PALUBA
March 28, 2024, 04:08:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Gubitak krstarice Moskva  (Read 22828 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #30 on: April 14, 2022, 09:12:40 pm »

Руска новинска агенција ТАСС, позивајући се на прес службу руског Министарства одбране, известила је да је ракетна крстарица потонула током тегљења по тешком мору.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 455



« Reply #31 on: April 14, 2022, 09:16:38 pm »

Руска новинска агенција ТАСС, позивајући се на прес службу руског Министарства одбране, известила је да је ракетна крстарица потонула током тегљења по тешком мору.


Samo da dodam i ovo, mada nema daljih podataka:

https://tass.com/russia/1438045

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Moskva.jpg (52.92 KB, 585x859 - viewed 10 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #32 on: April 14, 2022, 09:20:55 pm »

Da, sada je pitanje tajminga kada se to desilo. Izjava Pentagona bila oko 15h danas po našem vremenu a MORF malopre objavio da je potonuo.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #33 on: April 14, 2022, 10:04:04 pm »

Od ranog jutra i prvih vesti potonula/nije potonula, pogođena/nije pogođena, eksplodiralo ili nije .... možda je od svega po nešto i bilo tačno, kako god krstarica "Moskva" je kako kažu i definitno tokom povratka u matičnu luku, usled oštećenja i nemirnog moru potonula. O broju nastradalih još uvek ništa ne govore!

Ovaj forum je "Paluba" pa kao takav privlači dosta mornar (ja nisam jedan od njih) ali bih kao poslednji pozdrva brodu postavio sliku njegovog posledjeg isplovljavanja iz sevastopoljskog zaliva 10.04.2022.



* photo_2022-04-14_20-28-23.jpg (143.75 KB, 1280x854 - viewed 27 times.)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #34 on: April 14, 2022, 10:21:09 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo i jedna moja. Dardaneli 2013.


* 5F902ABC-D6F0-4D25-9DCB-477B9C2033CF.jpeg (95.46 KB, 1024x575 - viewed 15 times.)
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #35 on: April 14, 2022, 10:29:22 pm »

Jel itko igdje spominje mornare  Cry ?
Osim ovih 40-50 koji su iskrcani?

Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #36 on: April 14, 2022, 10:35:59 pm »

Meni je naprosto ne shvatljiva ideja ostaviti tako veliki brod u zatvorenom Crnom Moru.
Zar nisu nista naucili iz potapanja St. Istvana kod Premude?
Kad je rat Bosporus se zatvara i nema vise vani ili unutra.
Da li su bili toliko nesmotreni da operira sam. gdje je zastita fregara i razaraca?
Vjerojatno je bila salva ispaljena i dvije su prosle.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #37 on: April 15, 2022, 01:03:05 am »

Meni je naprosto ne shvatljiva ideja ostaviti tako veliki brod u zatvorenom Crnom Moru.
Zar nisu nista naucili iz potapanja St. Istvana kod Premude?
Kad je rat Bosporus se zatvara i nema vise vani ili unutra.
Da li su bili toliko nesmotreni da operira sam. gdje je zastita fregara i razaraca?
Vjerojatno je bila salva ispaljena i dvije su prosle.
Можда се једног дана сазна истина, али мени је варијанта о експлозији услед квара далеко логичнија. Те украјинске крстареће ракете нико није испалио 50 дана и сада наједном уништавају командни брод руске флоте. Американци су веома суздржани. Украјинцима је потребно нешто за подизање морала, да метеор падне на Москву - објавили би да је украјински.

Што се тиче самог сукоба у Украјини, ово је за Русе више психолошки удар него било шта друго. (Говорим само о сукобу у Украјини!) Не мислим да ће пуно утицати на наставак рата и његов епилог, до кога ће доћи пре или касније.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #38 on: April 15, 2022, 03:58:01 am »

Meni je naprosto ne shvatljiva ideja ostaviti tako veliki brod u zatvorenom Crnom Moru.
Zar nisu nista naucili iz potapanja St. Istvana kod Premude?
Kad je rat Bosporus se zatvara i nema vise vani ili unutra.
Da li su bili toliko nesmotreni da operira sam. gdje je zastita fregara i razaraca?
Vjerojatno je bila salva ispaljena i dvije su prosle.

