Среда, 30.03.2022.
М. Пешић
Израелско-арапски „фронт” против ТехеранаШеф Стејт департмента и министри Израела, УАЕ, Бахреина, Марока и Египта уједињени против могућности да Иран развије нуклеарно оружјеАмерички државни секретар Ентони Блинкен и министри спољних послова Израела и четири арапске државе демонстрирали су јединство усмерено против нуклеарних амбиција Ирана. Наиме, високе арапске дипломате и шеф Стејт департмента искористили су дводневни самит у израелској пустињи Негев да притисну домаћина да оживи преговоре с Палестинцима о успостављању мира. Дводневни састанак одржан је у ситуацији када су Израел и поједине арапске земље забринути да ће разговори о обнављању нуклеарног споразума с Ираном из 2015. године, који се приводе крају у Бечу, оставити Техерану могућност да направи атомско оружје, али и да ојача герилске снаге у региону, попут Хезболаха. Уочи самита Ентони Блинкен је рекао да су САД и Израел посвећени томе да онемогуће Ирану да направи нуклеарно оружје.
На завршетку разговора у кибуцу Сде Бокер у пустињи Негев, где је сахрањен оснивач модерног Израела Давид Бен Гурион, израелски шеф дипломатије Јаир Лапид је најавио да ће ови разговори добити трајну форму како би се ојачале трговинске и безбедносне везе са сунитским арапским државама.
„Ова нова архитектура – заједничке способности коју градимо има циљ да застраши и одврати наше заједничке непријатеље, пре свега Иран и његове заступнике”, рекао је Лапид после састанка с колегама из САД, Уједињених Арапских Емирата (УАЕ), Бахреина, Марока и Египта, преноси Ројтерс.
Министар иностраних послова Бахреина Абдулатиф ел Зајани описао је разговоре као корисне за одвраћање група које подржава Иран, попут Хезболаха. „Наравно, део овог процеса биће обновљени напори за решавање палестинско-израелског сукоба”, додао је Зајани. Као још један знак да нови „савезници” збијају редове против Ирана, израелски амбасадор у Бахреину Ејтан Наех рекао је да ће његова земља ускоро именовати војног аташеа у штаб Пете флоте америчке морнарице у Бахреину. Уједињени Арапски Емирати, Бахреин и Мароко нормализовали су везе с Израелом у оквиру америчке иницијативе познате као Аврамов споразум 2020, док је Египат био прва арапска држава која је 1979. године склопила мир с Израелом.
Поздрављајући ове споразуме арапских држава с Израелом, Блинкен је после састанка јасно поручио да ови регионални договори ипак нису замена за мировни напредак између Палестинаца и Израелаца. Као и ове четири арапске земље, и САД желе решење с две државе којим би Палестинци добили државност заједно с Израелом. Али, разговори који би водили том циљу заустављени су 2014. У дану кад је одржаван овај израелско-арапски самит јордански краљ Абдулах допутовао је у Рамалу како би се састао с палестинским председником Махмудом Абасом. Фокус овог сусрета су напори на смањењу регионалних тензија уочи светог муслиманског месеца рамазана.
Министарски израелско-арапски самит, који је по оцени домаћих медија назван „историјским”, организован је у тренутку кад амерички савезници на Блиском истоку изражавају забринутост због све већег недостатка посвећености Бајденове администрације овом неуралгичном региону. Иако Вашингтон стално понавља да остаје дубоко посвећен региону, главни фокус његове спољне политике окренут је стратешки важнијим проблемима – Кини и Русији, која је 24. фебруара започела рат у Украјини.
Влада Нефтали Бенета може да буде више него задовољна јер је успела да први пут на израелском тлу окупи шефове дипломатија арапских земаља које су нормализовале односе с јеврејском државом. Поводом овог састанка званичник израелског Министарства спољних послова Гил Хаскел рекао је за израелски радио Кан да се умерени састају да разговарају и формирају фронт против екстремиста.
Izvor:
www.politika.rs