PALUBA
April 28, 2024, 04:26:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 224   Go Down
  Print  
Author Topic: Mogući vojni udar na Iran  (Read 510123 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #855 on: January 05, 2016, 10:30:50 pm »

Јављају и да је амбасадор Кувајта напустио Техеран...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #856 on: January 06, 2016, 11:42:08 am »

Ako počne žurka između Persijanaca i vehabija, u šta čisto sumnjam jer to trenutno nikako ne odgovara VB-u, ne vidim način da vehabije pobede...osim ako ne dobiju atomsku bombu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #857 on: January 06, 2016, 12:21:54 pm »

Radio sam i sa iranskom i sa saudijskom vojskom. Iranci su neuporedivi bolji, pametniji i organizovaniji.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #858 on: January 06, 2016, 12:22:14 pm »

Neki komentarišu da je ovakva situacija stvorena da bi se Iranu ponovo uvele sankcije ( danas SAD razmatra to pitanje) na slobodnu trgovinu naftom. S jedne strane to ne odgovara Saudijskoj Arabiji ,a sa druge SAD bi teško kontrolisale iransku trgovinu i moguć iransko-ruski dogovor o cenama i valuti u kojoj se nafta prodaje. Tako da se ovo zatezanje odnosa između Irana i SA  može posmatrati i iz tog ugla i ko hoće ustvari da izvuče maksimum iz toga.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 889



« Reply #859 on: January 06, 2016, 01:29:07 pm »

Ako počne žurka između Persijanaca i vehabija, u šta čisto sumnjam jer to trenutno nikako ne odgovara VB-u, ne vidim način da vehabije pobede...osim ako ne dobiju atomsku bombu.

С обзиром да су Персијанци добри пријатељи са Кимом III, а он доказано има "Бомбу", није немогуће да у неком сценарију Ријад и околина буду претворени у стаклену пустош.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #860 on: January 06, 2016, 03:22:48 pm »

Samo sto i Evropa zaboravlja da Persijanci nisu nesposobni arapi koji ce da poloze oruzje za 7 dana ,druga su oni sorta!
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #861 on: January 06, 2016, 04:12:33 pm »

To uvek govore, Persijanci su krem, Arapi su nula...A gde su se to Iranci pokazali, u kom sukobu? U Siriji im nešto često ginu generali koji predvode napad, a ako se tako budu ponašali u sukobu sa Saudijcima onda će sve da se svede na 80te i čišćenje minskih polja fanaticima.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #862 on: January 06, 2016, 06:14:35 pm »

Pa pokazali su se za vreme Iračko-Iranskog rata. Vojska je bila obezglavljena posle pobede revolucije jer su sklonjeni svi oficiri kojima se nije verovalo, a to je bilo cca.80-85% komandnog sastava. Iračani su mislili da će ih pregaziti za par dana, a onda su se uvukli u rat koji je trajao 8 godina. Osim toga, gledajući kako vehabije ratuju sa svom onom silnom fensi-šmensi opremom i naoružanjem protiv ekipe u sandalama, vidim da se nisu baš pokazali u najboljem svetlu. Ostavlaju ispravnu opremu i beže čim se malo zapuca. Zaista ne vidim zašto bi se bolje pokazali protiv Persijanaca.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #863 on: January 06, 2016, 07:58:56 pm »

Један занимљив текст из "Спутњика" и шиитима и сунитима, посебно о њиховим политичким и друштвеноорганизационим ("културолошким") разликама.

Сукоб сунe и шиије био би раван верским ратовима из 17. века

Коментари и Аналитика
16:00 05.01.2016(освежено 16:01 05.01.2016)

Никола Јоксимовић

Убиство шиитског верског првака Нимра ел Нимра, борца за људска права саудијских шиита, узбуркало је страсти до те мере да постоји опасност да ствари измакну контроли. Јер сукоб Ирана и Саудијске Арабије за превласт није само сукоб две нације и државе, већ сукоб два исламска верска, политичка и друштвеноорганизациона концепта — шиије и суне.

Ниједна религија која претендује да постане универзална (а ислам је управо таква религија) није остала јединствена; цепања на фракције, секте и деноминације биле су уобичајена појава и у хришћанству и у исламу.

Цепање ислама на шиију и суну (на нашим просторима познату и као сунет) десило се у раним годинама постојања ислама и то је први и највећи разлаз у његовој историји. У прво време, разлаз је био политичке природе, око наслеђа Мухамедове мисије, да би касније разлике постале доктринарне и теолошке.

