PALUBA
April 20, 2024, 02:22:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mig 21 varijante i razlike  (Read 1419 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« on: February 14, 2022, 04:44:04 pm »

Nakon nekoliko prototipova (E-1 do E-5) i intenzivnog ispitivanja delta krila,upravo poslednji E-5 je ispuno očekivanja ,pa je preporučen kao lovac presretač.Napravljena su tri predseriska sa oznakom E-6.

Imali su novi motor AM 11 (oznaka R-11F-300) potiska od skoro 4000kg,na forsažu 5700kg.Za razliku od E-5 koji je imao dva potrupna repa,ovaj ima samo jedan,veće površine,u osi aviona.Horizontalni stabili zator je postavljen nešto niže,produžen je zadnji deo trupa(mlaznica) i izmenjen je oblik poklopca kabine.Iznad stabilizatora su dobili dva ispupčenja(obloge) i tegovi za balansiranje pokretnih delova repa su smanjeni.Na vrhu vertikalnog stabilizatora su se pojavili delovi za odvodjenje statičkog elekrticiteta.Kasnije su umesto dva dela vazdušnih kočnica dobili jedan veći i na kraju trupa su dobili mali hvatač vazduha.

Prvi E-6/1 je na 18000m imao otkaz motora.Pilot ga je spuštao kao jedrilicu,ali pri sletanju sa prevelikom brzinom strada i avion i pilot.Na drugom su izmenjena krila.Dok je prvi prototip imao krila kao E-5 ,drugi E-6/2 je imao nešto izmenjeno i pojednostavljeno  krilo ,lakše za izradu.Ispod krila je dodat nošač raketa.Ovakvo krilo je ostalo na svim daljim modelima.

Horizontalni stabilizator je spušen na sredinu trupa i smanjena mu je površina.Sa ovim varijantom su odustali od trećeg topa koji je bio predvidjen u prednjem delu trupa ,iznad usisnika vazduha.Produžen je nos i dodat novi konus  sa dva položaja.

Ispitivanja su nastavljena 1956-57g i na visini od 12000m ostvarena je brzina od 2 Mah.Ovde je probano da se na krajeve krila stave nosači raketa.Ispitivanja na E-6/3 su nastavljena 1958g.Na njemu su u cilju ispitivanja postavljena dva mala krila na prenjem delu trupa.Označen je kao E-6T/3.

Avion je dobio nešto širi trup i mala vratanca na prednjem delu trupa(za uvlačenje više vazduha),dodatne rezervoare u krilu i iza pilota.Pomerene su antene prijemnika,dobio je infracrveni vizir i nišan koji je povezan sa radarom.Mogao je da gadja bombardere na razdaljini od 2000m.Pilot je dobio novo visinsko odelo pod pritiskom i šlem.Prvobitna katapult sedišta su zamenjena i dobio je zaštitu pilota od udara vazduha pri izbacivanju sedišta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odlučeno je da se avion nazove Mig 21F,(vojna oznaka proizvod 72) i napravljena je manja serija.Avion je spolja bio skoro isti kao predhodnik samo je imao antene -svoj /tudj - po tri manja štapa,na vrhu vertikalnog stabilizatora i ispod trupa(ispod kabine).Lovac Mig 21F je imao dva 30mm topa sa 60 granata svaki.Topovi su bili u trupu ispod kabine.Rakete pod krilima nisu stavljane.Nato oznaka Fishbed-B.

Mig 21F-13 je bila prva masovno pravljena varijanta Mig 21.Isprva se nije razlikovala od predhodnika ,ali nakon 115 primerka povećana je prednja ivica vertikalnog stabilizatora i nešto malo poklopac kabine. Nato oznaka Fishbed-C.Nakon aviona sa fabričkim brojem 0815 više nisu ugradjivali top sa leve strane trupa ,ali su zato dobili nosače raketa ili bombi ispod krila.

