PALUBA
March 28, 2024, 03:21:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Partizanski rat u Jugoslaviji  (Read 1613 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« on: March 27, 2023, 01:27:57 pm »

Zanima me da li netko ima vise podataka o gubicima njemacke i talijanske vojske u Drugom Svjetskom ratu na podrucju tadasnje Jugoslavije? . Cinjenica je da je stradalo oko 1.700.000 jugoslovena, odnosno svaki deseti stanovnik Jugoslavije. Jasno je da smo se najvise poubijali izmedju sebe. Podaci koje sam nasao cine mi se mali u odnosu na surovost rata. Voli bih ako netko ima neke drugojacije podatke. Unaprijed zahvaljujem.

Nasao sam nesto podataka iz knjige Schmider Klaus-a izdane u Hamburgu 2002 godine. On je bio i profesor/predavac  na britanskoj vojnoj akademiji Sandhurst.
Naslov knjige je "Partizanenkrieg in Jugoslawien 1941-1945"

Dakle gubici Njemaca Maj 41 do Avgust 44

Maj 41-Decembar 42
750poginulih, 120 nestali (30%Srbija)

Januar 43-Novembar 43
3.300 poginulih, 1.250 nestalih (5% srbija)

Decembar 43 - August 44
6.300 poginulih 2.430 nestalih (5% Srbija)


Ukupno 10.300 poginulih ,3.800 nestalih


Gubici Talijana:

Maj 41-Septembar43, talijanska 2.armija

7.782 poginula 4.470 nestalih

U Crnoj Gori:

2.849 poginula ,1.000 nestalih


Ukupno 10.631poginula ,5.470 nestalih

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Partisanenkrieg in Jugoslawien 001.jpg (287.97 KB, 2338x1700 - viewed 2 times.)

* Partisanenkrieg in Jugoslawien 104.jpg (1179.41 KB, 1700x2338 - viewed 5 times.)

* Partisanenkrieg in Jugoslawien 105.jpg (1356.45 KB, 2338x1700 - viewed 3 times.)

* Partisanenkrieg in Jugoslawien 106.jpg (1450.27 KB, 2338x1700 - viewed 3 times.)

* Partisanenkrieg in Jugoslawien 107.jpg (1661.75 KB, 2338x1700 - viewed 3 times.)
« Last Edit: March 27, 2023, 01:39:00 pm by milan55 » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #1 on: March 27, 2023, 09:30:18 pm »

milan55 мене кога ме учеја пред многу години порано .Во Југославија во 1941 имаше околу 80 илјади партизани на 440 000 окупаторски сили  во 1942 -до почетокот на 1943 бројката е  150 000 партизани на 800 000 окупаторски војски , 1944 година бројката на партизани е 300 000 ддека фашистите некаде бројата не повеке од 450 -500 илјади војска и во 1945 година 800 000 партизани на 330 000 фашистички војници.  Германците имале околу  350 000 војска  до 450 000 во југославија во 1943 година па тоа таа бројка се намалувал. Италјаните мислам дека најповеке имале од 250 000 до  330 000војска  остатокот од војските во југославија се на НДХ  на Недичева Србија( пред се четничките единици лојални на белград и некој жандармерски единици) тука и е царството Бугарија некаде со 22 000 војска во македонија можеби и уште толку и  во србија до брегот на реката Морава. ,  исто така војска во војводина имат и РОманците и Унгарците.
Загубите на германската армија се преку 100 000 во Југославија  барем знам за 33 000 убиени германци при повлекувањето на германската армија Е низ македонија и јужна србија .Италјаните прикажват цифра од 20 000 илјади иако според други бројките се до 50 000 убиени и ранети во Југославија најголем дел од загубите ги имаат во Херцеговина и приморска Хрватска . Бугарските загуби во Македонија и Србија се некаде 16 илјади  убиени. Загубите на балистите не ми познати.

Точно знаев колку германски војници имало на 1 км 2 во Југославија во 1943 ама  сум заборавил.


