PALUBA
April 29, 2024, 07:06:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 [188] 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 510488 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2805 on: March 22, 2021, 10:22:29 am »

Stigla pretnja: Sprema se napad na američku vojnu bazu?
IZVOR: TANJUG PONEDELJAK, 22.03.2021.

Iran preti mogućim napadima na For Mekner, američku vojnu bazu u Vašingtonu, kao i na zamenika načelnika generalštaba američke vojske Džozefa M. Martina.

Oni navode da je komunikacija koju je Nacionalna obaveštajna agencija (NSA) presrela u januaru, pokazala da iranska Revolucionarna grada razmatra izvodjenje "napada u stilu onog na razarač US S Koul", što se odnosi na samoubilački napad iz oktobra 2000. kada je mali brod pristao uz razarač američke mornarice u luci Aden u Jemenu i eksplodirao, pri čemu je poginulo 17 američkih mornara. Prema navodima izvora AP, obaveštajni podaci takođe su otkrili planove Irana da ubije generala Džozefa M. Martina i da se infiltrira u vojnu bazu u Vašingtonu. General Martin živi u bazi Fort Mekner, jednoj od najstarijih u Americi.Te pretnje su razlog iz kojeg je vojska pojačala bezbednost oko Fort Meknera.

Komunikacije koje su presreli američki obaveštajci vođene su između pripadnika elitne jedinice Kuds iranske Revolucionarne garde, a razmatrane su se moguće vojne opcije iz odmazde za ubistvo bivšeg lidera Kudsa, generala Kasema Sulejmanija u Bagdadu u januaru 2020, navode dvojica zvaničnika.

Izvor: www.b92.net
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #2806 on: March 22, 2021, 07:26:31 pm »

а иранци су толко глупи да не знају да их ови прислушкују... иди бегај. Angry ово ми личи на припрему за неки фолс флег.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2807 on: March 25, 2021, 06:53:18 pm »

Pogođen izraelski brod u Arapskom moru
Novosti onlajn 25. 03. 2021.

PREMA za sada nepotvrđenim informacijama izraelski brod koji plovi pod zastavom Liberije pod imenom "Lori" napadnut je danas protivbrodskom raketom.

Brod je inače u vlasništvu kompanije u Haifi, a iz luke u Dar es Salamu isplovio je 20 marta i krenuo prema Indiji.  Kako javljaju izraelski mediji na brodu je pričinjena manja materijalna šteta, a povređenih i poginulih nema i nastavlja put prema Indiji. Kao se navodi kod obale Omana brod je izveo oštar manevar između 15.50 i 16.55 po lokalnom vremenu. Napad se dogodio 330 nautičkih milja odnosno 611 kilometara od obale.

Pre dve nedelje, iranski brod-kontejner oštećen je u sredu u "terorističkom" napadu na Mediteranu, rekao je portparol državne brodarske kompanije IRISL poluzvaničnom Nournevsu. Prošlog meseca brod u vlasništvu izraelske firme MV HELIOS RAI pogođen je eksplozijom u Omanskom zalivu. Izrael je procenio da je eksplozija ciljani pokušaj Irana protiv broda u izraelskom vlasništvu. Iran je u to vreme negirao umešanost.

- Oštro odbacujemo ovu optužbu - rekao je Sajed Katibzadeh, portparol Ministarstva spoljnih poslova u Teheranu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2808 on: March 25, 2021, 07:36:13 pm »

Pogođen izraelski brod u Arapskom moru

Navodna su ovo oštećenja unutar broda:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 003.jpg (115.41 KB, 768x1024 - viewed 3 times.)

* 004.jpg (129.85 KB, 768x1024 - viewed 3 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2809 on: March 30, 2021, 09:45:52 am »



Jačanje odnosa Kine i Irana doprinosi slabljenju uticaja SAD na Bliskom istoku


Kina i Iran su udružili snage, potpisavši sveobuhvatni plan saradnje koji ima za cilj jačanje odnosa dve zemlje. Ruski eksperti komentarišu da Kina počinje odlučnije da okreće leđa Zapadu, dok uticaj Vašingtona u regionu Bliskog istoka slabi zbog faktora sile koji je potisnuo inteligenciju američke diplomatije.

