PALUBA
May 01, 2024, 07:51:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: HMS Hermes, nosač aviona  (Read 769 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« on: December 11, 2021, 03:00:39 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kobilica za prvi britanski, ali i prvi svetski – namenski projektovan nosač aviona, položena je 15. januara 1918. u brodorgadilištu Armstrong Whitworth. Dobio je ime HMS Hermes, a tokom gradnje je više puta vršena izmena projekta, sve na osnovu iskustava iz upotrebe nosača aviona Furious i Argus. Ove izmene su prouzrokovale kašnjenje u izgradnji nosača, tako da je ovaj ušao u naoružanje tek 18. februara 1924.

Izgled nosača HMS Hermes diktirao je oblik trupa, projektovan na osnovu projekta trupa krstarice, koji je imao prednost u brzini plovljenja, ali nije imao kapaciteta za smeštaj većeg broja aviona, što se automatski odražavalo  i na vatrenu moć samog nosača aviona. Po prvobitnom projektu, nosač je imao dva ostrva, ali kako je još uvek vladala konfuzija po pitanju najbolje konfiguracije nosača aviona, Britanci su odlučili da ipak ugrade jedno ostrvo, i to na desnom boku broda.

Početkom avgusta 1939, na nosaču aviona je izvršen kratki remont. U stroj se vratio 24. avgusta, pod komandom kbb Hutona (F. E. P. Hutton). Prvog dana septembra, na nosač je sletelo 12 torpednih bombardera tipa Fairey Swordfish iz sastava 814. eskadrile. Sredinom septembra, HMS Hermes je izvršavao protivpodmorničke patrole, u rejonu zapadnih prilaza britanskom ostrvima. Dan nakon što je na jednoj ovakvoj patroli potopljen nosač HMS Courageous, HMS Hermes je locirao podmornicu, ali su napadi razarača iz pratnje (HMS Isis i HMS Imogen) bili neefikasni. Nakon toga, nosaču je naređeno da otplovi za Devonport, gde mu je ugrađena oprema za poništavanje brodskog magnetizma. Zajedno sa francuskim bojnim brodom Strasbourg, nosač HMS Hermes plovi za Dakar, gde uplovljava 16. oktobra. Označeni kao „Force X”, 25. oktobra su započeli traganje za nemačkim brodovima na Atlantiku. Patroliranje je potrajalo do decembra, bez traga nemačkim brodovima, tako da je nosač HMS Hermes upućen u Britaniju na remont, a usput je otpratio jedan konvoj. Remont je trajao od 9. januara do 10. februara 1940, nakon čega je nosač vraćen u Dakar, gde je nastavio sa patrolama.

HMS Hermes je 25. maja dobio novog komandanta broda – kbb Onsloa (Richard F. J. Onslow). Nakon što se vratio sa jedne od patrola, 29. juna, novi komandant dobija naređenje da isplovi i blokira luku Dakar, jer je guverner Francuskog Senegala objavio prilazak kolonije režimu iz Višija. U noći 7/8. jula, čamac sa nosača HMS Hermes je pokušao da pod francuski bojni brod Richelie baci četiri dubinske bombe, dok su avioni Swordfish pokušali torpedni napad. Čamac je uspešno došao do francuskog bojnog broda, ali nije došlo do detonacije dubinskih bombi. Torpedni bombarderi su bili nešto uspešnij, uspevši da oštete jedan od brodskih propelera. Francuski avion je nekoliko puta izveo napad na britanske brodove, ali bez uspeha. Nakon napada, HMS Hermes je krenuo ka Fritaunu, ali se u oluji 10. jula sudario sa naoružanim trgovačkim brodom HMS Corfu. Prilikom sudara, tri člana posade nosača je povređeno (jedan je kasnije podlegao povredama), dok na drugom brodu nije bilo povređenih. Dva broda su se prilikom sudara spojila, tako da je posada mogla slobodno da prelazi sa jednog broda na drugi. Izdato je naređenje da posada sa HMS Corfu preće na HMS Hermes. Brodovi su razdvojeni kombinacijom turbina nosača i izbacivanjem balasta sa HMS Corfu, čime je olakšan brod. Pramac u dužini od devet metara na nosaču aviona je bio zgužvan, ali kako je oštećenje bilo na nadvodnom delu, nesmetano je otplovio brzinom od 12 čvorova za Fritaun. Nasuprot njemu, HMS Corfu je imao teža oštećenja i morao je da bude tegljen krmom napred. Tegljenje do Fritauna je trajalo tri dana. Nosač se ubrzo pridruži okonvoju za Južnoafričku Republiku i 17. avgusta su započele popravke u l. Simonstaun. Popravke su završene 2. novembra, a u Fritaun je uplovio 29. novembra.