« Last Edit: March 27, 2023, 09:35:50 pm by gocemk » Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #2 on: March 28, 2023, 05:48:51 am »

Pozdrav gocemk. Da li imas neke ststisticke podtke, neki izvor koliko je stradalo Njemaca i Talijana? Kolika i kada je bila velika okupatorska vojska na tlu Jugodlavije me manje interesira.  Bio bi zahvalan ako neko ima neki izvor radi usporedbe
,













Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #3 on: March 28, 2023, 02:41:45 pm »

Pozdrav gocemk. Da li imas neke ststisticke podtke, neki izvor koliko je stradalo Njemaca i Talijana? Kolika i kada je bila velika okupatorska vojska na tlu Jugodlavije me manje interesira.  Bio bi zahvalan ako neko ima neki izvor radi usporedbe

,
 




немам во мене такви податоци но  памтам дека тоа го имаја напишно во едни мали воени книшки што беа како предвојничка обука некаде од 1971 година таму ги имаше овие податоци сликовито преставени во која година колку партизни биле и колку загинати , потоа колку фашистички окупаторски војски биле распоредени и  колку загинати. Ако најдам некој документ ке ти го испратам во пораки
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #4 on: March 28, 2023, 09:01:26 pm »

Податке које си навео из те књиге на немачком су вероватно узимани из оперативног дневника Немачке врховне команде. Оно што сам запазио читајући нашу литературу јесте да су неки наши аутори уочили да се подаци наведени у ратним дневницима појединих немачких јединица нижег нивоа (пукови) не слажу баш увек са подацима који су о тим јединицама записани у ратним (оперативним) дневницима Немачке врховне команде. Углавном су приказивани као мањи (не баш претерано), а у неким случајевима се и не наводе иако их је било, а некад их је тешко раздвојити од приказа других јединица.  Не могу сада да се сетим у којим књигама са прочитао, а мрзи ме сада да листам гомилу књига које имам. Наравно, и подаци које смо учили о историји НОБ-а су такође врло непрецизни и засновани на проценама, које су, знамо и сами из праксе, често нетачни и увеличавани из разних разлога.

Губици за Југославију се односе не само на погинуле у борбама већ и на неборбене губитке па нису упоредиви са немачким и италијанским. Подаци о цивилима у Југославији се односе на све страдале и помрле цивиле, како оне, на пример у бомбардовањима или током сукоба војних јединица, тако и на оне по логорима, умрле у избеглиштву или током покрета у рату или од последица рата (глади, болести и сл.). А и они су само процена. Када се саберу и губици војних квислиншких снага, јединица ЈВуО (четника), партизанских јединица и свих цивила (без обзира на покрет или опредељење), као и посредне губитке (услед глади, болести, исцрпљености изазваних ратом)  вероватно би премашила цифру од милион људи.

Партизанске јединице нису, посебно у почетку (све до 1943/44.) водиле ратне дневнике па се подаци и погинулим борцима нису ни водили (или врло ретко). Реконструкција према сећањима и записима из монографија (писаних после рата) партизанских бригада и дивизија би можда дали око 80% података о борбеним, војним, губицима партизанских снага. За квислиншке снаге тешко да би се то прецизно могло утврдити.

У сваком случају занимљива тема, али тешко да ћемо је ми овде расветлити.   
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #5 on: April 28, 2023, 08:19:59 pm »

Број од 1,7 милиона убијених Југословена је нетачан.
До тог броја се дошло убрзо после рата, и то је процена која се односи на демографски губитак. Касније процене су тај протегле до два милиона.
Демографске које су дали Кочовић и Жерјавић дају укупно око 1,05 милиона убијених током рата.
У поименичном попису се до скоро стигло до око 640 хиљада имена убијених од стране окупатора и сарадника. Попис из 1964. године је дошао до скоро 600 хиљада имена, а од деведесетих је незнатно проширен.

Досад најтемељнији попис је урађен у Словенији, где су пре десетак година пописали скоро све погинуле - око 98 хиљада.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #6 on: April 28, 2023, 08:39:22 pm »

За немачке губитке се данас сматра најпоузданија процена Рудигера Оверманса.
Он је направио преглед Тотен Картен (писма слатих породицама погинулих) и упоредио их са званичним подацима.

Он наводи да је укупно на Балкану до октобра 1944. године (кад је спојен са Источним фронтом) било 103 хиљаде погинулих немачких војника. Ту је наравно урачуната и Грчка и Албанија, али по жестини операција јасно је да је већина настрадала у Југославији. А треба додати и да су Немци имали велике губитке и после октобра - нпр Книнска операција.
Тако да је број страдалих Немаца вероватно неколико пута већи од званичних података.

Овде има добра страница која пореди различите губитке:
https://en.wikipedia.org/wiki/German_casualties_in_World_War_II#:~:text=A%20recent%20study%20by%20German,by%20the%20German%20high%20command.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.