PALUBA
April 19, 2024, 03:18:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Iskustva ruskih sistema RV i PVO tokom SVO u Ukrajini  (Read 12158 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #30 on: October 29, 2023, 06:04:36 pm »

Да поставим ову информацију овде.

Према писању турских ТК (а преносе их руски ТК) Руска  ПВО је у последњих месец дана повећало ефикасност ПВО оборивши више противничких ваздухоплова и ракета, односно значајно више него у протеклих 6 месеци). То се доводи у вези са увођењем у 24-часовно дежурство (наводно лете стално) руског "Авакса", авиона А-50, као и учесталом употребом авиона С-57 са побољшаним ракетама ваздух-ваздух  Р-37М (домета 150-400 км). Наиме, увођењем авиона за рано упозорење и контролу А-50 проширен је радарски хоризонт ПВО. Сада се ефикасно обарају и авиони на висинама од 1000м а на даљини од 50 км што је за класичне земаљске радаре испод хоризонта. Радарска слика са овог авиона се вероватно преноси земаљских ПВО системима и ловачким авионима у дежурству. Наводно су се преживели украјински пилоти сведочили да су били обарани на великим даљинама без претходног упозорења радарског озрачења и информације да ракета лети ка њима.

Ако је ово тачно, пре свега да руски "Авакс" дежура на небу 24 сата онда се "црно пише" украјинским Ф-16 када их уведу у наоружање.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #31 on: October 29, 2023, 06:14:21 pm »

Mislim da ova situacija za Ruse i jeste "trening" za F-16.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #32 on: January 05, 2024, 08:46:29 pm »

Radio tehničke trupe Ruske Federacije otkrile su više od 2 miliona vazduhoplovnih objekata 2023

Borbene posade radiotehničkih trupa Oružanih snaga Rusije su 2023. godine otkrile i pratile više od 2 miliona vazduhoplovnih objekata. Ovo je 5. januara saopštilo Odeljenje za informisanje i masovne komunikacije ruskog Ministarstva odbrane.

„Od toga je oko 600 hiljada stranih letelica, više od dve hiljade izviđačkih i više od 20 borbenih strateških bombardera. Istovremeno, dežurne snage su dovedene u stanje pripravnosti broj jedan više od 4 hiljade puta, što je jasan pokazatelj visokog intenziteta borbenog dežurstva u radiotehničkim trupama“, navodi se u izveštaju.

Napominje se da su radiotehničke trupe naoružane savremenom radarskom opremom „Nebo-M“, „Podlet-K1“, „Kasta-VM“, „Osmatrač-FSRiKVP“, „Obnovitelj“, „Niobij-M“ i kompleksima opreme za automatizaciju „ Fundament-M” ", kao i daljinskom indikatorskom stanicom "VIP-117M3".

Integrisana upotreba ovih sredstava omogućava otkrivanje i praćenje svih sredstava vazdušno-kosmičkog napada, od malih dronova do hipersoničnih raketa, uključujući i svemir, navelo je Ministarstvo odbrane.

Kako su naglasili u vojnom resoru, upotreba elektronske opreme zahteva visok nivo lične obučenosti vojnog osoblja i koherentnost jedinica, uzimajući u obzir iskustvo stečeno tokom specijalne vojne operacije i u Siriji.

„Tokom izvođenja specijalne vojne operacije, jedinice i podjedinice radio-tehničkih trupa stiču ogromno iskustvo u borbenom radu, aktivno se usavršavaju i nastaju nove taktike upotrebe jedinica, zasnovane na visokoj mobilnosti najnovijih modela radio-elektronske tehnike“, dodalo je rusko Ministarstvo odbrane.

U 2023. godini više od 1.000 visokokvalifikovanih radiotehničkih oficira obučeno je na Vojnoj akademiji Vazdušno-kosmičke odbrane po imenu maršala Sovjetskog Saveza Žukova u Tveru i na Jaroslavskoj višoj vojnoj školi protivvazduhoplovne odbrane, kao i na Sibirskom federalnom univerzitetu i Moskovskom državnom tehničkom univerzitetu Bauman.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #33 on: January 10, 2024, 06:46:19 pm »

Lasersko nišanjenje: perspektivni sistemi protivvazduhoplovne odbrane dobiće nove sisteme zaštite

Čime će biti opremljeni protivvazduhoplovni sistemi koji će zameniti Tor i Strelu-10?

