PALUBA
March 29, 2024, 03:30:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Britanci konstruisali ASRAAM na šasiji Supacat HMT za Ukrajinu  (Read 1527 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« on: August 04, 2023, 10:38:52 pm »

Britanski raketni sistem PVO "LIMAWS-R ASRAAM" (prim. Kubovac) za Ukrajinu

U engleskom časopisu The Times, pojavila se fotografija za koju se tvrdi da prikazuje novi sistem PVO, koji je Velika Britanija "konstruisala" za potrebe Ukrajinske PVO.

Sistem PVO se nalazi na nosećoj šasiji koju čini oklopljeno vozilo 6x4 Supacat, težine 8,8 tona. Vozilo je poznato kao nosač nekada perspektivnog britanskog projekta višecevnog raketnog sistema zemlja-zemlja tipa LIMAWS (lightweight mobile artillery weapon system – rocket).
Projekat se sastojao iz dve verzije, LIMAWS-G (topovska verzija) i LIMAWS-R (raketna verzija).

Sistem se zbog svog izgleda ali i jedinstvenog sistema upravljanja vatrom, nazivao i "engleskim HIMARS-om". Na približno 9t, LIMAWS-R je dovoljno lagan da 2 sistema mogu da budu prevožena transportnim avionom C-130J Hercules ili jedan sistem može biti nošen ispod helikoptera CH-47 Chinook. Ima moć da lansira precizne rakete vođene GPS-om dometa većeg od 60 km.
LIMAWS(R) ima autnomiju u radijusu od 500 km. Prenosivost sistema znači da može vrlo brzo pristupiti teškim prednjim područjima kako bi kopnenim snagama pružio preciznu vatrenu podršku velikog obima.

LIMAWS(R) se sastoji od vozila Supacat sa pogonom na šest točkova na sva četiri točka i lansera Lockheed Martin sa samopunjačem.

Iako nisu planirane velike serije, oba projekta su povučena iz razvoja 2008. godine.

Sada, imamo novi momenat. Naime, navedeno vozilo se sada koristi kao nosač za protivvazduhoplovne IC samonavođene rakete tipa V-V tipa ASRAAM, britanske proizvodnje. Ove rakete razvijene su u Velikoj Britaniji sa namerom da zamene rakete AiM-9 Sidewinder u Kraljevskom vazduhoplovstvu (RAF).
ASRAAM je dizajniran da dozvoli pilotu da izvrši lansiranje, a zatim da se okrene pre nego što protivnička letelica može da izvrši protivdejstvo. Leti brzinom većom od 3 maha do daljina od preko 25 kilometara. Zadržava sposobnost manevrisanja pri preopterećenju od 50 g.

Imajući u vidu da su podaci o dometu izvedeni prilikom lansiranja iz aviona (iz vazduha), ukoliko na projektilu nisu rađene modifikacije startnog impulsa raketnog motora, domet projektila će verovatno biti značajno niži od 25+ km i verovatno će se kretati do 10 ili 12 km i do visina od 5-6 km.
U situaciji velikih problema ukrajinskih snaga sa ruskim niskoletećim helikopterima Ka-52 i Mi-28 koji lansiraju precizno navođene protivoklopne i druge navođene i nevođene projektile sa daljina i većih od 8 km, ovo sredstvo obzirom i na svoju mobilnost i oklopljenost, može pokušati da se suprotstavi.

Nije još poznat način otkrivanja ciljeva i navođenja, ali se pretpostavlja da se za otkrivanje može koristiti bilo koja radarska i/ili vizuelna osmatračka stanica. Samo vozilo je opremljeno IC tragačem-termalnom kamerom kojom otkriva cilj i na osnovu koga se može izvršiti usmeravanje raketa koje imaju mogućnost lansiranja i bez zahvata IC tragačem na lanseru (LOAL) koristeći sopstveni inercijalni navigacioni sistem.

Takođe, ne znamo ni broj raketa koje će se nalaziti na vozilu. Na, do sada jedinoj, fotografiji vidimo lansirno postolje sa 2 rakete, tako da će sudeći po izgledu i smeštaju, biti potrebni značajni radovi da se omogući povećanje broja raketa na vozilu.

