PALUBA
March 29, 2024, 05:55:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: PBY 5A Catalina USCG/USAF 1/144 Minicraft  (Read 3832 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #15 on: March 31, 2023, 12:04:25 am »

Rad je odličan.

Pošto je ova tema najaktivnija, imam pitanje za maketare i modelare, da li se danas u izradi maketa koristi 3D štampač.
Naročito što je cena 3D štampača dosta pala, te se sada za 100-nak dolara može kupiti relativno dobar 3D štampač upravo za ovakve stvari.
Drugo, nije mi poznato da li se sve mora spremati u Autodesk 3ds Max-u ili CAD-u ili ima i drugih programa da bi se nešto štampalo u 3D.

I to mislim na makete za koju delove sami pravite a ne sklapanje maketa iz kita, koje je takođe zanimljivo i smirujuće.
Je , 3D printeri imaju danas veliku preciznost, koriste se i printeri na filament ali pogodni su za makete u većem mjerilu i za modele (leteće, vozeći, ploveće)
Najbolju rezoluciju mogučnost detalja od 0,05-0,1 mm daju STL rezinski printeri.
Od mojih maketa , sve u1/ 144, sve moja izrada 3D modela ali nisam ja printao, rađeni su serija BRDMa, Vega S200, Striž Tu141, LCVP,  Bofors 40mm te MAS15 u 1/350., I ĐKŠK u 1/144 crtan zajedno sa Krunom.
Sam print je još uvijek relativno kompleksan , nije još automatika kao fotokopiranje npr.
Fajlovi za print se mogu raditi u bilo kojem programu za 3d modeliranje, eksportiraju se za obradu parametara printa u STL fornatu, to je otprilike trodimenzionalna slika objekta

Hvala za inscrpan info. Tako sam i mislio. Pored svega, treba sve i sklopiti.
Koliko ti sati treba za jedan avion, recimo iz ove teme P1730458.JPG, ako si ikada i to računao, ako ne precizno onda približno .
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #16 on: March 31, 2023, 10:53:06 am »

Vrijeme potrebno za izradu makete? Dobro pitanje...
Da se našalim ali kad se uhvatiš maketarenja (kao ustalom bilo kakve aktinosti iz zabave ne "sa računicom") dobri stari Albert dobije živu potvrdu Teorije relativnosti.
Ali ozbiljnije...
Bitna razlika je u pristupu, kad radim za sebe, iz gušta ne gledam na vrijeme i neke stvari radim više puta jer nisam zadovoljan ili me zanimaju detalji.
Kad radim 3D modele odnosno crteže to je još gore.
A tko radi "komercijalu" dakle gleda i na omjer "utrošeno vrijeme/napravljeni posao" radi po sistemu "good enough" tj. "taman".
E sad koliko sam ja potrošio vremena za Catalinu u 700.
Za sam trup relativno malo, trup je od dva dijela + krilo+repni horizontalac + propeleri.
Za to sastaviti treba malo vremena recimo sat, dva sa čišćenjima i ljepljenjem i sl.
E sad ja sam modificirao stajni trap , na maketi je bio podignut, otvorio nosno kučište prednjeg kotača, dodao kosnike kojih maketa nema ... upustio prostor motora da ga zacrnim (na kraju se ne vidi jer je trebalo stanjiti propelere)...
Više ode na bojanje, pogotovo što ja koristim enamele - boje na sintetskoj bazi sa dugim sušenjem...6-24h , recimo sa akrilima se može puno brže.
Dekale sam već crtao za 350tku pa sam samo umanjio i isprintao.
Podloga je pločica foreksa ali mogla je biti i bilo koji materijal , najbolje navući nekakav sloj gipsanog kita ili ljepila poput materijala koje spominje Milan , lakše se obrađuju i daju prirodniji izgled. Kod malig mjerila uvijek je dilema kako obraditi površinu recimo betonske piste da ne izgleda galtko i plastično a da s druge strane ne bude pretjerano.
Gipsane i sl. površine podatne su za izbrazdati četkicom ili sl Mislim treba uzeti u obzir da je površina 4*3 cm i raspon krila manje od 5 cm. Ali i površina u 350 nije zahtjevna po veličini 6*8 cm a tamo je raspon krila nešto manje od 10 cm, zapravo 9,5 cm.

Teško mi je reći točno vrijeme jer paralelno radim više stvari.... kako je ono bila reklama "uskoro na Vašim ekranima"  Cool
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #17 on: March 31, 2023, 05:17:32 pm »

Jasno, hvala na odgovoru.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #18 on: March 31, 2023, 05:57:44 pm »

Donekle je OT ali u slijedu pitanja, negdje 202020 naletio sam na maketu Tu143 u mjerilu 1/72.
Krenuo proučavati i tražiti nacrte za napraviti je u 1/144 i naletim na opskurnijeg "starijeg brata" Tu141, krenu skupljati malo dokumentacije, nacrte i završim na ruskom sajtu gdje je podrobno opisana tehnika i razvoj .
Krenem crtati i onda stanem zbog nećega i odem na skroz nešto drugo.
A onda je opskurna egzotična bespolotna letjelica došla pod reflektore . Vrijeme razrade ...jako dugo, ali nije mi krivo jer da sam išao prečicama danas bi mi bilo krivo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #19 on: March 31, 2023, 06:18:58 pm »

Nema offtopica kada je u pitanju konstruktivni offtopic, čak je isti i poželjan (što su mnogi loše shvatili), zato što deo ove teme veoma lako može postati nova tema naslova "Uopšteno o maketarstvu i modelarstvu".
Paluba ti je uvek tu. Možeš možda uslikavati ili snimati pojedine sekvence rada, od početka do kraja, i sve sa evidencijom vremena (ili bez vremena) postaviti na Palubi.
Ako ima entuzijazma, i ako ima zainteresovanih, mogla bi se osnuje mala škola za maketarstvo i modelarstvo na Palubi, za apsolutne početnike.
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.