PALUBA
March 28, 2024, 02:45:35 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Gubitak krstarice Moskva  (Read 22824 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #45 on: April 15, 2022, 09:21:12 am »

Ukoliko je ponovo dozvoljeno komentarisanje ta ovoj temi i nama sa "nižim činovima"...  Smiley

Koliko je verovatno da je (ukoliko nije u pitanju pogodak ukrajinskih raketa) ta "havarija" zapravo požar nastao usled neuspešnog lanisranje rakete sa "Moskve" na ukrajinske položaje (neka eksplozija u toku lanisranja, pad na palubu, itd, itd...) i potom niz događaja koji su doveli do potonuća?

Šta god da se desilo, ovo je teška blamaža za Rusiju.

Pre ili kasnije će se sve saznati, službe bezbednosti neće biti u stranju da zauvek kontrolišu javni događaj ove veličine koji ima toliko svedoka (članova posade).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #46 on: April 15, 2022, 09:39:52 am »

Koliko je vjerojatno da su Ameri prosvercali koji Harpun, obalsku verziju ili neka druga zapadna protubrodska raketa?
Moze li se Tocka-U koristiti za gadjanje. Kazu preciznost joj nije jaca strana, ali na tako veliki brod rasturanje od 25 do 45 metara nije problem?

"Da je korišćen obalni lanser sa P-15M to bi se znalo."
Kako to mislis Kumbor? A plotun P-15M?



Nijednim brodom - RČ, RTOP sa protivbrodskim oružjem Ukrajina više ne raspolaže. Obalnih lansera tipa BROM možda ima, ali koliko i da li su operativni, ne znam. Noć je bila olujna, vidljivost mala, uslovi za gađanje daleko od povoljnih. P-15 je "debela raketa" i mislim da bi je lako otkrili i oborili ili zbunili mamcima. Točka ima CEP od stotinak metara na tom dometu, verovatnoća pogotka je veoma mala, a da je ona pogodila, (pod uslovom da nije kasetna b/g)  prošila bi brod do dna i on bi verovatno ubrzo potonuo. Harpoon, Otomat, Exocet, mislim da za sada nisu uopšte "sumnjivi".

Pitanja se gomilaju, a odgovora i dalje nema.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #47 on: April 15, 2022, 10:16:14 am »

I onaj transpornti brod u Azovskom moru su svojatali ukrainci da su potopili ali postoji snimak nadzorne kamere na kome se vidi da nije bilo dejstva po brodu vec je pozar verovatno nastao zbog nepravilnog istovara/rukovanja sa teretom munijcije.

Ovo za Moskvu mi deluje isto da je nemar u pitanju pre nego protivbrodska raketa ali sad kad je potonuo tesko da ce se saznati.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #48 on: April 15, 2022, 10:38:56 am »



Britansko MO: Promena ratovanja u Crnom moru


Britansko Ministarstvo odbrane je danas saopštilo da će gubitak raketne krstarice “Moskva” verovatno primorati Rusiju da promeni način delovanja njene mornarice u Crnom moru.

Ukrajina tvrdi da je “Moskva” potonula posle raketnog napada, dok je Rusija saopštila da je na brodu izbio požar.

U Londonu navode da je “Moskva” imala ključnu ulogu kao komandni brod i centar protivvazdušne odbrane, javlja AP.


izvor
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #49 on: April 15, 2022, 10:39:05 am »

Ukoliko je istinita informacija da su sa "Moskve"spaseni svi mornari onda se sigurno radi o havariji uzrokovanoj eksplozijom. Da se dogodio pogodak protubrodske rakete vjerojatno bi barem netko iz posade stradao.
Vojni komentatori sa Zapada uvijek upozoravaju na slabosti u procedurama rukovanja opasnim materijalima u ruskoj vojsci gdje im svako malo nesto eksplodira.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #50 on: April 15, 2022, 11:45:25 am »

Zna li se pouzdano gdje je krstarica Moskva, na vodi ili pod vodom?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #51 on: April 15, 2022, 12:05:23 pm »

Zna li se pouzdano gdje je krstarica Moskva, na vodi ili pod vodom?

