PALUBA
May 23, 2024, 05:12:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Snažna eksplozija u Zagrebu  (Read 22178 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #180 on: March 19, 2022, 10:40:09 pm »

Teško da ima posebni prostor za koristan teret. Jedino se mogu izbaciti kamere А-86П i ПА-4/90 i umjesto njih ubaciti bomba. Za ovu prvu sam našao težinu od 58 kg dok za drugu nisam uspio naći neki podatak o težini. Trebala bi biti lakša. Teško je dati odgovor na mjesto mogućeg postavljanja bombe jer nema slika koje bi objasnile raspored komponenti u letjelici, no mora se voditi računa o težini bombe koja se ubacuje zbog narušavanja aerodinamike letjelice ako je uopće bila ugrađena u letjelicu.
 
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 103



« Reply #181 on: March 19, 2022, 11:10:00 pm »

Negdje sam vidio presjek ali nisam skinuo, kad sam skupljao materijal o 142/143 nije me toliko zanimala unutrašnjost,  za maketu su mi bitniji vanjski detalji.
Evo crteža, zeleno sam oznaćio dio koji ima "prozore" otvore za kamere, pretpostavljivo i dio odmah iza su instrumenti za prikupljanje podataka, ali to su samo moje pretpostavke.
"Nosna" sekcija završava sa malim konusom kojim se spaja na centralni dio trupa, e sad da li ot znaći da je postojala ideja da se taj dio kompletno zamijeni.

Moguće je , jer je predak (123 !?) bio predviđen sa nuklearnom glavom u nekoj fazi


* z-tu141.jpg (115.96 KB, 1024x426 - viewed 6 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #182 on: March 19, 2022, 11:28:40 pm »

Колико видим овде се само IEO-ZD држи теме. Зато бих замолио остале дискутанте да се врате на тему.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #183 on: March 20, 2022, 06:37:10 am »

I na kraju da li je bilo bombe u ovom sokoćalu ili nije?

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #184 on: March 20, 2022, 09:03:28 am »

@kosmonaut
Kako god da se okrene ti ne razumeš ili se praviš da ne razumeš poentu.  Imaš stalno neku potrebu da dokazuješ sebi i drugima nešto što svi znamo. Kao pokvarena ploča koja vrti u krug par nota i dva sloga od iste pesme. Ako imaš neku ličnu traumu iz tog perioda napiši je. Da znamo. Možda možemo rečima da ti pomognemo da je prevaziđeš?  Jer ono što se desilo u prošlosti to i ostaje tamo. Nema načina da bude promenjeno.  Posebno ako nisi ni učestvovao u tome.  Slično se događa i sa Ukrajincima danas. Oni u dzepu imaju 100€ i od toga preživljavaju svaki mesec, ali u glavi oni misle da su neka veličina i moć.  Ne shvataju šta su njihovi lični problemi ni gde žive. Da se graniče sa Rusijom, a ne sa SAD, Nemačkom ili Francuskom.  Da te tri države ne interesuje Ukrajina.  

To je kao da si zaljubljen u neku devojku, ali ona nije zaljubljena u tebe. Ti činiš sve da joj se dopadneš ali ona ti još manje uzvraća ljubav. Čak ti kaže da si dosadan.  I ti postaneš ljubomoran i gađaš dronom u srce neku devojku koja je imala slične probleme kao i ti ne bi li načinio ljubomornom onu prvu u koju si nesrećno zaljubljen. A onda se i ona druga uplaši od tebe jer si joj u dron stavio bombu.  

Moraš da shatiš igru zavođenja i zašto si ostao nesrećan.  To će možda da te preobrati i da postaneš ozbiljan zavodnik koga svi gotive.  Ne možeš ceo život da budeš opterećen proslošću.
Jedan clan foruma sa tvoje tribine je nedavno napisao da je tebi potrebna pomoc.
Ja se uglavnom bavim vojnom tehnikom na ovom forumu ali na nepravdu i neistinu ne mogu zasutjeti.
Sto se tice opterecenja sa prosloscu, pogledaj koliko ima tema i postova o NATO sukobu sa SRJ 1999.godine.
Ima jadikovki koliko hoces. I sto je zanimljivo to ne spada po t11 ali ovo sve drugo spada i ja o tome ne mogu pisati niti drugi jer ce biti brisano!
A ti dreadnought kad nemas argumenata pocinjes vrijeđati na osobnoj razini, ovo ti je vec drugi put u zadnje vrijeme.
Ja barem nesto pisem a ti uglavnom prepisujes, toliko o kapacitetima. Prepisivacka skola je najbolja skola!
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #185 on: March 20, 2022, 09:34:47 am »