Pregovori Kine i Irana su se odvijali u kontekstu zaoštravanja odnosa između ovih zemalja i Sjedinjenih Država, pa je ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji izjavio da kineska strana nastavlja da se protivi jačanju spoljnog pritiska na Iran putem jednostranih sankcija. Pored toga, prema njegovim rečima, Peking „čvrsto podržava Teheran u njegovoj težnji da odbrani državni suverenitet“.

Stručnjak za Bliski istok i direktor informaciono-analitičkog centra „Bliski istok-Kavkaz“ Stanislav Tarasov kaže za Sputnjik da se konture takozvane blok politike uz učešće ne samo Irana, već i Turske, a to su dve zemlje na koje Kina računa, još uvek formiraju. On objašnjava da se najpre postavlja ekonomska osnova koja će se i dalje učvršćivati, dok će se ideološka geopolitička nadgradnja tek stvarati.

„Činjenica je da je Kina kada je reč o odnosu sa zemljama Bliskog istoka, vodila vrlo delikatnu politiku, nije nametala nijednu svoju dogmu, nije se mešala ni u kakve sukobe, razvijala je ekonomsku saradnju, sprovodila svoje ozbiljne projekte, kao što je globalni politički projekat „Jedan pojas — jedan put“. Detalji potpisanog kinesko-iranskog sporazuma su nepoznati, ali sama činjenica da je reč o dugoročnom sporazumu ukazuje na to da i Kina i Iran više ne gaje nadu da će stupiti u kontakt sa Zapadom, jer je Bajdenov dolazak na vlast rađao izvesnu nadu da će se SAD vratiti nuklearnom sporazumu, da će sankcije biti ukinute i tako dalje“, kaže Tarasov.

On podseća da je Iran zemlja koja je vrlo bogata prirodnim resursima i ukoliko se sankcije ukinu, Iran bi vrlo brzo mogao postati centar moći na Bliskom istoku koji bi mogao da parira Turskoj. On takođe ističe da je Turska oportunista, ona ne zazire od kineskih investicija, dobija kredite, a Kina joj pomaže.

„Kina, donedavno, nije ukazivala na svoje geopolitičke interese. Ali tokom posete Vang Jia brojnim zemljama na Bliskom istoku, Kina je počela da govori o pet principa za regulisanje situacije na Bliskom istoku, uključujući i palestinsko-izraelsko regulisanje. Ovo je prvi put u posleratnom periodu kada Kina počinje da ističe sebe kao hegemona s pretenzijama upućenim glavnom hegemonskom igraču u ovom regionu. Ona počinje da traži modele ekonomske interakcije koji bi odgovarali upravo hegemonskoj strukturi. A ako Iran, čiji je položaj dosta povoljniji, pristane na saradnju, onda ispada da Peking „kroti“ Erdogana“, naglašava Stanislav Tarasov.

Rukovodilac programa „Rusija u Azijsko-tihookeanskom regionu“ Moskovskog Karnegi centra Aleksandar Gabujev smatra da sporazum Kine i Irana, pre svega, ima ekonomsku pozadinu.

„Iran je pod sankcijama i važno mu je da ima izvore valute i spoljnog ekonomskog partnera. Kina je spremna da gradi infrastrukturu u Iranu i pomogne mu da sarađuje sa svetskom ekonomijom, pre svega kineskom kroz juan“, kaže Gabujev.


Uticaj Vašingtona na Bliskom istoku oslabio

Stanislav Tarasov skreće pažnju na to da je uticaj Vašingtona na Bliskom istoku zasigurno oslabio. On navodi da je američko vojno prisustvo postojalo i još delimično postoji, ali nema pobeda.