Sasvim je moguće da ćemo u narednim danima i sedmicama imati više podataka o ovom oruđu, a za sada imamo samo jednu njegovu fotografiju:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* LIMAWS-R ASRAAM.jpg (121.32 KB, 1079x666 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #1 on: October 05, 2023, 01:49:59 pm »

Britanske rakete vazduh-vazduh konvertovane u zemlja-vazduh ostvarile prve pogotke u Ukrajini

Imamo prilike da vidimo, kako se,čini, prvi put jedinstveni mobilni raketni sistem protivvazduhoplovne odbrane koji je isporučila Britanija, baziran na AIM-132 naprednim raketama vazduh-vazduh kratkog dometa, ili ASRAAM, konvertovanih za namene zemlja-vazduh, u akciji u Ukrajini.

Pojavio se video koji izgleda da prikazuje raketni sistem zemlja-vazduh koji je isporučila Britanija u čijem središtu je raketa vazduh-vazduh AIM-132 ASRAAM koja se koristi u Ukrajini:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na društvenim mrežama pojavio se video snimak koji pokazuje primerak raketnog sistema zemlja-vazduh naoružanog sa AIM-132 u dejstvu, "radno" nazvanog ASRAAM/Supacat. Video snimak, je snimljen noću, što otežava identifikaciju sistema u upotrebi, ali njegova prepoznatljiva senzorska kupola na vrhu se u jednom trenutku čini vidljivom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

AIM-132 sa infracrvenim navođenjem ima tragač sa širokim uglovima detekcije koji mu pomaže da brzo pronađe i zahvati ciljeve, čak i ako nisu direktno ispred projektila (HOBS). Raketa takođe ima mogućnost zahvata nakon lansiranja (LOAL), početnim navođenjem preko datalinka, što joj omogućava da prima podatke o ciljanju sa eksternih platformi pre nego što uopšte „vidi“ cilj koji treba da presretne. Senzorska kupola na vrhu lansera, koja može imati mešavinu elektro-optičkih i infracrvenih kamera, pa čak i mali radar, verovatno se koristi za otkrivanje i praćenje dolazećih pretnji, radi omogućavanja usmeravanja i lansiranja projektila.

Pored toga, izgleda da se projektil koji se vidi kako je ispaljen na snimku ne nalazi unutar kanistera za lansiranje i tačka lansiranja je blizu zemlje. Zajedno sa karakterističnim visokim uglom lansiranja i onim što se može videti na osnovnom vozilu, sve ovo je u skladu sa onim što je poznato o sistemu zasnovanom na AIM-132, za čije je postojanje prvi put postalo javno poznato u avgustu.

Na snimku se takođe kaže da sistem presreće jednu od ruskih bespilotnih kamikaza- letelica koje je dizajnirao Iran, ali to se ne može lako potvrditi na snimku. Na snimku se vidi druga raketa za koju izgleda da je ispaljena iz odvojenog sistema koji pogađa istu metu. Ovo je tipična operativna procedura za raketne sisteme zemlja-vazduh kako bi se osigurala veća verovatnoća uspešnog dejstva.

AIM-132 je dizajniran kao oružje za lansiranje iz vazduha i njegove performanse u tom kontekstu imaju prednosti okruženja za lansiranje na velikoj visini i prenesene kinematike aviona koji ga lansira. Međutim, snimci iz Ukrajine naglašavaju agilnost AIM-132, čak i u formatu koji se lansira sa zemlje, i protiv niskoletećih ciljeva na manjim dometima. Sve ovo ukazuje i na kratko vreme reakcije sistema.

Sve u svemu, video prikazuje one sposobnosti koje bi ukrajinske sisteme ASRAAM/Supacat učinile posebno korisnim protiv ruskih dronova. Ono što se vidi na snimku takođe odražava njegovu potencijalnu korisnost protiv nadolazećih krstarećih projektila. Bespilotne letelice-kamikaze i krstareće rakete iz vazduha, mora i sa zemlje postale su primarno oruđe Rusije za gađanje ciljeva unutar Ukrajine iza linija fronta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo je već naglasilo duboku potrebu Ukrajine za većim kapacitetom protivvazduhoplovne odbrane, a posebno za odbrambenim tačkastim sistemima kratkog dometa. Samohodni protivvavionski topovi nemačke proizvodnje Gepard pokazali su se kao još jedno posebno korisno sredstvo za uklanjanje ruskih dronova, pa čak i krstarećih raketa, pod određenim uslovima.