Ako zvanični ruski izvori navode da je potonula, nemam razloga da mislim drugačije.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #52 on: April 15, 2022, 03:30:03 pm »



Rusija: Posada potonulog broda "Moskva" prebačena u Sevastopolj


Posada ratnog broda “Moskva” koji je potonuo u Crnom moru nakon požara i eksplozije municije prebačena je u stalnu bazu u Sevastopolju, rekao je danas za agenciju TAS S izvor iz ruske ratne mornarice.

“Kao što je rusko Ministarstvo odbrane objavilo ranije u toku dana, brod ‘Moskva’ izgubio je stabilnost zbog oštećenja trupa u požaru, koji je bio posledica eksplozije municije, i nakon toga je potonuo u jakoj oluji, dok su drugi brodovi pokušavali da ga izvuku do krajnjeg odredišta. Uzroci požara se utvrđuju”, kazao je izvor.

On je dodao da je posada “odvedena u stalnu bazu Crne flote u Sevastopolju”.


izvor
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #53 on: April 15, 2022, 05:28:12 pm »

Командни брод Црноморске флоте руске ратне морнарице, ракетна крстарица Москва, потонула је током невремена док је тегљена у луку након експлозије и пожара на броду. Какав је био животни пут овог брода, по чему је познат и који брод у будућности може постати нова перјаница Црног мора?

У петак увече се сазнало да је ракетна крстарица Москва потонула док је била тегљена ка свом одредишту због раније причињене штете. Министарство одбране РФ издало је штуро саопштење, да је крстарица потонула услед тегљења по тешком мору.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Министарство је подсетило да је целокупна посада крстарице евакуисана на бродове Црноморске флоте који су се налазили у том подручју. Пре тога је саопштено да је командни брод Црноморске флоте озбиљно оштећен у пожару, те да је услед пожара дошло до експлозије укрцане муниције. Није речено која је муниција детонирала; убојна средства ракетних система Оса-М, Форт, артиљеријски пројектили – чувају се у одвојеним муницијским коморама.

Према речима једног руског експерта, испливали су дугогодишњи проблеми бродова пројекта 1134Б (Беркут-Б), на основу кога је и пројектована крстарица Москва. Тако су горела два брода из пројекта 1134Б – Керч и Очаков. Специјалисти су приметили високу опасност од пожара на бродовима овог пројекта и слаб систем за гашење пожара и контролу штете. Према речимастручњака, нови систем за гашење пожара никада није сипоручен Москви. Још један проблем типичан за бродове овог пројекта, сматрају експерти, је тај што су оружје и муниција разбацани по целом броду. Једноставно речено, на броду практично нема места где се ватра, која би настала, не би за кратко време проширила и на наоружање и убојна средства.

Москва је била подвргнута ремонту и делимичној модернизацији, али ваља напоменути да брод није добио савремене системе за гашење пожара, тако да је то можда и један од разлога што посада није успела да се правовремено избори са пожаром.

Подсећања ради, кобилица за ракетну крстарицу пројекта 1164 Москва (првобитно названа Слава) положена је у Николајевском бродоградилишту 1976. године. 1982. године је поринута, да би 1983. била уведена у опративну употребу, у састав Црноморске флоте. Почетком деведесетих година Москва је могла бити повучена. Брод се вратио у састав флоте 1999. године захваљујући помоћи владе на челу са Јуријем Лужковом.

Москва је донедавно била у саставу 30. дивизиона површинских бродова Црноморске флоте Ратне морнарице Русије. Главно наоружање чинила су 16 лансера надзвучних противбродских ракета П-1000 Вулкан. Ту су и противподморничко и минско-торпедно оружје, артиљерија, системи противваздушне одбране. Посада крстарице бројала је 510 људи.

2008. године крстарица је учествовала у операцији у Грузији. У марту 2014. године учествовала је у блокади украјинске морнарице у заливу Донузлав на Криму. Крајем 2015. године, брод је предводио сталну оперативну групу Ратне морнарице Русије у Средоземном мору, покривао је руску ваздушну базу Хмеимим у Сирији уз помоћ сопствених система ПВО. 22. јула 2016. године брод је одликован Орденом Нахимова.

