PALUBA
April 25, 2024, 10:50:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Brzi bojni brodovi američke ratne mornarice, 1936 – 1947.  (Read 1116 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: December 05, 2021, 09:45:19 am »

Klase North Carolina i South Dakota

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] USS South Dakota, USS Alabama i USS North Carolina na južnom Pacifiku, 25. januara 1944; fotografija snimljena sa nosača aviona USS Intrepid

Uvod

Šest bojnih brodova klase North Carolina i South Dakota, građenih u periodu od 1937. do 1942, predstavljaju dramatičan napredak u odnosu na bojne brodove američke ratne mornarice građene pre 1922. Vašingtonski pomorski sporazum iz 1922. i rezultirajući zastoj u gradnji bojnih brodova, zaustavio je i razvojni proces u konstruisanju bojnih brodova koji je bio započet porinućem britanskog bojnog broda HMS Dreadnought 1905. godine. Američki konstruktori su 1937. trebali da naprave nacrt bojnog broda u skladu sa tri fiksna parametra: širinom Panamskog kanala, maksimalnim deplasmanom od 35 000 tona i maksimalnim kalibrom glavne artiljerije od 406 mm. Konstruktivna brzina plovljenja od 27 čvorova za ovih šest bojnih brodova zadata je na osnovu pogrešnih obaveštajnih podataka da je brzina japanskih bojnih brodova klase Kongo 26 čvorova.

Konstrukcije bojnih brodova klase North Carolina i South Dakota bile su vrlo uspešne. Iako je njihov životni vek bio kratak (svih šest brodova je izašlo iz operative 1947.), izvršavali su različite zadatke na Atlantiku i Pacifiku i pomogli da se iskuje novo oružje za dobijanje rata. Ovde ćemo govoriti o tome kako su ovi brodovi došli na svet i kako su se upotrebljavali tokom Drugog svetskog rata.

Pomorski sporazum iz Vašingtona, 1922.
„Sjedinjene Američke Države, Britanska imperija, Francuska, Italija i Japan: u želji da učestvuju u globalnom miru i da smanje težnju ka trci u naoružavanju.“
Uvod u Pomorski sporazum, potpisan 6. februara 1922. godine


Cilj Pomorskog sporazuma bio je smanjenje trke u pomorskom naoružavanju između SAD, Velike Britanije i Japana, i da na taj način omoguće SAD, a naročito Velikoj Britaniji da se finansijski oporave od posledica Prvog svetskog rata. Cena koštanja novih flota bojnih brodova viđena je i politički i finansijski kao zaštita u ratno svesnom okruženju na kraju „rata koji će završiti sve ratove“. Potpisan sporazum ograničio je konstruisanje novih bojnih brodova, definisanih kao „oklopljeni brod deplasmana većeg od 10 000 tona“, sve do decembra 1931. Naredni, Londonski sporazum iz 1930. je produžio ograničenje do 1936.

Kao dodatak, Pomorski sporazum iz Vašingtona je ograničio broj bojnih brodova za svaku državu, uspostavljajući ukupan deplasman od 525 000 tona za SAD i Veliku Britaniju, 315 000 tona za Japan i po 175 000 tona za Francusku i Italiju.  Ovaj odnos je poznat kao „odnos 5 – 5 – 3 – 1,75 – 1,75“. Da bi sporazum zaživeo, Amerikancima i Japancima je odobren završetak dva nova bojna broda a Velikoj Britaniji izgradnja dva nova bojna broda, ali uz ograničenja deplasmana na 35 000 tona i kalibra glavne artiljerije na 406 mm.