Od opreme je dobio autopilota,radiokompas,radiovisinomer,višekanalnu radio stanicu,markerni radioprijemnik,identifikaciju,laserski prijemnik upozorenja,novi radiodaljinomer.U toku izrade dobio je nešto veće rezervoare i dodatni ispod trpa od 500L.Svi avioni su napravljeni u fabrici N°21 u Gorkom tokom 1960-62 i svi su bili u Sovjetskom vazduhoplovstvu.Od 1962-65 su radjeni za izvoz u moskovskoj fabrici -Zastava Rada.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mig 21 F-13 se proizvodio i u Čehoslovačkoj od 1962-73g u fabrici Aero.Ukupno je napravljeno 194 aviona.Glavna razlika u odnosu na one napravljene u SSSR-u je što nema zastakljeni deo neposredno iza kabine.Proizvodja je išla teško,mnogi crteži su prilagodjeni tehnologiji koju su imali.Koristili su gotove delove iz SSSR-a.Pored Čehoslovačkog vazduhoplovsta ove avione su isporučivali u Istočnu Nemačku.

Mig 21F- 12 je posebna eskorta varijanta pravljena za Fisku,i to je bila prva zemlja van Varšavskog ugovora koja je kupila Mig 21.Prvih deset je stiglo početkom 1963g,a kasnije još dvanaest.Ostali su u naoružanju do 1986g.

E-6B   Na dva aviona je promenjeno mesto gde se nalazi padobran za kočenje.Na Mig 21F 13 padoban je bio na donjoj trani trupa ispod izduvne cevi .Sada je postavljen nov padobran u korenu vertikalnog stabilizatora.Kasnije su svi modeli imali ovakav padobran.
Kineski Mig 21-F 13  .Kinezi su kupili licencu 1962g za izradu Mig-a i kupili pet primeraka kao etalon.Prvi je poleteo 1967g i nazvan je J-7.On se nije razlikovao od sovjetskog ,ali je imao oba topa.J-7A je isporučen Albaniji i Tanzaniji .Pod oznakom F-7B su isporučeni Egiptu i Iraku.Kinezi su ga modernizovali,stavili su novo sedište,tradicionalni poklopac kabine sa fiksnim vizirom i otvaranjem podizanjem unazad.Kočioni padobran je stavljen u korenu vertikalca.

Izvozne varijante J-7II ili F-7M “Airguard” i F-7P “Skybolt” na kojima je zapadna elektronika i sedište,pito cev je postavljena na gornjem delu ususnika,dobio je po dva podkrilna nosača.Prodati su u Zimbabve,Iran,Irak,Pakistan,Šri Lanka,Bangladeš.Navodno su promenom aviona i prodajom strancima narušili ugovor o licenci.
Druga generacija. Radilo se o povećanju dužine leta, i odsustvo topova.Smatralo se da navodjenje rakete mogu biti mnogo efikasnije.

Mig 21 -P.Prvi je bio prototip-eksperimentalni E-7. Dobio je novi radar pa je nosna sekcija trupa produžena na 910mm.Dobio je rezevoar od 170L u većem hrbatu ,zadnji prozirni deo kabine je uklonjen.Konus je povećan zbor radara,dok je atena UKV radiostanice  pomerena sa hrbata skroz do repa.Vratanca(klapne) na usisniku vazduha su pomerene.
Promenjene su vazdušne kočnice,promenjne su noge stajnog trapa-sada su jače i imaju veće točkove.Pojačano je oslanjanje stajnog trapa na krilu.Prednja antena svoj-tudj pomerena ispred noge stajnog trapa.Skinut je top sa desne strane,i dobio je novog autopilota.U leto 1958g je poleteo prototip a već sledeće godine napravljena manja serija.Letne karakteristike su bile iste kao kod predhodnika.

Mig 21- PF on se od Mig 21P razlikuje po jačem motoru  TRD R-11F2-300.Dobio je novi radarski nišan «Сапфир» kao i savremeni nišan.Od oružija je imao samo dve rakete K-13 sa infracrvenom glavom samonavodjene ili dve rakete R-5 radarski navodjene.Umesto rakete može da nosi bombe ili rakete vazduh zemlja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 Na prvim PF kočioni padobran je bio kao i ranije pod trupom sa leve strane pored stabilizatora .Kasnije je i on dobio padobran u osnovi repa.Dobio je i širi vertikalac.Na zapadu je dobio naziv Fishbed-D.Seriska prizvodnja je počela 1962g u fabrici N°21 u Gorki ,gde su pravljeni isključivo za sovjetsko vazduhoplovstvo ,da bi 1964g prešla u fabriku «знамя Труда» kod Moskve.Tu su radjeni za izvoz do 1968g.Kasnije su Mig 21 PF i Mig 21 PFM modernizovali u fabrici(koja je predvidjena za proizvodnju IL 14) u Drezdenu.