Nadam se da će istraga otkriti i seriju (verziju). Da li je 7 ili 8?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #186 on: March 20, 2022, 10:53:59 am »




Jedan clan foruma sa tvoje tribine je nedavno napisao da je tebi potrebna pomoc.
Ja se uglavnom bavim vojnom tehnikom na ovom forumu ali na nepravdu i neistinu ne mogu zasutjeti.
Sto se tice opterecenja sa prosloscu, pogledaj koliko ima tema i postova o NATO sukobu sa SRJ 1999.godine.
Ima jadikovki koliko hoces. I sto je zanimljivo to ne spada po t11 ali ovo sve drugo spada i ja o tome ne mogu pisati niti drugi jer ce biti brisano!
A ti dreadnought kad nemas argumenata pocinjes vrijeđati na osobnoj razini, ovo ti je vec drugi put u zadnje vrijeme.
Ja barem nesto pisem a ti uglavnom prepisujes, toliko o kapacitetima. Prepisivacka skola je najbolja skola!

Za glupost u temama nisu potrebni argumenti, već iskren odgovor. Ti si taj na forumu koji uvek prvi provocira i započinje priče ratne priče u domenu T11 stalno iznova i iznova. I ubacuje "pametne" dosetke u bilo koju temu gde im mesto nije.

Prošlo je preko 30 godina od rata i onaj koji je još uvek opterećen njime, nije normalan, ma gde se nalazio i živeo.


Razumem frustraciju, ali to nije razlog da se oglušuješ o već tri opomene koje si dobio.

Ali i to je već rešeno  Smiley

Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 103



« Reply #187 on: March 20, 2022, 11:30:45 am »

Pretpostavka da se T141 zabio u tlo, uz "gužvanje" letjelice (nije pancirni projektil nego aluminijska konstrukcija) pretpostavimo da je bomba bila u prednjem, nosnom dijelu da li je logično da je u trenutku eksplozije bila na cca 6 m dubine?
Da li bi ta zemlja i stražnji dio letjelice "ugušili" efekte eksplozije?

Kako bi se eksplozija u tako ograničenom području odrazila na ostatak letjelice?

Pogledao malo karakteristike OFAB , ako sam dobro razumio, moguće da pišem glupost, prednji "tupasti" vrh/štit ima svrhu da sprijeći preveliko prodiranje bombe u tlo (vjerovatno da sprijeći i širenje efekata eksplozije prema tlu)!?!?
Ponekad su google prijevodi blesasti.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 103



« Reply #188 on: March 20, 2022, 11:36:42 am »

Ne želim ulaziti u političko navijačke rasprave, ali pogledajte malo postove od početka, i moj post na račun izjava o bombi i informiranja sa googleaje vjerovatno bio ispod nivoa, ali nije jedini, ima dosta navijačkih postova kako se radi o ruskoj prijetnji, upozorenju Hrvatskoj .

Ja bi se zaustavio na analizu dostupnih podataka, skromno mišljenje da se radi o glupoj grešci.
Nego da li je netko pokušao zrcalitikurs oko osi sjever jug ili za 180°
Logged
jugins
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85


« Reply #189 on: March 20, 2022, 12:14:18 pm »

Svako dobro.
Zbunjuje me jedno, dejstvo OFAB100/120
"– ljudstvo i neoklopljena sredstva do 130m"
"– lagano oklopljena sredstva do 32m"
izvor "PALUBA" IEO-ZD; dzumba

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor "PALUBA" Solaris
dva automobila nedaleko od kratera prekrivena prasinom, staklene povrsine neostecene.
Moje mosljenje je da bi trebalo da bude vise ostecenja na automobilima da je bilo eksploziva (bombe) u letelici.