„Нажалост, у садашњој ситуацији, не можемо да изградимо нову Москву. Прво, стање наше индустрије то не дозвољава. Друго, нема готовог пројекта који би могао да се пошаље у пројектантски биро. И треће, у Русији постоји акутни недостатак специјалиста у овој области“, рекао је Иља Крамник, стручњак за морнарицу, истраживач Института за светску економију и међународне односе Руске академије наука.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Руска флота има две крстарице овог типа – Маршал Устинов и Варјаг. Али Маршал Устинов је у саставу Северне флоте, а Варјаг - у Тихоокеанској флоти. Ту је и ракетна крстарица на нуклеарни погон Петар Велики, која је у употреби од 1998. године и већ су јој потребни ремонт и модернизација. Остаје Адмирал Нахимов, који би у наредних пар година требало да се врати после дугог ремонта. Он би донекле могао да замени Москву, али само на 10-15 година.

Истовремено, још увек је потребно тражити замену за Москву. У једном тренутку, крстарица је радила одличан посао у борби против великих непријатељских површинских бродова. Сада је овај задатак отишао у други план, али у исто време су потребни велики бродови за постављање озбиљног наоружања и снажних радара.

Као резултат тога, Русија ће се суочити са фундаменталним питањем каква би њена флота требало да буде. Примера ради, Британци су одустали од изградње великих бродова. Када су САД и СССР још правили крстарице, Британци су то већ напустили.

Постоји једно прилично ефикасно решење, да се што више убрза изградња фрегата пројекта 22350. Наиме, две такве фрегате, Адмирал флоте Совјетског Савеза Горшков и Адмирал флоте Касатонов, већ су у саставу Северне флоте, а још шест их је у изградњи. Горшков плови у саставу Северне флоте, док је Касатонов у Средоземном мору. Ово су тренуто рнајбои бродови руске флоте.

Фрегате пројекта 22350 се граде у бродоградилишту Севернаја у Санкт Петербургу. Али Севернаја верф има организационих проблема. Неопходно је повећати број бродоградилишта и фабрика које би се укључиле у градњу ових бродова. Један од акутних проблема везаних за изградњу ових бродова био је недостатак елемената погона, што је успешно савладано.

Руска бродограђевна индустрија је планирала да на бази погона за фрегату пројекта 22350 изгради и њену већу верзију , по депласману блиску крстарици Москва. То ће захтевати много новца, а поставља се питање да ли су Русији стварно и потребни бродови те ласе.

И поред хитне потребе ратне морнарице за великим бродовима, Русија мора да се бави оним пројектима за које већ имају развијене капацитете, какав је мали ракетни брод пројекта 22800.

Као посебан плус пројекта 22350 истиче се одрживост у смислу замене увозних компоненти домаћим.

Према руским експертима, вероватно је да ће једна од фрегата пројекта 11356П постати командни брод Црноморске флоте, без обзира што су те фрегате инфериорније у оодносу на фрегате пројекта 22350. Када су се разрађивала питања изградње серије 11356П, недостаци ових бродова су били добро схваћени, али је став био да се бродови изграде. Управо због тога, бродове треба модернизовати, како би се елиминисали и раније уочени недостаци, а сви се слажу да је већ и превише времена изгубљено.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мало је вероватно да ће потапање Москве утицати на борбе у Украјини, пошто се главне борбе воде на копну. Брод је био потребан, пре свега, да би служио као радар, да би са овог радара давао информације остатку поморске групације: крстарица је имала застарео, али прилично моћан радарски систем. Ако претпоставимо да је ватра резултат непријатељских дејстава, онда имамо поуздано утврђену чињеницу да Украјина добија обавештајне податке и циљеве од земаља НАТО, сматра експерт.

Експерти се слажу да, уколико је за губитак Москве крив крстарећи пројектил, треба ревидирати програм борбене обуке посаде, пошто се поставља питање стања обучености снага ПВО и колико је крстарица стварно била способна да одбије ракетни напад. Москва је у теорији био моћан брод, али у стварности је безнадежно, дуго и дубоко застарео и имао је изузетно слабу ПВО кратког домета и проблеме са ПВО системом уопште. Крстарица није озбиљно учествовала у операцији, пошто је крстарећим ракетама било немогуће гађати циљеве на копну.