Mig 21- PFV  Ova varijanta je specijalna izvedba Mig 21PF za toplu i vlažnu klimu jugoistočne azije.Jedina razlika je u nešto jednostavnijem nišanu R-2L.

Mig 21- FL Specijalna varijanta za Indisko vazduhoplovstvo.Pravljen je po licenci u Hindustan Aeronautics Limited.On je identičan Mig 21 PF kasnije serije.Imao je radarski nišan R-2L i motor R-11F-300.Prvi ove varijante su stigli iz SSSR-a 1964g ,a iz domaće proizvodnje 1966g.Na avione su stavljali i kojtener sa topovima GP-9.

Mig 21- PFM  Ovo je dalji razvoj Mig 21PF .Najviše se razlikovao od predhodnika po kabini.Sada se srednji deo otvarao na desno.Dobio je i novo sedište KM-1.Imao je nova zakrilca sa sistemom oduvavanja graničnog sloja.Mada su ovo imali  i modeli Mig 21 PF(SPS) i Mig 21 PFS .Zbog ovoga je i motor promenjen pa je dobio oznaku R-11F2S-300.Topove nisu imali,ali je postojala mogućnost stavljanja podtrupnog kontejera GP-9 mase 290kg.(takve su označavali Mig 21 PFM-K).U kontejneru je bio top GF-23L sa 200 granata.Za njega je imao optički nišan ASP-PF-21  koji je služio i za bombe i rakete .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]








* prvi.jpg (90.96 KB, 673x575 - viewed 5 times.)

* TIPOVI.jpg (179.77 KB, 980x592 - viewed 6 times.)

* IZMENE PF.jpg (142.06 KB, 745x575 - viewed 8 times.)

* MIG21 RAZLIKE.jpg (259.12 KB, 980x872 - viewed 9 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #1 on: February 14, 2022, 04:50:16 pm »

Isprva nisu imali ogledala na poklopcu kabine za posmatranje zadnjeg dela,ali su kasnije svi to dobili.Proizvodnja za SSSR je bila u fabrici № 21 i to 1964/65g ,a kasnije za izvoz u fabrici «Знамя Труда» od 1966-68g.Nato oznaka Fishbed – F.

Mig 21- PD označen je i kao E-7PD i to je eksperimentalna varijanta sa kratkim poletanjem i sletanjem.On je u trupu imao još dva motora PD-36-55 koji su podizali avion vertikalno nagore.Trup je zbog njih bio duži za 900mm.Oni su radili samo na uzletanju i sletanju.Kada ne rade,usisnici za ove motore, su zatvoreni poklopcem sa gornje strane.Nato oznaka   Fishbed-G.

Prvi let je bio jula 1966g a ispitivanje je trajalo do kraja 1967g.Došlo se do zaključka da povećanje mase sa dodatnim motorima utiče na letne karateristike aviona.Smatraju da  dobitak kratkog uzletanja ne može da bude zamena za brzinu i visinu leta. Zato je projekat zatvoren.

E-8 (Mig 23) tokom 1961g radilo se na drugačijem presretaču na bazi Mig 21.Za osnovu je uzet Mig 21PF ,ali je ulazak vazduha pomeren ispod kabine.Tako bi se u nosu aviona dobilo prostora za radar.Napravljena su dva prototipa E-8/1 i E-8/2 koji su označeni kao Mig 23.Imao je krilca napred i motor R-11F nešto poboljšani.