Kao posledica ovog sporazuma, u staro gvožđe su izrezani već započeti bojni brodovi, kao i brodovi koji su se do juče nalazili u operativi, asve u cilju postizanja dogovorenog odnosa ukupne tonaže brodovlja. Za SAD, to je značilo da izreže 15 bojnih brodova i da otkaže gradnju još 15 već započetih bojnih brodova. Time su SAD ostale sa 18 bojnih brodova, uključujući i dva bojna broda koja su bila u završnoj fazi izgradnje. Dodatno, dva bojna krstaša koja su bila u fazi izgradnje, konvertovana su u nosače aviona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Scena iz filadelfijskog brodogradilišta, decembra 1923: na molu leže topovi sa izrezanih bojnih brodova; u pozadini se vidi raspremanje bojnog broda USS South Carolina (BB-26)

Postojeći bojni brodovi mogli su se modernizovati u cilju povećanja otpornosti na napade iz vazduha i sa podmornica, dodajući „blistere“ duž trupa i ugradnjom dodatnog oklopa na palubi, sa ograničenjem da se deplasman može povećati do 3 000 tona po brodu. Potapanje brodova Ostfriesland, Virginia i New Jersey u opitnim bombardovanjima iz vazduha ukazala su na rastuću opasnost po kapitalne ratne brodove od napada iz vazduha.

Sporazum je ograničio i broj nosača aviona, odredivši da je ukupni deplasman nosača aviona za SAD i Veliku Britaniju 135 000 tona, 81 000 tona za Japan i po 60 000 tona za Francusku i Italiju. Maksimalni deplasman nosača aviona je ograničen na 27 000 tona, uz klauzulu da dva američka nosača, nastala konverzijom bojnih krstaša, mogu imati deplasman do 33 000 tona. Svi nosači aviona koji su 12.11.1921. bili izgrađeni ili su se nalazili u izgradnji – smatrani su eksperimentalnim i mogli su se zameniti unutar odobrene tonaže. Osnovno artiljerijsko naoružanje bilo je ograničeno na kalibar 203 mm.

Kada je reč o krstaricama, Sporazum ih je ograničio na maksimalni deplasman od 10 000 tona, dok je artiljerija ograničena na kalibar od 203 mm. Kako nije ustanovljen limit u broju krstarica, gradnja tih brodova je prerasla u svojstvenu trku u naoružanju. Nemački admiral Šer je Sporazum prokomentarisao rečima da je američka mornarica pravi pobednik bitke kod Jitlanda 1916. godine.


* uss-south-dakota-uss-alabama-and-uss-north-carolina-underway-in-the-south-pacific.jpg (272.11 KB, 2211x927 - viewed 1 times.)

* rezanje_bojnih_brodova_1923.jpg (91.23 KB, 606x480 - viewed 1 times.)
« Last Edit: August 06, 2022, 10:28:13 am by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1 on: December 05, 2021, 09:47:36 am »

Konstruisanje i gradnja

Klasa North Carolina

Bojni brodovi klase North Carolina su bili prvi bojni brodovi građeni u SAD nakon što je 1. decembra 1923. izgrađen bojni brod USS West Virginia. Proces koji je doveo do konačnog izgleda bojnog broda klase North Carolina započet je 1928, u iščekivanju završetka važenja Pomorskog sporazuma iz Vašingtona. Produžetak obustave gradnje bojnih brodova, uzrokovan Pomorskim sporazumom iz Vašingtona, a potom i iz Londona, nije učinio neophodnim da se projekti brodova i završe. Ipak, dve kritične karakteristike konstrukcije broda su prosto izronile iz tog procesa: sekundarno naoružanje kalibra 127 mm i ocene sa testiranja topova glavne artiljerije kalibra 406 mm.

Glavno telo za formulisanje taktičko tehničkih zahteva za američke ratne brodove je 1931. zahtevalo ocenjivanje konstrukcije potencijalnog malog bojnog broda, deplasmana manjeg od 35 000 tona i naoružanog topovima kalibra od 304 mm. Koncept malog bojnog broda ja na diskusiji u okviru sledeće pomorske konferencije, predlagan i Admiralitetu britanske ratne mornarice. Međutim, koncept je ocenjen kao neprihvatljiv za američku mornaricu, a na osnovu bojnih brodova, bojnih krstaša i džepnih bojnih brodova u sastavu britanske, japanske i nove nemačke mornarice, kao i u odnosu na nove brodove koji su se gradili za potrebe italijanske i francuske mornarice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Scena iz konstruktorskog biroa tokom radova na projektovanju novog bojnog broda, klase North Carolina