„Kao primer imamo 2001. godinu i Avganistan u koji su Amerikanci ušli i nikako ne mogu da izađu, a zemlja je u rasulu. Centralna vlada ne kontroliše teritoriju zemlje, veći uticaj imaju talibani. Amerikanci su se protiv njih borili, a sada su prinuđeni da eksperimentišu s njima i potpisuju sporazume. Sledeći primer je 2003. godina i Irak, gde su takođe prisustvovali Amerikanci i njihovi saveznici. Irak je takođe potpuno uništen“, kaže ekspert.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2810 on: March 30, 2021, 01:33:18 pm »




Quote
China & Iran sign MASSIVE 25-Year $400BN infrastructure for oil deal




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2811 on: March 30, 2021, 02:08:08 pm »



Teheran odbio da prekine obogaćivanje uranijuma


Iran neće obustaviti obogaćivanje uranijuma do nivoa od 20 odsto prije nego što SAD ukinu sve sankcije, rekao je danas neimenovani zvaničnik Islamske Republike državnoj televiziji.

Ovo je bilo reagovanje na izvještaje u američkim medijima o tome da će Vašington uputiti novi prijedlog Teheranu da bi se obnovili razgovori.

- Iranski zvaničnik višeg ranga rekao je Pres televiziji da će Teheran obustaviti obogaćivanje uranijuma do 20 odsto samo ako SAD prve ukinu sve sankcije protiv Irana - navodi se u izvještaju ove medijske kuće.

U tekstu se dodaje da je zvaničnik rekao da će Teheran "dodatno umanjiti poštovanje obaveza iz sporazuma iz 2015. godine" ukoliko Amerika ne ukine sve sankcije i upozorio da Vašingtonu ubrzano ponestaje vremena.

Veb sajt Politiko navodi da će SAD zatražiti od Irana da obustavi određene nuklearne aktivnosti, poput rada na naprednim centrifugama za obogaćivanje uranijuma do čistoće od 20 odsto, u zamjenu za popuštanje pojedinih ekonomskih sankcija.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2812 on: March 31, 2021, 03:09:19 pm »




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2813 on: March 31, 2021, 03:15:01 pm »

Pritisak na Vašington da ukine sankcije Teheranu
D. D. S. 31. 03. 2021.

KINESKI uvoz jeftine sirove nafte iz Irana ovog meseca mogao bi dostići blizu milion barela dnevno. To je skoro upola manje od onoga što regionalni rival Irana, Saudijska Arabija, izvozi u Kinu. Rojters navodi da Kina kupuje rekordno velike količine iranske nafte u očekivanju da Bajdenova administracija ukine sankcije Teheranu. Čak je i Indija počela da planira kupovinu iranske nafte.

U martu je, međutim, Vašington upozorio Kinu da prestane da kupuje naftu od Irana, ističući da će SAD nastaviti da sprovode svoje sankcije i da "neće biti prećutnog zelenog svetla". SAD navode da sankcije mogu da se ukinu samo ako Iran i SAD dođu do pregovaračkog stola oko nuklearnog programa Teherana, što je i dalje neizvesno. Za to vreme Kina je obezbedila dugoročni izvor iranske nafte, ugovorom vrednim 400 milijardi dolara. Kina će uložiti velika sredstva u razne sektore iranske ekonomije u narednih 25 godina, a zauzvrat će dobiti stalan protok jeftine nafte.

Trenutno Iran  prodaju sirove nafte Kini da potiče iz drugih zemalja kako bi izbegao američke sankcije. Takođe podriva napore svojih kolega članova da zadrže cene jače.
Analitičari navode da skok izvoza iranske sirove nafte, posebno u Kinu doprinosi slabosti tržišta "crnog zlata", jer podriva napore OPEK da ograniči snabdevanje i utvrdi cene.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2814 on: April 01, 2021, 09:39:51 am »

среда, 31.03.2021.
Тања Вујић

Тајна кинеско-иранског пакта

Сједињене Америчке Државе најавиле да разматрају има ли повода за нове санкције против Кине и Ирана

Кина и Иран, водећи светски купац нафте и кључни члан ОПЕК-а са источне обале Персијског залива, склопили су пакт о стратешкој сарадњи у следећих 25 година, не објавивши притом званично ниједан детаљ из новог споразума. Где све Кина и Иран – две азијске државе под широком лепезом санкција САД – намеравају да јачају сарадњу од суботе не престаје да голица светску јавност, нарочито Запад, као и поједине државе Блиског и Средњег истока.