Prvi prototip je pri letu aprila 1962g imao problem sa motorom i pilot je morao da iskoči.Pri tome je ozbiljno povredjen.Drugi prototip je poleteo jula 1962g.Imao je trinaest letova,ali stalni problemi sa motorom i havarija prvog su doveli do prekida rada na njemu.Kasnije je naziv Mig 23 dobio drugi avion.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mig 21- PD za osnovu je uzet PFM pa je ovo njegova podvarijanta.Prvi put je prikazan na aerodromu Domodedovo 1967g.
E-8 Drugi prototip je imao crni broj 82.Za osnovu je uzet Mig 21 PF.Na ovaj način je napravljeno mesta za radar u nosu aviona.E-8/2 je prvi let imao juna 1962g.

Treća generacija je imala imperativ na daljem produžavanju leta,bojevoj efikasnosti,širokoj paleti  oružija.Ova generacija je često kritikovana jer su letne karakteristike,upravljivost i manevrisanje bili lošiji od prve generacije.Sa druge strane mornarički piloti su bili zadovoljni dužinom leta.Neki su bili zadovoljni jer je pored dva topa ugradjenih u trup mogao  da ponese i četiri rakete.

Mig 21 - R Ovo je bio prvi izvidjač  Mig 21.Sada se značajno razlikovao od predhodnika.U veći hrbat je smešten rezervoar od 340L,a pod krilima je mogao da nosi dodatne rezervoare od 490L.Skinuta je antena UKV radiostanice i na tom mestu je sad hvatač vazduha.

Na levoj  strani na nosu ,nalazi se davač ugla leta povezan sa autopilotom AP-155.Pito cev koja je ranije bila u osi aviona ,sada je pomerena udesno.Ovi avioni su bili opremljeni kontejnerima ispod trupa za izvidjanje i opremom za elektronsko ratovanje na vrhovima krila.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kontejneri su se razlikovali po opremi za snimanje iz vazduha,a bez njih su leteli kao lovci presretači.Imao je autopilot AP-155,uredjaj za otkrivanje radara,antena radara je bila u konusu na ulazu vazduha.Proivodnja je bila u fabrici № 21 ,kako za SSSR tako i za izvoz i trajala je 1965-1971g.U toku izrade izvršene su neke manje izmene,kao što je ogledalo na poklopcu kabine.Nato oznaka Fishbed-H.

 Mig 21 - S To je prvi lovac treće generacije,koji se od Mig 21R razlikovao jer nije imao izvidjačke kontejnere pod trupom.Umesto toga mogao je da nosi kontejner sa topom GP-9.Kako je taj kontejner znatno povećao otpor vazduha retko je stavljan.Uglavnom je bio u ulozi lovca presretača sa četiri rakete pod krilom.Kontejner je ionako bio privremena mera ,jer se očekivalo da avion dobije poluugradjene dvocevne topove GŠ -23L.Avion je imao novi nišan i motor  R-11F2S-300.Proizvodio se od 1965-68 isključivo za domaću upotrebu.

Mig 21 - SM Ovaj model je imao poluutopljen top ispod trupa GŠ-23L sa 200 granata.Dobio je i novi nišan AP-PFD.Pod krilom je mogao da nosu rakete,bombe do 500kg ili nosače raketnih zrna.Imao je i jači motor R-13-300.Nisu imali ogledalo na krovu kabine kao i zaštitne ploče otporne na vatru oko topa.To su dobijali kasnije tokom remonta. Pravljeni su samo za domaću upotrebu u fabrici № 21 od 1968-74god.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mig 21 - M je izvozna varijanta modela SM .Razlika je bila u slabijem motoru R-11F2S-300 i nešto lošijim nišanu  RP-21MA.Proizvodio se u fabrici «Знамя Труда» od 1968-71g .Zadnji u seriji su imali motore R-11F2S-300.Ovi avioni nikad nisu farbani ,ali poslednji u seriji su obojeni svetlo sivo.Pored izvoza licencno je radjen u Indiji.Oni su imali  ogledalo na krovu kabine i vatrootpone ploče oko topa.