Три крстарице пројекта 1164 - Москва, Маршал Устинов и Варјаг - биле су нека врста, како их називају руски експерти - белих слонова које је Русија могла да пошаље да учествују у међународним вежбама како би се обезбедило стално присуство код обала Сирије. Пошто су имали велику аутономију, изгледали су импресивно. За крстарицу Москва, много пре операције у Украјини, решено је питање њеног слања у старо гвожђе. Дакле, ако је посада успела да се спасе, онда је губитак овог брода губитак само у смислу престижа, у пракси то мало мења за Русију.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Инцидент са крстарицом Москва снажан је аргумент у прилог убрзаној разградњи старих совјетских великих бродова, тврде експерти. Пре свега, реч је о Адмиралу Кузњецову и преостале две крстарице пројекта 1164, као и великим противподморничким бродовима пројекта 1155. И даље је могуће користити тешке нуклеарне ракетне крстарице пројекта 1144 са њиховом дубоком модернизацијом, али остатак мора да се збрише, закључују они..


* 6hKeiGw-kBk.jpg (137.92 KB, 1280x568 - viewed 3 times.)

* g4h-oPU93pA.jpg (554.57 KB, 1280x1108 - viewed 4 times.)

* ZbXhGAFj4Go.jpg (315.43 KB, 1280x855 - viewed 4 times.)

* Z6KmGjT1Gb0.jpg (414.85 KB, 1280x960 - viewed 5 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #54 on: April 15, 2022, 06:00:53 pm »

Quote
On je dodao da je posada “odvedena u stalnu bazu Crne flote u Sevastopolju”.

Биће постројавања... angel
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #55 on: April 15, 2022, 06:09:25 pm »

Quote
On je dodao da je posada “odvedena u stalnu bazu Crne flote u Sevastopolju”.

Биће постројавања... angel

Neko se u celoj priči debelo opustio, ne samo na moru već i na kopnu. Branje ušiju će da padne sigurno.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #56 on: April 15, 2022, 07:28:25 pm »

Nigde u vestima nisam pročitao mogući scenario, da je krstarica možda naletela na morsku minu koje su Ukrajinci posejali po moru i pustili ih da slobodno plutaju, kuda ih struje nose. Tako nešto bi se moglo nazvati ratnim zločinom, no očito o tome niko ne govori zbog (ne)opravdanih razloga u ovom ratu.

Morska mina ima veće eksplozivno punjenje nego protivbrodske rakete, koje se pominju kao mogući uzrok potapanja, samim tim veća je verovatnoća da se brod te veličine toliko ošteti da mu nema spasa. Manja je i verovatnoća da se morska mina poluutonjena u vodu detektuje brodskim senzorima.

Brod je bio opremljen raznoraznim moćnim senzorima i sigurno su mogli detektovati pripreme i samo lansiranje rakete na vreme i preduzeti određene kontramere ometanjem i upotrebom brodskog oružja. Niko ne priča o tome.
Čudi me i to da tako vredan brod u ratnim uslovima nema svoju pratnju, i avijacijski kišobran, koji bi nakon lansiranja raketa odmah trebali da dejstvuju po lokaciji lansiranja raketa (ukoliko se to zaista desilo).

Može biti da su svi na brodu spavali pa nisu primetili dolazeće projektile.

Sponatana eksplozija municije deluje potpuno neverovatno.

Ovo su neka moja razmišljanja. Nažalost, nikada nećemo saznati pravu istinu o tome kako je ovaj moćni brod potonuo. U to sam potpuno siguran!

 
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #57 on: April 15, 2022, 07:59:54 pm »



Ukrajinske mine koje su viđene da lutaju, a postoje i slike su mine MYAM, koje imaju malo eksplozivno punjenje da bi do te mjere oštetile brod, one su namjenjene za borbu protiv manjih ciljeva, čamaca
Ruse je samouvjerenost i nedostatak opreza doveo u ovakvu situacuju, pa i da jih ukrajinci nisu pogodili, ovako izlagati ovoliki brod je ludost.izgleda su zaboravili drugi svjetski rat, kada su izgubili u jednom danu dva razarača i lidera flotile, od njemačke avijacije, pa je Staljin  zabranio upotrebu brodova te veličine do kraja rata u Crnom moru.