Interesantno, 1933. je proces konstruisanja iznedrio hibridnu konstrukciju brzog bojnog broda/nosača aviona. Namena ovog hibridnog broda bila je da prati i štiti brze flotne nosače aviona topovima kalibra 304 ili 360 mm, velikim brojem PA mitraljeza i 8 aviona, smeštenih ispod palube. Sugerisan je deplasman između 19 500 i 28 500 tona, sa brzinom plovljenja od 32,5 čvorova. Ovaj koncept broda nije preživeo proces detaljnog konstruisanja sproveden 1934, a koji je bio usmeren na ključne razlike između sporih bojnih brodova sa brzinom plovljenja od 21 čv i brzih bojnih brodova brzine 30 čv. Ključna pažnja u ovom procesu bila je pretpostavljena brzina japanskih  bojnih brodova klase Kongo (Kongo, Haruna, Hiei i  Kirishima), koji su modernizovani u skladu sa odredbama Pomorskog sporazuma iz Vašingtona. Pretpostavljena brzina je iznosila 26 čv, mada su ovi brodovi u stvarnosti plovili većom brzinom – što je bila Amerikancima nepoznata činjenica do 1934. Čak je i sa pretpostavljenom ,manjom brzinom, klasa Kongo bila brža od postojećih američkih bojnih brodova.

Glavni odbor je uvideo potrebu za bojnim brodom izgrađenim u okviru limita Sporazuma, koji bi delovali kao „brzo krilo“ američke flote sa zadatkom „hvatanja“ bojnih brodova klase Kongo, kao i za lov i uništenje nemačkih i italijanskih rejdera.

Član Glavnog odbora, admiral Rivs (Reeves) je 1936. izneo argument da novi bojni brod mora imati istu brzinu kao i flotni nosač aviona, što je iznosilo 33 čvorova. Admial Rivs je bio pokretač razvoja američkih nosača aviona i kao komandant nosača USS Saratoga tokom vežbe flote „Fleet Problem IX“ 1929. Demonstrirao potencijalnu ulogu flotnih nosača aviona kao udarnog dela brze taktičke grupe, delujući nezavisno od glavnine flote. U stvari, to je bilo potvrđeno ranijim dejstvom nosača aviona HMS Furious, zajedno sa 1. skvadronom lakih krstarica jula 1918. na bazu cepelina u Tondernu.

Kako bilo, u toku perioda 1936-37, glavna razmatranja u vezi konstrukcije bojnog broda klase North Carolina bila su usmerena na glavno naoružanje i oklop, dok je brzina broda stavljena u drugi plan. Konstruktori su vodili računa da deplasman broda shodno sporazumu ne pređe 35000 tona i da brod može proći kroz Panamski kanal. Ova razmatranja dovela su do toga da bojni brod klase North Carolina ima oklopne ploče pod nagibom od 15°, 4 seta lakih turbina i kotlova visokog pritiska. Ovakav oklop i pogon bile su nove tehnologije. Turbine i kotlovi, sa pripadajućim sklopovima, nalazili su se u 4 mašinska prostora, za razliku od ranijih konstrukcija gde su turbine bile u jednom, a kotlovi u drugom prostoru, čime je postignuta veća žilavost broda u slučaju pogotka torpedom. Između oklopnog pojasa i oplate broda nalazio se čitav niz vodonepropusnih prostora koji su predstavljali zaštitu od udara nastalog pogotkom torpeda i bili su ispunjeni vodom i pogonskim gorivom.  Zajedno sa prostorima u dvostrukom dnu, brod je mogao da ukrca 7 167 tona goriva, što mu je omogućavalo daljinu plovljenja od oko 16 000 nautičkih milja. Osnovno naoružanje je činilo 12 topova kalibra 360 mm, raspoređenih u četiri kupole, dok se sekundarno naoružanje sastojalo od 20 topova kalibra 130 mm, raspoređenih u 10 dvocevnih kupola.

Oklop je pružao zaštitu od projektila kalibra 360 mm ispaljenih sa daljine između 17 000 i 27 000 metara. Oklop broda se prostiraood kupole br. 1 do kupole br. 3, okružujući municijske komore i mašinske prostore. I na kraju, projektovana brzina je iznosila 27 čvorova, što je bilo dovoljno za sustizanje japanskih bojnih brodova klase Kongo, ali ipak za 6 čvorova sporiji od flotnih nosača aviona.

