PALUBA
April 26, 2024, 12:02:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija kupuje samo 12 Rafala  (Read 6210 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: April 05, 2022, 12:05:31 pm »




Francuski mediji: Srbija možda kupuje 12 rafala


 Srbija će, prema navodima francuskih medija, ove godine možda kupiti 12 novih aviona rafala.

Kako navodi francuski La Tribune, razgovori su najpre vođeni oko šest aviona, a onda o 12.

Dassault Aviation je svoju ponudu predao početkom marta, a kako dodaju francuski mediji, nabavka novih borbenih aviona omogućila bi Srbiji da modernizuje svoju flotu.


izvor
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #1 on: April 05, 2022, 12:39:08 pm »

Onako kako se slažem da se treba kupiti jedan radar GM-400 i 4  GM-200 Mm/a 4D AESA radar (ili 4 GM-400 i 12 GM-200 mm/a i jedno i drugo nam odgovara s tim što je druga varijanta skuplja ) tako se ni pod razno ne slažem da se kupi Rafal.  Znao sam da je ta kupovina "masonsko mafijanje " između Makrona i Vučića da bi "podržali" jedan drugog na izborima (i u SRB i u FR) ,a sada se to i vidi iz aviona.  U situaciji i u trenutku kada se ne zna šta će sutra biti i kada cene rastu u nebo zbog korone i rata u Ukrajini mi se prsimo sa 3 milijarde evra za avion koji nam ne treba i koji u slučaju bilo kog sukoba je maltene bezvredan  (što se videlo 1999.i što se vidi i sada u Ukrajini  ).
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #2 on: April 05, 2022, 01:32:26 pm »

Dassault Aviation : la Serbie va-t-elle monter aussi dans le Rafale ?
Dassault Aviation discute avec la Serbie d'une vente de six Rafale. Cette commande, si elle se concrétisait, permettrait à l'avionneur de mettre un pied dans l'armée de l'air serbe.

Nul doute que Dassault Aviation a particulièrement suivi l'élection présidentielle serbe, qui s'est déroulée dimanche. Et notamment la réélection d'Aleksandar Vucic. Pourquoi une telle attention de la part de l'avionneur ? Parce qu'il y a en jeu la vente possible de 12 Rafale neufs en Serbie en 2022, selon des sources concordantes. Et la réélection du président serbe devrait faciliter cette opération. Au départ, les discussions portaient sur seulement six appareils, puis finalement sur 12. Dassault Aviation aurait remis son offre début mars. L'acquisition d'avions de combat neufs permettrait à Belgrade de moderniser sa flotte composée de MiG-21 et MiG-29 ainsi que de vieux avions de combat yougoslaves 30 Soko J-22 Orao et Soko G-4 Super Galeb.

Preuzeto sa: https://www.latribune.fr/entreprises-finance/industrie/aeronautique-defense/dassault-aviation-la-serbie-va-t-elle-monter-aussi-dans-le-rafale-912726.html






Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3 on: April 05, 2022, 04:21:05 pm »

    Hajde da vidimo u nedelju 03.04-je  predsednik Vucic pobedio i oosvojio novi mandat od 5godina.Buduci da je razlika u korst njegovog -protukandidata bivseg NGS g; Ponosha izxnosila cirka 2 mililiona glasova,dali ovakve vesti donos nekome predost?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: April 06, 2022, 05:07:24 am »

Znači formiraće se i druga eskadrila nadzvučne avijacije.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #5 on: April 06, 2022, 05:40:19 am »

Možda MiG-ovi odu u pričuvu
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: April 06, 2022, 07:58:36 am »

Ja bi ih terao dokle god mogu da izdrže, a posle toga muzej.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #7 on: April 06, 2022, 08:55:07 am »

I T7 Red Hawk za našu decu ako može. Greota da se baci.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #8 on: April 06, 2022, 11:18:06 am »

Ja bi ih terao dokle god mogu da izdrže, a posle toga muzej.

Rafale?  Moguće, ako Srbija ima para za to. Ipak, posle 60 godina MiGova, teško je integrisati potpuno novi avion. Rusi će nqm verovatno dati mnogo bolju ponudu, spustiti cenu koliko god budu mogli, nuditi barter, avione za robu, itd. Ako ipak Rusi, onda potpuno nove avione, uz debeli popust. Za sada, Srbija je u potpunosti obezbedila air policing i mirnodopsku zaštitu svog VaP ovim što ima. Po meni, ima daleko važnijih stvari u zemlji u kojoj samo u Vučićevim maštarijama prosečna plata iznosi 600 EUR. Naravno, ja znam i ljude čija je redovna plata 5.000 Eur i koji su do tog mesta došli samo svojim radom i trudom, ali to su retki slučajOvi. Kad bih danas otišao u neku penziju (za šta nemam nijedan uslov) penzija bi mi bila 350EUR.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #9 on: April 06, 2022, 12:42:24 pm »


I T7 Red Hawk za našu decu ako može. Greota da se baci.


Ja bih pre uzeo M346, ali dobro de.


Rafale?  Moguće, ako Srbija ima para za to. Ipak, posle 60 godina MiGova, teško je integrisati potpuno novi avion. Rusi će nqm verovatno dati mnogo bolju ponudu, spustiti cenu koliko god budu mogli, nuditi barter, avione za robu, itd. Ako ipak Rusi, onda potpuno nove avione, uz debeli popust.


