PALUBA
June 04, 2024, 03:29:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kineska ponuda sistema PVO na Air Show China 2021  (Read 695 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 967



« on: December 29, 2021, 06:31:39 pm »

Šta sve Kina nudi od sistema PVO? Da li je Srbija njen "prodor u Evropu"? Kako to vide Kinezi? Zanimljiv tekst i analiza....

Kina sada prodaje sve vrste protivvazduhoplovnih sistema

Preobilje sofisticiranih sistema naoružanja postalo je definišuća karakteristika Air Show China 2021 koji se održavao od 28. septembra do 3. oktobra. Zbog njegovog neodržavanja u prethodnoj godini i globalnog pada avijacije izazvanog pandemijom, došlo je do većeg pritiska na očekivanja kada su konačno određeni novi datumi. Uticaj koji je ovo imalo na događaj bilo je neizostavno prisustvo kineskog vojno-industrijskog sektora i njihovih sjajnih kataloga. Visokotehnološki proizvođač CASC je maksimalno iskoristio svaki kvadratni metar svoje površine i dobio preko potreban publicitet za svoje vrhunsko protivvazduhoplovno oružje.

Čitaoci će primetiti kako je CASC svoj mobilni sistem PVO nazvao LY-70, tako da prethodi dobro poznatom LY-80, koji se u PLA službi zove HQ-16, koji je već u izvozu kineskim saveznicima. LY-70 je jedinstven među savremenim mobilnim sistemima PVO za nošenje dve vrste projektila na svojim lanserima. Iako se čini da njegov transporter 6×6 podržava osam kontejnera za rakete srednjeg dometa, iznad svakog kvarteta postoje tri dodatne lansirne cevi. Ovo su za infracrvene vođene rakete kratkog dometa namenjene gađanju niskoletećih ciljeva.

U animiranom promotivnom video snimku koji su podelili kineski mediji, LY-70 je u stanju da dejstvuje u pokretu i identifikuje više vazdušnih objekata u radijusu od 90 kilometara – ovako daleko funkcioniše njegov radar za praćenje. Tačna visina i domet za njegove rakete nisu otkriveni, ali one veće u pravougaonim kontejnerima mogu da presretnu krstareće rakete i drugu preciznu vođenu municiju. Video snimak je pokazao LY-70 kako se bori sa F-16C/D i bespilotnom letelicom Global Hawk. U međuvremenu, manje rakete koje se nalaze iznad kutijastih kontejnera su pogodne za obaranje helikoptera kao što je AH-64E. Naravno, to su bili detalji prikazani u animiranoj sekvenci u marketinške svrhe.

Kao hibridni sistem PVO kratkog/srednjeg dometa koji ima interoperabilnost sa drugim protivvazduhoplovnim sistemima kineske proizvodnje, CASC LY-70 je u direktnoj konkurenciji protiv ogromnog ruskog kataloga protivvazduhoplovnih sistema. Najmanje četiri sistema PVO ruske proizvodnje su pod pretnjom LY-70, a to su Viking, Buk-M2E, Tor-M2E/E2 i Sosna. Ono što daje prednost LY-70 je njegova sposobnost da lansira rakete u pokretu i njegove dve vrste municije, osam projektila srednjeg dometa i šest projektila kratkog dometa, koje se vode pomoću radara za praćenje i manje EO/IR kamere. Rusi ne nude ništa slično iako njihovi sistemi PVO imaju obimna borbena iskustva i klijente na četiri kontinenta. LY-70 nije isporučen nigde van Kine, niti je u službi PLA ili njenih filijala.

Ali konkurencija postoji od kineskih proizvođača kao što su CASIC i Norinco. Potonji, na primer, održava sopstvene sisteme PVO kratkog i srednjeg dometa i oni mogu biti upareni sa protivavionskom artiljerijom. Takođe je moguće uspostaviti potpuno umreženi sistem protivvazduhoplovne odbrane samo na kineskoj tehnologiji. Nabavkom LY-70 u dovoljnom broju ovo popunjava jaz koji stvaraju sistemi PVO dugog dometa poput HQ-9/HQ-9B. Dakle, ako je kineski saveznik nabavio HQ-9/HQ-9B, zaštitni kišobran koji oni pružaju je poboljšan sa LY-80 srednjeg dometa i LY-70, a poslednji sloj odbrane su HQ-7/HQ-7B kratkog dometa i HQ-17AE, dok mobilni raketno-topovski i topovski sistemi kao što su FK-2000 i LD-2000 obezbeđuju da municija i dronovi ne mogu da prođu. Statičke formacije ovih sistema PVO su zauzvrat zaštićene trupama opremljenim LPRS-ima i ručnim C/UAV ometačima. U Iranu je ove godine izvršeno postavljanje slojevite mreže protivvazduhoplovne odbrane u stvarnim uslovima sa više sistema naoružanja i radara koji se prostiru na teritorijalnom prostranstvu.

Kina do sada ima dovoljno veliku klijentelu za svoje sisteme protivvazduhoplovne odbrane i ova decenija bi mogla biti veoma unosna za njen državni vojno-industrijski sektor koji se ne suočava ni sa jednim drugim konkurentom osim Rusije i Sjedinjenih Država. (Indija ima malo mogućnosti da izvozi svoje domaće protivvazduhoplovno oružje, a isto neće pokušati ni Japan.) Najmanje pet azijskih zemalja – Bangladeš, Mjanmar, Pakistan, Turkmenistan, Uzbekistan – nabavilo je aktuelne sisteme PVO kineske proizvodnje u poslednjih 20 godina, a dalje narudžbine se mogu desiti 2020-ih. Ima tračaka budućeg uspeha u Evropi jer neintegrisane zemlje poput Srbije imaju pun pristup kineskim vojnim proizvodima. Bliski istok je još jedna svetla tačka pošto je zapadna protivvazduhoplovna odbrana, bila ona francuska, nemačka ili američka, skupa i ponekad nepristupačna. Vrednost potencijalnog izvoza na Bliski istok u dolarima, posebno sa krajnjim korisnicima koji se bore za modernu protivvazduhoplovnu odbranu, procenjuje se od par stotina miliona do milijardi.

Izvor: https://21stcenturyasianarmsrace.com/2021/12/29/china-now-sells-all-kinds-of-sams/

Sistem PVO CASC LY-70:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* CASC LY-70.jpg (71.73 KB, 941x500 - viewed 0 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 23 queries.