PALUBA
April 19, 2024, 02:37:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: C/UAV fragmentaciono polje ili oblak šrapnela  (Read 1772 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« on: January 31, 2022, 06:31:56 pm »

„Roj dronova“ Rusi uništavaju pomoću „fragmentacionog polja“, ili prostije rečeno „oblaka šrapnela“

Stručnjaci Vojnog univerziteta Ministarstva odbrane RF izumeli su novi način borbe protiv roja bespilotnih letelica malih gabarita.

Na ovaj način se objekat štiti tako što se iznad njega iz kvadrokoptera raspršuju sitni fragmenti municije i tako se stvara pojas kroz koji dronovi ne mogu da prolete, piše u dokumentu koji je objavljen na sajtu Federalne službe za intelektualnu svojinu („Rospatent“).
Prema informaciji koju sadrži referat o izumu, u pitanju je minijaturna letelica sa komandnom tablom, višecevnim borbenim modulom i četiri teleskopska usmerivača. Usmerivači se pružaju horizontalno u stranu i međusobno su spojeni mrežicom. Mrežica „raspršuje“ ispaljenu municiju na sitne fragmente koji se razleću na sve strane.

Svrsishodnost izuma obrazložena je sve većom opasnošću od napada na važne objekte vojne i civilne infrastrukture pomoću roja dronova.
„Intelekt“ roja podrazumeva koordinirana dejstva velikog broja bespilotnih letelica koje funkcionišu u međusobnoj sprezi i u sprezi sa okruženjem u kome se nalaze. I pored jednostavnosti same tehnike, ti udruženi dronovi demonstriraju „izuzetno složeno“ ponašanje i dejstvuju kao jedan veliki organizam.
Zahvaljujući slaboj uočljivosti roj može imati veliki uticaj na tok borbenih dejstava tako što osmatra teren i iz vazduha napada borbena vozila, komandne položaje, koncentrisanu tehniku i ljudstvo, čak i kada protiv njega dejstvuju sistemi PVO i sredstva za radioelektronsku borbu.
Po mišljenju stručnjaka Vojnog univerziteta, postojeća sredstva za borbu protiv roja dronova (PVO, radioelektronska sredstva, zaštitni sistemi, avijacija i streljačko oružje) nisu u stanju da u punoj meri obezbede izvršenje zadatka, a povrh toga njihova eksploatacija je prilično skupa.

Sistem koji je opisan u pomenutom dokumentu pokriva zaštićeni objekat fragmentacionim poljem. Kada je u borbenom položaju, kvadrokopter visi u vazduhu iznad objekta sa otvorenom mrežom. Mrežni senzori izračunavaju kretanje napadačkog „roja“ i šalju signal električnim kapsulama za punjenje višecevnog borbenog modula. Nakon toga sve cevi istovremeno ispaljuju municiju i stvara se polje puno fragmenata koji uništavaju neprijateljske dronove.

Izvor: https://rs.rbth.com/science/94235-fragmentaciono-polje-protiv-rojeva-dronova

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: February 01, 2022, 07:25:31 am »

Ovako će izgledati odbrana tenkova ili nekih drugih vozila i položaja
Novosti online 31. 01. 2022.

STRUČNJACI Vojnog univerziteta Ministarstva odbrane Rusije smislili su novi način borbe protiv roja malih dronova.

Oni predlažu raspršivanje malih fragmenata municije iznad zaštićenog objekta iz specijalnog kvadrokoptera, navodi se u dokumentu objavljenom na sajtu „Rospatenta“. Prema informacijama sadržanim u materijalu, reč je se o minijaturnoj letelici opremljenoj kontrolnim blokom, višecevnim borbenim modulom i četiri teleskopska upravljača horizontalno okrenuta u stranu i međusobno povezana mrežom. Ta mreža „raspršuje“ municiju u male fragmente koji lete u različitim pravcima. Vojska objašnjava svrsishodnost tog pronalaska rastućom pretnjom napada rojeva dronova na važne objekte vojne i civilne infrastrukture.

Inteligencija „roja“ predviđa koordinisane aktivnosti velikog broja „dronova-agenata“ koji sarađuju međusobno i sa okruženjem. Uprkos jednostavnosti takve tehnike, bespilotne letelice u celini demonstriraju „izuzetno složeno“ ponašanje, delujući kao jedan veliki organizam. Zahvaljujući svojoj slaboj primetnosti, roj može da ima veliki uticaj na tok borbenih dejstava pomoću izviđanja i nanoseći iz vazduha udare po borbenim vozilama, kontrolnim punktovima, koncentraciji žive sile i tehnike, čak i uslovima suprotstavljanja sistema PVO i sredstava za radio-elektronsku borbu.

Prema mišljenju stručnjaka Vojnog univerziteta, postojeća sredstva za pružanje otpora rojevima dronova (protivvazdušna odbrana, radio-elektronsko ratovanje, baražni sistemi, lovačka i vojna avijacija i streljačko oružje) nisu u stanju da se adekvatno izbore sa ovim zadatkom, a osim toga, njihovo delovanje zahteva značajna sredstva. Sistem opisan u dokumentu moći će da prikrije zaštićene objekte fragmentacionim poljem. U borbenom položaju, dron visi u vazduhu iznad objekta sa otvorenom mrežom. Mrežni senzori očitavaju kretanje napadačkog „roja“ i šalju signal električnim kapsulama za punjenje višecevnog borbenog modula. Nakon toga sve njegove cevi pucaju u isto vreme, a ovako stvoreno fragmentaciono polje uništava neprijateljske dronove.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 22 queries.