Drugi pomorski sporazum iz Londona iz 1936, doneo je zaključke koji su zemljama potpisnicama omogućile fleksibilno shvatanje sporazuma i time sprečila Japan da izađe iz sistema pomorskih sporazuma – samim tim i gradnju novih japanskih ratnih brodova. Ovi zaključci su pokrivali deplasman brodova i kalibra glavnog naoružanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Bojni brod USS North Carolina, 1941. godine

Jula 1937, sekretar mornarice je odobrio izmenu glavnog naoružanja bojnih brodova klase North Carolina sa 12 topova kalibra 360 mm na 9 topova kalibra 406 mm. Ova izmena je bila moguća samim tim što je veličina četvorocevne kupole topova kalibra 360 mm bila jednaka veličini trocevne kupole sa topovima kalibra 406 mm. Sa gledišta zvaničnika američke mornarice, ovim je narušen balans broda – jer je udarna moć njegovih topova bila veća od odbrambenih sposobnosti njegovog oklopa. Međutim, povećanje oklopne zaštite bi brod izbacilo iz limita Sporazuma tako da ta opcija nije mogla doći u obzir.

Bojni brod USS North Carolina izgrađen je u njujorškom brodogradilištu, porinut juna 1940, a uveden u naoružanje aprila sledeće godine. Juna 1940. je porinut i bojni brod USS Washington, ali u filadelfijskom brodogradilištu. U operativu je uveden maja 1941. godine. Oba broda su imala probleme koji su se ogledali u prevelikim vibracijama duž osovinskih vodova, kopče i turbine. Ove vibracije su znatno uticale na instrumente za upravljanje vatrom. Uzroci vibracija su praćeni duž propelere. napori na pronalaženju uzroka vibracija, a potom i otklanjanju uzroka, doveli su do čestih vožnji broda iz i u brodogradilište, tako da je brod uskoro dobio neformalni nadimak „The Showboat“. Problem je rešen povećanjem broja listova propelera, sa tri na pet. Sada su oba broda bila spremna za vožnju punom snagom.

Dva nova brza bojna broda bila su vrlo impresivna, sa nadgrađem u obliku piramide, nelomljenom palubom, teškim naoružanjem, sekundarnom artiljerijom u kupolama, relativno velike brzine i produženom autonomijom plovljenja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Bojni brod USS Washington


* radovi-na-konstruisanju.jpg (89.69 KB, 650x529 - viewed 1 times.)

* uss-north-carolina.jpg (51.44 KB, 648x355 - viewed 1 times.)

* uss-washington.jpg (109.77 KB, 650x515 - viewed 1 times.)
« Last Edit: August 06, 2022, 10:28:28 am by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #2 on: December 05, 2021, 09:49:00 am »

Klasa South Dakota

Konstruisanje bojnog broda klase South Dakota započeto je 1937, sa namerom otklanjanja problema neadekvatne oklopne zaštite kod prethodne klase bojnih brodova. Međutim, povećanje mase oklopa i nagiba bočnog oklopa (pod uglom od 19°), uz zadržavanje osnovne brodske artiljerije kalibra 40 mm, zahtevalo je značajne uštede u drugim delovima brodske konstrukcije kako bi se deplasman broda zadržao u granicama određenim sporazumom. Novi brodovi su trebali da budu komandni brodovi flote, samim tim zahtevajući da se obezbedi i prostor za smeštaj i rad komande – štaba.

Krećući se ka završetku radova na konstruisanju nove klase bojnih brodova, sposobnost broda da izdrži podvodni udar artiljerijskih projektila je izbila u prvi plan. Međutim, kako su radovi bili već daleko odmakli, u obzir je dolazila samo dopunska zaštita municijskih komora. Za klasu South Dakota, opasnost od „podvodnih zrna“ bila je prisutna kako kod municijskih komora tako i kod mašinskih prostora. Unutrašnja kosina glavnog oklopnog pojasa je stoga produžena na dole, do unutrašnjih ploča na dnu. Debljina oklopnih ploča za spoljašnje i unutrašnje elemente dna i ostale uzdužne elemente je dodatno povećana shodno debljini ploča ugrađivanih na klasi North Carolina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Bojni brod USS South Dakota, avgust 1943.

