nore? Mislim da sam čitao pre izvesnog vremena da tu postoje određeni "zaostaci" za nekim zapadnim konkurentima pa i tom nemačkom haubicom...?

Svim tim sistemima, uključujući i Noru, je brzina paljbe 6 do 12 projektila u minuti, tako da Nora ne zaostaje uopšte za njima.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #54 on: December 05, 2021, 05:49:48 pm »


Svim tim sistemima, uključujući i Noru, je brzina paljbe 6 do 12 projektila u minuti, tako da Nora ne zaostaje uopšte za njima.

Tim bolje za nas, naravno. To je inače bio članak u Novostima, ima bogami 2 ili 3 godine od tada. Upoređivali sa nekom nemačkom haubicom, možda i nije bila ova...Ne pratim mnogo taj deo, ali rekoh, da priupitam...  Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #55 on: December 05, 2021, 05:49:56 pm »

Pogledao sam na GE ovu Slovačku bateriju S300, mislim da je za otpad.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #56 on: December 05, 2021, 05:56:16 pm »

Bhansa se samo tako zove "vlasnici " su I dalje isti i u istoj su srazmeri ugrađeni u "vlasnički kapital". Kao kada daš ime firmi "Coca Cola Bosna I Hercegovina " to ne znači da je Coca Cola BiH brend idalje je Američki samo što su se tako registrovali u toj zemlji gde posluju . Wink
p.s. Evo I "mape"  za detaljniji prikaz koja i govori o tome kako se piilot javlja i kome kada uđe u vazdušni prostor. https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%9A%D0%B0_%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%B8_%D0%A6%D1%80%D0%BD%D0%B5_%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%B5

kraj off^^

Текст на Википедији је застарео. Ни на сајту СМАТСА се више не спомиње ваздушни простор изнад БиХ:”Контрола летења Србије и Црне Горе SMATSA доо пружа услугу контроле летења у ваздушном простору укупне површине 113.664 km2, који обухвата ваздушни простор Републике Србије, државе Црне Горе, део ваздушног простора изнад Јадранског мора.” (https://smatsa.rs/o-nama/)

То потврђује и сајт БХАНСА: ”Дана 04.децембра 2019.године иза поноћи Агенција за пружање услуга у ваздушној пловидби БиХ (BHANSA) преузела је потпуну контролу ваздушног саобраћаја у цијелокупном ваздушном простору Босне и Херцеговине, чиме је отворила ново поглавље у историји ваздухопловства БиХ.” (https://www.bhansa.gov.ba/sr/o-nama)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #57 on: December 05, 2021, 06:02:35 pm »

Pogledao sam na GE ovu Slovačku bateriju S300, mislim da je za otpad.

poz.

Generalno su te PMU verzije previše stare. Imaju preko 30 godina. Mislim da su poslednje verzije isporučene upravo u Bugarsku i DDR krajem 1989. godine i tadašnju Čehoslovačku tokom 1990. godine, uz verovatnu dodatnu isporuku samo raketa tokom 1990/1991.
Isporuke za Mađarsku i Poljsku nisu izvršene iako je deo sistema već bio proizveden. Prema mojim informacijama, Kina je to otkupila 1994. godine za 220 miliona dolara, uključujući i sistem iz DDR-a koji je reunifikacijom Nemačke, povučen nazad u SSSR.
Ne znam specifikaju, koliko je to u stvari bilo baterija/diviziona i slično. To su bila konfuzna vremena tokom i nakon promena u istočnoj Evropi i raspada Varšavskog pakta, a kasnije i samog SSSR-a....
« Last Edit: December 05, 2021, 06:07:37 pm by Kubovac » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #58 on: December 05, 2021, 06:28:05 pm »

V bývalém Československu se systém objevil pravděpodobně v roce 1989 a v roce 1990 (z jara ?) byl uveden do bojové pohotovosti. Bylo to u 71. protiletadlové raketové brigády Drnov, respektive jejího 20. protiletadlového raketového oddílu Kačice. V roce 1990 měl přijít další oddíl a později měl systém nahradit u nás používané S-75 a S-125 zcela. K tomu už ovšem nedošlo a při dělení republiky byl předána tato jedna baterie Slovenské straně.

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=1649


Словаци имају једну батерију свега.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #59 on: December 05, 2021, 06:34:57 pm »

Blog o Čehoslovačkim sistemima, spominju i S300

http://geimint.blogspot.com/2008/09/czechoslovakian-strategic-air-defense.html

poz.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.