Crno more i nije tako malo. To je brod koji je građen s namjenom korištenja iz nekog drugog vremena. Također često se koristio u Sredozemlju pa je njegova luka u Sevastopolju i imala najviše smisla.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: April 15, 2022, 06:45:45 am »



Portparol Pentagona: Rusija ima dovoljno kapaciteta na moru


Portparol Pentagona DŽon Kirbi smatra da će incident s ruskom krstaricom "Moskva" kratkoročno uticati na vojni potencijal Rusije na moru, uz konstataciju da Rusija "ima dovoljno kapaciteta na moru".

Kako je naveo, Rusija ima i imala je između 10 i 20 brodova koji su bili aktivni u Crnom i Azovskom moru od početka operacije u Ukrajini, te je "teško reći kakav će tačno biti efekat od onesposobljavanja ovog broda".


izvor
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #40 on: April 15, 2022, 07:56:13 am »

Potapanje ili potonuće "Moskve"
Da li je netko pokušao analizirati redoslijed objava o događaju (ne na forumu nego od strane zaraćenih)?
Koliko sam shvatio iz vaših objava
1. Ukrajinci objavljuju da su pogodili/potopili "Moskvu"
2. Rusi naknadno objavljuju da se desila nesreća.

E sad pošto se očigledno sve desilo izvan vidokruga kako su Ukrajinci imali to saznanje prije ruske objave?


a) "veliko oko/uho" registriralo požar/eksploziju i javilo im.

b) za Ruse nezgodno, da su im Ukrajinci presreli komunikaciju mornarice.

c) stvarno su je gađali i možda na osnovu kojeg drona ili "veliko oko" registrirali pogodak.

Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #41 on: April 15, 2022, 08:15:57 am »

Cini mi se da su se Rusi posebno njihova protu-zracna odbrana opustili. Neovisno o tome da je front veliki vec dva upada helikopterima na rusku teritoriju su promasaj. Cekanje 50 dana da se upotrijebi protubrodske rakete Neptun ima smisla da su se Rusi opustili i osjecali sigurnim, a vjerojatno su polozaji oko Odese?. Na ukrajinskoj TV je Zelinski predstavio postansku marku sa siluetom Moskve i simbolicno prikazao kao  osvetu za zauzimanje Zmiskog Otoka.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #42 on: April 15, 2022, 08:28:49 am »

Priča o potapanju oružjem mi se čini manje verovatnom od havarije. Mislim da Ukrajina za sada ne raspolaže modernim protivbrodskim raketama kojima je mogla potopiti krstaricu. Ukrajinski "Neptun" nije operativan sistem. Napad dronovima mi je takođe malo verovatan jer je teško mogao učiniti veću štetu.
Verovatno su amerikanci dali neke podatke, ali nisu presudno uticali na događaj, po mom mišljenju.
Brod je bio na oko 20NM od obale, dakle van dometa cevne artiljerije Ukrajine, a iz VBR se brod u principu ne gađa, bar ne na takvom dometu.
Da je korišćen obalni lanser sa P-15M to bi se znalo.
Iako je more bilo olujno, neka havarija sa raketom PVO Fort koja se  "otkačila iz ležišta" takođe je malo verovatna, jer je, koliko znam reč o čvrstom gorivu, prilično inertnom, a upaljač b/g je napravljen valjda da ne reaguje tako lako.

Pitanja je mnogo, a odgovor bez više podataka  ne možemo sami naći. Za sada nema nijedne slike oštećenog broda, a mislim da bih mogao pažljivim gledanjem da zaključim šta je bilo.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #43 on: April 15, 2022, 08:44:05 am »

Kako god bilo ovo je velika sramota za Ruse. Čak bi im bilo bolje da su ih pogodili nego da je havarija. Gotovo je nevjerovatna razina nesposobnosti zapovijednog kadra, a samim time i vrlo  loša obuka vojnika.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 414


« Reply #44 on: April 15, 2022, 09:02:35 am »

Koliko je vjerojatno da su Ameri prosvercali koji Harpun, obalsku verziju ili neka druga zapadna protubrodska raketa?
Moze li se Tocka-U koristiti za gadjanje. Kazu preciznost joj nije jaca strana, ali na tako veliki brod rasturanje od 25 do 45 metara nije problem?

"Da je korišćen obalni lanser sa P-15M to bi se znalo."
Kako to mislis Kumbor? A plotun P-15M?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.