Mig 21- MF je poboljšana verzija modela M da bi se zadovoljili strani kupci.Imao je jači motor R-13-300 i novi nišan RP-22,unutrašnji rezervoari su bili od 2650L ,sa potrupnim još 800L i po dva pod krilima od 490 L.Za razliku od predhodnika,ovaj model je umesto čelika u konstrukciji imao titan.To je znatno olakšalo celu konstrukciju.Imao je i uredjaj za snimanje parametrara leta,što je navodno olakšavalo održavanje.

Imao je rakete za bližu borbu u vazuduhu,top ispod trupa.Na ručici u kabini su bile dve odvojene poluge  za top i rakete.Avion je predvidjen i za napad na zemlju,imao je bombe od 500kg,saćaste lansere.U to vreme je u SSSR-u značajan broj Mig 21 raznih varijanti  prebačen u lovačko -bombarderske eskadrile.
Proizvodnja je počela 1970g u fabrici «Знамя Труда» i trajala do 1974g kada je prebačen u fabriku  № 21 u Gorki.Tu je avion radjen za domaću upotrebu do 1975g.Poslednja serija je bila podešena na varijantu Mig 21bis . U Kini se proizvodila varijanta J-7 jako slična Mig 21MF,ali su imali zapadnu avioniku,a u sastav oružija su bile i kineske kopije  američkih i francuskih raketa vazduh-vazduh.  Mig 21 MF (kao i Mig 21 M i Mig 21 SM )  su imali nato naziv  Fishbed-J.   

Mig 21- MT Ovo je specijalna varijanta Mig 21M sa povećanim unutrašnjim rezervoarima,koji su u hrbatu.Tako da je ukupna količina dostigla 3250L.Inače avion je identičan Mig 21M .Fabrika  «Знамя Труда» je napravila  samo 15 primeraka ovog tipa.

Mig 21- SMT je poslednja verzija iz treće generacije,i bio je neka mešavina Mig 21SM i Mig 21MT.Nosio je veliku količinu goriva kao MT ,drugačije rasporedjenu u hrbatu.Zbog toga je postao veliki,kao balon.Hvatač vazduha koji je bio na njemu je pomeren do repa.Ova promena je mnogo uticala na upravljivost i manvrisanje aviona,pa ga piloti nisu voleli.
Zbog toga se pravio 1971/72g  u manjoj seriji.Koristili su ga u Sovjetskom vazduhoplovstvu i to ne kao lovca već nosača atomskog  taktičkog  oružija.Pod trupom je imao specijalne nosače za takvo oružije.Nato oznaka je bila Fishbed-K

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* e8 PD.jpg (208.32 KB, 980x394 - viewed 8 times.)

* IZVIDJAČ.jpg (186.87 KB, 980x467 - viewed 8 times.)

* MIG S.jpg (226.81 KB, 980x594 - viewed 5 times.)

* 21smt.jpg (351.51 KB, 943x981 - viewed 4 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #2 on: February 14, 2022, 04:55:19 pm »

Mig 21- I  ovo je bila eksperimentalna verzija sa krilima koja su razvijena za avion Tu-144.Oni su nastali preradom dva aviona Mig 21S.U tehničkoj dokumentaciji su se vodili kao - Analog.Prvi let je bio aprila 1968g,i ispitivanja su nastavljena i sledeće godine kada je avion doživeo havariju.Izgleda da je pilot pao u kovit,ali nije znao da izadje iz njega na avionu bez repa.Drugi primerak je ispitivan da bi na kraju završio u muzeju.

Četvrta generacija  Stručnjaci su došli do zaključka da savremeni avion mora imati bolju i veću bojevu efikasnost.Treba da ima sposobnost  ratovanja na malim visinama,duže ostajanje u vazduhu i nošenja različitog oružije.Mig 21 je radjen za borbu na velikim i srednjim visinama,ali ne i na malim visinama,na nivou mora.Konstuktori su 1971g radili na potpuno novom avionu za borbu na zemlji.Nova varijanta je u unutrašnjosti  aviona potpuno drugačija,iako spolje izgleda kao Mig 21MF.