Nosaču aviona HMS Hermes se 2. decembra u traganju pridružila laka krstarica HMS Dragon. Kasnije im se pridružuje i naoružani teretni brod Pretoria Castle, kada dolazi i naređenje za traganje za nemačkim džepnim bojnim brodom Admiral Scheer. Sastav je isplovio 31. decembra iz Simotauna, a HMS Hermes je detašovan da duž južnoafričke obale traga za brodovima Višijevske Francuske. Jedan takav brod je osmotren 26. januara. Nosač je 4. februara otplovio na sever kako bi se susreo sa teškim krstaricama Shropshire i Hawkins, sa kojima je trebao da blokira somalijsku luku Kismajo. Ova luka se već nalazila pod opsadom snaga Komonvelta. Teška krstarica Hawkins je uspela 12. februara da zapleni tri italijanska teretna broda, do je nosač HMS Hermes uspeo da uhvati jedan teretnjak. Deset dana kasnije, HMS Hermes je bio jedan od brodova sa zadatkom da pronađe nemački brod Admiral Scheer. Prvi podaci o nemačkom brodu došli su sa lake krstarice HMS Glasgow. Ipak, Nemci su ponovo uspeli da umaknu Britancima. Početkom marta nosač stiže u Kolombo, odakle nastavlja sa traganjaem za nemačkim brodovima. Aprila meseca biva poslat u Persijski zaliv kako bi podržao britanske operacije u Basri, gde ostaje do sredine juna, kada se vraća na patroliranje Indijskim okeanom, u rejonu između Šri Lanke i Sejšela. Patroliranje je nastavljeno sve do 19. novembra, kada stiže u Simonstaun na popravke, koje nisu bile završene sve do 31. januara 1942.  Nakon povratka u stroj, HMS Hermes je dodeljen Istočnoj floti i biva upućen u Kolombo, gde uplovljava 14. februara.  Pet dana kasnije isplovljava kako bi prihvatio avione Swordfish iz sastava 814. eskadrile i susreo se sa australijskim razaračem HMAS Vampire. Sa razaračem u pratnji su krenuli u protivpodmorničku patrolu. Eskadrila je iskrcana 25. februara, nakon što je nosač uplovio u luku Trinkomale. Sredinom marta im je naređeno da plove za Frimentl u Australiji, kako bi se pridružili savezničkim pomorskim snagama, ali je to naređenje opozvano tri dana kasnije i shodno tome su dodeljeni sastavu „Force B” Istočne flote.

Japanski avioni su 5.aprila napali Kolombo. Nakon tog napada, nosaču aviona HMS Hermes i razaraču HMAS Vampire je naređeno da otplove za Trinkomale, kako bi se pripremili za učešće u operaciji Ironclad, britansku invaziju na Madagaskar. Avioni 814. eskadrile poslati su na obalu. Nakon upozorenja na japanski vazdušni napad,  HMS Hermes i HMAS Vampire su isplovili iz Trinkomalea i zaplovili na jug. Japanski izviđački avion, lansiran sa bojnog broda Haruna, ih je uočio  stotinak milja južno od Trinkomalea. Britanci su presreli radio izveštaj pilota o uočenim britanskim brodovima i naredili brodovima da se vrate u Trinkomale. Nameravali su da im obezbede lovačku podršku, ali su brodovi morali da im se približe što je više moguće. Japanci su u napad poslali 85 obrušavajućih bombardera tipa Aichi D3A i devet lovačkih aviona Mitsubishi A6M Zero. Procena je da je najmanje 32 aviona izvršilo napad. Britanci su kao pomoć svojim brodovima poslali šest lovačkih aviona Fairey Fulmar II iz sastava 273. eskadrile. Još šest aviona istog tipa, iz sastava 803. i 806. eskadrile je pristiglo na bojište nakon potapanja britanskog nosača. Razarač je potopljen u sledećem naletu. Preostali japanski avioni su izvršili napad na ostale britanske brodove, koji su se nalazili severnije. Uspeli su da potope pomoćni brod Athelstone, korvetu Hollyhock, tanker British Sergeant i teretni brod Norviken, koji je plovio pod norveškom zastavom.

Nosač HMS Hermes je potonuo uz gubitak 307 članova posade, uključujući i samog komandanta broda. Komandant razarača HMAS Vampire i sedam članova njegove posade je takođe poginulo. Najveći broj preživelih članova posade spašen je angažovanjem bolničkog broda Vita. Japanci su u napadu izgubili četiri aviona D3A, a još pet je oštećeno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] HMS Hermes i HMAS Vampire pod napadom japanskih aviona

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] HMS Hermes tone

TT karakteristike HMS Hermes
Tip nosač aviona
Deplasman 11 020 t standardni 13 900 t puni
Dužina preko svega 182,9 m
Širina 21,4 m
Gaz 7,1 m
Pogonska grupa 2 parne turbine, 6 kotlova, 2 osovinska voda, 40 000 KS
Brzina plovljenja 25 čv
Posada 566 (bez vazduhoplovnog osoblja)
Radijus plovljenja 5 600 M brzinom od 10 čv
Naoružanje 6 × 140 mm 4 × 101 mm
Oklopna zaštita pojas: 76 mm paluba: 25 mm
Avio komponenta 20 aviona


* hms_hermes.jpeg (33.67 KB, 699x429 - viewed 1 times.)

* hermes_i_vampire_pod_napadom.jpg (180.27 KB, 639x383 - viewed 1 times.)

* hms_hermes_tone.jpeg (113.57 KB, 700x458 - viewed 1 times.)
« Last Edit: August 06, 2022, 10:19:28 am by Rade » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.018 seconds with 24 queries.