PALUBA
April 25, 2024, 04:08:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 508655 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #315 on: December 29, 2011, 10:11:14 pm »

Ma stvarno vise su mi se smucili sa tim ratovanjem, aman vise.
Svasta se tu moze desiti, mada kad covek pogleda Irak je Iranu dosta stete naneo iako su ovi bili brojniji i naoruzaniji.
Ali sada je novo doba, Ahmadinedzad pokazuje da se ne boji svetskih sila, a za to ima i oruzje.
Ukoliko dodje do konflikata neverujem da ce bilo ko imati bools da udje i ratuje konvencionalno.
Bice to udari sa distance bilo iz Avganistana bilo putem aviona i krstarecih raketa.
Smejem se gledajuci kako amerikanci traze nazad svoj Dron, da nebude on razlog za pocetak sukoba.
A iskreno i ovi ameri su stvarno poceli svima da idu na zivce, mozda bi trebali da dozive jedan vijetnam ali ponovo da bi se malko smirili.
Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #316 on: December 29, 2011, 11:52:23 pm »

  Pitanje za ljude iz struke:
 Ako se ne varam, Iran je još tamo negde krajem 80-tih pretio zatvaranjem (H)Ormuza. I tada a i sada mi nije jasno: A KAKO misle da to urade ?

Ja sam nešto načuo da im je najlakše da "poseju" mine.
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #317 on: December 30, 2011, 12:27:04 pm »

          Da zatvore Hormuški moreuz, verovatno mogu, ali je veliko pitanje koliko dugo i koliko efikasno. Nema sumnje da će peta flota odgovoriti, čak šta više to može i poslužiti kao povod i za možda neku sveobuhvatniju operaciju protiv Irana. Lično mislim da od svega ovoga, bar za sada nema ništa i da se zapravo više radi o zveckanju oružijem, posebno iranske strane i njihovog predsednika Ahmadinedžada. Ako pak krene u jednu ovakvu za njega samoubilačku misiju, Budite uvereni Američki odgovor neće izostati.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #318 on: December 30, 2011, 12:34:46 pm »

Tehnički gledano, uopšte nije problem zatvoriti tesnac, pošto je on dosta uzak, oko 50 km.
Najjednostvniji način je da se iz podmornica poseju minska polja, i to objaviti zvanično u svim većim glasilima sveta.
Na kraju krajeva, mine se ne moraju ni položiti, već samo da se objavi da su one položene - saobraćaj će sigurno stati određeno vreme, a time će zapadne nafne kuće trpeti ogromnu štetu.

Polaganjem mina i branjenjem minskih polja tesnac će biti zatvoren do onog trenutka dok se mine ne povade iz mora, odnosno dok se tesnac ne razminira. Problem je u tome što se minska polja mogu žestoko braniti iz dubine teritorije, mobilnim protivbordskim raketnim sistemima, i na taj način ne dozvoliti razminiranje.

Tako nešto bi sigurno dovelo do ratnog sukoba između SAD i Irana.

Pitam se, koliko je Iran vojnički jak, da li smeju da se upuste u jednu takvu avanturu??
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #319 on: December 30, 2011, 12:59:48 pm »

Na papiru su im oružane snage veoma jake, ali da li se mogu upustiti u rat sa "zveri", uveren sam da ne mogu, pitanje je samo vremena kada bi izgubili takav sukob, jer je reč o izrazito ideologiziranoj vojsci. Tu teško da mogu pomoći bilo kakvi vojni savetnici. Dalje mogu samo staviti  pravilo, da ne lajem pred Novu Godinu. Morske mine su izuzetno efikasno oružje. Sama pretnja njihovog postavljanja može izazvati haos, a tu je onda sukob sa Amerima iza prvog ćoška, ako ne i bespovratno neumitan.
« Last Edit: December 30, 2011, 01:05:29 pm by kumbor » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #320 on: December 30, 2011, 01:39:55 pm »

Svojevremeno je i pok. Gadafi pokušao nešto slično proglašavanjem "linije smrti", ali se to završilo loše po njega. Mislim da su iranci u povoljnijem položaju da zaista i zatvore moreuz, ali ne zadugo, i time bi sigurno izazvali međunarodnu vojnu akciju protiv njih, a ne samo američku. Dakle dali bi amerikancima adut da privuku i druge saveznike koji se danas nećkaju kada je u pitanju napad na Iran (poput Francuske, V.Britanije itd.).
Logged
langsdorff
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 339


Hans Langsdorff


« Reply #321 on: December 30, 2011, 03:58:52 pm »