Od Rusa uskoro nećeš smeti ni paklo šibica da kupiš a kamoli avion. Odmah ćeš dobiti po labrnji.
Logged
mpetro
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


« Reply #10 on: April 06, 2022, 04:40:25 pm »

 U situaciji i u trenutku kada se ne zna šta će sutra biti i kada cene rastu u nebo zbog korone i rata u Ukrajini mi se prsimo sa 3 milijarde evra za avion koji nam ne treba i koji u slučaju bilo kog sukoba je maltene bezvredan (što se videlo 1999.i što se vidi i sada u Ukrajini  ).

uh ...  mislim da griješiš , da ukrajina ima recimo dve eskadrile rafala sa ful opremom i uvježbane pilote , imali bi rusi velike
gubitke u borbi sa njima ...  usporedba sa 99. nije relevantna jer mig 29 tada nije bio top avion ( a pogotovo srpski koji
su bili u lošem stanju) , dok je rafal trenutno među najboljima ... naravno da sa 20 -ak aviona nemožeš pobjediti velesilu koja ih ima
nekoliko stotina , ali im možeš jako zagorčati život . Najvažnija stavka je naravno novac... novi rafali su skupi
« Last Edit: April 06, 2022, 04:45:58 pm by mpetro » Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 103


Ko laje zlo ne misli


« Reply #11 on: April 06, 2022, 06:23:13 pm »

  U situaciji i u trenutku kada se ne zna šta će sutra biti i kada cene rastu u nebo zbog korone i rata u Ukrajini mi se prsimo sa 3 milijarde evra za avion koji nam ne treba i koji u slučaju bilo kog sukoba je maltene bezvredan (što se videlo 1999.i što se vidi i sada u Ukrajini  ).

uh ...  mislim da griješiš , da ukrajina ima recimo dve eskadrile rafala sa ful opremom i uvježbane pilote , imali bi rusi velike
gubitke u borbi sa njima ...  usporedba sa 99. nije relevantna jer mig 29 tada nije bio top avion ( a pogotovo srpski koji
su bili u lošem stanju) , dok je rafal trenutno među najboljima ... naravno da sa 20 -ak aviona nemožeš pobjediti velesilu koja ih ima
nekoliko stotina , ali im možeš jako zagorčati život . Najvažnija stavka je naravno novac... novi rafali su skupi
Sa ful opremom ti je ključna stavka u celokupnoj maštariji.  Wink
A to je ono što je takođe nemoguće dobiti. 
Druga pitanja su : da li ćemo uzeti kredit kod Kineza i Rusa i kupiti Francuski Rafal ili ćemo uzeti kredit kod Amerikanaca/Evropljana? 
Da li ćemo kupovati kerozin za Rafale od Evrope ili Rusije?
Kako ćemo školovati pilote za Rafale  (na domaćim "VazduKohoplovima" koji su ili analogni ili potpuno drugačiji u odnosu na Francuske ili ćemo i njih slati u FR na školovanje )?

Jedini segment koji mi je donekle logičan je nastavak vojno -vojne saradnje, jer mi dosta toga kupujemo od Francuza  (od opreme koja se ugrađuje u modernizovani avion Orao, do vozila Lazar ili NTV, pa na kraju i opremu u Tenku M-84 i PASARSu ) ,ali oni maltene ništa ne kupuju od nas, tako da je to jednosmerna ulica.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #12 on: April 06, 2022, 06:27:35 pm »

Две ескадриле Рафала не би зауставиле Русе, баш као што не би зауставиле ни Американце или Кинезе. Само би подигле цену рата, што у основи и јесте циљ. Висока цена је веома ефикасан метод одвраћања.

Србија би веома брзо требала да одлучује о набавци авиона, ако намерава да обави цео процес без стреса. У супротном ће се опет куповати наврат-нанос.

Без обзира на деценије употребе Миг авиона, та прича је завршена. Не само ради политичке ситуације, него и ради тога што Миг више нема шта да понуди.

Набавка авиона је увек и политичка одлука. Не искључујем могућност да у игру уђу и Кинези, али Рафале заиста делује као најозбиљнији кандидат.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #13 on: April 08, 2022, 04:04:38 pm »

Buducnost je u integracji i razmeni podataka sa svih senzora izmedju svih.

Mislim da za jedno duze vreme 5-10 godina mi nista necemo uzimati od rusa osim onog sto smo vec platili a i to je na dugom stapu.

Rezervi delo i to ce biti problem.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #14 on: April 11, 2022, 03:41:58 pm »




Vučić: "Srbija planira kupovinu Rafala"


Srbija planira da nabavi francuske borbene avione Rafale, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić za Rojters.

To, prema navodima britanske novinske agencije, eksperti vide kao "najnoviji znak da se Beograd distancira od tradicionalnog snabdevača oružjem i saveznika Rusije".

"Pregovarali smo o ovoj kupovini 12 novih aviona godišnje i takođe planiramo da kupimo još 12 korišćenih aviona iz druge zemlje", kazao je Vučić.

Srbija i "Dassault Aviation", francuska kompanija za proizvodnju vojnih i poslovnih aviona, razgovarali su o kupoprodaji 12 aviona, objavio je francuski "Tribjun vikli" prošle nedelje.

Rojters podseća da je pre tri godine Srbija kupila Mistral, francuski sistem zemlja-vazduh, a 2016. godine je kupila helikoptere od "Erbasa".

"Zainteresovani smo nabavku Rafala, gledamo najbolji način da ih kupimo, a da ne ugrozimo naše javne finansije", dodao je Vučić.

Predsednik Srbije je istakao da Beograd takođe razmatra kupovinu dodatnih aviona kako bi zamenila letelice napravljene u bivšoj Jugoslaviji.


izvor
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.