Nakon povećanje mase oklopa, konstruktori su, da bi brod ostao u okviru sporazumskih ograničenja, predložili izgradnju broda kraćeg za oko 14 metara od prethodnog.  Sa skraćenom dužinom trupa, brod je morao dobiti jači pogon kako bi ostvario brzinu plovljenja od 27 čvorova. Spajanje jačeg pogona sa kraćim trupom zahtevao je da se oprema za prečišćavanje goriva ugradi unutar četiri mašinska prostora, zajedno sa kotlovima i turbinama, što ranije nije bila praksa. Kotlovi su postavljeni za jedan nivo iznad, kako bi osovinski vodovi nesmetano radili, tako da se i na taj način uštedeo prostor.

Dodatno, deo trupa iza krmene municijske komore bio je smanjen u cilju smanjenja gaza. Spoljni propeleri su smešteni u skegovima, čime su se unutrašnji propeleri našli u svojevrsnom tunelu koji ih je štitio od eventualnih oštećenja u slučaju torpednog napada.

Kraća konstrukcija broda je zahtevala i ugradnju jednog dimnjaka, koji je ugrađen u krmenu sekciju nadgrađa. Bojni brodovi klase South Dakota je umesto 10 kupola sekundarne artiljerije imao 4 kupole, tako da je neiskorišćen prostor upotrebljen za izradu prostorija za smeštaj i rad štabnog osoblja. Naredni brodovi iz klase, USS Indiana, USS Massachusetts i USS Alabama imali su po dvadeset topova kalibra 130 mm u deset dvocevnih kupola. Masivni komandni most, sa admiralskim mostom iznad njega i uređajima za upravljanje vatrom glavne artiljerije na vrhu, nastavljao se u pravcu krme na toranj nadgrađa i dimnjak, davao je ovoj klasi brodova moćan izgled.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Baterije sekundarne artiljerije na bojnom brodu USS Massachusets, oktobra 1944.


* uss-south-dakota.jpg (85.68 KB, 654x340 - viewed 1 times.)

* sekundarne-baterije-na-uss-massachusets.jpg (66.68 KB, 650x366 - viewed 1 times.)
« Last Edit: August 06, 2022, 10:28:42 am by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3 on: December 05, 2021, 09:51:13 am »

Upravljanje vatrom

Topovi, oklop i brzina su esencijalne karakteristike bojnih brodova, ali je sposobnost da se uništi cilj konačno opravdanje za vreme i novac koji su uloženi u konstruisanje i izgradnju broda.

Bojni brodovi klase North Carolina i South Dakota su bili opremljeni daljinomerima Ford Instruments Mk8.Ovi elektromehanički analogni računari za upravljanje vatrom predstavljali su poslednji model u razvoju uređaja zvanog stadimetar (konstrukcija poručnika Fiskea, eng. Bradley Allen Fiske) koji je bio korišćen u bici u Manilskom zalivu 1898. godine.

Ovi računari su bili smešteni ispod oklopljene palube, upareni sa dva direktora Mk.38 – jednim iznad tornja nadgrađa i drugim na krmenom nadgrađu, iza kupole br. 3. Ovi računari su mogli da odrede narednu poziciju cilja i usmere topove (uz popravak defleksije, daljine i vremena leta projektila) kao i da unesu u proračun dopunu atmosferskih i balističkih elemenata.

Sekundarnom artiljerijom su upravljala četiri računara Mk.1, smešteni odvojeno od računara glavne artiljerije. Svaki od njih je bio uparen sa jednim od ukupno četiri direktora Mk.37. Direktori su se nalazili na pramcu, krmi i po jedan na svakom boku. Obe prostorije sa računarima su imale veliku razvodnu tablu koja je omogućavala da se funkcije prenesu na drugo mesto na brodu.

Radar

Obe klase brodova su konstruisane pre nego što je radar postao integralni deo brodske konstrukcije. USS North Carolina je imao ugrađen radar vazdušne situacije CXAM od avgusta 1941. Ovaj radar je modernizovan marta 1943. godine (model SK-2) dok je septembra naredne godine dobio veću radarsku antenu.