Trupe protivvazduhoplovne odbrane će dobiti zaslepljujuću i nadmoćnu zaštitu. Rusko Ministarstvo odbrane odobrilo je tehničke uslove za sisteme protivvazduhoplovne odbrane nove generacije, rekli su za Izvestiji izvori u vojnom resoru. Sada će, pored samih raketa, biti opremljene i laserima za suzbijanje optike dronova i sistema za elektronsko ratovanje. Očekuje se da će novi protivvazduhoplovni raketni sistemi zameniti proverene „Tor“ i „Strela-10“. Stručnjaci napominju da će prisustvo laserskih sistema omogućiti da se skupe rakete ne troše na uništavanje jeftinih dronova.

Za odbranu i aktivni napad

Ruski sistemi PVO nove generacije, pored raketnog naoružanja, dobiće i lasere za suzbijanje optike bespilotnih letelica i elemenata elektronskog ratovanja. Takvi zahtevi sadržani su u novim taktičko-tehničkim zahtevima za sisteme protivvazduhoplovne odbrane kopnenih snaga – Izvestija je o završetku njihovog razvoja obaveštena od izvora u Ministarstvu odbrane Rusije, a potvrda je stigla i od sagovornika u vojno-industrijskom kompleksu. Sistemi za elektronsko ratovanje moći će ne samo da pokriju sisteme PVO od visokopreciznog naoružanja, već i da budu sredstvo aktivnog napada – za suzbijanje radara, navigacionih sistema i komunikacionih sistema aviona i bespilotnih letelica.

Prema rečima sagovornika publikacije, očekuje se da će se prvi prototipovi novih sistema PVO pojaviti krajem 2020-ih – početkom 2030-ih. Oni bi trebalo da zamene Tor, Strela-10 i niz drugih sistema PVO koji su trenutno u upotrebi u Oružanim snagama Rusije.

Sa razvojem bespilotnih letelica i njihovim masovnim pojavljivanjem na bojnom polju, trupe protivvazduhoplovne odbrane suočile su se sa određenim problemom: da bi se oborila jeftina bespilotna letelica koja košta nekoliko stotina dolara, troši se protivvazduhoplovna raketa čija je cena nekoliko redova veličine veća, što čini njenu upotrebu, ako ne besmislenom, onda neefikasnom. Zbog toga će perspektivni protivvazduhoplovni sistemi imati laserske sisteme za uništavanje takvih ciljeva, rekao je za „Izvestija” bivši zamenik glavnog komandanta Ratnog vazduhoplovstva Ajteh Bižev.

— Već duže vreme govorimo o ažuriranju zahteva za sisteme PVO. To je deo strategije razvoja PVO trupa i vazduhoplovstva“, objasnio je on. — Sistemi za elektronsko ratovanje će izbaciti neprijateljske avione sa kursa i dovesti ih u zabludu tako da ne ostvare svoje ciljeve.

Na kraju krajeva, sposobnost sistema protivvazduhoplovne odbrane ne samo da uništi avione, već i da ih izbaci sa kursa, najefikasnije će zaštititi trupe i zaštićene objekte, smatraju stručnjaci.

— Jedan proizvod će kombinovati elektronsko ratovanje, rakete i optički supresor signala, odnosno laserski emiter. Ovo je svakako pozitivna stvar“, rekao je za Izvestija vojni ekspert Viktor Murahovski. — Ali mnogo zavisi od toga ko će tačno biti uključen u razvoj. „Tor“ i „Strela-10“ proizvode različiti proizvođači. Ko će biti odgovoran za implementaciju odobrenih tehničkih specifikacija biće od velikog značaja.

Dokazana sredstva

Protivvazduhoplovni raketni sistemi „Tor“ i „Strela-10“, iako zamena za njih nije razvijena, i dalje su sasvim moderna sredstva koja pokrivaju trupe u borbenim formacijama i na maršu, primećuju stručnjaci.

Sistem PVO Tor i njegove modifikacije smatraju se jednim od najefikasnijih sistema PVO kratkog dometa na svetu. Kompleks je razvijen za ratne uslove sa visokotehnološkim neprijateljem koji ima krstareće rakete, jurišne dronove i korigovane bombe. Automatski detektuje metu u bilo kom vremenu, danju ili noću, prati je i uništava. Operateru treba samo da pritisne dugme za lansiranje.