„Сарадња је основ да Иран и Кина учествују у великим пројектима и развоју инфраструктуре”, укључујући и „Појас и пут”, изјавио је Хасан Рохани прошлог петка, дан уочи церемоније потписивања „стратешког договора”, а пренео амерички „Волстрит џорнал”. У међувремену, пристигавши из Саудијске Арабије у Техеран током седмодневне турнеје по шест држава Оријента, кинески шеф дипломатије Венг Ји озваничио је са иранским колегом Џавадом Зарифом документ који је први пут наговештен још 2016. године – приликом посете Си Ђинпинга Ирану, иначе прве посете једног кинеског лидера шиитској држави. Приликом сусрета са Сијем, врховни вођа Ирана ајатолах Али Хамнеи, истакао је тада задовољство због шансе за двадесетпетогодишње партнерство и „више сарадње међу независним државама”, подетио је амерички дневник.

„Кина је пријатељ у тешким временима. Историја сарадње између наше две древне културе траје вековима. Потписивање овог споразума додатно ће оснажити наше међусобне везе”, оценио је Зариф у суботу. Притом је захвалио Пекингу за „акције и ставове током (деловања) неправичних санкција”, пренели су медији. Високи представник Пекинга пружио је одлучну подршку Ирану.

„Кина чврсто подржава Иран у одбрани суверенитета своје државе и националног достојанства”, нагласио је истом приликом Венг Ји. Кина се, како је рекао, „одувек противила екстраваганцији САД и унилатералним санкцијама, и то показивала у међународној арени. Максимум притиска је нелегалан и нехумани акт”. Венг Ји је додао да је Пекинг спреман да и с Ираном и иранским народом заједнички делује на очувању стабилности међународног поретка, не прецизирајући у којем облику би се та сарадња надаље одвијала.

У међувремену, Кина је за све време драконских америчких санкција Техерану (уведених 2018) увелико куповала нафту из Ирана. Кина је у марту, током најновије рунде заоштравања односа с Вашингтоном, од Ирана куповала око 856.000 барела нафте дневно, што је повећање од 129 одсто у односу на месец дана раније. Према најавама, Пекинг ускоро намерава да из Ирана увози око 918.000 барела нафте дневно, што би биле највеће количине откако су САД наметнуле три рунде драконских санкција Техерану. Кина је и иначе водећи привредни партнер Ирана, који је лане остварио укупни обрт од око 73 милијарде долара. Ирански извоз у Кину, у дванаест месеци, до 20. марта, достигао је 8,9 милијарди долара, а увоз са терена „азијског тигра” 9,7 милијарди долара.

Да би проникнули шта су се сада тачно договорили Пекинг и Техеран, у години када Кина и Иран обележавају пола века од успостављања дипломатских односа, западни посматрачи окрећу се нацрту „стратешког споразума”, који је прошлог лета стигао до лондонског „Фајненшел тајмса”. Укратко, у том нацрту на 18 страница стајало је да ће Кина у наредних четврт века уложити више од 400 милијарди долара у развој војнотехнолошке, инфраструктурне, енергетске, привредне и културне сарадње с Ираном. Према том нацрту, на који се позива острвски дневник, Иран би заузврат Кини обезбедио редован доток нафте, без детаља о уговорној цени барела.

Упитан за коментар о „400 милијарди долара”, представник Министарства спољних послова Кине одбио је почетком ове седмице да се изјасни. Документ под званичним именом „Иранско-кинески свеобухватни програм сарадње” потом је скицирала полузванична иранска новинска агенција Тасним. Детаљи оваквих споразума често се обелодањују, али у светлу претњи америчких санкција упутно је изостављање суме инвестиција, као и сатница даљих потеза два стратешка партнера, истиче Тасним у тексту под насловом „Осам питања у вези с новим споразумом Техерана и Пекинга”.

Било како било, стратешки пакт Пекинга и Техерана, потписан уочи предстојећих избора у Ирану, покриће сарадњу у области „политике, безбедности, одбране, културе, пољопривреде, економије, науке, туризма, производње нафте и енергије, телекомуникација, комуникационих технологија, трговине, здравља и др...”, навео је Тасним. Кина и Иран спремни су да оснују заједничку банку, навео је још Тасним. Платни промет мимо глобалног доларског круга одавно је иначе амбиција низа држава које се последњих деценија суочавају са санкцијама САД, коментарисала је јуче кинеска штампа.