Koliko tačno ASRAAM/Supacat sistema Ukrajina trenutno ima i koje kapacitete oni nude, nije poznato. Ipak, novonastali snimak pokazuje da su ušli u borbu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor







* ASRAAM-1.png (643.31 KB, 751x501 - viewed 1 times.)

* ASRAAM-2.png (295.34 KB, 564x335 - viewed 56 times.)

* ASRAAM-3.png (336.43 KB, 636x355 - viewed 3 times.)

* ASRAAM-4.png (287.37 KB, 643x450 - viewed 4 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #2 on: December 30, 2023, 10:56:32 am »

Britanija daje Ukrajini stotine raketa za protivvazduhoplovnu odbranu

Ministar odbrane Grant Šaps saopštio je da se stotine britanskih raketa za protivvazduhoplovnu odbranu isporučuju u Ukrajinu kako bi zaštitile civile i infrastrukturu od dronova i bombardovanja.

Podrazumeva se da će paket od oko 200 raketa protivvazduhoplovne odbrane ponovo snabdeti sisteme protivvazduhoplovne odbrane razvijene u Velikoj Britaniji koji su isporučeni Ukrajini krajem 2022. godine, dopunivši ključne kapacitete PVO Ukrajine.

Rakete su postavljene na kamion Supacat HMT kako bi se obezbedila mobilna platforma za protivvazduhoplovnu odbranu.

Prema novim informacijama iz Ministarstva odbrane:

„Počela je isporuka novog paketa sofisticiranih raketa za protivvazduhoplovnu odbranu za Ukrajinu, zaokružujući značajnu godinu za podršku Ujedinjenog Kraljevstva Ukrajini – budući da je bila prva zemlja koja je obezbedila moderne zapadne tenkove, kao i sposobnost za precizne udare velikog dometa. Isporuka dolazi dok Rusija nastavlja napad na Ukrajinu, sa stotinama dronova i projektila za koje se veruje da su lansirani preko noći na gradove uključujući Kijev, Lavov i Odesu.

„Ove protivvazduhoplovne rakete (napredne rakete vazduh-vazduh kratkog dometa – ASRAAM) proizvodi odbrambeni izvođač MBDA u Velikoj Britaniji i dizajnirane su za lansiranje sa aviona uključujući britanske borbene avione Tajfun i F-35. U leto 2022, zajednički tim MO-MBDA razvio je sisteme protivvazduhoplovne odbrane za lansiranje ASRAAM-a sa zemlje po prvi put. U roku od četiri meseca od pokretanja projekta ASRAAM koji je pokrenut na površini, ovi sistemi protivvazduhoplovne odbrane su razvijeni, proizvedeni, isprobani i ukrajinske posade obučene za njihovu upotrebu, na tlu Ujedinjenog Kraljevstva, pre nego što su prebačeni u ukrajinske ruke.

Projekat ASRAAM koji je pokrenut na kopnu pokazao je najbolju britansku inženjersku genijalnost i agilnost MOD-a i britanske industrije da brzo isporuče veoma efikasna, ali jeftina rešenja na liniji fronta kako bi se ispunili hitni zahtevi. Sistemi su se pokazali veoma efikasnim – sa uspešnom stopom pogodaka od čak 90% protiv nekih ruskih vazduhoplovnih ciljeva. Ukrajinski operateri su se prilagodili njihovoj upotrebi i tražili su više projektila kako bi zaštitili svoju zemlju."

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor



* ASRAAM-2.png (295.34 KB, 564x335 - viewed 35 times.)

* ASRAAM-5.jpg (50.67 KB, 550x411 - viewed 35 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #3 on: February 08, 2024, 12:01:13 pm »

Sistem PVO sa raketama AIM-132 ASRAAM, koje su instalirane na šasiji vozila Supacat HMT, a koje je Britanija predala Ukrajini.

Sada se pojavio i prvi "jasan" video u dnevnim uslovima sa ovim sistemom u ukrajinskoj vojsci:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* Supacat -1.png (201.19 KB, 436x498 - viewed 3 times.)

* Supacat 0.png (234.54 KB, 428x503 - viewed 2 times.)

* Supacat 1.jpg (68.87 KB, 828x968 - viewed 2 times.)

* Supacat 2.png (208.95 KB, 429x469 - viewed 2 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 24 queries.