Догматске разлике, међутим, иако значајне, нису једине. Разлике у политичком светоназору и друштвеној организацији чине се у данашњем тренутку важнијим. Ретко када се деси да у стварности постоји идеални тип појаве која се проучава, а Саудијска Арабија и Иран су управо такви типови сунитске, односно шиитске државе.

Већина исламолога слаже се да је суна статички, док је шиија динамички принцип у исламу. Сунити су, како њихово име дословно каже, „људи традиције“, у значењу опонашања живота Мухамедовог. У суни време стоји на оној тачки која означава заокруживање догматског, политичког и друштвеноорганизационог концепта. Зато су саудијске власти имале великих проблема да скрше отпор технолошкој модернизацији државе педесетих година прошлог века.

Бедуини нису желели да се одрекну свог начина живота и прихвате фрижидере, шпорете и расхладне уређаје, сматрајући да они нарушавају основне постулате суне. Отпор је скршен, што државном репресијом, што бескрајно дугим расправама верских поглавара, чији је крајњи закључак био да технолошки напредак не нарушава постулате ислама.

У саудијском случају, то није значило да технолошки напредак истовремено доноси демократију и људска права. Иако седи у Комисији УН за људска права (што представници већине чланица УН сматрају својеврсним скандалом), људска права у Саудијској Арабији не поштују се, поготово када је реч о мањинама и женама.

Шиитска мањина, чији је вођа био Нимр ел Нимр, има ту несрећу да насељава регион југоистока Саудијске Арабије, регион који је најбогатији нафтом. Зато њихов бунт и тежња за изједначавањем права са сунитском већином нису имале одјека на демократском Западу.

Са друге стране, Иран, као већински шиитска држава, демократска је република. Када се каже да је Иран демократска република, треба имати на уму да се ради о демократији у оквирима шиитског ислама, али шиија, као динамички принцип, која традицији, Курану, Мухамедовим мислима и животним поукама придодаје још и учења имама, у перманентној је промени, трагању, интеракцији.

Зато је у Ирану било могуће увести парламентарни систем и демократске изборе, наравно под сталним надзором верских вођа и строгог придржавања исламских постулата.

За разлику од суне, која никада није у себе инкорпорирала друге културе, већ се трудила да их потре (екстремни примери су талибанско рушење монументалних Будиних статуа у Бамијану и ДАЕШ-ово рушење Палмире у Сирији), шиија се у Ирану ослањала и ослања на староперсијску традицију.

Либералнија, толерантнија и напреднија од суне, шиија је успела да се учврсти у модерности и да постане привлачна многим муслиманима. Од победе Исламске револуције у Ирану (1979), ова држава је постала (упркос изолацији и санкцијама) индустријска држава, политички стабилна, са развијеним свим видовима културног живота, који не мора нужно да буде верски, као што је то случај у Саудијској Арабији.

Управо у сунитском конзервативизму лежи клица слабости режима арапских нација, које су, да би се модернизовале, на силу морале да постану секуларне државе са олигархијским владама на челу. Ове олигархије, после пола века владавине, нису испуниле зацртане циљеве и догодило се „Арапско пролеће“ и успон екстремног ислама. Иран је, са друге стране, да би се модернизовао, постао исламска (демократска) република.

Шиију и суну, као два погледа на ислам, тешко је упоредити са сличним феноменима у другим религијама, међутим, као и у случају католика и протестаната, и између шиита и сунита вођени су крвави обрачуни. Ретки су били тренуци јединства. Тако је остало до данас. Сукоб који прети да се разбукта између Саудијске Арабије (и њених сунитских савезника) и Ирана, биће раван европским верским ратовима из 17. века и још више ће закомпликовати ионако компликовану ситуацију на Блиском истоку, јер сукоб Ирана и Саудијске Арабије није само сукоб две државе и два политичка система, већ и сукоб два политичка концепта ислама — демократског и аутократског.

http://sptnkne.ws/awXR
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #864 on: January 07, 2016, 07:46:32 am »

Katar povukao svog ambasadora u Teheranu
Beta   06.01.2016.

Katarske vlasti povukle su danas svog ambasadora u Teheranu posle napada na saudijska diplomatska predstavništva u Iranu, javila je agencija KNA.