Колики ће трансфер војних технологија и других безбедносно високозначајних знања и искустава надаље делити Пекинг и Техеран, само је једна од дилема која увелико мучи посматраче од источне обале Персијског залива до атлантских савезника. Како ће Иранци реаговати на најновији далекосежни загрљај званичног Техерана с Пекингом, такође је загонетка. Колико је позиција Ирана у „нуклеарним преговорима” сада измењена, тек ће се видети.

У међувремену, из америчког Стејт департмента у понедељак су поводом стратешког пакта Пекинга и Техерана најавили да разматрају има ли због тога места за нове санкције против Кине и Ирана.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2815 on: April 01, 2021, 06:54:39 pm »

U inat SAD: Teheran počeo obogaćivanje uranijuma u postrojenju Natanc uprkos sporazumima
Srna 01.04.2021.

Iran je počeo sa obogaćenjem uranijuma sa četvrtom kaskadom naprednih centrifuga u svom podzemnom postrojenju Natanc, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za atomsku energiju.

"Agencija je 31. marta potvrdila da je Iran počeo sa ubrizgavanjem prirodnog uranijum heksaflorida /UF6/ u četvrtu kaskadu od 174 centrifuge `Ir-2m`", navodi se u izveštaju IAEA pod oznakom poverljivo i u koji je uvid imala agencija Rojters. Iran je obavestio IAEA da planira da upotrebi šest kaskada mašina "IR-2m" u postrojenju radi prerade uranijuma do pet odsto fisione čistoće. U izveštaju se ističe da su preostale dve kaskade postavljene, ali da još ne rade na obogaćenju uranijuma. Prema navodima u izveštaju, postavljanje planirane druge kaskade "IR-4" centrifuga još nije počela.

Međunarodna agencija napominje da su do juče potvrdili da Iran koristi 5.060 centrifuga IR-1 postavljenih na 30 kaskada, 696 "IR-2m" centrifuga postavljenih na četiri kaskade i 174 "IR-4" centrifuge na jednoj kaskadi radi obogaćenja prurodnog uranijum heksaflorida do pet odsto. Iran je nedavno nastavio da krši Sporazum postignut sa svetskim silama radi ograničenja nuklearnog programa. Teheran je krenuo sa kršenjima Sporazuma 2019. godine, kao odgovor na povlačenje SAD i odluke administracije bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa da Iranu ponovo uvede sankcije. Iran obogaćuje uranijum do 20 odsto čistoće u svom drugom postrojenju Fordou.

Izvor. www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2816 on: April 02, 2021, 06:50:57 am »



Sastanak o povratku SAD u sporazum


Zvaničnici Irana, Kine, Rusije, Francuske, Nemačke i Britanije sastaju se virtuelno kako bi razgovarali o mogućem povratku SAD nuklearnom sporazumu iz 2015.

Kako je navedeno u saopštenju Evropske unije, na sastanku će se razgovarati i o tome kako osigurati da sve strane u potpunosti i efikasno primenjuju sporazum, preneo je Rojters.

Dva diplomatska izvora rekla su da su Britanija, Francuska i Nemačka već razgovarale sa Iranom u ponedeljak.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2817 on: April 02, 2021, 04:05:15 pm »

Iran i svetske sile u utorak odlučuju o sudbini važnog dogovora
Tanjug 02.04.2021.

Iran i ključne svetske sile potpisnice iranskog nuklearnog sporazuma saopštili su danas da su spremni da pozdrave povratak Sjedinjenih Američkih Država u sporazum.

Ta grupa je saopštila da će iduće nedelje u Beču, tačnije u utorak, obnoviti pregovore o nuklearnom sporazumu iz 2015. godine, "kako bi se jasno identifikovale mere za ukidanje sankcija i implementaciju nuklearnog sporazuma", prenosi agencija AP. Američki zvaničnici danas nisu imali komentar, ali je zvanični Vašington juče pozdravio vest o sastanku Evropljana sa Irancima kako bi pokušali da ponovo pokrenu razgovore. Portparol Stejt departmenta Ned Prajs nazvao je taj razvoj "pozitivnim korakom". Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas je izjavio danas da je dobro što su iranski nuklearni pregovori obnovljeni, ali da je vreme od suštinske važnosti.