* Solaris 001.jpeg (303.5 KB, 1000x666 - viewed 13 times.)
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 103



« Reply #190 on: March 20, 2022, 01:01:05 pm »

To je bio povod i mom zajedljivom komentaru na prvu izjavu da je bila bomba

Uanima me da li je teza da je bomba završila duboko opravdava nedostatak oštečenja
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #191 on: March 20, 2022, 02:56:14 pm »

Ako je i bilo bombe onda se nije aktivirala.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 550



« Reply #192 on: March 20, 2022, 05:14:52 pm »

Ако још мало потраје доћиће се и до тога да је дрон садржао радиоактивни материјал, билошке или хемијске агенсе и текст песме Баје Малог Книнџе исписан на блоку мотора.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #193 on: March 20, 2022, 06:48:10 pm »

Ako je i bilo bombe onda se nije aktivirala.

Pa gde je onda nestala?
Logged
poklopac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #194 on: March 21, 2022, 02:40:31 am »

Pretpostavka da se T141 zabio u tlo, uz "gužvanje" letjelice (nije pancirni projektil nego aluminijska konstrukcija) pretpostavimo da je bomba bila u prednjem, nosnom dijelu da li je logično da je u trenutku eksplozije bila na cca 6 m dubine?
Da li bi ta zemlja i stražnji dio letjelice "ugušili" efekte eksplozije?

Kako bi se eksplozija u tako ograničenom području odrazila na ostatak letjelice?

Pogledao malo karakteristike OFAB , ako sam dobro razumio, moguće da pišem glupost, prednji "tupasti" vrh/štit ima svrhu da sprijeći preveliko prodiranje bombe u tlo (vjerovatno da sprijeći i širenje efekata eksplozije prema tlu)!?!?
Ponekad su google prijevodi blesasti.
Gužvanje letjelice nije potpuni ili čak pravi prikaz. Slikovitije, bomba bi se ponašala kao nevezani suvozač u automobilu koji doživi frontalni sudar i inercijom proleti kroz šoferšajbu. Kako je u pitanju čelični korpus bombe koji pada u aluvijalni nanos, moguće je da se zabila u zemlju poprilično duboko. Ali mjesto eksplozije ipak nije determinirano time, već tipom upaljača koji je montiran.
Negdje je napisano da su našli upaljač(e?), ali nije rečeno koji. I to je jedna misterija, jer bomba se nije "bacala" sa nosača. Jedno rješenje da je netko armirao upaljač prije nego je lansirao dron. Ali ako nije bio neki upaljač s vremenskom odgodom, tu je milijun stvari moglo poći po krivu. A opet ako je neki timer bio, kako je pogodio baš u vrijeme pada. Drugo je rješenje da su nekako modificirali dron da u nekom trenutku elektro/mehanički armira osigurače, opet komplicirana rabota.  Roll Eyes

Gušenje efekta eksplozije? Da je bomba izbačena sa zrakoplova s kontaktnim upaljačem koji se aktivirao pri udaru, fragmenti korpusa bombe i udarni val bi radili štetu na udaljenostima od više desetina metara. Kad je u pitanju podzemna eksplozija, pogotovo kod ovakvog terena, skoro svi fragmenti i većina udarnog vala bi se prenijela na zemlju kao okolni medij sa znatno manjim radijusom štete, jedan dio materijala iz tla bi bio izbačen u zrak, a ostao bi kružni krater na mjestu gdje se tlo sleglo nakon eksplozije. Širina kratera i količina izbačene zemlje bi bila manja, što je dublje mjesto eksplozije.
Ali da je palo blizu kakvog temelja, efekt bi bio gori.

(O)FAB ime "tupi nos" jer je cijela familija u osnovi dizajnirana za vrijeme 2SR i poraća, kad je bila velika prednost takvog dizajna za optimizaciju količine bombi u trupu bombardera. Tek se pojavom bržih mlaznih zrakoplova koji nose potkrilno naoružanje pojavila potreba za aerodinamičniijim bombama (tipa američkih Mk-8x i sovjetskih analoga). Ali, ponavljam, mjesto (uključivo dubinu i visinu) i vrijeme gdje će bomba eksplodirati određuje upaljač, ništa drugo.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.