PALUBA
April 19, 2024, 07:30:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: U toku je borba za Albaniju  (Read 2309 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: January 30, 2022, 07:04:07 am »

Tirana se udvara ključnim igračima, Kina zadovoljno trlja ruke, a Amerika se tek sad budi
J.R. 29.01.2022.

Кada je reč o Albaniji, čini se da Amerika prestaje da bude ravnodušna u svetlu povećanog uticaja Кine u regionu. Veći angažman Vašingtona u maloj balkanskoj zemlji znači potencijalnu tačke sudara između geoekonomskih ambicija Кine u regionu i rastućih, ali zakasnelih, napora Zapada da ograniči uticaj Pekinga.

Većina balkanskih zemalja su primaoci kineskog novca, ali Albanija je selektivno birala saradnju sa Pekingom. Iako na Balkanu postoji oko 120 projekata povezanih sa Кinom u vrednosti od skoro 32 milijarde dolara — od kojih je većina u infrastrukturnom i energetskom sektoru — Albanija se u velikoj meri klonila gomilanja ogromnog duga Kinezima u zamenu za razvoj, odlučivši se umesto toga za akvizicije koje ne prete da ugroze budućnost zemlje. Vašington je pozitivno odgovorio jačanjem investicija i vojnih veza, piše "Forin Polisi". Početkom januara, američka komanda specijalnih operacija u Evropi objavila je da uspostavlja isturenu bazu u Albaniji na rotacionoj osnovi. Ovo se dogodilo samo nekoliko meseci nakon što je zemlja bila domaćin vojne vežbe "Defender Europe 21", najveće operacije u jugoistočnoj Evropi od Drugog svetskog rata. A američke investicije, iako su još uvek male, brzo rastu. Prema podacima Centralne banke Albanije, američke direktne strane investicije porasle su za 48 odsto u trećem kvartalu 2020. u poređenju sa istim periodom 2019. godine, dostižući oko 140 miliona dolara.

Interesovanje Vašingtona za Albaniju pojačalo se 2020. godine, kada se zemlja pridružila inicijativi "Clean Network", programu administracije Donalda Trampa koji je nastojao da obuzda dominaciju kineskih firmi u 4G i 5G mobilnoj tehnologiji. Albanija je bila prva zemlja u regionu koja se pridružila i iskoristila je svoje učešće da stekne naklonost Vašingtona. Кrajem 2020. godine, američki i albanski zvaničnici potpisali su memorandum o ekonomskoj saradnji u Tirani tokom posete Кita Кrača, tadašnjeg američkog državnog podsekretara za ekonomski rast. Ovaj potez otvorio je put američkim investicijama u projekat hidroelektrane Skavica i termoelektranu Valona, što je simboličan korak u suprotstavljanju kineskim interesima u zemlji, čiji je najveći projekat koncesija Geo-Jade Petroleuma za vađenje nafte na polju Patos-Marinza, najvećem kopnenom naftnom polju u Evropi.

Uprkos naginjanju Albanije ka Zapadu, Кina se ne povlači. Кrajem oktobra 2021, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji posetio je Albaniju na putu za samit G20 u Rimu. Poslednjih godina Kina je treći najveći izvor uvoza u Albaniji posle Italije i Turske. Albansku obalu Jadrana Peking vidi kao poligon za proširenje inicijative Pojas i put, koja je poseban naglasak stavila na jugoistočnu Evropu kao kapiju ka Mediteranu. Кina je spojila labavu koaliciju zemalja centralne i istočne Evrope – poznatu kao 16+1 – koja sarađuje sa pekinškim Pojasom i putem. Ali sa zemljama poput Češke i Slovačke, koje se umaraju od teških investicija Pekinga, a zatim iritiraju Kinu pružajući podršku Tajvanu, i sa Litvanijom koja se povukla iz grupe u maju prošle godine, zadržavanje strateških partnera poput Albanije ključno je za Peking.

Amerika i Evropa ulažu zakasnele napore da preokrenu tasove na toj vagi. I Vašington i Brisel su smislili planove ekonomskog razvoja koji imaju za cilj da ograniče, barem delimično, kineske prodore sa Pojasom i putem, i obećavaju veće investicije u Zapadni Balkan. Ali ima štapova koliko i šargarepe. Кao i druge balkanske zemlje, Albanija se sprema za članstvo u Evropskoj uniji, uprkos tome što Brisel neprestano odlaže proširenje. Ako se takav pristup nastavi, stvoriće se veća prilika za kineski uticaj.

Za sada, spremnost Albanije da ograniči kineske investicije i žonglira između Brisela, Pekinga i Vašingtona daje zemlji retku priliku da bude regionalni posrednik. Srbija je glavni partner Кine na Zapadnom Balkanu, sa investicijama, uglavnom u vidu kredita, od oko osam milijardi dolara. Susedna Severna Makedonija je takođe dobila kineske kredite, a poznato je da se Crna Gora uvukla u ozbiljne dugove nakon što je uzela zajam od skoro milijardu dolara od kineske Eksportno-uvozne banke za izgradnju autoputa. Na jugu, u Grčkoj, kineska brodarska kompanija Cosco kontroliše luku Pirej – četvrtu po veličini evropsku kontejnersku luku.

Izvor. www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: February 12, 2022, 07:07:37 am »

Balkan ponovo region od značaja za američku vojsku, ne samo zbog Putina već i zbog Erdogana
M.Đorđević 11. 02. 2022.