Radar za upravljanje vatrom Mk.3 ugrađen je na vrhu pramčanog i krmenog artiljerijskog direktora. Kasnije je umesto njega ugrađen model Mk.8.

Radar za upravljanje vatrom Mk.4, sposoban da detektuje i površinske i ciljeve u vazdušnom prostoru, bio je ugrađen samo na tri direktora sekundarne artiljerije. Krmeni direktor je ostavljen bez radara jer bi antena radara smetala radaru Mk.3 na krmenom Mk.38 direktoru.

Avio komponenta

Obe klase bojnih brodova su raspolagale sa po tri aviona, prvenstveno za zadatke osmatranja pogodaka glavne artiljerije. Pored toga, obavljali su i zadatke protivpodmorničkog patroliranja, spašavanja na moru i komunikacije sa obalskim stanicama.

Svaka letelica, tipa Vought OS2U Kingfisher, lansirana je sa jednog od ukupno dva katapulta smeštena na krmi broda. Dve letelice su bile smeštene na samim katapultima, dok se treća nalazila na kolevci između njih.

Bojni brodovi klase South Dakota

Ime i oznaka Brodogradilište Porinut Sudbina
South Dakota BB-57 New York Shipbuilding 07.06.1941. izrezan u staro gvožđe 1962.
Indiana BB-58 Newport News 21.11.1941. izrezan u staro gvožđe 1963.
Massachusetts BB-59 Bethlehem Quincy 23.09.1941. brod muzej
Alabama BB-60 Norfolk Navy Yard 16.02.1942. brod muzej

Bojni brodovi klase North Carolina

Ime i oznaka Brodogradilište Porinut Sudbina
North Carolina BB-55 New York Navy 13.0.1940. brod muzej
Washington BB-56 Philadelphia Navy Yard 01.06.1940. izrezan u staro gvožđe 1961.

TT karakteristike North Carolina South Dakota
Tip bojni brod bojni brod
Deplasman 1942: 37 200 t (standardni) 45 500 t (puni) 1945: 47 400 t (puni USS North Carolina) 46 100 t (puni USS Washington) 35 000 t standardni 44 519 t puni
Dužina North Carolina: 222,113 m dužina preko svega 217,456 m dužina na kvl Washington: 222,190 m dužina preko svega 217,526 m dužina na kvl 210 m
Širina 33,017 m maksimalna 31,852 m na vodenoj liniji 33 m
Gaz North Carolina: 10,820 m Washington: 10,592 m 11,1 m
Pogon 4 h turbina General Electric snage 121 000 KS 8 h kotao Babcock & Wilcox parne turbine snage 130 000 KS
Brzina 1941: 28 čv 1945: 26,8 čv 27 čvorova
Daljina plovljenja 1941: 17 450 M brzinom od 15 čv 1945: 16 320 M brzinom od 15 čv 5 740 M brzinom od 25 čv
Posada Projektovana: 108 oficira, 1 772 mornara 1945: 144 oficira, 2 195 mornara 2 364 članova
Naoružanje 9 × 406 mm 20 × 127 mm broj oruđa manjeg kalibra je varirao tokom perioda upotrebe broda 9 x 406 mm 20 x 127 mm 24 × Bofors 40 mm 35 × Oerlikon 20 mm
Oklopna zaštita Pojas: 305 mm pod uglom od 15 stepeni, do 168 mm na donjoj ivici barbete: pramčani deo 373 mm strane 406 mm krmeni deo 292 mm kupole: čeoni deo 406 mm bokovi 249 mm zadnji deo 300 mm krovna ploča 178 mm palube: centralni deo glavna 37 mm druga 36 mm + 91 mm treća 16 mm ukupno 180 mm pojas 310 mm pregrade 279 mm barbete 287- 439 mm kupole 457 mm komandni most 406 mm oklopljena paluba 147 - 154 mm
Avio komponenta 3 aviona tipa Vought OS2U Kingfisher, kasnije Curtiss SC-1 Seahawk 2 h OS2U Kingfisher


« Last Edit: August 06, 2022, 10:29:01 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.