Mig 21- Bis   Iako je avion baziran na Mig 21 MF on je radikalno drugačiji.Čelični delovi u konstrukciji su zamenjeni titanijumom,kabina je potpuno promenjena ,kao kod Mig 23.Dobio je usavršen radar i sistem za samostalno sletanje.Dobio je turbomlazni motor R-25-300 koji je imao novi forsaž-palio se za kraće vreme.Pored toga trošio je manje goriva ,pa je zahvaljujući 2880L unutrašnjih rezervoara znatno produžilo let.

Kao što smo rekli nije se razlikovao spolja od Mig 21MF jedino što je hrbat bio viši i deblji.Prve BIS-ove je vazduhoplovstvo SSSR-a je dobilo februara 1972g,a proizvodnja u Gorkom je trajala do 1974g.One koje su prodali drugoj strani se nisu razlikovali  od Sovjetskih i svi su radjeni u istoj fabrici.Zemlje članice Varšavskog ugovora  su dobile veoma malo ovih aviona.

Za Finsko vazduhoplovstvo je 1977g ponovo pokrenuta proizvodnja sa kojima su zamenili zastarele Mig 21-F-13.Indija je sastavila 220 primeraka iz delova poslatih iz SSSR-a.Poslednji je sastavljen 1987g.

Iako se avion pokazao dobro na malim i srednjim visinama,ostali su neki nedostaci kao što je nedovoljno efikasan radar.Mogao je da detektuje ciljeve na 35-40km,ali one ne zemlji nije mogao.Pored toga dužina leta je i dalje ostala nedovoljna,i pored veće količine goriva.Ovaj avion je Sovjetska avijacija puno koristila u Afganistanu za udare po zemlji i to uspešno.Nato oznaka Fishbed-L.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mig 21 - Bis-SAU je dalje razvijanje Bis-a.Spolja se razlikuje po novim antenama,ispod usisnika vazduha i na repu.Dobio je i БРЭО(бортовое радиоэлектронное оборудование) kao na Mig 23.Svi primerci su radjeni u fabrici №21 i oni za izvoz.Proizvodnja je prestala 1974g.Isporučeni su samo u Istočnu Nemačku.Proizvodnja se preusmerila na Mig 23.Nato naziv Fishbed-N

Peta generacija    Mig 21 je bio jedan od masovno prisutan u mnogim vojskama sveta,ali je u medjuvremenu zastareo.To se pre svega odnosilo na elektronsku opremu i raketno naoružanje.Zato su se pojavile firme koje su modernizovale ove avione.RSK Mig(РОССИЙСКАЯ САМОЛЕТОСТРОИТЕЛЬНАЯ КОРПОРАЦИЯ) je bila jedna od njih,zatim Izraelska ELBIT ,ali grubo govoreći svi su tražili pomoć od Московского Авиационного Института

Mig 21-93 Ovo je varijanta koju je radila firme RSK Mig i predvidja potpunu promenu elektronsku opremu i instrumente u kabini i ugradnju sistema upravljanja oružijem preko multifunkcionalnog radara «Копье»,sistem za označavane ciljeva na šlemu,kolor displej sa više funkcija,nova sredstva komunikacije i navigacije, aparatura za Радиоэлектронная борьба (РЭБ) .

Pored uobičajenog naoružanja nosi vodjene rakete vazduh-vazduh RBB-AE ,R-27R, R-27T ,R-73 ,upravljive avio-bombe KAB-500KR.Po bojevoj moći on odgovara lovcima četvrte generacije.Modernizacija je radjena u fabrici «Сокол»bivša fabrika № 21

Prvi let ovakve verzije je bio u jesen 1998g.Iako su se potrudili da avion prikažu na aerosalonima,prodaja u inostarnstvu je bila loša.Indija je svoje avione modernizovala vrlo slično kao Mig-21-93 sa kompletima nadogradnje poslatih iz Rusije. 