SJEDINJENE Države su najavile stvaranje baze američkih snaga za specijalne operacije u Albaniji. Vašington se nada da će to pomoći da se suprotstavi uticaju Moskve na Balkanu, kao i da će sprečiti Albance da se previše približe Turskoj, navodi ugledni američki portal Insajder.

Američka komanda za specijalne operacije u Evropi (SOCEUR) objavila je početkom januara uspostavljanje isturenog štaba američkih snaga za specijalne operacije u Albaniji. Očekuje se da će baza u Albaniji biti na rotacionoj osnovi, odnosno da će se koristiti samo tokom određenih meseci u godini ili kada je to potrebno. Komandant SOCEUR-a general-major Dejvid Tabor rekao je da će bazu činiti samo 10-15 specijalista.  Prema njegovim rečima, Albanija je izabrana za lokaciju kao važan partner i zbog blizine zemlje glavnim transportnim čvorištima na Balkanu.

Bivši oficir specijalnih snaga, koji je pod uslovom anonimnosti dao intervju za Insajder, rekao je da Balkan interesuje SAD još od Hladnog rata, a kako je rekao, američka vojska smatra da je zbog velikog broja različitih etničkih grupa, nacionalnosti i vera, region „plodno tlo za sukobe“. Prema njegovim rečima, Albanija je pre svega zainteresovala SAD zbog lakog pristupa američkim snagama u regionu. Drugi razlog je suprotstavljanje ruskom uticaju u regionu. Albanija je članica NATO-a od 2009. godine, dok se neke zemlje u regionu, uključujući Bosnu, Srbiju i Bugarsku, nalaze van sfere uticaja Bele kuće.

Pošto su ove zemlje bile saveznici Sovjetskog Saveza tokom Hladnog rata, a neke od njih sada održavaju bliske veze sa Rusijom, izvor Insajdera smatra da bi usred rastućih tenzija oko Ukrajine, Moskva mogla da pokuša da iskoristi ove veze za „ eskalaciju situacije“.

- Albanija nije blizu Rusije, tako da nemate tu fizičku blizinu neprijatelja. Ali Balkan je veoma važan, i Rusija tamo još uvek ima veliki uticaj. Na kraju krajeva, Rusi su Sloveni, kao i većina Balkana. Rusija je uvek igrala na tu kartu da manipuliše i kontroliše tamošnju situaciju - rekao je izvor.

Drugi faktor u regionu je Tursku, koja je mnogo investirala u Albaniji. Obe zemlje su članice NATO-a i ispovedaju islam. Međutim, pod predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, Turska se stabilno udaljava od transatlantske alijanse, a postoji bojazan da će Ankara sa sobom povući i druge članice NATO-a, piše Insajder. To u američkoj vojsci izaziva zabrinutost oko operacija NATO-a u ovom važnom delu sveta. Odluka da se napravi mala baza u Albaniji je više simbolična, ali odluka da se ona osnuje sugeriše da je Balkan ponovo region od značaja za američku vojsku.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #2 on: February 12, 2022, 09:44:00 am »

  • Albanija je članica NATO-a od 2009. godine, dok se neke zemlje u regionu, uključujući Bosnu, Srbiju i Bugarsku, nalaze van sfere uticaja Bele kuće.
  • Pošto su ove zemlje bile saveznici Sovjetskog Saveza tokom Hladnog rata, a neke od njih sada održavaju bliske veze sa Rusijom, izvor Insajdera smatra da bi usred rastućih tenzija oko Ukrajine, Moskva mogla da pokuša da iskoristi ove veze za „ eskalaciju situacije“.
     
Koji drek od clanka, Bugarska je usla u NATO prije Albanije i ne vidim kako je vise van utjecja SAD vise od Albanije.
Sve pobrojane zemlje osim Bugarske nisu bile saveznice SSSR-a pogotovo ne SFRJ tj dvije drzave-bivse sastavne republike koje se spominju. Nije ni Albanija odavno dobra sa Rusima. Srbija je deklarativno neutralna a BiH (ne Bosna) je u partnerstvu za mir sto je jako blizu NATO-u, sto ne mora nuzno postati.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: February 12, 2022, 10:02:50 am »

Bugarska nikada nije ratovala protiv Rusa/Sovjeta, tako da ni sada neće. Ionako su oni njihovo čedo na Balkanu.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #4 on: February 18, 2022, 11:08:16 pm »

Bugarska nikada nije ratovala protiv Rusa/Sovjeta, tako da ni sada neće. Ionako su oni njihovo čedo na Balkanu.
Da toga se najbolje sjecaju stanovnici istocnog dijela Srbije kojeg je okupirala Bugarska. Preko noci su od okupatora postali osloboditelji. Iste trupe, isti ljudi, ista oprema, njemacki tenkovi, samo malo drugacije oznake ulaze u Srbiju kao osloboditelji zajedno sa crvenom armijom. Da nije smijesno bilo bi groteskno!
Ne znam odakle proistjece tolika ljubav Rusa i Bugara ali Bugari su nanijeli veliko zlo srpskom narodu. Najveci dio incidenata za IB je bio na bugarskoj granici.
Cak je i Hruscov jednom uvrijedio Tita da su Bugari oslobodili Srbiju?!?!?!?
Koliko je vjerovati Bugarima i kome su odani?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: February 19, 2022, 06:06:41 am »


Koliko je vjerovati Bugarima i kome su odani?


Oni su, pre svega, odani samo sebi. Kako vetar duva tako se savijaju i gledaju da prođu najbolje što mogu.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.