Sa eksternim izvorom informacija, sistem PVO može da dežura čak i sa isključenim radarom, aktivirajući ga samo za iznenadni udar. Ovo omogućava Toru da organizuje zasede avionima i da ostanu neranjivi na protivradarske rakete.

Gusenički sistem PVO Strela-10 je sistem PVO kratkog dometa koji se koristi za pokrivanje kopnenih snaga od udara aviona, helikoptera i bespilotnih letelica, kako na maršu i tako i direktno na položajima. Odlikuje se visokom pokretljivošću i lakoćom pripreme za gađanje. Prebacivanje instalacije iz marševskog u borbeni položaj traje ne više od 20 sekundi. Rakete se pripremaju za lansiranje za 5-10 sekundi. Ali njegov domet je ograničen na 5 km po daljini, a po visini na 3,5 km.

Sistem PVO se usmerava pomoću optičko-elektronskog sistema. Može da radi samostalno ili kao deo baterije, primajući sve informacije o cilju od komandnog vozila ili drugih jedinica PVO putem radio komunikacija. U ovom slučaju, vozilo postaje nevidljivo za neprijatelja.

Skica karakteristika raketnih sistema PVO Tor-M2 i Strela-10M3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Strela-10M3:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tor-M2:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Tor - Strela skica L.jpg (443.06 KB, 1299x910 - viewed 2 times.)

* S-10 L1.jpg (135.93 KB, 1065x710 - viewed 1 times.)

* S-10 L2.jpg (36 KB, 1065x710 - viewed 0 times.)

* Tor-M2 L1.jpg (78.89 KB, 900x506 - viewed 0 times.)

* Tor-M2 L2.jpg (64.91 KB, 1065x710 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 636



« Reply #34 on: April 06, 2024, 08:44:34 am »

Rusija raspoređuje sisteme PVO Pancir-S1 i S-300 za odbranu Krimskog mosta

Ukrajinska partizanska grupa „Ateš“ sa sedištem na Krimu prijavila je 2. aprila 2024. da je Ruska Federacija rasporedila sisteme PVO Pancir-S1 i S-300 u blizini Kerčkog mosta, koji povezuje kopno Rusije sa anektiranim poluostrvom Krim. Rusija 2014. Most, zvanično poznat kao Krimski most, Rusija smatra ključnim iz logističkih, strateških i psiholoških razloga u regionu.

Nadzor partizanske grupe otkrio je upotrebu civilnih plovila za transport vojnog tereta oko Kerčkog mosta, što ukazuje na upotrebu civilnih plovila za tajni transport vojnog tereta. Štaviše, primećeno je smanjenje patrolnih aktivnosti ratnih brodova ruske mornarice u blizini, što ukazuje na moguću stratešku promenu ili preraspodelu pomorskih resursa unutar Crnog mora.

Prismotrom je takođe otkriveno postavljanje sistema protivvazduhoplovne odbrane, posebno sistema S-300 i Pancir-S1, u blizini mosta. Čini se da je ovo mera zaštite Kerčkog mosta od potencijalnih vazdušnih udara, što ukazuje na naglasak ruske vojske na obezbeđivanju ovog strateškog dobra od vazdušnih pretnji.

Kerčki most, zvanično poznat kao Krimski most, je značajan infrastrukturni projekat koji povezuje poluostrvo Taman u ruskom Krasnodarskom kraju sa poluostrvom Kerč na Krimu. Proteže se oko 19 kilometara, prepoznat je kao najduži most u Evropi i uključuje odvojene deonice za automobilski i železnički transport. Započet nakon inkorporacije Krima u sastav Ruske Federacije 2014. godine, most je završen u fazama, pri čemu je deo za vozila otvoren 2018., a železnički deo 2019. Projektom, kojim je rukovodila kompanija povezana sa likom bliskom ruskom predsedniku Vladimiru Putin je bio žarište tenzija između Rusije i Ukrajine, koji je pretrpeo značajnu štetu zbog eksplozija u oktobru 2022. i jula 2023., pripisane ukrajinskim snagama.