"Ministarstvo inostranih poslova povuklo je svog ambasadora u Iranu posle napada na saudijsku ambasadu u Teheranu i generalni konzulat u Mashadu", izjavio je katarski zvaničnik Haled bin Ibrahim el Hamar. Pogubljenje 47 osoba, među kojima šiitskog imama u Saudijskoj Arabiji izazvalo je burne reakcije i nasilje šiitskih muslimana na Bliskom istoku. Posle napada na saudijska diplomatska predstavništva u Iranu, Rijad je prekinuo diplomatske odnose s Teheranom. Istu odluku su kasnije doneli Bahrein, Sudan i Džibuti. Ujedinjeni Arapski Emirati su povukli svog ambsadora kao i Kuvajt, dok je Jordan pozvao iranskog ambasadora u Amanu na razgovor.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #865 on: January 07, 2016, 07:48:48 am »

Irak nudi posredovanje u smirivanju tenzija Rijada i Teherana
Beta   07.01.2016.

Iračke vlasti ponudile su u sredu da posreduju između Saudijske Arabije i Irana koje su prekinule diplomatske odnose nakon pogubljenja šiitskog imama Nimra Bakera el Nimra u Rijadu i napada na saudijsku diplomatsku misiju u Iranu.

Šef iračke diplomatije Ibrahim el Džafari, koji se nalazi u poseti Teheranu, izjavio je da je Irak spreman da posreduje između dve države i dodao da pogubljenje šiitskog imama predstavlja "zločin". Kako je ocenila agencija AP, Irak želi da napravi ravnotežu u nemirnom regionu. Šiistka vlada u Bagdadu oslanja se na iransku pomoć u borbi protiv islamističkih grupa, ali takođe želi da popravi odnose s naftom bogatom Saudijskom Arabijom, koja je prošle nedelje uputila svog ambasadora u Bagdad, prvi put posle 25 godina. Šef iranske diplomatije Muhamed Džafar Zarif izjavio je da Irak može da igra značajnu ulogu u smirivanju napetosti u regionu i ponovio optužbe na račun Saudijska Arabije zbog pogubljenja El Nimra.

Izvor: www.blic.rs

Posredovanje između Saudijske Arabije i Irana ponudila je i Rusija.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #866 on: January 07, 2016, 09:52:00 am »

izgleda da je i Đibuti povuka veleposlanika iz Teherana
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #867 on: January 07, 2016, 12:57:10 pm »

Saudijski avioni bombardovali iransku ambasadu u Jemenu
RT , V. F.   07.01.2016.

Zvanični Teheran danas je optužio Saudijsku Arabiju za bombardovanje iranske ambasade u Saani, prestonici Jemena. Prema prvim podacima poginulih nema, ali je nekoliko čuvara povređeno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Saudijska Arabija je odgovorna za štetu na zgradi Ambasade i povrede pojedinih njenih službenika" rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Hosein Džaber Ansari. Istovremeno je objavljena informacija da je Vlada Irana zabranila uvoz svih proizvoda iz Saudijske Arabije. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, koja već mesecima bombarduje Jemen, saopštila je da će "ispitati sve optužbe" koje stižu iz Irana. Portparol koalicije general Ahmed Aseri dodao je da su avioni koalicije izveli velike napade na Saanu u sredu uveče, gde su na meti bili "raketni lanseri koje koristi Huti milicija u Jemenu". On je istakao da su se "protivnici krili u civilnim objektima, uključujući napuštene ambasade". Aseri je rekao da je koalicija zatražila od svih zemalja da dostave koordinate svojih diplomatskih misija i da optužbe zasnovane na informacijama dobijenim od Huta "nisu kredibilne". Podsetimo, pre nekoliko dana u Teheranu je demolirana ambasada Saudijske Arabije, kao odgovor na pogubljenje šiitskog sveštenika Nimra al Nimra.

Izvor: www.blic.rs


* CYBj1S3WcAAR3Tw.jpg (71.73 KB, 600x300 - viewed 87 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #868 on: January 07, 2016, 01:12:14 pm »


Napad na diplomatsko predstavništvo strane države u stranoj zemlji je očigledno kršenje Bečke konvencije o diplomatskim odnosima, iz 1961. godine. A ovo nije samo napad, već bombardovanje... ako je vest tačna da je ambasada bombardovana.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #869 on: January 07, 2016, 01:49:38 pm »

I ruske agencije prenose istu vest pozivajući se na  website of the Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB)
Logged
Pages:  1 ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... 224   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.