              To je sukob koji Iranci nikako ne mogu sebi priuštiti, a kamoli dobiti. Sama pretnja ili objava da su mine postavljene, dovela bi do blokada saobraćaja kroz taj moreuz. To bi načinilo veliku štetu naftnim kompanijama i izazvalo haos na berzama. Ali bi takodje pokrenulo jednu široku medjunarodnu vojnu akciju protiv Irana, koja bi se verovatno završila ko i ona u Iraku, potpunim zauzimanjem zemlje od strane Amerikanaca i njihovih saveznika. Ako bi blokirali moreuz i na taj način obustavili nesmetan saobraćaj u ovom delu sveta, uz već pomenuti haos na berzama i skok cena nafte, isti taj Iran mislim da više ne bi mogao da računa ni na simpatije Kine i Rusije. Ovoj vesti, mislim da ne treba pridavati posebnu važnost, jer se verovatno radi o blefiranju, u cilju prevashodno da se izbegne, ograničenje izvoza sirove nafte Irana. To ograničenje bi ih bacilo u ne baš zavidan položaj, imajući u vidu i sankcije koje Iran trpi. Ovo mi se sve cini više kao neko taktiziranje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #322 on: December 30, 2011, 05:44:42 pm »

To sam i ja mislio da kažem:
tehnički gledano vrlo lako je blokirati tesnac - ali gledajući sveobuhvatnije, pitanje kakve bi sve posledice takva akcija izazvala?!
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #323 on: December 30, 2011, 05:48:45 pm »

Zamenik kineskog ministra spoljnih poslova je juče bio u Teheranu i pozvao je na mir u moreuzu. Kinezima sigurno ne bi odgovaralo da se Iran poigra sa zatvaranjem moreuza, obzirom da je ove godine 25% iranske proizvodnje nafte otišlo u Kinu, a naredne godine će verovatno dostići i trećinu. Istovremeno, siguran sam da će kinezi blokirati bilo kakav pokušaj da se u UN izglasa ograničenje izvoza nafte iz Irana, jer su im oni možda i glavni snabdevač ovim energentom, i to bi svakako imalo snažan uticaj i na kinesku ekonomiju.
Dakle kinezima ne odgovara ni ograničenje izvoza Iranu, niti zatvaranje moreuza kroz koji prođe preko 50% nafte namenjene Kini, dakle očekujem da će oni biti veoma zainteresovani za rasplet ove situacije.
Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #324 on: December 30, 2011, 06:36:45 pm »

Prvenstvano treba gldati na to kakav uticaj mogu imati balisticke rakete koje Iran ima, na 5 americku flotu.
Ukoliko neprijatelja unistite daleko od kuce to ce mu dati do znanja da ukoliko ga mozete onesposobiti na recimo 1000 kilometara od obale da on nema sta da trazi.
To bi jedino moglo da se uradi protiv amera, ali opet ponavljam ukoliko balisticke rakete imaju takve mogucnosti.
Miniranjem bi se dobilo na cilju smanjivanje i haos sto se nafte tice, ali ukoliko ze zeli uci u rat ja bih licno prvo napao flotu i minirao u isto vreme.
Tako bih uspeo da neprijatelja obogaljim i odradim posao koji sam nameravao.
Inace samo postavljanje mina bez napada nece dati nikakvog rezultata, osim sto ce privuci vise neprijatelja.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #325 on: December 30, 2011, 07:08:39 pm »

Balističke rakete su relativno neprecizne i protiv stacionarnih ciljeva na kopnu, a kamoli da se njima gađaju pokretni ciljevi kao što su ratni brodovi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #326 on: December 30, 2011, 07:29:35 pm »

Balističke raketer imaju CEP od oko 300-500m, što znači da se en mogu efikasno koristiti protiv brodova. Osim toga, rakete Standard mogu da pogode takav glomazan cilj na nekoliko kilometara od broda, ili se može poslati neki brod sa onim 21 cevnim raketnim lanserom za sidewinder ili asraam - zaboravih kako se to čudo zapravo zove. Da - lanser se zove RAM od rolling airframe missile.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #327 on: December 30, 2011, 07:39:20 pm »

Придружио бих се онима који кажу да ни Ирану ни САД у овом моменту не одговара озбиљнији ратни сукоб. На делу је реторика и опипавање пулса противне стране. Запад вероватно смера да битно ограничи иранске испоруке нафте и тако још више отежа ионако тешку економску ситуацију у Ирану. Међутим, то неће ићи тако лако јер је један од највећих купаца иранске нафте Кина. Она ће блокирати сваку такву иницијативу у УН. Најва ембарга на иранску нафту је више провера реакције Кине, него Ирана.
« Last Edit: December 30, 2011, 07:53:20 pm by dzumba » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #328 on: December 30, 2011, 07:44:01 pm »

Videćemo, videćemo. Ovo je prilika da Kina, ukoliko bude stvarno rešena, stane na kraj unilateralizmu i samovolji SAD u delovanju po svetu. Ako Kinezi stvarno kažu NE MOŽE, onda neće moći. Da li će to stvarno tako i biti, videćemo u jednoj od sledećih epizoda.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #329 on: December 30, 2011, 10:19:48 pm »

Nema ništa od sukoba velikih razmera između Irana i SAD-a. Ovo je čisto "lajanje" jednih na druge. Iranci nisu blesavi jer i sami znaju da bi zatvaranje Hormuza više naštetilo njima nego drugoj strani. I dalje će nastaviti da optužuju jedni druge za svakave moguće gluposti, koje i jednima i drugima padnu na pamet.
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.