Iz perspektive Ukrajine i većeg dela međunarodne zajednice, most se posmatra kroz sočivo pripajanja Krima Rusiji 2014. godine, koje se smatra nezakonitim i kršenjem suvereniteta Ukrajine. Izgradnja i rad mosta bez sporazuma  sa Ukrajinom kritikovani su zbog podrivanja međunarodnih normi i teritorijalnog integriteta Ukrajine. Strateški značaj mosta prevazilazi civilnu upotrebu, s obzirom na njegovu ulogu u olakšavanju logističkih i potencijalnih vojnih kretanja, što ga je učinilo metom u tekućem sukobu između Rusije i Ukrajine. Akcije Ukrajine protiv mosta, uključujući i ciljanje za vojne operacije, ukazuju na stav Ukrajine da će Kerčki most biti uništen ukoliko Krim bude ponovo pod njihovom kontrolom.

Ova strategija raspoređivanja, uključujući pozicioniranje sistema Pancir-S1 za zaštitu kritične infrastrukture, kako se vidi u blizini Kerčkog mosta i u Moskvi, sugeriše taktičku odluku unutar ruske vojske da obezbedi ključna sredstva koja se smatraju vitalnim za strateške, logističke ili psihološke razloge u toku trajanja sukoba. Na primer, kako je objavljeno 5. septembra 2023. godine, unapređenje moskovskog sistema protivvazduhoplovne odbrane, nakon pojačanih napada bespilotnih letelica koji se pripisuju Ukrajini, uključivalo je izgradnju novih položaja protivvazduhoplovne odbrane i strateško postavljanje različitih sistema Pancir. U januaru 2024. godine, još jedan sistem Pancir-S1 postavljen je na krov zgrade Ministarstva odbrane, sa ciljem da dodatno unapredi odbranu od vazdušnih pretnji i ojača osećaj bezbednosti među stanovnicima Moskve.

Pancir-S1, koji je NATO označio kao SA-22 Greyhound, je sistem protivvazduhoplovne odbrane koji je razvio i proizveo ruski KBP Instrument Design Bureau iz Tule. Kombinujući raketne i artiljerijske sposobnosti, dizajniran je da brani vojna postrojenja, industrijske lokacije i formacije trupa od vazduhoplovnh pretnji, uključujući avione, helikoptere, bespilotne letelice, krstareće rakete i precizno navođenu municiju. Naoružanje sistema uključuje vođene rakete zemlja-vazduh 57E6 i automatske topove 2A38M kalibra 30 mm, nudeći mogućnosti gađanja na različitim dometima i visinama.

Koristeći naprednu radarsku tehnologiju, uključujući radar za akviziciju ciljeva i radar za praćenje ciljeva, Pancir-S1 pruža sveobuhvatnu situacionu svest i mogućnosti otkrivanja ciljeva. Njegov radarski sistem omogućava otkrivanje i praćenje ciljeva na udaljenosti do 36 (47) kilometara i na visinama do 15 kilometara. Rakete sistema imaju domet dejstva od 1,2 do 20 kilometara i visine od 0 do 15 kilometara, dok njegovi topovi mogu da gađaju ciljeve udaljene do 4 kilometra i visine do 3 kilometra. Svojom prilagodljivošću različitim vremenskim uslovima i okruženjima za elektronsko ratovanje, Pancir-S1 nudi pouzdanu odbranu od širokog spektra vazdušnih pretnji.

Serija S-300 obuhvata raketne sisteme zemlja-vazduh koje je razvio Sovjetski Savez kasnih 1970-ih, za odbranu od aviona, krstarećih projektila i, u kasnijim varijantama, pretnji balističkim projektilima. Tokom svog radnog veka, S-300 je evoluirao kroz brojne nadogradnje, što je dovelo do stvaranja varijanti kao što su S-300P, S-300PMU, S-300PMU-1 i S-300PMU-2. Ove verzije su uvele ažuriranja u dometima dejstva projektila, fleksibilnosti raspoređivanja i radarskih komponenti kako bi se omogućilo otkrivanje i praćenje ciljeva udaljenih do nekoliko stotina kilometara. Na primer, S-300PMU-1 može da prati ciljeve do 300 kilometara i gađa ih u dometu od 150 kilometara. Ova varijanta takođe može da gađa ciljeve na visinama od otprilike 10 metara do 27 kilometara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Krimski most 2.png (728.34 KB, 800x532 - viewed 1 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.