- Nemamo vremena za gubljenje. Sporazum, koji se ponovo u potpunosti poštuje, bio bi plus za bezbednost čitavog regiona i najbolja osnova za razgovore o drugim važnim pitanjima regionalne stabilnosti - poručio je Mas.

Neimenovani visoki zvaničnik EU je izjavio danas da će se u razgovorima između Irana, SAD i svetskih sila, nastojati da izradi pregovaračka lista koja će sadržati sankcije koje SAD mogu da ukinu i nuklearne obaveze koje Iran mora da ispuni. Zvaničnik je dodao da se sve strane nadaju da će dogovor biti postignut u roku od dva meseca. Naveo je i da neće biti direktnih pregovora između Irana i SAD.

Prethodno je na sajtu iranskog ministarstva spoljnih poslova objavljeno da iranska delegacija neće imati nikakve pregovore sa američkom delegacijom u Beču i da je na drugim potpisnicama sporazuma da se bilateralno ili multilateralno konsultuju sa SAD, bilo u Beču ili negde drugde, prenosi Rojters. Američki predsednik Džo Bajden ranije je signalizirao spremnost da oživi sporazum, ali njegova administracija insistira da se Iran prvo mora vratiti svojim nuklearnim obavezama, od kojih je većinu Teheran suspendovao kao odgovor na američke sankcije. Bajdenov prethodnik Donald Tramp povukao se iz sporazuma 2018. godine i ponovo uveo sankcije Teheranu, što je podstaklo Iran da, u znak odmazde, prekrši neka od nuklearnih ograničenja iz pakta.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2818 on: April 02, 2021, 05:01:00 pm »

Iran odbija i indirektne pregovore sa SAD
Tanjug 02.04.2021.

Iran će, na sastanku potpisnika iranskog nuklearnog sporazuma, najavljenog za sledeću nedelju, odbiti bilo kakve indirektne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama, kao i ponudu postepenog ukidanja sankcija, objavila je danas državna Pres TV, pozivajući se na anonimne izvore.

- U skladu sa nepromenljivim smernicama iranskog (vrhovnog) lidera, bilo koji rezultat (komisije za nuklearni sporazum) koji bi se zasnivao na ideji o postupnom uklanjanju sankcija ili posrednim pregovorima sa SAD neće biti prihvatljiv - rekao je izvor, prenosi Rojters.

Iran i ključne svetske sile trebalo bi da se u utorak sastane u Beču radi obnove pregovora o nuklearnom sporazumu iz 2015. godine, "kako bi se jasno identifikovale mere za ukidanje sankcija i primenu nuklearnog sporazuma".

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2819 on: April 03, 2021, 03:24:51 pm »

Nećemo korak po korak, Amerika da ukine sve sankcije
Tanjug 03.04.2021.

Ministarstvo inostranih poslova Irana ocenilo je danas da je postupno ukidanje "korak po korak" sankcija toj zemlji potpuno neprihvatljivo, javila je iranska televizija.

- Konačan stav Irana je ukidanje svih američkih sankcija -
citirala je iranska televizija na svom sajtu portparola Ministarstva spoljnih poslova Saeda Katibzadeha, prenosi Rojters.

Agencija navodi da je portparolka Stejt departmenta Džalina Porter izjavila u petak da će fokus razgovora sledeće nedelje u Beču o oživljavanju nuklearnog sporazuma Irana sa svetskim silama iz 2015. godine biti na koracima koje Teheran treba da preduzme kako bi svoju politiku usaglasio sa tim sporazumom. Sporazum Irana s velikim silama (SAD, Rusija, Kina, Francuska, Velika Britanija i Nemačka) iz 2015. predviđa ograničavanje iranskog nuklearnog programa na mirnodopske svrhe u zamenu za ukidanje sankcije.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 [188] 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.