UKRAJINSKE MINE
Šta kažu Rusi o ukrajinskom polaganju morskih mina u vodama Odese, Očakova , Černomorska i Južnog. Postavljeno je oko 420 mina, a minirane su i gradske plaže.
U Crnom moru su postavljene ЯМ i  ЯРМ(MYAM mala sidrena mina,20 kg eksploziva,  i YARM, protuanfibijska rječna mina,3 kg eksploziva), po mom mišljenju su postavljene i KPM mine 30kg eksploziva. MYAM i KPM su 2020 godine podvrgnute  obnovi i modernizaciji od strane tvrtke Technocluster, koja je dio Cleaver Research and Production Corporation LLC, i prebačena u Pomorske snage Oružanih snaga Ukrajine. Tako da za te mine ne možemo tvrditi da se otkidaju od sidra, pre svega ne za KPM koje imaju lanac umjesto sidrenog-čelik čela.
YARM je pre svega riječna mina i zabranjeno jih je polagati u more, jer jih malo jače more pomjera zajedno sa sidrom, pa se ne može tačno odrediti minsko polje. Polaže se na dubinama 1-12m. Polažu se iz čamca težina jim je svega 13kg
Inače sve sidrene  mine »pate od mogućnosti napuštanja sidra« naročito kad su postavljene na malim položajnim dubinama, te su izložene uticaju valovanja mora.
MYAM mina je prvi put primjenjivana u Baltiku protiv brodova veličine torpednog čamaca, 1944g. Ima tri galvanska elementa, a polaže se na dubinama od 2,5 do 50m . Na dubinama manjim od 2,5 m se postavlja bez odvajanja od sidra ili sa unaprjed zabravljenom dubinom. Ova mina se mina polaže sa manjih nosača koji imaju šine.
KPM je protivafibijska mina sa lancem koja se postavlja na dubine do 20 m.
Ukrajina je razvijala i na dnu ležeču minu Cleavera, nešto slično italijanskoj Manti.
Radi informacije usavršavaju i na dnu ležeće mine AMD-2, što je avionska mina i UDM univerzalnu na dnu ležeću minu. Obe se trenutno nadograđuju, stvara se novi hardverski i elektronični dio sa poboljšanim karakteristikama.
Inače, razvoj mjera za postavljanje minskih polja, kao i protivminska borba na moru, neizostavan je element svih regionalnih međunarodnih vježbi u kojima je Ukrajina sudjelovala – poput Cooperative Partner, Sea Breeze itd.
Vjerujem da su i u Azovskom i Crnom moru protuanfibijske mine PDM-1M. PDM-2 i PDM-3Ya.
More oko Odese je relativno plitko, do 20 m, što se vidi na priloženoj karti.
Obaveštenje pomorske kapetanije Soči, o opasnosti od mina. Sve će to trebat neko i oćistiti, što baš i nije lak posao.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #58 on: April 15, 2022, 08:02:10 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika zaslona 2022-04-15 u 20.51.54.png (523.63 KB, 788x467 - viewed 6 times.)
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #59 on: April 15, 2022, 08:10:41 pm »

Nisam diguran da sam dobro razumio dio,  Konstantin Zatulin, u prošlosti predsjednik komisije za Crnomorsku flotu Dume (ako sam dobro preveo) kaže da osobno ne poznaje sadašnjeg zapovjednika "Miskve" te da nema informacija da li je živ ili mrtav.
Isto tako kaže da ne znaju tko je od članova posade ostao sa brodom ali da će se pobrinuti za najmilije.

Ne zamjerite na šepavom prijevodu, više me zanimala bit.
Po ovome izgleda da ima poginulih i da informacije nisu dostupne.

https://www.fontanka.ru/2022/04/14/71257004/
« Last Edit: April 15, 2022, 08:22:07 pm by lEO - ZD » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.