Mig 21 -  Lancer    Rumunija je bila prva zemlja bivšeg Varšavskog pakta koja je odličila da modernizuje svoje Mig-ove.Trenutno im se više isplatila modernizacija svojih aviona nego kupovina polovnih Američkih.Oni su hteli da imaju avion koji bi davao podršku trupama na zemlji.Za glavnog izvodjača je imenovana rumuska firma Aerostar,a ona je tražila partnera.
Na tender su se javili   GEC-Markoni ,Sekstant Avionik ,Mig MAPO,ali je Rumunima interesantna  izraelska firma IAI koja je već radila na projektu Mig-21-2000. Oni su prepravili jedan Mig 21Bis i na sajmu u Parizu ga predstavili  kao Rumunski,iako Bis-ove Rumuni nisu imali.Nakon detaljnog pregleda ispostavilo se da je avion kozmetički doteran a ne poboljšan.Nije imao ni višenamenski radar.

Ugovor za prepravku 100 jednoseda i 10 dvoseda je dobila firma Elbit na njihovu varijantu Lancer.Kao lovci će biti uradjeno 25 aviona ,a ostalo kao lovac bombarder.Avioni su potpuno rastavljeni ,pregledani i sastavljeni sa novom elektronskom i kabinskom opremom.Sva avionika je zamenena po zapadnim standardima.Kao lovac je dobio izraelski višenamenski radar vrlo sličan kao na F 16C.

Kao lovac bombarder dobio je istu opremu ali nešto lošiji radar.Može da nosi kontejner sa opremom za noćno osmatranje i lasersko navodjenje.On je približan kao na avionima Miraž 2000 ,F 16C i drugi.Može poneti više vrsta navodjenih raketa ili laserski navodjenje bombe.Prvi oba modela su poletela 1995 i 1996g.

Rusi nisu učestvovali u ovome i smatrali su da je to sve radjeno neovlašćeno.Potvda toga su bili česti udesi i havarije sa ovakvima avionima.Zbog toga je Indija modernizaciju svojih aviona radila sa Ruskim firmama.Rumuni su imali nameru da sa ovom Izraelskom firmom modernizuju i svoje Mig-23,ali se od toga odustalo.

Mig 21 - U   Odluka o izradi dvoseda je doneta na jesen 1959g a prvi let je bio u leto 1960g.Fabrička oznaka je bila E-6U,a dimenzije su bile iste kao kod Mig 21-F-13.Zbog druge kabine smanjen je kapacitet goriva na 2300L.Kabine su se otvarale odvojenim segmentima u stranu.Oružije i radar nije imao.

Seriska proizvodnja za SSSR je počela 1962g i trajala do 1966g.Za izvoz je radjen od 1964-68g.Kočioni padobran je na prvim primercima bio pod trupom sa strane,kasnje je premešten u korenu repa.Imao je samo jednu vazdušnu kočnicu smeštenu ispod trupa u osi aviona. Nato oznaka Mongol-A.

Mig 21 -US Pojavom druge generacije Mig-ova odlučeno je da se naprave dvosedi na toj platformi.Ova varijanta  je imala uredjaj za oduvavanje graničnog sloja na zakrilcima,motor  R-11F2S-300 i opremu u kabini kao kod Mig 21PF/PFM .Nije imao radar,pa je nosni deo bio kao kod Mig 21-F-13.Na poklopcu zadnje kabine je bio periskop ,za osmatranje instruktora.
Kočioni padobran je bio kod svih u korenu repa i verikalac je imao veću širinu kao Mig -21PF.Imao je savremenija katapultirajuća sedišta.Proizvodio se za SSSR i izvoz od 1966 do 1970g.Nato naziv Mongol-B.

Mig 21- UM  to je bio avion za obuku treće  generacije Mig-ova.Opremu je imao kao i avione te generacije.Imao je drugačiji autopilot,davač ugla leta sa leve starne na nosu,na hrbatu bliže repu je bila antena.Pito cev je na desnoj strani nosa

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* ANALOG I BIS.jpg (211.48 KB, 980x444 - viewed 7 times.)

* BIS SAU.jpg (225.77 KB, 980x522 - viewed 9 times.)
Logged
kosta1961
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 232


« Reply #3 on: February 21, 2022, 03:59:21 pm »

Skafander koji su nosili piloti na prvim Migovima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* skafande e2.jpg (50.32 KB, 304x740 - viewed 4 times.)

* skafander e2.jpg (55.98 KB, 550x589 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 23 queries.