PALUBA
April 26, 2024, 08:03:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 509175 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #270 on: December 08, 2011, 07:40:13 pm »

Jeste da su Persijanci formalno nešto "podgoreli" Indoevropljani,ali ja nisam razumeo ni reč. Možda samo "dome elektronikke" i nešto "tehnolođike". Imam u kući dužni metar rečnika, ali Farsi nemam. Ne znam ni kako se kaže "pivo", ako toga tamo ima, a mora da ima. Ostao bih žedan. Svuda neko nešto pije. U svakom slučaju, ako snimak nije neka budževina - aferim na ovom, i, mada mi Persijanci nisu mnogo simpatični, Ameri su mi totalno nesimpatični.
Kako si se osećao - neprijatno - k`o krme u Teheranu.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #271 on: December 08, 2011, 07:50:58 pm »

Mislim da ujka Semu nije baš drago zbog ovog snimka Smiley
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #272 on: December 08, 2011, 07:53:13 pm »

Meni je zanimljivo što je zastavama sakriven donji deo letelice, a tu je glavni deo opreme za izviđanje, to bi bilo interesantnije videti od uvodnika.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #273 on: December 08, 2011, 07:56:52 pm »

Мени уопште не изгледа "оборено". Ова је лепо приземљена или ухваћена у мрежу за лептире ( већих габарита).
Не виде се оштећења на крилима и трупу.
Да је нису сами спустили, пошто су преузели управљање. То би тек био шок за амере.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #274 on: December 08, 2011, 08:03:50 pm »

Штоо мии је мило, миило еем драго душманске летеелице на земље да видам. Јаз да их  видам, много да видам, ладна ракија нано јаз да си пијам. Јесте офф, ал` ми је драго. Нећу више.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #275 on: December 08, 2011, 08:06:58 pm »

Aj da postavim svoje misljenje oko ovog slucaja.

Iranci su definitivno dobili Kvant 1L222 sa njime su uspeli da razbiju data link sa kojim je dron bio povezan sa bazom. Kratko posle razbijanja veze, uspeli su da uspostave svoj link sa dronom, i uspeli su relativno bezbedno da ga spuste.

E sad, ako je ovo istina, to znaci da su iranci uspeli da tacno utvrde frekfenciju na kojoj je radio data link, i imali su orginalne kodove koji su upotrebljavani za vodjenje drona. Pored toga, znali su veoma precizno gde ce taj dron leteti, da bi mogli da postave u blizini emiter koji ce "pokriti" orginalan data-link da bi mogli preuzeti vodjenje.

Sve ovo navodi da se akcija preuzimanja drona dugo vreme odvijala i bila veoma uspesno zavrsena, cak i veoma brzo uklanjanje drona posle sletanja, sa cime su sprecili amere da to mesto barem bombarduju i tako uniste dron ukazuje da je akcija veoma dugo i temeljito pripremana.

Pri planiranju akcije verovatno su znali gde ce dron da leti, a znajuci da je taj teren poprilicno brdovit, besputan i nezgodan za sletanje, odabrali su mesto gde se sletanje moglo uspesno obaviti i gde je postojao pristupan put gde bi se letilica mogla ukrcati na kamion i brzo maknuti sa lice mesta.

Ako je ovo tacno, onda je ovo veliki samar za amerikance, narocito za CIU, jer je definitivno doslo do proboja u njihove redove i velikog isteka informacija, jer su iranci znali kada i gde ce dronleteti, kao i frekfencije i kodove za upravljanje dronom.

Prvo nesto sto sada ameri treba da naprave (a verovatno to u ovom trenutku i rade) je celokupna promena frekfencija i kodova za vodjenje svih BPL-a, kao i ugradnju novih mera bezbednosti za zastitu BPL-a. Takodje moraju da urade i veoma opseznu istragu da bi utvrdili kako su te informacije dosle u ruke iranaca.

Moja kratka analiza. Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #276 on: December 08, 2011, 08:09:50 pm »

Мени уопште не изгледа "оборено". Ова је лепо приземљена или ухваћена у мрежу за лептире ( већих габарита).
Не виде се оштећења на крилима и трупу.
Да је нису сами спустили, пошто су преузели управљање. То би тек био шок за амере.
Ljubo je na nekom tragu.......

upao, kao, u zamku iranske avijacije......

A commander of the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) said on Thursday that the aircraft, equipped with highly advanced surveillance systems, electronic communication, and radar systems, had fallen into the trap of Iran's armed forces.

-----

a i Trpe  ......
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #277 on: December 08, 2011, 08:12:21 pm »

Ja mislim da ovo uopšte i nije iranska akcija, već ruska, i verujem da su je oni i realizovali, od početka do kraja.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #278 on: December 08, 2011, 08:15:23 pm »

I to je moguce, mada i rusi ne stoje bas najbolje sa irancima, ali svakako postoji mogucnost zajednicke rusko-iranske ili kinesko-iranske akcije.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #279 on: December 08, 2011, 08:16:28 pm »

Ja mislim da ovo uopšte i nije iranska akcija, već ruska, i verujem da su je oni i realizovali, od početka do kraja.

Па,... Undecided, не бих, их ја толико потцењивао. (мислим Иранце)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #280 on: December 08, 2011, 08:18:07 pm »

Imam blagi osećaj (mislim da me ne vara), da su u operaciji spuštanja ove letelice na zemlju veoma važnu ulogu odigrali Rusi - tek toliko, da bi testirali svoju (naj)noviju opremu.

Konkretno mislim, da je ovoga puta izvršena praktična provera Kvant 1L222 ELINT, u realnim uslovima, sviđalo se to Amerima ili ne!
Da bi im se pokazalo da ima ''penicilina'' i za njihovu tehnologiju!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #281 on: December 08, 2011, 08:26:34 pm »

Uglavnom hakovaše im enkripciju wireless data linka, i nek' mi neko sad kaže da je siguran kućna WIFI mreža koja koristi WPA2 enkripciju.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #282 on: December 08, 2011, 08:37:31 pm »

Rusi su u ovo vrlo verovatno umešani, ali koliko, to je pitanje na koje teško da ćemo dobiti jasan odgovor.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #283 on: December 08, 2011, 08:48:06 pm »

Да је летилица готово цела, изгледа да јесте. Да то није могуће обезбедити без слетања (осим, као што Љуба рече, џиновском мрежом за лептире и још већим држачем те мреже), није могуће. Ако је тако како већина претпоставља, онда Иранцима свака част. Они владају технологијом преузимања беспилотних летилица. То технички није немогуће и сигурно представља (или ће представљати) начин одбране од њих. Када се појавио дигитални пренос радио-сигнала, сматрало се да се не може или тешко може прислушкивати. Сада знамо да може. Амери су били убеђени да се сигнали за вођење БПЛ тешко могу ометати и још теже контролисти. Изгледа да се то ипак може.

После овога, ако је све истинито, у УСА командама, укључујући и ЦИА морала би да буде укључена она црвена лампица са текстом "узбуна".


« Last Edit: December 08, 2011, 09:29:26 pm by dzumba » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #284 on: December 08, 2011, 08:59:13 pm »



ALAAARM!
Logged
Pages:  1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.